התכנית של הרפובליקאים שתחזיר את וול סטריט לימים המסוכנים של 2006

מדובר בהצעת חוק לביטול עיקרי רפורמת דוד-פרנק, שהידקה הפיקוח על המגזר הפיננסי אחרי המשבר; אובמה: "הרעיון שמישהו יצביע לפוליטיקאי שיאפשר למוסדות הפיננסים לחזור ולעשות את אותם דברים שכמעט ריסקו את הכלכלה שלנו פשוט לא הגיוני"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

היו"ר הרפובליקאי של ועדת השירותים הפיננסים בבית הנבחרים צפוי לחשוף היום (שלישי) הצעת חוק שמטרתה לבטל חלקים משמעותיים מרפורמת דוד-פרנק שהידקה את הפיקוח על המגזר הפיננסי בארה"ב.

להצעת החוק, שפרטיה יפורסמו בהמשך החודש, אין סיכוי גבוה לעבור בשנה הנוכחית, אולם התכנית של חבר הקונגרס ג'ב הנסרלינג, רפובליקאי מטקסס, עשויה להשפיע על קמפין הבחירות לנשיאות ולסייע לעצב את האג'נדה של המפלגה הרפובליקאית בקדנציה הבאה.

צילום: בלומברג

הנסרלינג ידוע כמתנגד ותיק לרפורמת דוד-פרנק, שאושרה ב-2011 בעקבות המשבר הפיננסי והשלכותיו. הצעת החוק שניסח - The Financial Choice Act, היא תוצר של מאמצים מתמשכים מצד רפובליקאים בבית הנבחרים לבטל חלקים גדולים מרפורמת דוד-פרנק, ותבטל חלק משמעותי מסמכותם של רגולטורים לפקח על כמה מהמוסדות הפיננסיים הגדולים בארה"ב.

דונלד טראמפ, המועמד הכמעט וודאי לנשיאות מטעם הרפובליקאים, אמר בעבר כי בכוונתו לבטל כליל את דוד-פרנק אם ייבחר לנשיא, אך הוא לא סיפק פרטים בנוגע לאופן שבו יבצע זאת או ינסח מחדש את החוק.

"אם לומר בפשטות, דוד-פרנק נכשלה", אמר הנסרלינג בנאום באקונומיק קלאב בניו יורק. "הגיע הזמן לפרדיגמה חדשה בחקיקה של מגזר בנקאות ושוקי ההון". הצעת החוק שלו קוראת לפירוק מסודר של הסמכויות שניתנו במסגרת רפורמת דוד-פרנק וחקיקה חדשה של סעיף פשיטות הרגל. התכנית גם תבטל את חוק וולקר, שנועד למנוע ממוסדות פיננסיים לבצע הימורים מסוכנים בכספם. כמו כן, התכנית תמנע מהמועצה לפיקוח על היציבות הפיננסית (FSOC) להגדיר גופים פיננסיים שאינם בנקים כ"חשובים מבחינה מערכתית". לאחרונה זכתה ענקית הביטוח מטלייף בתביעה פדרלית שתסיר ממנה את התגית "גדול מכדי ליפול" שקבעה לה המועצה, אולם חברות אחרות כמו אמריקן אינטרנשיונל גרופ או פרודנשל פייננשל עדיין מוגדרות כך. גם החטיבה הפיננסית של ג'נרל אלקטריק ביקשה להסיר את התגית.

בה בעת, התכנית תאפשר לבנקים הגדולים בארה"ב לפטור עצמם מדרישות הון ונזילות וסטנדרטים רגולטוריים אחרים אם הם יחזיקו בהון הדרוש כדי לשמור על יחס מינוף של 10%.

בנאום כלכלי שנשא לאחרונה חזר הנשיא אובמה על עמדת הבית הלבן המתנגדת לביטולים של חלקים ברפורמה הפיננסית, והדגיש את הקרב הצפוי על החקיקה בתחום באקלים הפוליטי הנוכחי. "האם באמת שכחנו מה קרה רק לפני שמונה שנים? זה לא היה לפני כל כך הרבה זמן", אמר אובמה בשבוע שעבר. "ובשל ההתנהגות המופקרת שלהם, הציבור נפגע. הרעיון שמישהו יצביע לפוליטיקאי שיאפשר למוסדות הפיננסים לחזור ולעשות את אותם דברים שכמעט ריסקו את הכלכלה שלנו פשוט לא הגיוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר