גל אנטישמיות של תומכי טראמפ שוטף את ארה"ב: "האם אנחנו עדים לעליית הפשיזם?"

פעילי ימין קיצוני התומכים בטראמפ מנהלים בשבועות האחרונים מסע מתוזמר של מתקפות ארסיות נגד עיתונאים ואישי ציבור יהודים, לרוב כי מתחו ביקורת על טראמפ או בני משפחתו; הפעילות כוללת הכנת רשימות של יהודים ברשת, חשבונות פייסבוק וטוויטר מיוחדים ופיתוח תוסף לדפדפן שמטרתו לאתר שמות של יהודים

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דונלד טראמפ בעצרת בחירות באנהיים, קליפורניה
דונלד טראמפ בעצרת בחירות באנהיים, קליפורניהצילום: ROBYN BECK/אי־אף־פי
נדן פלדמן
נדן פלדמן

"תסתלקי מהמדינה שלי, יהודונית. לכי לישראל, לשם את שייכת, או למשרפות. זאת הבחירה שלך".

"מצאתי את המנורה שחיפשת. היא חנוכייה שמרכיבה את המספר שישה מיליון".

"הקיסרית מילניה טראמפ הותקפה על ידי היהודיה המלוכלכת ג'וליה יופה ב-GQ"

אלה הן רק אחדות מבין שלל הודעות נאצה שפורסמו בשבועות האחרונים ברחבי האינטרנט על ידי פעילים של דונלד טראמפ, כחלק ממה שמסתמן כגל מתוזמר ומסלים של אנטישמיות מצד אנשי ימין קיצוני התומכים במועמד הרפובליקאי לנשיאות. המתקפות נגד יהודים מבוצעות על ידי פעילים המזדהים כתומכים נלהבים של טראמפ וכוללות פעולות מתוכננות היטב, כמו פיתוח תוסף מיוחד לדפדפן שמאתר יהודים ועוקב אחריהם, הכנת רשימות של יהודים במדיה החברתית במטרה לשגר להם מסרי שנאה שהוכנו מראש, והסתה פרועה נגד עיתונאים ואישי ציבור יהודים. עד כה טראמפ לא גינה מפורשות את הפעילות האנטישמית.

בסוף השבוע רשמה המתקפה ציון דרך נוסף, כשפעילים של טראמפ תקפו פוליטיקאית יהודיה אלמונית - המועמדת לקונגרס של קליפורניה, ארין שרואד. שרואד בת ה-25 דיווחה לעיתונות כי היא קיבלה מבול של הודעות נאצה אנטישמיות לאחר שהאתר הניאו נאצי "דיילי סטורמר", תומך נלהב של טראמפ, פירסם את מספר הטלפון ואת הדוא"ל הפרטי שלה, בעקבות ההד התקשורתי לו זכתה בשל גילה הצעיר, כמי שתהיה חברת הקונגרס הצעירה בהיסטוריה של קליפורניה אם תיבחר. אחת ההודעות שקיבלה שרואד, ימים ספורים לפני הפריימריז שייערכו ביום שלישי הקרוב, כללה את המסר הבא: "תסתלקי מהמדינה שלי, יהודונית. לכי לישראל, לשם את שייכת, או למשרפות. זאת הבחירה שלך".

שרוד אמרה ל"באזפיד" כי פנתה למשטרה אך לא הגישה תלונה רשמית משום שהובהר לה כי ה-FBI הוא הגוף שאמון על חקירות מהסוג הזה. "זאת מתקפה על עשרות אנשים. יש יותר ויותר אנטישמיות בסיבוב הבחירות הזה", אמרה לאתר.

שרוד היא רק נמענת אחת מתוך רבים למתקפות האנטישמיות של תומכי טראמפ. בסוף השבוע חשף אתר הטכנולוגיה "MIC" כי פעילי ימין קיצוני בארה"ב פיתחו תוסף מיוחד לדפדפן כרום בשם Coincidence Detector, שמוסיף באופן אוטומטי שלושה סימני סוגריים משני הצדדים של כל שם של יהודי ברשת. הרעיון לתוסף הגיע מפודקאסטים של בלוג הימין הקיצוני Right Stuff blog, בהם נשמע אפקט קולי מעוות בכל פעם שצוין שם של יהודי.

את התוסף הורידו בתוך ימים ספורים קרוב ל-2500 משתמשים והוא קיבל דירוג של 5 כוכבים בחנות התוספים של גוגל. בסוף השבוע חסמה גוגל את האפשרות להתקין התוסף, אף שבטוויטר הופצו הנחיות כיצד לעקוף את החסימה. עד כה סומנו 8000 שמות "יהודיים", המהווים מטרה למתקפה מילולית מצד פעילי ימין קיצוני.

את רשימת השמות המלאה חשף שלשום אתר "דיילי-ביסט". למרבה האירוניה, אחד מהשמות שסומנו הוא חתנו היהודי-אורתודוכסי של טראמפ, ג'רד קושנר, שאף גרם לבתו של טראמפ איבנקה להתגייר למענו. למרות הקשר היהודי במשפחתו הקרובה של טראמפ, והעובדה שבמהלך הקמפיין הוא התרברב בכך שיש לו נכדים יהודים, מי שהעזו בחודשים האחרונים למתוח ביקורת נגד טראמפ או משפחתו לא זכו לחסינות, במיוחד אם הם עצמם יהודים.

העיתונאית האמריקאית-רוסית ג'וליה יופה פירסמה באפריל כתבת פרופיל על מילניה טראמפ במגזין GQ, שכללה תיאורים לא מחמיאים לאשתו השלישית והנוכחית של המיליארדר חסר הרסן. בתגובה ספגה יופה מטחים של מסרים אנטישמיים קיצוניים ששוגרו לדוא"ל שלה, בטוויטר ובטלפון האישי. בין היתר היא זכתה לשיחה אנונימית מאדם שהשמיע לה נאום של אדולף היטלר, ושיחה נוספת מפעילי ארגון ימין קיצוני. בטוויטר שלחו לה משתמשים תמונות שלה במדי אסירה באושוויץ, ו"דיילי סטורמר" הקדיש לה כתבה עם הכותרת "הקיסרית מילניה הותקפה על ידי היהודיה המסריחה מרוסיה ג'וליה יופה ב-GQ!".

יופה הביעה את החשש שלה מפגיעה בחופש העיתונות בהמשך הקמפיין של טראמפ. "מה יקרה אם הוא ייבחר לנשיאות? ראינו כיצד הוא מעודד את תומכיו לתקוף את העיתונות וכיצד הוא תומך בשינוי חוק תביעות הדיבה כך שיהיה קל יותר לתבוע עיתונאים", אמרה ל"גרדיאן".

לצד יופה, עיתונאים יהודים נוספים היוו מטרה למתקפות אנטישמיות מצד תומכים של טראמפ. כתב "ניו יורק טיימס" ג'ונתן וייסמן פירסם לפני עשרה ימים פוסט מיוחד שהוקדש לנושא, תחת הכותרת "הציוצים הנאציים של ‘Trump God Emperor’" - דף פייסבוק שהוקם במהלך הקמפיין של טראמפ ומפרסם ממים בוטים שמופצים ברחבי הרשת בשבחו של המיליארדר ונגד כל מי שנתפס כאויבו.

ניאו נאצים במישיגן

"השנאה האנטישמית, שחלק גדול ממנה מזוהה עם תומכיו של דונלד טראמפ, אינה פוסקת", כתב וייסמן ב-26 במאי. "פעילי ארגון Trump God Emperor שלחו לי איקונוגרפיה נאצית של היהודי הפרזיט עם אף הנשר. זכיתי לקבל מהם תמונה של שערי אוושויץ כשהמילים הידועות "‘Arbeit Macht Frei’" (העבודה משחררת) הוחלפו ב"‘Machen Amerika Great" (לעשות את אמריקה גדולה - סיסמת הקמפיין של טראמפ, נ.פ.)". וייסמן בעצמו היה קורבן לקידוד של תוסף Coincidence Detector וספג מסרי נאצה בטוויטר מחשבון בשם CyberTrump@, שמאוחר יותר הזדהה כאדם בשם רוברט קגאן, הפועל "בשם הפשיזם בארה"ב".

גם העיתונאי הכלכלי ויזם המדיה הדיגיטלית ג'פרי טאקר היה קורבן למתקפות ברשת מצד ניאו-נאצים, לאחר שמתח ביקורת על המועמד הרפובליקאי. ביולי שעבר פירסם טאקר כתבה נרחבת על טראמפ במגזין "ניוזוויק", ולדבריו הפך מטרה מצד תומכים של טראמפ מיד לאחר מכן. "הפיד שלי התמלא במסרים של חלאות המין האנושי שפתאום החליטו שאני האויב שלהם. נהפכתי למטרה של קמפיין השנאה המרושע ביותר שחויתי, וזה ממשיך מדי יום", כתב לאחרונה טאקר בפוסט שהקדיש לתופעה. "בתוך שבועיים, חסימה של חשבונות ניאו-נאציים וחבריהם נהייתה עבודה במשרה חלקית. אני יודע עכשיו מכפי שאי פעם חשבתי שאדע על תנועה פוליטית שלמעשה היא גדולה וצומחת כעת בארה"ב… מבחינת הימין הקיצוני, טראמפ הוא הגיבור שלהם… עד כמה היא גדולה? מספר הגולשים של "דיילי סטורמר" גדול יותר מאשר של אתרים שמרניים כמו מכון קאטו או קרן הריטג'. האם אנחנו עדים לצמיחתה של תנועה פשיסטית בארה"ב, והאם טראמפ הוא ששיחרר את הרצועה מהאנשים האלה?", כתב טאקר.

"באחרונה אירעו מקרים רבים בהם עיתונאים המכסים את מסע הבחירות לנשיאות בארה"ב היו נתונים להתקפות אנטישמיות ואף לאיומי רצח ברשתות החברתיות", אומרת קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל. "הליגה נגד השמצה (ADL) הקימה בשבוע שעבר כח משימה מיוחד שמטרתו לנטר את שיח השנאה ברשת ולייצר דרכים להתמודדות עימו. בשנים האחרונות יש לליגה תפקיד מרכזי בשיתוף פעולה עם גורמים מובילים בתעשיית האינטרנט", מסרה נוריאל. ג'ונתן גרינבלט, המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה, אמר כי "בעוד שעיתונאים מורגלים בביקורת, באחרונה אנו רואים חציית גבולות לכיוון אנטישמיות ומתקפות שנאה הכוללות איומי רצח. הליגה נגד השמצה עוקבת, מנתחת ונאבקת באנטישמיות, גזענות ובשנאה לסוגיה במשך שנים רבות. נשתמש בניסיון שצברנו על מנת להתמודד עם האתגר הזה ולהמשיך להבטיח את חופש הביטוי והתקשורת."

טראמפ, שלא גינה את המתקפות בקולו, שיגר לפני ימים אחדים את יועצו היהודי למסור תגובה. "דונלד טראמפ לא יכול להיות אחראי להערות אנטישמיות מצד תומכים שלו לעיתונאים ויריבים פוליטיים ברשת", ציטט אתר פוליטיקו ביום חמישי את ג'ייסון גרינבלט, המשמש יועץ לטראמפ מזה שנים. "אני פשוט לא חושב שטראמפ יכול להיות אחראי לאנטישמיים שתומכים בו", אמר גרינבלט לעיתונאי היהודי-אמריקאי נחום סגל. "אפילו בפיד הטוויטר שלי ניסיתי להתעלם מהמסרים האלה, אבל הרבה מאוד פעמים אני פשוט לא יכול להתאפק ואותם אנשים מעלים שוב ושוב מסרים אנטישמיים", אמר.

טראמפ, שזכה לאחרונה לתמיכה רשמית של המיליארדר היהודי ואיל הקזינו שלדון אדלסון, הביע לפני חודש התנגדות תקיפה להתבטאויות אנטישמיות. בראיון שהעניק ל"ניו יורק טיימס" ב-5 במאי, שנערך לאחר שמנהיג הקו קלאס קלאן לשעבר, דיוויד דיוק, התומך במועמד הרפובליקאי, תקף את "היהודים הקיצוניים" שמתנגדים לקמפיין שלו, אמר טראמפ כי "לאנטישמיות אין מקום בחברה שלנו, שצריכה להיות מאוחדת, לא מפוצלת". עד כה, כידוע, טראמפ התחייב בפני בוחריו למנוע כניסה לארה"ב רק ממקסיקנים ומוסלמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב