סטירה מצלצלת למנהיגי העולם החופשי

כל עוד המנהיגים אינם מוכנים ליטול על עצמם את האחריות לתיקון, ימשיכו תנועות עממיות מימין ומשמאל לפעול מולם ולנסות לקעקע את הסדר הקיים - עד שהוא ייפול או יוחלף באחר

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

למרות ההסברים הנפתלים על כך שהמאמר אינו הפניית עורף למדיניות ניאו-ליברלית, מעורר זעזוע ומהווה קריאת השכמה להנהגה הכלכלית העולמית. בלשון המנומקת והמעט חמקנית, נותן המאמר סטירה מצלצלת למנהיגי העולם החופשי - ובעיקר לאליטות הכלכליות של אירופה.

הדבר הכי מדהים בדבריהם הוא שהמציאות תומכת בהם. הצמיחה בכלכלות המתועשות חלשה, האבטלה גבוהה, והכלכלות המתעוררות שאימצו בלב שלם את הליברליזציה הפיננסית סובלות גם הן מטלטלות ומשברים.

מנהיגי העולם בוועידת G20 בטורקיהצילום: רויטרס

ובאשר למדיניות המכונה צנע - התרופה שכפו הגרמנים בתור מנהיגי גוש היורו על המדינות מוכות החוב, ושאותה נטלו גם מדינות אחרות שנדבקו באשליה שזוהי תרופה שתביא צמיחה, כמו בריטניה למשל - ההוכחה הכאובה והעכשווית ביותר לכישלונה ממשיכה לצרוב בבשרה של אירופה כולה.

יש דרך פשוטה לבדוק אם מדיניות הצנע היתה טובה: לבדוק אם עמדה ביעדיה. והתשובה פשוטה: הצנע היה כשלון מוחץ. מטרת הצנע היא להקטין חובות של ממשלות באמצעות קיצוץ בהוצאות והגדלת ההכנסות ממסים. אולם במהלך יותר מחמש שנות צנע, נטל החובות של גוש היורו לא פחת, ולמעשה - הוא גדל. בתרשים המצורף ניתן לראות כי החוב הממוצע ביחס לתמ"ג עלה מ–84% ב-2010 ל-91% ב-2015, עם ירידה קלה בלבד רק ב-2015.

מתוך 16 מדינות גוש היורו, רק שלוש הצליחו להקטין חובות בתקופה האמורה, ובשיעור צנוע בלבד: גרמניה, דנמרק ולטביה. שאר המדינות הגדילו את חובותיהן ביחס לתמ"ג (ראו תרשים).

יוון, המדינה עם החוב הגדול ביותר והמשבר הקשה ביותר, קיצצה ב-25% נומינלית את התקציב שלה בתקופה האמורה - קיצוץ ששקול לכריתת איברים. אולם החוב שלה המשיך לגדול, פשוט מפני שחוב שגדול כפליים מגודל הכלכלה לעולם לא יוכל להיפרע בתנאים שהכתיבו לה נושיה, ולעולם לא ייפרע ללא צמיחה.

האירוניה הנוראית כל כך במאמר של קרן המטבע היא שאותה קרן מטבע עצמה היא שותפה מלאה לחורבן הכלכלי שהצנע המיט על יוון, עם הבנק המרכזי האירופי - שהשתמש בסחטנות נוסח עולם תחתון נגד הבנקים היווניים, ועם קנצלרית גרמניה ושר האוצר הבלתי־מתפשר שלה, העניש את יוון באופן שאפילו גרמניה לא נענשה לאחר מלחמת העולם השנייה.

נכון, יוון ביצעה הונאה כדי להיכנס לגוש היורו ויש בה עיוותים מבניים שנדרש להם תיקון, אולם הצנע שנכפה עליה המית כל מקור אפשרי לצמיחה. ולראיה, הגידול בחוב ביחס לתמ"ג, האבטלה הגבוהה והמשבר שהיא תקועה בו.

יתר על כן, הגזירות הכלכליות הקשות - ששוב נאלצה יוון להסכים להן בשבוע שעבר בהסכם הסיוע האחרון שקיבלה מקרן המטבע - שללו כל יכולת פוליטית מממשלותיה לממש רפורמות. ללא תמיכה מציבור שנאנק תחת פנסיות שספגו קיצוץ קשה, אבטלה, מסים גבוהים ושירותים ציבוריים כושלים, אפילו מפלגה שאינה מחוברת לאליטות ולמוקדי השחיתות כמו סיריזה לא הצליחה 
להתניע שינוי.

יוון היא כיום מדינה לא מתפקדת. זוהי בושה ותעודת עניות למנהיגי אירופה ולגוש הכלכלי הגדול ביותר בעולם, וכתוצאה מכך גם לאידיאולוגיה שהם מניפים על נס. כל הדברים הטובים שבכלכלת השוק החופשי כבר לא יעזרו ליוונים, ולכן את הניאו־ליברליזם הם יעדיפו להדיח באסלה מאשר להרהר בהישגיו הבולטים.

לנוכח מה שקורה במערכות בחירות ברחבי העולם, נראה שאורתודוקסיות כלכליות ופוליטיות אחרות גם הן עומדות בסכנת כפירה. כל עוד המנהיגים אינם מוכנים ליטול על עצמם את האחריות לתיקון, ימשיכו תנועות עממיות מימין ומשמאל לפעול מולם ולנסות לקעקע את הסדר הקיים - עד שהוא ייפול או יוחלף באחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב