"העושר עובר למבוגרים המחוברים, אבטלת הצעירים היא טרגדיה"

מריו דראגי, האיש שמנווט את כלכלת אירופה בראש הבנק המרכזי, חושש למצבם של הצעירים, הסובלים מאבטלה גבוהה, חובות ועתיד מעורער

גרדיאן
שיב מאליק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
שיב מאליק

כלכלות אירופה מגינות על עובדים מבוגרים על חשבונם של עובדים חדשים וצעירים — כך אמר מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי של אירופה, ל"גרדיאן".

הרמות הטרגיות, לדבריו, של אבטלת הנוער, מאיימות על ההרמוניה החברתית באירופה, והאינפלציה הנמוכה מדי פוגעת בעתידו של דור המילניום, מאחר שהיא מביאה לחלוקה של עושר לטובת המבוגרים יותר.

מה מראה המחקר של הבנק המרכזי על מצבו של הדור הצעיר?

"במהלך המיתון הגדול, הצעירים בני ה–16–34 איבדו בערך 5% מהכנסת משק הבית במונחים ריאליים. זה כמובן משפיע לרעה על תוכניותיהם, אולם אינו שונה בהרבה ממה שהפסידו בני גילים אחרים, אם כי לצעירים אין נכסים וחסכונות להסתמך עליהם בזמנים קשים. מה שמדאיג יותר הוא הגידול החד באבטלת הצעירים באירופה (ראו תרשים בעמוד 10).

מריו דראגי, יו"ר הבנק המרכזי של אירופה. הצהיר על קץ ההורדות — וחזר בוצילום: רויטרס

האם אתה חושש ממצב הצעירים? האם זה נושא בוער?

"אבטלת הצעירים היא טרגדיה המונעת מאנשים למלא תפקיד שלם ובעל משמעות בחברה. אם כל צעיר שני מובטל — כמו בכמה מדינות באירופה — זה מזיק באופן חמור לכלכלה, כי אנשים לא יכולים לעבוד ולפתח כישורים. זה מאיים על ההרמוניה החברתית. אבטלה יכולה להוביל לבעיות חברתיות ובריאות לקויה".

האם אתה מודאג שהדור הזה יישא את צלקות המיתון הגלובלי בהמשך חייו?

"הצריכה בחברה נקבעת בחלקה על ידי חלוקת העושר, אולם לא פחות חשוב מכך שהדור הצעיר ישתתף בכוח העבודה באופן הוגן. במדינות רבות שוק העבודה מסודר כך שהוא מגן על המבוגרים יותר, המחוברים — אנשים עם חוזי קביעות ושכר גבוה. תופעת הלוואי היא שצעירים תקועים במשרות זמניות בעלות שכר נמוך ומפטרים אותם ראשונים במשבר. המעסיקים אינם מוכנים להשקיע בצעירים, כך שהכנסות הדור הזה נשארות נמוכות לכל ימי חייהם".

מה הסיבות לכך שהצעירים מקבלים נתח קטן יותר מהעוגה — דמוגרפיה, שינוי במקום העבודה או מדיניות תקציבית ומוניטרית?

"מה שמדאיג אותי הוא הגידול באי־שוויון שעלול למנוע זאת מאנשים. תפקידו של הבנק המרכזי הוא לשמור על יציבות מחירים כדי למנוע חלוקה לא הוגנת של העושר. לדוגמה, המחקר שלנו מראה שבגוש היורו האינפלציה הנמוכה גורמת לכך שעושר יעבור מידיהם של משקי בית צעירים השקועים בחובות לידיהם של משקי בית מבוגרים יותר שיש להם חיסכון".

הפורשים לגמלאות כעת עשירים מתמיד. אילו הזדמנויות יש בכך לאירופה?

"באוכלוסייה מזדקנת, העובדה שגמלאים מתעשרים אינה חריגה. כשהם מוציאים כסף בפרישה הוא עובר לדור צעיר יותר. כך שיצירת עושר אינה משחק סכום כסף. אולם מה שחשוב זה שצעירים יקבלו הזדמנויות לצבור גם הם עושר".

האם צעירים כיום ייהנו מרמת חיים דומה לזו של הגמלאים כיום?

"הבנק המרכזי צריך לסייע בעידוד הצמיחה באמצעות יציבות מחירים ומערכת פיננסית יציבה. אולם בטווח הארוך הצמיחה מונעת ממה שהכלכלה יכולה לייצר — באמצעות רעיונות, טכנולוגיה, גמישות, מוטיבציה, כישורים. זהו תפקידן של ממשלות נבחרות ליצור סביבה מעודדת צמיחה".

אתה מדבר על הצורך ברפורמה מבנית בתעסוקה. מה כוונתך?

"יש הרבה דרכים לעשות את זה. לדוגמה, בגרמניה היתה תוכנית שאיפשרה בזמן המשבר לעסקים להסתגל בלי פיטורים. אולם אין מודל שנכון לכולם. הרעיון הוא ליצור שוק עבודה הוגן וגמיש שבו חברות אינן חוששות לגייס עובדים כשצריך, וקבוצות של אנשים אינן סובלות מחיסרון מבני כשהמעסיקים צריכים לקצץ בשכר".

איך יכולים בנקים מרכזיים וממשלות לפתור את הבעיות?

"לכולם יש אינטרס שהכלכלה תשגשג. הורדת אבטלת הצעירים היא בעדיפות לכולם. התרומה העיקרית של הבנקים המרכזיים היא מילוי תפקידם. אפשר לעודד ממשלות לנקוט צעדים ליצירת עבודה ולחברה הוגנת. בטווח הארוך, הדבר החשוב ביותר לצעירים הוא להשקיע בחינוך ובכישורים. זהו הדרכון לחיים, ובכלכלה דיגיטלית המשתנה במהירות, הפרמיה על כישורים תעלה. לצייד אנשים לקראת עולם המחר זו הדרך הטובה ביותר להעלאת הכנסה והקטנת האי־שוויון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008