בגלל ה-BDS? חברת השמירה הגדולה בעולם יוצאת מישראל

ענקית האבטחה הבריטית G4S מעסיקה בישראל 8,000 עובדים; תנועת החרם על ישראל ניהלה נגדה קמפיין בשנה האחרונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

G4S הבריטית, חברת שירותי האבטחה הגדולה בעולם שבבעלותה חברת האבטחה הישראלית השמירה, הודיעה היום על כוונתה למכור את כל פעילות G4S ישראל.

החברה מעסיקה בישראל 8,000 עובדים והמחזור השנתי שלה בארץ מסתכם ב-100 מיליון ליש"ט (142 מיליון דולר).

מטה G4S בקראולי שבבריטניהצילום: בלומברג

ההודעה על המכירה המתוכננת של פעילות G4S בישראל באה יחד עם הודעות על מכירתן של שלוש חטיבות בארה"ב ובבריטניה במהלך השנתיים הקרובות. ההכנסות ממכירת פעילות החברה בישראל ומכירת החטיבות נוספות צפויות להסתכם בטווח של 250-350 מיליון ליש"ט (355-497 מיליון דולר), העריכה G4S.

מכירת העסקים נעשית במסגרת מגמת השלת נכסים של החברה, במהלכה כבר מכרה עסקים בשווי כולל של 281 מיליון ליש"ט.

G4S נתונה בשנים האחרונות לביקורת גוברת סביב מעורבותה בהפעלת מתקנים ביטחוניים של ישראל בגדה המערבית, ובכלל זה אספקה ותחזוקה של ציוד סריקה של מחסומים צבאיים וניהול מערכות האבטחה של כלא עופר שבו כלואים עצירים פלסטינים.

בנוסף, התנועה הבינלאומית הקוראת לחרם על ישראל (BDS) מנהלת בשנה האחרונה קמפיין נגד ענקית האבטחה בשל פעילותה בישראל. באחרונה, אף התפרסם כי ייתכן שהחברה הפסידה חוזים בכמה מדינות בעקבות פעילות ה-BDS נגדה.

בקיץ 2014 פתח הרגולטור הבריטי האחראי על אכיפת הקווים המנחים לעסקים בתחום זכויות האדם בחקירה של פעילות G4S בישראל ובגדה המערבית. שנה קודם לכן כבר הודיעה החברה על כוונתה לא לחדש חוזים שמכסים את כלא עופר, מחסומים בגדה המערבית ומטה המשטרה בגדה.

באסיפה השנתית של בעלי מניות G4S בשנת 2014, הורחקו בכוח על ידי מאבטחים עשרות בני אדם שבו למחות על הפרות זכויות אדם בהן מעורבת החברה ברחבי העולם. במהלך המחאה נשאל מנכ"ל החברה, אשלי אלמנזה, על ידי המפגינים האם G4S מתכוונת לדבוק בהתחייבותה לחסל את פעילותה בשטחים. תשובתו היתה: "אין שינוי בעמדה זו. אנו צופים שהחוזים יסתיימו ואיננו צפויים לחדש אותם".

המוניטין של G4S נפגע בשנים האחרונות עקב שורה של שערוריות, בהן הניהול הכושל של שירותי האבטחה במשחקים האולימפיים בלונדון בשנת 2012, אלימות קשה שהפעילו עובדי החברה כלפי מהגרים במרכז מעצר באוסטרליה, והחזר בסך 109 מיליון ליש"ט שנאלצה החברה להשיב לממשלת בריטניה בגין גבייה מופרזת על שירותי תיוג אסירים.

מניית G4S נופלת בלונדון

G4S דיווחה היום גם כי רווחיה מפעילות מתמשכת לפני ריבית, מס ופחת גדלו ב-5.7% בשנה שעברה ל-427 מיליון ליש"ט (608 מיליון דולר) - מעט פחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 431 מיליון ליש"ט.

עם זאת, מניית G4S נפלה ב-12% במסחר בבורסת לונדון לאחר שהחברה הודיעה כי תיאלץ לבצע הפרשה נוספת בסך 20 מיליון ליש"ט (28.4 מיליון דולר) בשל התרחבות הפסדיה על חוזים לאכלוס מבקשי מקלט בבריטניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו