חשיפה ראשונה: חברת החלל הסודית של ג'ף בזוס

בלו אוריג'ין הוקמה כבר בשנת 2000, אולם עד כה שמרה על מעטה סודיות כבד; בחשיפה ראשונה לכתבים פירט בזוס את תכניות החברה, שמתכוונת לשגר תיירים ראשונים לחלל ב-2018

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המטה של בלו אוריג'ין (Blue Origin), חברת טילי החלל הסודית בפארק תעשייה בקנט, וושינגטון, הוא אנונימי, בלי כל שלט בדרך שמודיע על הדיירים.

אולם ביום שלישי, בלו אוריג'ין של מייסד אמזון המיליארדר ג'ף בזוס, פתחה את שעריה לראשונה לכתבים. "ברוכים הבאים לבלו. תודה שבאתם", אמר בזוס.

בלו אוריג'ין היא חלק מהמעבר של עסקי החלל מנאס"א וענקיות כמו לוקהיד מרטין לעבר המגזר הפרטי, בעיקר חברות יזמיות וקטנות יותר. ספייס X, שאותה ייסד יזם אינטרנט אחר, אילון מאסק, היתה עד כה המוכרת והמצליחה ביותר בדור החדש של חברות החלל. ביום שישי שעבר החברה שיגרה לווין חדש, אולם הניסיון להנחית רקטת האצה על פלטפורמה צפה הסתיים פעם נוספת בפיצוץ.

צילום: רויטרס

בשקט בשקט, גם לבלו אוריג'ין יש חלומות גדולים לחלל, אבל עד כה היא לא נתנה לאנשים מבחוץ לקבל הצצה למה שהיא עושה.

במשך כמעט ארבע שעות, בזוס, שרק לעתים נדירות מדבר לתקשורת, הוביל 11 עיתונאים בסיור במפעל וענה על רשימה ארוכה של שאלות במהלך ארוחת הצהריים. הוא דיבר באריכות ונאומו נקטע לעיתים בקולות צחוק רמים. "זה תענוג של ממש עבורי. אני מקווה שאתם יכולים לראות שאני אוהב את זה", אמר.

בזוס תיאר תמונה על הקיר במרכז מטה החברה, שבה נראים שני צבים מחזיקים שעון חול ובוהים בתמונה מסוגננת של כוכבי לכת ביקום. מתחתיה מופיע המוטו של בלו אוריג'ין: "צעד אחד צעד, בפראות" - בלי לעגל פינות, אבל גם בלי התמהמהות. "אפשר לעשות את הצעדים במהירות, אבל אסור לדלג על שום צעד", אמר בזוס.

הוא גם סיפק עדכונים להתמקדמות של תכניות תיירות החלל של החברה. החללית ניו-שפרד לשימוש חוזר, ששוגרה לחלל בנובמבר וחזרה בינואר תשוגר בקרוב פעם נוספת. תיירים בתשלום, שישה בכל פעם, יוכלו להתחיל מ-2018 להצטרף לשיגורים קצרים ולחוות כמה דקות בחלל, תלוי בקצב ההתקדמות של שיגורי המבחן, אמר בזוס.

צילום: רויטרס

בזוס הקים את בלו אוריג'ין ב-2000, אף שרק מעטים ידעו על כך אז. במשך השנים הבאות, כחצי תריסר אנשים בחנו אפשרות אם קיימת דרך טובה יותר להגיע לחלל מאשר טילי שיגור שמונעים בידי מנגנון בעירה כימית רועש ולא יעיל. המסקנה היתה: אין.

בזוס אמר כי הוא למד וחשב על טילים מאז שהיה בן 5. "מעולם לא ציפיתי שיהיו לי המשאבים להקים חברת חלל", אמר. "זכיתי בכרטיס לוטו שנקרא אמזון.קום". הוא סירב לומר כמה כסף הוא השקיע עד כמה בחלום שלו. "בוא נאמר רק שמדובר בהרבה", אמר.

כמו מאסק, בזוס רואה בבלו אוריג'ין פחות כעסק ויותר כעתיד מזהיר לאנושות כולה, עם מיליוני אנשים שחיים ועובדים מחוץ לכדור הארץ. זה גם נתיב שבו האנושות חייבת להמשיך בו אם היא רוצה להמשיך לשגשג.

הטיעון שלו היה פשוט: צריכת האנרגיה נמצאת בעלייה של 2-3 אחוזים בשנה. אפילו בקצב הצמיחה המתון ביותר, בתוך כמה מאות שנים, השימוש באנרגיה יהיה שווה לאנרגיה שמיוצרת על ידי תאים סולאריים יעילים במיוחד שמכסים את כל שטח כדור הארץ. "אנחנו נשתמש בכל האנרגיה הסולארית שמשפיעה על כדור הארץ", אמר. "זאת מגבלה אמיתית". אולם במערכת השמש יש הרבה אנרגיה וחומרי גלם שניתן לנצל, ובסופו של דבר, הוא מנבא, תתרחש "מהפכה גדולה". במקום מפעלים על כדור הארץ שמייצרים חומרים מתוחכמים שמרכיבים מכונות זעירות שנשלחות לחלל, הייצור הכבד יבוצע מחוץ לכדור הארץ, ואילו כוכב הלכת שלנו, הוא התבדח, ינוצל למטרות מגורים ותעשייה קלה, מה שיאפשר לכדור הארץ לחזור למצב טבעי יותר.

בזוס אמר כי אין חובה שבלו אוריג'ין תהיה סודית, למעט רצונו להימנע מהבטחות יתר. "קל מאוד להפריז בהייפ של החלל", אמר. הסיור אינו הפעם האחרונה ששערי החברה ייפתחו למבקרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית