כתבת מחקר אקדמי עם גבר? תשכחי מקרדיט

כלכלניות מקבלות פחות קרדיט מכלכלנים על מחקרים משותפים, דבר המשפיע על הקידום שלהן באקדמיה- כך קובע מחקר חדש של כלכלנית צעירה מהרווארד, שהגיעה למסקנה שאם היא באמת רוצה הכרה, עליה לכתוב לבד

ניו יורק טיימס
ג'סטין וולפרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
ג'סטין וולפרס

כלכלה הוא עדיין מקצוע שנשלט על ידי גברים - עובדה שדווקא העוסקים בו מתקשים להבין. לכאורה, חוסר האיזון הזה אמור להתרחש רק אם לגברים יש רעיונות טובים יותר מלנשים. אלא שראיות חדשות מצביעות על כך שתת-הייצוג של נשים בתחום משקף הטיה קבועה: לנשים לא ניתן קרדיט מלא על מחקרים שהן עורכות עם גברים.

זאת המסקנה הנובעת ממחקר שערכה התר סרסונס, כלכלנית צעירה שמשלימה את עבודת הדוקטורט שלה בהרווארד. אותו דפוס עשוי גם להסביר מדוע נשים מתקשות להתקדם במקצועות אחרים שכרוכים בעבודת צוות.

סרסונס אספה נתונים על פרסומים של כלכלנים צעירים באוניברסיטאות המובילות בארה"ב ב-40 השנים האחרונות.

מסלול הקריירה של כלכלנים - כמו בתחומים אקדמיים אחרים - תלוי במידה רבה בקביעות. מהרגע שבו כלכלנים צעירים ממונים לאנשי סגל באחת מהאוניברסיטאות האלה, הם יקבלו בתוך שבע שנים קידום וקביעות, או שיפוטרו. הממצאים של סרסונס פורסמו במאמר "Gender Differences in Recognition for Group Work", שעורר עניין רב בקרב כלכלנים עם פרסומו.

ספרייה באוניברסיטת הרווארד. נשים מתקשות להתקדם במקצועות שכרוכים בעבודת צוותצילום: רויטרס

אף שנשים בתחום מפרסמות לא פחות מאמרים מגברים, הסבירות שלהן לפרוש בתום שבע שנים גבוהה כפליים מזו של גברים. אותו שיעור של נשים שלא מקבלות קביעות נותר גבוה גם לאחר שמביאים בחשבון משתנים נוספים, כמו ההבדלים בין האוניברסיטאות בנידון, תחומי ההתמחות השונים של נשים בכלכלה, איכות הפרסומים שלהן והשפעות אחרות שעשויות להשתנות לאורך זמן.

עם זאת, סרסונס גילתה קבוצה אחת של נשים שזכתה להצלחה לא פחות מגברים: אלה שעובדות לבדן. "לנשים שכותבות הכל בעצמן יש אותו סיכוי לקבל קביעות כמו לגברים", קבעה. ומכאן משתמע כי הסיבה לפער המגדרי חייבת להיות היחס השונה לגברים ולנשים שעובדים ביחד.

לדבריה, הרווח לקריירה כתוצאה מפרסום מחקר לבד, זהה פחות או יותר בין נשים לגברים. למשל, כשכלכלנית כותבת מאמר בעצמה - אין שום ספק למי מגיע הקרדיט, וכל עבודת מחקר נוספת שהיא כותבת לבדה מגדילה את הסיכוי שלה לקבל קביעות ב-8%-9%. אבל בניגוד לנשים, גברים נהנים מהרווח הזה גם כשהם כותבים מאמר בשיתוף פעולה. משמע, גברים שמפרסמים מחקרים, לבד, או עם חוקרים נוספים, מעלים את הסיכוי שלהם לקבל קביעות.

שותפות אמיתית - קרדיט חלקי

לפי הבדיקה של סרסונס, ההשפעה של כתיבה עם חוקרים נוספים על הקריירה של נשים, נמוכה ב-50% מההשפעה שלה על הקריירה של המין השני. זהו פער חשוב, משום שרוב המחקרים הכלכליים נכתבים בצוותא, על ידי כמה חוקרים שמשתפים פעולה.

כך, כשג'נט כותבת עם ג'ורג' - העמיתים שלה מניחים שהקרדיט מגיע לו. זה היה יכול להיות הגיוני אם נשים היו מצטרפות למחקרים כשותפות זוטרות, אך לפי הבדיקה של סרסונס, התדירות שבה הן עושות זאת היא נמוכה. לעומת זאת, רק כאשר נשים כותבות עם נשים נוספות הן מקבלות קרדיט מלא על העבודה.

הפערים שמתארת סרסונס מסבירים ככל הנראה מדוע הסבירות של כלכלניות לקבל תשובה שלילית כשהן מבקשות קביעות היא גבוהה פי שניים משל עמיתיהן הגברים.

הממצא הזה מוכר לי מהחוויה שאני עברתי. האדם שעמו שיתפתי פעולה לעתים הכי תכופות היה אישה - בטסי סטיבנסון, פרופסור בבית הספר פורד למדיניות ציבורית באוניברסיטת מישיגן, שהיא גם בת זוגי. במשך שנים, נהניתי מכך שעמיתים ייחסו לי את "החצי העיקרי" של הקרדיט על עבודתנו המשותפת.

בחלק מהמקרים, הם עשו זאת בצורה מפורשת מאוד. אבל אני יודע מה שהם לא יודעים: העבודה הזאת היתה שותפות אמיתית, תוצאה של אינספור לילות ארוכים של חישובי נתונים. הטעות שלהם התרחשה אף שעבדנו על מחקרים בתחום יחסית נשי - שינויים בחיי המשפחה.

כלכלניות רבות שיתפו אותי בסיפורים על מחקרים שערכו שנלקחו פחות ברצינות רק משום שנכתבו על ידי אישה. להיסטוריונית הכלכלית הנהדרת דידרה מקלוסקי, פרופסור מוערכת מאוניברסיטת אילינוי שבשיקגו, יש זווית ראייה ייחודית מאוד בנושא הזה, לאחר שהעבירה את המחצית הראשונה של הקריירה שלה ככלכלן דונלד מקלוסקי. כיום, קורה לא פעם שעמיתיה מבטלים את הטענות שלה, עד שיחוזקו על ידי כלכלן גבר. כשהיתה דונלד, זה קרה רק לעתים רחוקות.

סרסונס ערכה ניתוח מקביל בתחום הסוציולוגיה, ומצאה כי בניגוד לכלכלה - אין הבדלים בולטים בין הקרדיטים לגברים ולנשים על עבודה משותפת בתחום זה. אחת הסיבות האפשריות לממצא המשמח הזה הוא שבסוציולוגיה, רשימת הכותבים מסודרת לפי מידת הקרדיט המגיעה להם. אצל כלכלנים, לעומת זאת, רשימת הכותבים נכתבת לפי סדר האלפבית. סיבה אפשרית אחרת היא שסוציולוגים, שרבים מהם הן נשים, הם פשוט פחות סקסיסטים מכלכלנים.

באשר לסרסונס, כלכלנית צעירה שתצטרך לנווט את דרכה במסלול הקשה הזה - היא מקשיבה לעצות של עצמה. את מאמרה היא פותחת במלים: "המאמר הזה נכתב במכוון על ידי כותבת אחת", כנראה הדרך היחידה להבטיח שהיא תקבל קרדיט על העבודה החשובה מאוד שעשתה.

הכותב הוא פרופסור לכלכלה ומדיניות ציבורית באוניברסיטת מישיגן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"