זהירות, Oilmageddon |

סיטי מזהיר מאפוקליפסה כלכלית: "השווקים לכודים ב'סחרור מוות' של נפט זול והאטה גלובלית"

צוות המחקר של הבנק: התחזקות הדולר, מחירי הסחורות הנמוכים, היחלשות הסחר העולמי וההאטה בשווקים המתעוררים מאיימים לחנוק את השווקים

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

השווקים הפיננסיים בעולם לכודים ב"סחרור מוות" בשל התחזקות הדולר, מחירי הסחורות הנמוכים, היחלשות הסחר העולמי וההאטה בשווקים המתעוררים, כך קובעים אנליסטים בסיטיגרופ.

בתחזית שפרסם בסוף השבוע צוות המחקר של הבנק, הוא תיאר כיצד ארבעת הגורמים הללו קשורים זה בזה: הצמיחה החלשה בכלכלה מעודדת את הביקוש לדולר, התחזקות הדולר גורמת לירידת מחירי הסחורות, ומחירי הסחורות הנמוכים פוגעים בכלכלות המתפתחות התלויות בייצוא חומרי הגלם, ולפיכך מחלישים את הצמיחה העולמית – וכן הלאה. אם מעגל הקסמים הזה יימשך, העולם עלול להגיע למה שמכנים בסיטי “Oilmageddon", אפוקליפסה כלכלית שתתאפיין במחירי נפט נמוכים, מיתון גלובלי ושוק מניות דובי, לפי התחזית, שכתבו האנליסטים ג'ונתן סטאב, איוש טמבי וניקיל ג'דהב.

מחירי הנפט צנחו ב-70% מאז אמצע 2014, בעוד שהדולר התחזק ב-20% מול המטבעות הזרים העיקריים. קריסת מחירי הסחורות גרמה להאטה בסחר ובזרימת ההון בעולם, אשר פוגעת בכלכלה העולמית, לפי סיטי. ביום שישי ירד מחיר הנפט ב-2.6% בניו יורק ל-30.89 דולר לחבית, לאחר שהגידול במלאי הגולמי בארה"ב חיזק את ההערכות כי עודף ההיצע בשוקי הנפט העולמיים עתיד להימשך. בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט ב-8.1% - ירידה שבועית ראשונה זה שלושה שבועות.

על אף התרחיש העגום, בסיטי מעריכים כי הכלכלה העולמית תצליח לצאת מהסחרור הזה, וכי המצב ישתפר השנה. "מחירי הנפט כנראה הגיעו לתחתית. בשוקי המט"ח והסחורות צפויה יותר יציבות", נכתב בדו"ח. "אף אחד לא מעוניין בסחרור המוות הזה. ההתנהגות הרציונלית תנצח". הצמיחה בכלכלה העולמית, עם זאת, צפויה להיות מתונה. סיטי צופה כי הצמיחה בתמ"ג העולמי תגיע השנה ל-2.7% בלבד, מתחת לתחזית קרן המטבע הבינלאומית, שצופה צמיחה של 3.4%.

קידוח נפטצילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן