מדד החופש הכלכלי: ישראל פתוחה לעולם, אבל הממשלה צריכה להמשיך בהפרטות

ישראל דורגה בין המדינות בעלות החופש הכלכלי הגבוה בעולם של קרן הריטג' השמרנית, אך עליה להמשיך בהפרטות ולא לפחד מארגוני העובדים, נקבע בדו"ח. הונג קונג, סינגפור וניו זילנד דורגו במקומות הראשונים

ישראל פישר
ישראל פישר
ישראל פישר
ישראל פישר

ישראל נהפכת לכלכלה פתוחה יותר תוך כדי שהיא רושמת שיפור ברוב המדדים של דירוג החופש הכלכלי שעורך מכון המחקר השמרני של קרן הרטיג' בארה"ב. בדירוג הכללי של חופש כלכלי הגיעה ישראל למקום 35 מתוך 178 מדינות והיא ממוקמת בקבוצת הדירוג השנייה של "כלכלות פתוחות ברובן" לצד מדינות כמו לטביה וקטאר.

בדו"ח נכתב על ישראל כי היא "פתוחה למסחר בינלאומי והיא גורם חשוב בקידום צמיחת החדשנות והיצרנות". עוד נכתב כי ישראל "נהנית מבסיס יצרני מגוון ומרפורמות מבניות מתמשכות". הדו"ח שיבח את ההפרטות שעורכת הממשלה הישראלית ואמר כי קיים צורך לבחון את התקדמות התוכניות האלה. בין נקודות החוזקה של ישראל ציין הדו"ח את שלטון החוק, יעילות רגולטורית ופתיחות השווקים. בין נקודות החולשה ציין הדו"ח את "ניהול המימון הציבורי".

ראש הממשלה נתניהו בישיבת הממשלה, לפני שבועייםצילום: עמית שאבי

למרות שבמשך השנים ירד הציון של ישראל במדד השחיתות בדו"ח מצוין כי רמות השחיתות בישראל נמוכות יחסית "מה שמחזק את החופש הכלכלי בישראל. כצפוי ממכון מחקר שמרני, הדו"ח ציין לשלילה את העלאת המסים בישראל ואת העובדה שלממשלת ישראל גירעון תקציבי – והיא ממשיכה להגדיל את ההוצאות שלה. בדו"ח נטען לצד תשבחות למערכת הרגולטורית המקלה כי "שוק התעסוקה זקוק לגמישות רבה יותר כדי להכיל את השינוי הכלכלי המהיר".

ישראל ממוקמת במקום הרביעי בקרב קבוצת המדינות האזוריות הכוללת את המזרח התיכון וצפון אמריקה, אחרי בחריין, איחוד נסיכויות המפרץ וקטאר. ישראל קיבלה ציון כולל של 70.7 נקודות – גבוה מהממוצע העולמי של 60.7 נקודות.

דו"ח החופש הכלכלי של קרן הריטג' פורסם לראשונה ב-1995 בשיתוף פעולה עם "וול סטריט ג'ורנל" ובו מוענק ציון גבוה בהתאם למידת החופש על בעלות על נכסים, תנועת הון, סחורות, שוק העבודה ו"היעדר גורמים המגבילים חופש כלכלי מעבר לאלה הנדרשים עבור האזרחים כדי להגן על עצמם ועל החירות האישית שלהם". קרן הריטג' בעצמה מגדירה את החופש הכלכלי כ"זכות של כל אדם לשלוט בעבודה שלו ובנכסים שלו. בחברה חופשית מבחינה כלכלית, כל אחד רשאי לעבוד, לייצר, לצרוך ולהשקיע בכל אופן שירצה".

המדד בוחן ארבעה מאפיינים שעל פיהם ניתן הציון לכל מדינה: שלטון החוק, כלומר זכויות על רכוש ומידת ההשפעה של שחיתות; מעורבות הממשלה, כלומר הוצאות הממשלתיות, החופש הפיסקלי של האזרחים ומיסוי; יעילות רגולטורית, כלומר מעורבות הרגולטור בעסקים – ככל שהרגולטור מגביל פחות את בעלי ההון, כך נחשבת הכלכלה לפתוחה יותר; והמדד הרביעי הוא פתיחות השוק, או עד כמה ניתן להשקיע ולסחור באופן חופשי.

המדינות המדורגות מחולקות לחמש קבוצות: כלכלות חופשיות, חופשיות ברובן, חופשיות במתינות, אינן חופשיות ברובן ומדוכאות. אל קבוצת המדינות החופשיות נכנסו חמש מדינות בלבד: הונג קונג, סינגפור, ניו זילנד, שווייץ ואוסטרליה. בהמשך מדורגות קנדה, צ'ילה, אירלנד, אסטוניה ובריטניה שנועלת את העשירייה הראשונה מקום אחד מעל לארה"ב.

אל תחתית הדירוג הגיעו באופן לא מפתיע צפון קוריאה וקובה הקומוניסטיות, כשמעליהן ונצאולה הסוציאליסטית. עוד ניתן למצוא בתחתית הרשימה את איראן ואת ארגנטינה, שמנהיגתה לשעבר, כריסטינה פרננדז דה קירשנר הכעיסה בשנים האחרונות בעלי הון רבים כשהלאימה נכסים של חברות זרות שפועלות במדינה וסירבה לשלם פיצויים למחזיקי אג"ח של המדינה שלא השתתפו בתוכנית ההצלה למדינה אחרי שהיא הגיע לחדלות פירעון בסוף שנות ה-90.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. זה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה