"סטיב ג'ובס של עולם ההשקעות" |

התגובה המדהימה של המיליארדר לעובד שהעיר לו על טעות

מייסד ברידג'ווטר, אחת מקרנות הגידור המצליחות בעולם, נוקט שיטות בלתי שגרתיות כדי לעודד ביקורת וריבוי דעות בקרב העובדים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

קרן ברידג'ווטר של המיליארדר ריי דליו רכשה לעצמה בעשור החולף מוניטין כאחת מקרנות הגידור המצליחות ביותר בעולם, בזכות תשואות גבוהות שהשיגה למשקיעים, ולאחר שצפתה את המשבר הפיננסי העולמי והזהירה את לקוחותיה בשנת 2007 מפני המפולת הצפויה בשווקים.

סוד הצלחתה של ברידג'ווטר טמון במדיניותה המוצהרת לעודד את כל העובדים להשמיע ביקורת ודעות עצמאיות, מתוך הנחה שכך תצליח הקרן להימנע מקיבעון ואחידות מחשבית, ותצליח לזהות הזדמנויות השקעה שאיש לא שם לב אליהן.

ספר חדש בשם "Originals: How Non-Conformists Move the World" שכתב אדם גרנט, פרופסור לניהול ופסיכולוגיה בבית ספר וורטון של אוניברסיטת פנסילבניה, מתאר כיצד המייסד ומנכ"ל במשותף של ברידג'ווטר, ריי דליו, נוקט בשיטות בלתי שגרתיות כדי לטפח את ריבוי הדעות בקרב עובדי הקרן.

דליו, שיש שכבר הכתירו אותו בתור "סטיב ג'ובס של ההשקעות", מאמין כי "לאיש אין את הזכות להחזיק בדעה ביקורתית אם הוא אינו משמיע אותה בקול רם בפני אחרים".

ריי דאליו, ברידג'ווטר אסושיאייטס

בספר מובאים כדוגמא דברים שכתב יועץ לקוחות בקרן באי-מייל ששלח לדליו לאחר פגישה משותפת עם לקוח פוטנציאלי חשוב: "ריי, מגיע לך ציון מספיק בקושי על הופעתך היום... דיברת באופן ללא ממוקד במשך 50 דקות... היה ברור לכולנו שלא התכוננת בגלל שאין שום דרך שהיית מסוגל להיות כל כך לא מאורגן מההתחלה, אם היית מגיע לפגישה מוכן. אמרנו לך שזה לקוח שהיינו חייבים לקנות את לבו... היום היה ממש רע... אסור שנאפשר לזה לקרות שנית".

בחברה טיפוסית, שיגור אי-מייל מסוג זה למנהל עלול להביא לסיום הקריירה בחברה, כתב גרנט בתמצית של ספרו החדש שפורסמה באתר "ביזנס אינסיידר". אולם ברידג'ווטר איננה חברה טיפוסית.

במקום להיכנס למגננה בעקבות המייל הביקורתי, תגובתו של דליו היתה לבקש משאר משתתפי הפגישה לתת לו משוב כן, ולהעניק להתנהלותו בפגישה ציון בין "נכשל" ל"מצוין". דליו גם בחר שלא להסתיר את הביקורת כלפיו, ושיגר את כל שרשרת תכתובות המייל לכל עובדי החברה כדי שיוכלו להפיק לקחים מחילופי הדברים.

לצד הפתיחות לביקורת, דליו חותר תחת תמימות דעים בקרב העובדים בכך שהוא מתנגד לתהליך קבלת החלטות מבוסס היררכיה. במקום לקיים הצבעה שבה הרוב קובע או לתת למנהלים הבכירים ביותר לקבל את ההחלטות, דליו שואף לאפשר תהליך קבלת החלטות המבוסס על כישורים ואשר בו כל העמדות מקבלות ביטוי והטיעונים החזקים ביותר הם שקובעים איזו החלטה תתקבל.

לא פעם, כאשר אמורה להתקבל החלטה חשובה בברידג'ווטר, דליו עורך סקר שמטרתו לברר מה כולם חושבים בעניין. אז הוא בוחר את האנשים עם הדעות הקיצוניות ביותר כדי שיקיימו דיון, שכל עובדי החברה מוזמנים להקשיב לו. "הטרגדיה הגדולה ביותר של האנושות נובעת מחוסר יכולתם של אנשים להיות במצב של חילוקי דעות מתוך מחשבה שהמטרה היא לברר מה נכון", אמר דליו.

עם זאת, למרות שהדעות של כולם מתקבלות בברכה, לא כולן זוכות לאותו משקל. "תהליך קבלת החלטות דמוקרטי - אדם אחד, קול אחד - הוא טיפשי, מכיוון שלא לכל אחד יש את אותה רמת מהימנות", הסביר דליו.

בברידג'ווטר, לכל עובד יש ניקוד מהימנות במגוון תחומים. כאשר עובד מביע את דעתו, היא נבחנת גם על פי מידת המהימנות שהעובד הפגין בעבר באותו תחום. ניקוד המהימנות הוא ההסתברות לכך שדעתו של העובד נכונה בהווה, ומבוסס על שיקול הדעת, הנמקה והתנהגות העובד בעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר