AIG תחזיר לבעלי המניות 25 מיליארד דולר; תנפיק עסקי ביטוח המשכנתאות במסגרת ארגון מחדש

הודעת ענקית הביטוח האמריקאית באה על רקע קריאות המשקיע האקטיביסט קרל אייקן לפצל את החברה לשלוש חברות נפרדות

רויטרס
בלומברג
רויטרס
בלומברג

חברת הביטוח האמריקאית AIG מתכננת להחזיר לבעלי המניות 25 מיליארד דולר במהלך השנתיים הבאות במקביל למהלך שמוביל המנכ"ל פיטר הנקוק במסגרתו החברה תמכור נכסים ותגדיל את התשואה למשקיעים, על רקע ביקורת מצד המשקיע המיליארדר קרל אייקן.

AIG, חברת הביטוח המסחרית הגדולה ביותר בארה"ב במונחי פרמיות, תנפיק לציבור נתח של 19.9% ממניות חטיבת ביטוח המשכנתאות יונייטד גרנטי, צעד שיוביל בסופו של דבר ליציאתה כליל תחום עסקי זה, מסרה היום AIG.

חברת הביטוח גם תבצע ארגון מחדש של פעילותה לפי מגזרים עסקיים "מודולריים" כדי לאפשר לה גמישות במכירה או הנפקה של חטיבות נוספות במקרה שביצועיהן יאכזבו. התחייבותו של הנקוק להגדיל את התשואה לבעלי המניות באה לאחר שהחברה ביצעה קנייה חוזרת של מניות בהיקף של יותר מתשעה מיליארד דולר בשנת 2015. AIG הודיעה היום כי תקצץ את הוצאותיה ב-1.6 מיליארד דולר במהלך השנתיים הבאות.

במהלך המשבר הפיננסי הפכה AIG לסמל של בעיות הנזילות שפגעו בחברות פיננסים רבות בעלות חשיפה לאג"ח משכנתאות סאב-פריים אחרי שבועת הנדל"ן התפוצצה. החילוץ הפדרלי ל-AIG הפך את משלמי המסים בשלב מסוים לבעלי 92% מהון החברה. AIG החזירה את כספי החילוץ במלואם עד סוף 2012.

AIG

AIG היא אחת משלוש חברות ביטוח שסומנו כגדולות מדי בידי ועדה של רגולטורים פדרליים שהוקמה במסגרת רפורמת דוד-פרנק אחרי המשבר הפיננסי. מאז חילוץ החברה בשנת 2008, התכווצה AIG במחצית בעקבות מכירת נכסים למימון פירעון ההלוואות שקיבלה.

הודעת החברה היום באה על רקע מתיחות גוברת בין המנכ"ל הנקוק לבין המשקיע האקטיביסט אייקן, אשר קרא בחודשים האחרונים מספר פעמים לפיצול ענקית הביטוח לשלוש חברות נפרדות - הצעה שאותה דחה הנקוק.

מהלך שכזה, טען אייקן, יאפשר להשיב יותר מזומנים לבעלי המניות, ויסייע לחברה עצמה להיפטר מהעול הרגולטורי הכרוך בסימונה כמוסד פיננסי בעל חשיבות מערכתית (גדול מכדי ליפול) - הגדרה שתכפיף את AIG לדרישות הון מחמירות יותר מצד הבנק הפדרלי.

קרל אייקןצילום: בלומברג

אייקן חשף בנובמבר כי צבר 3.4% ממניות AIG, נתח שהפך אותו לבעל המניות החמישי בגודלו בחברה באותה עת, לפי נתוני תומסון רויטרס. במכתב ששלח אייקן למנכ"ל הנקוק באוקטובר, קרא המשקיע לפצל את פעילות חטיבות ביטוחי החיים והמשכנתאות של AIG וציין כי לחברה נדרשת בדחיפות תכנית חיסכון בעלויות. "החברה ממשיכה להפגין ביצועים נחותים בצורה חמורה מול מתחריה וניצבת כעת בפני נטל רגולציה מכביד יותר ויותר, שרק ישחק עוד יותר את עמדתה התחרותית", כתב אייקן במכתב.

המנכ"ל הנקוק מסר אז בתגובה כי החברה נקטה צעדים משמעותיים כדי לקצץ את הסיכונים ולמכור נכסים שאינם חלק מפעילות הליבה שלה, וציין כי AIG שומרת על דיאלוג פתוח עם כל בעלי המניות שלה.

מאז, שיגר אייקן שני מכתבים נוספים ל-AIG, האחרון שבהם בשבוע שעבר, בו הודיע לדירקטוריון כי אמינות הנהלת החברה עלולה להיפגע אם זו לא תודיע על שינוי משמעותי בצורת פעילותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?