משתמשים בסמארטפון? כנראה ילדים בני 7 הועבדו בפרך כדי לייצר אותו

דו"ח חדש של אמנסטי הבוחן את תעשיית כריית הקובלט בקונגו מתחקה אחר שרשרת האספקה שלו המובילה את הקובלט לסוללות של שלל מוצרים, מסמארטפונים של אפל וסמסונג ועד מכוניות של פולקסווגן

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ילדים קטנים, לעתים בני 7, עובדים בתנאים מסוכנים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, כדי לכרות קובלט, מינרל המשמש לייצור סוללות לסמארטפונים, מכוניות ומחשבים שמיליוני אנשים בעולם משתמשים בהן - מתוצרת שלל חברות, מאפל ומיקרוסופט ועד וודאפון ופולקסוואגן, לפי תחקיר חדש שפירסם ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשונל.

אמנסטי טוען כי התחקיר התחקה אחר הקובלט המשמש בסוללות ליתיום הנמכרות ל-16 מותגים בינלאומיים, וגילה כי הוא נכרה במקומות בהם מועסקים ילדים ומבוגרים בשכר של דולר ליום ובתנאים מסוכנים, תוך שהם נתוני לאיומי אלימות, סחיטה והפחדה.

יותר ממחצית מאספקת הקובלט העולמית מגיעה מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ו-20% מהקובלט מגיע ממכרות ידניים בדרום המדינה. ב-2012, יוניסף, זרוע האו"ם האמונה על זכויות ילדים, העריכה כי כ-40 אלף ילדים עובדים במכרות בדקום קונגו, מתוכם רבים במכרות הקובלט.

בתחקיר משותף עם ארגון זכויות האדם אפריווטש, המתמקד בתעשיית הכרייה, אמנסטי אמר כי ראיין 90 מבוגרים וילדים ב-5 מכרות שונים. העובדים דיברו על 12 שעות עבודה ביום ללא לבוש מגן, ורבים דיווחו על בעיות בריאות משמעותיות כתוצאה מכך. לפי התחקיר, ילדים החל מגיל 7 נושאים משאות כבדים ועובדים בחום כבד עבור שכר של כ-1-2 דולר ביום, ללא מסיכות או כפפות מגן. כמה ילדים אמרו כי הוכו על ידי המאבטחים שמעסיקות חברות הכרייה, ונאלצו לשלם "קנסות" לשוטרים בלתי מורשים שנשלחו על ידי פקידי ממשל הסוחטים כסף ומאיימים על העובדים.

ילדים עובדים במכרה בקונגו, 2010צילום: AFP

הארגונים התחקו אחר שרשרת האספקה של הקובלט: ממכרות אלה המינרל מועבר לקונגו דונגפנג מיינינג (CDM), אחת מחברת עיבוד המינרלים הגדולות בקונגו, הנמצאת בשליטה מלאה של חברת המינרלים הסינית ז'ג'יאנג חואיו קובלט. לפי התחקיר, יותר מ-40% של הקובלט של חואיו קובלט מגיע מקונגו, ועובר עיבוד בטרם נמכר ליצרניות סוללות שמספקות את הסוללות לחברות כמו אפל, וודאפון ומיקרוסופט. "גרדיאן" לא אימת את שרשרת אספקה זו.

בתגובה להאשמות מצד אמנסטי, חואיו קובלט אמרה לארגון כי "החברה אינה מודעת לכך שמישהי מהספקיות שלנו עשתה שימוש בעבודת ילדים באתרי הכרייה שלהן, או הפעילה תנאי עבודה מסוכנים. CDM בחרה את ספקיותיה בקפידה כדי להבטיח את רכישת חומרי הגלם בערוצים חוקיים".

מבין 16 החברות שהוזכרו בדו"ח כלקוחות של יצרניות סוללות המשתמשות בקובלט מעובד מחואיו קובלט, שתי חברות הכחישו כי מקור הקובלט בקונגו, ו-5 אמרו כי אין להן קשרים לחואיו קובלט. החברות הנותרות קיבלו את טענות או אמרו כי הן חוקרות אותן.

אפל, בתגובתה לטענתו אמנסטי אותה פירסם הארגון במלואה לצד תגובות יתר החברות, אמרה כי היא בוחנת האם הקובלט במוצריה מקורו בקונגו. "איננו מוכנים לעבודת ילדים בשרשרת האספקה שלנו, ואנחנו גאים להיות מובילי המגזר בהשקת אמצעי ביטחון חדשים" למניעת התופעה, ציינה החברה בתגובתה.

מכרה קובלט בקטנגה שבקונגו. צילום: רויטרס

לפי תגובת וודאפון, ענקית הסלולר הבריטית "אינה יודעת האם מקור הקובלט במוצרינו בקטנגה שבקונגו. הן חברות הכרייה והן כורי ההיתוך מהם מגיעות מתכות כקובלט נמצאות כמה צעדים מוודאפון בשרשרת האספקה".

אמנסטי ואפריווטש טוענות כי למרות הכחשות חלק מהחברות, אף אחת מהן לא הצליחה לאמת מה מקור הקובלט במוצריהן. "מה שמדאיג הוא שאף אחת מהחברות שזיהינו בתחקיר שלנו ומוזכרות במסמכי משקיעים הצליחו להתחקות אחר הקובלט במוצריהן למכרות מהם הגיעו. כמחצית מכלל הקובלט מגיע מקונגו, ואף חברה לא יכולה לטעון באמת שאינה מודעת להפרות זכויות האדם והילדים הקשורות בפעילות הכרייה באזור", אומר מרק דאמט, חוקר עסקים וזכויות אדם באמנסטי.

לדברי דאמט, חלק מתגובות החברות היו מדהימות בעיניו. למשל, כאשר מיקרוסופט נשאלה על ידי אמנסטי האם רכשה קובלט מ-CDM או מחואיו קובלט, השיבה: "לא התחקינו אחר הקובלט בשרשרת האספקה שלנו לרמת כור ההיתוך, בשל המורכבות הרבה והמשאבים הדרושים".

דאמט אומר כי "אלה כמה מהחברות הגדולות בעולם, שרווחיהן יחדיו עולים על 125 מיליארד דולר, ואין כל תירוץ לכך שהן אינן משקיעות חלק מרווחים אלה בהבטחה כי הן יכולות לדעת מהיכן מגיעים המינרלים בהם הן משתמשות". מיקרוסופט ציינה כי למיטב ידיעתה, סוללות של אחת הספקיות שצוינו בדו"ח אמנסטי משמשות אותה למוצר אחד בשלבי הפיתוח "אך כי סוללות אלה אינן משמשות במוצרי מיקרוסופט המשווקים כיום".

"כל מי שיש להם סמארטפון ייחרד לדעת שילדים צעירים כבני 7 ששוברים את גבם במשך 12 שעות מעורבים בייצורו", הוסיף דאמט. רוב החברות טענו כי השלבים הרבים בשרשרת האספקה מכריית הקובלט ועד למכשיר המוגמר מקשים עליהן לוודא את מקור חומר הגלם ולהקפיד על שמירה על זכויות אדם בייצורו.

לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו היסטוריה ארוכה של לחימה עקובה מדם, אותה מתדלק עושר המינרלים באזור. לפי הערכות, באזור עדיין מרבצים לא מנוצלים בשווי 24 טריליון דולר. הביקוש העולמי לקובלט גובר, אך שוק הקובלט העולמי נעדר רגולציה כיוון שאינו נופל בסמכויות חוקי "מינרלים של לחימה" בארה"ב, המפקחים על הפקה ומכירה של מינרלים אחרים בקונגו, כמו זהב ופח.

עם יתר החברות המצויינות כמשתמשות בסוללות שמקור הקובלט בהן מ-CDM וחויאיו קובלט נמנות LG, סמסונג, חואוויי, ZTE, דל, HP, לנובו, סוני, דיימלר ויצרנית המכוניות הסינית BYD. סמסונג, דיימלר, וודאפון וחואוויי מכחישות כי מקור הקובלט שלהן בקונגו או כי הן משתמשות בקובלט המסופק על ידי חואיו קובלט. פולקסוואגן אמרה כי פנתה לספקית הסוללות שלה, טיאנג'ין לישן, המוזכרת בדו"ח של אמנסטי, וכי החברה הכחישה כי מקור הקובלט שלה בקונגו. "למיטב ידיעתנו, הקובלט בסוללות שלנו אינו מגיע מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו".

כתבות מומלצות

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"