גולדמן סאקס ישלם 5.1 מיליארד דולר בגין חלקו ביצירת המשבר של 2008

הבנק האמריקאי הגיע להסדר עם הרשויות האמריקאיות שבמסגרתו ישלם 5.1 מיליארד דולר על חלקו ביצירת ומכירת אג"ח מגובות משכנתאות – שהובילו בסופו של דבר ליצירת המשבר בארה"ב

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

הבנק האמריקאי גולדמן סאקס אמר כי הסכים להגיע לפשרה במסגרת החקירה האמריקאית בנוגע למכירת אג"ח מגובות משכנתאות שבמסגרתה ישלם 5.1 מיליארד דולר. ההסכם יוביל לירידה של 1.5 מיליארד דולר ברווחי הבנק ברבעון הרביעי ולסיומה של שנה שבה תשלום הקנסות המשפטיים שהושתו על הבנק הגיע לשיא.

העסקה המוצעת, שעליה הכריז הבנק בהודעה שפירסם, תהיה חוליה נוספת בשרשרת קנסות ששילמו בנקים במדינה בניסיון של הממשל להטיל אחריות על וול סטריט בגין חלקם של הבנקים ביצירה ובמכירה של אג"ח מגובי משכנתאות סאב-פריים, שתרמו להצתת המשבר הפיננסי של 2008.

בניין גולדמן סאקסצילום: Bloomberg

הקנסות שהוטלו עד כה על ידי הרשויות בארה"ב על שלושת הבנקים הגדולים בארה"ב, ג'יי.פי מורגן צ'ייס, בנק אוף אמריקה וסיטי מסתכמים ביותר מ-37 מיליארד דולר – חלק מהסכום במזומן וחלק בהנחות ללקוחות. במסגרת הפשרות שאליהן הגיע הממשל עד כה, הוא אמר כי הבנקים הציגו שלא כשורה בפני המשקיעים את איכות ההלוואות שהם איגחו והפכו לניירות ערך מסוכנים.

לפי ההודעה של הבנק, החבות האזרחית שישלם במסגרת ההסכם תגיע ל-2.39 מיליארד דולר – 875 מיליון דולר מהסכום ישולם במזומן ו-1.8 מיליארד דולר בהטבות ללקוחות. הבנק כבר הפריש 2.41 מיליארד דולר בגין הוצאות משפטיות בתשעת החודשים הראשונים של 2015, סכום שמשתווה כמעט להפרשות של הבנק בשנתיים הקודמות. עלות ההסכם תשפיע על תוצאות הבנק ברבעון הרביעי, מה שיאפשר לתוצאותיו ב-2016 להיות חופשיות מהפרשות.

ההסכם יביא לסיום החקירה של משרד המשפטים האמריקאי ושל משרדי התובע הכללי בניו יורק ובאילינוי בגין האיגוח של הבנק במכירת אג"ח מסוכנות בין 2005 ל-2007. לפי הודעת הבנק, ההסכם גם יוביל לביטול התביעות על ידי מינהל האשראי ואיגוד ההלוואות הפדרלי למשכנתאות בשיקגו ובסיאטל.

ואולם לא כל הבנקים הגיעו לסיום הפרשייה, וגם במקרה זה עוד לא התקבלה החלטה סופית, שצפויה רק בעוד כמה שבועות. בפברואר הודיע מורגן סטנלי על הסכם פשרה בסכום של 2.6 מיליארד דולר עם משרד המשפטים בגין יצירת אג"ח מגובות משכנתאות, אך הדיונים במקרה זה עוד לא הסתיימו.

"אנחנו שמחים שהגענו להסדר בניסיון לפתור את הנושאים הללו", אמר לויד בלנקפיין, יו"ר ומנכ"ל גולדמן סאקס בהודעה שפורסמה. פטריק רודנבוש, דובר מטעם משרד המשפטים, סירב להגיב.

"מדובר בחקירות שמתמשכות כבר שנים רבות ומשקפות את המסירות של התובעים, החוקרים ואנליסטים בכל המדינה", אמר ג'פרי גרבר, לשעבר עורך דין במשרד המשפטים שעמד עד ספטמבר בראש צוות החקירה של הבנקים ומכהן כיום כשותף במשרד עורכי הדין כהן מילשטיין סלרס וטום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה