מחירי הסחורות החקלאיות עדיין מחפשים תחתית

בניגוד למשברים בתחילת המאה ה-20 ובשנות ה-80, שוק החקלאות האמריקאי כיום הרבה פחות מבוזר, וכולל בעיקר חוות ענק והרבה פחות איכרים פרטיים עם חלקות קטנות כבעבר

מיכל רמתי
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל רמתי
מיכל רמתי

בשנות ה-30 של המאה הקודמת, עודף ייצור בשילוב עם משבר כלכלי חריף הובילו לצניחת מחירים ומשבר בענף הסחורות החקלאיות. מלחמת העולם השנייה ורפורמות כלכליות סייעו למגזר החקלאי להתאושש בשנות ה-40 וה-50, ובשנות ה-70 חלה פריחה אדירה נוספת במגזר, שפינתה את מקומה לקריסה אדירה נוספת בשנות ה-80. כעת שוב סובל שוק הסחורות החקלאיות ממשבר גדול, שכמו במשברים הגדולים הקודמים, נובע משלל גורמים המתרכזים ויוצרים נפילות מחירים.

זינוק מחירים גדול בתחום הסחורות החקלאיות ב-2007 הוביל להגדלת הייצור החקלאי ברחבי העולם, כשמדינות רבות שאפו לצמצם את תלותן במקורות מזון חיצוניים, וחקלאים פרטיים רבים רצו להגדיל את נתח השוק שלהם ולהרוויח יותר מהמחירים הגבוהים. מגמה זו נמשכה בשנים מאז, אף שהמחירים חזרו לרדת, לעלות ושוב לרדת. ביקוש מוגבר בארה"ב לחלופות אנרגיה ביולוגיות, כמו אתאנול המיוצר מתירס, עודד את הייצור המוגבר וההשקעות בטכנולוגיות ובמיכון לייעול החקלאות.

למרות פגעי טבע באזורים מסוימים, בשנים האחרונות היה מזג אוויר טוב יחסית בארה"ב, שאיפשר גידולי שיא של חיטה, סויה ותירס, ויצר עודפים גדולים במלאים. כל עוד הביקוש לחומרי גלם חקלאיים כחיטה וסויה נותר גבוה באסיה, המחירים עוד שמרו על יציבות מסוימת, וחקלאים המשיכו להגדיל השקעותיהם ותפוקתם. הביקוש מאסיה נמוך מהצפוי, על רקע צמיחה אטית יותר, הגדלת התפוקה המקומית של גידולים חקלאיים, וכן התחזקות הדולר מול מטבעות מקומיים בשווקים כמו אוקראינה וברזיל, שחיזקה את התחרות בשוק הסחורות. לכך מצטרפת כעת גם העלאת הריבית בארה"ב, שצפויה לתרום עוד יותר להתחזקות הדולר ולייקר את ההלוואות לחקלאים.

מחירי הסחורות החקלאיות נמצאים במגמת ירידה כבר שלוש שנים, ונמוכים כעת יותר מ-50% משהיו בשיא ב–2012. ב-2015 לבדה ירד מדד מחירי המזון של האו"ם ב-19%. רווחי החקלאים בארה"ב ב-2015 ירדו, להערכת משרד החקלאות האמריקאי, לשפל של 13 שנים - 55.8 מיליארד דולר, וירידה של 55% לעומת 2013. לעומת זאת, חובות החקלאים גדולים יותר מפי שישה מהרווח הנקי שלהם - השיעור הגבוה ביותר מאז 1984, בתקופת המשבר החריף הקודם של ארה"ב. ארה"ב היא עדיין יצואנית הסחורות החקלאיות הגדולה בעולם - כך שיש לה השפעה אדירה על תמחור בשווקים - אך השינויים במאזן הכוחות הבינלאומי מפעילים גם על השוק האמריקאי לחצי תמחור.

שדה תירס באילינוי, ארה"בצילום: בלומברג

הירידה בביקוש, הגידול בהיצע, הדולר החזק והעלאות הריבית עשויים לדחוף את המחירים עוד כלפי מטה, ולהביאם בחזרה לרמת השפל מ-2010. אם החקלאים האמריקאים לא יצמצמו את יבוליהם, ותנאי מזג האוויר ב"רצועת התירס" האמריקאית ימשיכו להיות טובים, אנו עשויים לראות את המחירים יורדים אף מתחת לרמה שנרשמה בתחילת המילניום.

בניגוד למשברים בתחילת המאה ה-20 ובשנות ה-80, שוק החקלאות האמריקאי כיום הרבה פחות מבוזר, וכולל בעיקר חוות ענק והרבה פחות איכרים פרטיים עם חלקות קטנות כבעבר. חוות אלה עמידות יותר בפני משברים, אך גם הן עשויות להיקלע לקשיים ולפשיטות רגל, אם המחירים יירדו מספיק - מה שישפיע על חברות רבות.

כבר כעת מורגשת הירידה במחירי הסחורות החקלאיות בכמה מהחברות הגדולות בתחום ובתחומים נלווים. מחירי הקרקעות החקלאיות בארה"ב ירדו משיאם, אך לא בהרבה - מה שעשוי להעיד כי יש להם עוד לאן לרדת. ענקית ציוד החקלאות והמזון האמריקאית מונסנטו סבלה מירידה במנייתה וברווחיותה, ונאלצה לפטר עובדים. המצב בענף החקלאי אף הגדיל את הלחץ עליה לבצע מיזוג גדול, כשסינג'נטה היא יעד הרכישה המועדף עליה. גם יצרנית הטרקטורים ג'ון דיר התחילה להרגיש את לחץ המחירים על החקלאים, שכן השקעות החקלאים בציוד חדש פחתו - והכנסותיה צנחו, ועמן גם מנייתה. מניית קארטפילר, אף היא יצרנית טרקטורים וציוד חקלאי רב, נחלשה אף יותר.

אם בשנים הקודמות הענף החקלאי נהנה מגידול בפעילות ומהכנסות גדולות, שעודדו חקלאים להשקיע בציוד ובהתרחבות, 2016 צפויה להיות שנה זהירה יותר, כשחקלאים רבים הם בעלי ציוד חדש - אך ירידות המחירים מפחיתות את יכולתם להמשיך להשקיע בציוד וטכנולוגיה חדשים. כל הגורמים האלה עשויים להעיד כי שלב הירידות במחזור העסקי החקלאי עשוי להיות קרוב לסיומו, וכי בקרוב נראה עליית מחירים הנובעת מירידה בתפוקה וצמצום הפער בין ההיצע לביקוש. במקרה כזה, ייתכן כי עלינו להתכונן דווקא לעליות מחירים. השאלה היא האם החקלאים יספיקו לצמצם את תפוקתם בזמן ולהימנע ממשבר חריף, שיכלול פשיטות רגל והסדרי חוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט