מדד הביג מק של "אקונומיסט": השקל נמוך ב-13% מערכו ההוגן

מטבעות רבים בעולם נחלשו בשנה האחרונה על רקע גורמים כמו ירידת מחירי הסחורות והעלאת הריבית בארה"ב; הפרנק השווייצי גבוה ב-30% משוויו ההוגן בעוד שהרובל נמוך ב-69%

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

השקל נמוך ב-13% משוויו ההוגן מול הדולר, אך הוא בין המטבעות החזקים בעולם, כך לפי מדד הביג מק של המגזין "אקונומיסט". המדינה ששווי המטבע שלה הוא החזק ביותר היא שווייץ, שבה ביג מק עולה 6.44 דולר, והפרנק השווייצי גבוה ב-30.7% מהשווי ההוגן שלו.

מדד הביג מק, ש"אקונומיסט" עורך מאז 1986, מבוסס על עיקרון כוח הקנייה, לפיו שערי החליפין צריכים בטווח הארוך להיות מותאמים כדי שסל הצריכה והשירותים יעלה אותו דבר בין מדינות. אם הביג מק, שעולה בארה"ב 4.93 דולר, נחשב לזול במיוחד במדינה מסוימת, הרי שהמטבע שלה מתחת לשוויו ההוגן מול הדולר. עם זאת, ב"אקונומיסט" מציינים כבכל שנה כי הביג מק אינו מתיימר להיות מדד מדויק לשווי המטבעות, אלא רק כלי להפיכת תיאוריית שערי החליפין לקלה יותר לעיכול.

כמעט כל המטבעות מבין 48 שנכללים במדד זולים ביחס לדולר - היחידים שיקרים מדי הם של שווייץ, שוודיה ונורווגיה - בין היתר בשל החלטת הבנק הפדרלי להעלות ריביות כאשר הבנקים המרכזיים בגוש היורו וביפן נוקטים מדיניות מוניטרית מרחיבה. היורו נמוך ב-19% משוויו ההוגן מול הדולר, לפי המדד, בעוד שהין נמוך ממנו ב-37%.

הרובל הרוסי נמוך ב-69% מערכו ההוגן ונמצא במקום הלפני אחרון במדד. אחת הסיבות לחולשה שלו ושל מטבעות אחרים הוא הירידה המתמשכת במחירי הסחורות מאז אמצע 2014. היחלשות הביקוש מסין ועודף היצע פגעו בשווי הייצוא מאוסטרליה, ברזיל וקנדה, בין היתר, וגרמו למטבעות שלהן להיחלש. הדולר האוסטרלי נמוך ב-24% משוויו ההוגן, הקנדי ב-16% ואילו הריאל הברזילאי חלש ב-32% מערכו ההוגן מול הדולר.

פיחות של מטבעות בדרך כלל מועיל ליצרניות המקומיות בכך שהוא מייקר את הייבוא ומעודד את הייצוא, אך נראה שחולשת הסחר העולמי וירידת מחירי הסחורות פגעו ביתרונות האלה.

אחת הסיבות לכך היא "המחלה ההולנדית", שפגעה ביכולתן של יצרניות סחורות כמו רוסיה לעודד את הייצוא בתחומים אחרים. כשהמחירים היו גבוהים, הון זרם אליהן, חיזק את המטבעות המקומיים והפך את הייצוא של תעשיות אחרות לפחות תחרותי. כוח אדם והשקעות זרמו בעיקר לחברות הסחורות. זה הותיר תעשיות אחרות חלשות מכדי לשאת בנטל כעת, כשהמטבעות נחלשים.

קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי מספקות הסבר נוסף לחולשת הייצוא במדינות עם מטבעות חלשים: שרשרת האספקה הגלובלית. הגלובליזציה הפכה מדינות רבות לתחנות לייצור מוצרים אינדווידואלים. הרכיבים מיובאים, מורכבים ואז מיוצאים מחדש, מה שאומר שאת מה שמדינה מרוויחה מפיחות המטבע מבחינת התחרותיות של הייצוא, היא מפסידה במחירי הייבוא.

כמה מהמדינות הבולטות במדד ביג מק

מדינה | מחיר ביג מק, בדולרים | הערכת יתר/חסר של המטבע (באחוזים)

שווייץ 6.44 30.7+

נורווגיה 5.21 5.8+

ישראל 4.29 13-

גוש היורו 4 19-

ברזיל 3.35 32-

יפן 3.12 37-

סין 2.68 46-

הודו 1.90 61-

דרא"פ 1.77 64-

רוסיה 1.53 69-

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"