ראש עיר שנרצחה, מלחמת כנופיות - ומיליארדי דולרים בשוחד, סחיטה ואיומים

במקסיקו מתנהלת מלחמה קשה, שלא תמיד ברור בין מי למי היא מתנהלת: בין כנופיות הסמים לבין עצמן, בין הממשל לכנופיות או בין מי שרוצים לראות ממשל נקי במקסיקו לאנשים הרבים בממשל שמקבלים שוחד או פרוטקשן מאנשי הכנופיות עצמם

גרדיאן
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
מיכל רמתי

הרצח של ראש העיר הטרייה בעיר טמיקסקו התבצע על רקע מאבקן של כנופיות סמים בניסיון לצמצם השפעתן על המשטרה המקומית, כך טוען מושל מחוז מורלס בדרום מקסיקו, גרקו רמירז. טענתו משתלבת בשלל טענות נגד הרשויות המקומיות במקסיקו, ובמלחמה עקובה מדם המתנהלת במקסיקו מזה שנים. המאבק בין כנופיות הסמים לא שכך מאז הכריז נשיא מקסיקו לשעבר על מלחמתו בסמים, ב-2007, והתנאים המשתנים בשוק הסמים בעולם אף הם הפעילו לחצים על הכנופיות "לגוון" פעילותן ו"להתרחב" בתחומי סחיטה, איומים ושוחד.

רמירז האשים בציוץ בטוויטר את כנופיית לוס רוחוס, הנמצאת במלחמה עקובה מדם על טריטוריה עם כנופיית גררוס אונידוס במחוז גררו השכן, ברצח ראש עיריית טמיקסקו, חיסלה מוטה. מוטה נהרגה בשבת בבוקר מיריות בתוך ביתה, יום לאחר שנכנסה לתפקיד. מוטה, לשעבר חברת קונגרס ממפלגת PRD השמאלנית, נשבעה, לדברי מפלגתה "להילחם בפשע בצורה ישירה ומיידית".

גיסלה מוטה בטקס השבעתה, ביום שישיצילום: רויטרס

מוטה אולי התכוונה להילחם בפשע, אך גורמים רבים בממשל הציבורי במקסיקו מקושרים במידה זו או אחרת לקרטלי הסמים והפשע הגדולים של מקסיקו, תופעה שהממשל הפדרלי אינו מצליח להתמודד עמה. ראש עיר בגררו היה חשוד בהיעלמותם של 43 סטודנטים בשנה שעברה, בפרשה שהסעירה את המדינה. להערכת הממשל במקסיקו, הקרטלים משקיעים יותר ממיליארד דולר בשנה יחדיו בשוחד לשוטרים מקומיים.

רמירז אמר במסיבת עיתונאים ביום ראשון כי הרצח נועד כאזהרה לגורמי ממשל מקומיים שלא להסכים לשליטה מחוזית בכוחות המשטרה - מערכת חדשה שנועדה להילחם בשחיתות בכוחות משטרה מקומיים. מוטה הסכימה לקבלת השליטה המחוזית במשטרה, אך דרשה כי שוטרי התנועה יישארו כפופים לרשות המקומית. "זהו מסר ואיום ברור לראשי עיר שנכנסו לתפקיד באחרונה שלא להסכים לתכנית התיאום שאנו מקדמים", אמר רמירז.

ייתכן כי היריבות בין הגררוס אונידוס לרוחוס שיחקה תפקיד בהיעלמותם של 43 סטודנטים בגררו ב-2014. חלק מהחשודים אמרו לחוקרים כי הגררוס אונידוס חשבו בטעות כי הסטודנטים חברים בכנופיית רוחוס, והשתמשו במשטרה המקומית שתחת שליטתם כדי ללכוד אותם.

לפי חשדות במקסיקו, המשטרה העירונית עצרה את הסטודנטים, שהפגינו נגד הממשל בעיר איגואלה שבגררו, ולאחר מכן העבירה אותם לידי הגררוס אונידוס, שחטפו אותם ורצחו אותם. ראש העיר של איגואלה ורעייתו נחשדו אף הם במעורבות בפרשה, שעוררה זעם ציבורי נרחב במקסיקו, שהופנה נגד הממשל הפדרלי ואזלת ידו כנגד שחיתויות ברשויות המקומיות ושלטונם של ברוני הסמים באזורים נרחבים במקסיקו.

לדברי רמירז, התכנית המחוזית הובילה לירידה בגל החטיפות, האיומים וההרג המקושר בקרטלי הסמים, ששטף את המחוז בשנים האחרונות. אך מבקרים רבים הטילו ספק בכל שהשליטה המחוזית המאוחדת תהיה נקייה יותר או יעילה יותר מהכוחות המקומיים, והממשל המחוזי התקשה לשכנע ראשי עיר לוותר על שליטתם בשוטרים המקומיים, שהינם מקור השפעה, הגנה ולעתים גם הכנסה – באמצעות שוחד.

עיתון מקומי, "לה אוניון דה מורלוס", הטיל ספק במניעים של רמירז במאמר המערכת אתמול, והאשים אותו בשימוש אופורטוניסטי ברצח "כדי לעקוף את האופוזיציה הגוברת למודל ביטחון שיעילותו אינה מוכחת על ידי נתונים ועובדות". המתנגד העיקרי הוא ראש העיר הטרי של בירת המחוז קוארנבקה, כוכב הכדורגל לשעבר קואטמוק בלנקו.

למרות סירובו של בלנקו להצטרף לתכנית, רמירז הכריז כי הוא מציב אחריות מחוזית על משטרת קוארנבקה, ורמז כי כוחות אפלים משפיעים על הספורטאי לשעבר, שמעולם לא החזיק במשרה ציבורית קודם לכן. "מאחורי קואטמוק בלנקו ישנם אנשים שרוצים לנצל את חוסר הניסיון שלו כדי לאפשר לכנופיות הפשע להיכנס לקוארנבקה", כתב רמירז בטוויטר ביום שני. עיריית קוארנבקה אמרה ביום שני כי תמשיך להתנגד לתכנית המחוזית.

חואקין "אל צ'אפו" גוסמן בעת מעצרו ב-2014צילום: רויטרס

בעקבות הרצח, שני חשודים נהרגו בעימות עם המשטרה, ושלושה אחרים נעצרו - אשה בת 32, גבר בן 18 וקטין. לא נמסרו פרטים נוספים, אך התובע הכללי של מורלס, חוויאר פרז דורון, אמר כי החשודים נקשרו גם לפשעים אחרים.

פרץ אלימות חדש

טמיקסקו, המונה כ-100 אלף איש, היא פרבר של קוארנבקה, יעד תיירות המפורסם באדריכלות קולוניאלית, גנים ורחובות עתירי פרחים. אך עלייתן של כנופיית הפשע והסמים מרחיקה תיירים ותושבים. הכביש המהיר – ונתיבי הסמים – בין מקסיקו סיטי לאקפולקו, עוברים דרך קוארנבקה וטמיקסקו. האלימות בקוארנבקה הובילה אותה להדיח את אקפולקו, היושבת במחוז גררו, מתואר "בירת הרציחות של מקסיקו". העיר השלישית במקרי הפשיעה האלימה במקסיקו, צ'ילפנסינגו דה לוס בראבו, היא בירתה של גררו.

בחודשיים האחרונים בלבד, התרחשו 324 מקרי רצח בגררו, שמרביתם מיוחסים לכנופיות הסמים: גררוס אונידוס, לוס רוחוס, הטמפלרים ולה פמיליה מיצ'ואקנה, שמייסדה נרצח בשבוע שעבר. הגידול ברציחות החל זמן קצר לאחר מינויו של מושל חדש בגררו, מה שהגדיל את ההערכות כי מדובר בארגון מחדש של הקרטלים במחוז.

גיירמו טרחו וסנדרה ליי, החוקרים את הרציחות הפוליטיות במקסיקו, מצאו כי מאז השיק ב-2007 הנשיא דאז פליפה קלדרון את מלחמתו בקרטלי הסמים, נרשם זינוק במספר מקרי הרצח והאלימות נגד פקידי ממשל, נבחרי ציבור ופעילים חברתיים - כמעט 200 מהם נרצחו לדבריהם בשנים 2007-2014, כאשר עיקר ההתקפות על פוליטיקאים במקסיקו היו ברמה המקומית. בעשר האחרון, יותר מ-70 ראשי ערים במקסיקו נרצחו, מתוכם 6 בשנה האחרונה. הנשיא הנוכחי, אנריקה פניה נייטו, נבחר על מצע של מלחמה בשחיתות ובפשע, אך בינתיים לא נראה כי הצליח לקדם את הנושא.

בין השנים 2006 ל-2012, מלחמות הסמים של כבר גבו יותר מ-100 אלף נפשות, לפי הערכות האו"ם. מתוך מקרי רצח אלה, הוגשו תביעות ב-2% מהמקרים. היעלמותם של 43 הסטודנטים בגררו היא תעלומה שטרם נפתרה - ולמרות זאת, הממשל מסרב לאפשר לצוות חקירה בינלאומי להגיע לאזור ולסייע לשים סוף לפרשה. גם בריחתו מהכלא של ברון הסמים הנודע חואקין "אל צ'אפו" גוזמן ביולי טרם נפתרה, והדו"ח שהציג בינתיים הממשל הפדרלי על הבריחה לא סיפק את הציבור. בינתיים, פרצה בדצמבר בסינלואה, מחוז הולדתו של "אל צ'אפו" מלחמה עקובה מדם בין סוחרים לבין רשויות פדרליות.

שחקנים חדשים בואקום

אך לתפיסתם של ראשי כנופיות הסמים במקסיקו – בעשור האחרון נלכדו, מלבד "אל צ'אפו", גם מיגל אנחל טרוויניו מוראלס, שעמד בראש כנופיית לוס זטאס, ושלל גורמים בכירים בקרטלים, בעלי כינויים מגוונים כמו "לה ברבי" או "טוני טורמנטה" – לא הייתה השפעה רבה על מניין ההרוגים ועל הפשיעה האלימה במדינה. במקומם של ראשי הקרטלים שנהרגו או נלכדו, קמו אחרים, לעתים אנשים זוטרים יותר בכנופיות, שאל מול הלכידה של הפושעים הבכירים ושינויים במפת הסמים העולמית, החליטו לגוון את פעילותם של הקרטלים. כמו תאגיד עסקי, שמגוון פעילותו כאשר תחום פעילות אחד זוכה לרגולציה נוקשה יותר או שמחירי מוצר מסויים יורדים, כך נראה שעושים גם הקרטלים במקסיקו, המגלגלים מיליארדי דולרים בשנה ממכירת סמים בארה"ב, להערכת משרד המשפטים האמריקאי.

ללגליזציה של המריחואנה בארה"ב יש השפעה מעורבת על מלחמות הסמים במקסיקו. רבים צפו כי עם הלגליזציה, כוחם של קרטלי הסמים ייחלש, שכן יצוא מריחואנה לארה"ב היה אחראי לכמעט שליש מהכנסותיהם. אך לפי מינהל הסמים האמריקאי, הקרטלים מפצים על הירידה מהכנסותיהם ממריחואנה באמצעות התמקדות בסמים קשים יותר, כהרואין ומתאמפטאמינים. אך הם גם מגוונים באמצעות פעילויות נוספות: חטיפות, סחיטות באיומים, ושלל פעילויות פליליות אחרות.

כך למשל, הכנופיות הנלחמות גררוס אונידוס ולוס רוחוס נאבקות בין היתר על מכרה זהב בעיירה קריזליו, מאבק שעלה לעיירה כבר ב-26 הרוגים. אך מאבק השליטה הוא מאבק על היכולת לסחוט את הכורים ובעלי הקרקעות, הזוכים להכנסות מחברה קנדית, גולדקורפ, המפעילה את המכרה. חלק מהקרטלים עוסקים גם בפעילויות חוקיות: סינדיקט סינלואה למשל מפעיל תחנות דלק ברחבי מקסיקו ועשה כסף מתחום הנפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט