איש כבר לא חסין: למה המיליארדרים הסינים התחילו להזיע?

עד לאחרונה היתה קבוצה אחת מוגנת מפני יד הברזל של המשטר הקומוניסטי: מיליארדרים מהמגזר הפרטי ■ פרשת פוסון מבהירה כי המפלגה הקומוניסטית הולכת להפעיל לחץ גם עליהם - וכתוצאה מכך על המשקיעים שלהם מרחבי העולם

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

מאבקו בן שלוש השנים של שי ג'ינפינג, נשיא סין, נגד השחיתות ואיומים אחרים על הנהגתה של המפלגה הקומוניסטית בסין, הופנה נגד מטרות רבות: בכירים במפלגה, מנהלי החברות הממשלתיות, פעילי זכויות אזרח, מנהיגי איגודי עובדים ועורכי דין לזכויות אדם. בשבוע שעבר בבייג'ין נראו מחוץ לכותלי בית המשפט שבו התנהל משפטו של פו ז'יקיאנג, פעיל חופש דיבור, דיפלומטים ועיתונאים זרים שבריונים מטפלים בהם ביד לא רכה.

עד כה, היתה קבוצה אחת של אזרחים סינים שנדמתה חסינה בפני הטרדות כאלה: המיליארדרים שעשו את הונם במו ידיהם. ואולם לפי שבוע וחצי נעלם לפתע גואו גואנגצ'אנג, היו"ר ובעל המניות הראשי של פוסון, אחד התאגידים הפרטיים המצליחים והגלובליים ביותר בסין. הוא ככל הנראה נעצר לצורכי חקירה והופיע מחדש באופן לא פחות מסתורי ולא ניתן הסבר רשמי למעצרו. העובדה שדבר כזה יכול עכשיו לקרות גם לאחד מאנשי העסקים הפופולריים ביותר בסין — אדם שליווה את שי בביקוריו הרשמיים באחרונה בבריטניה ובאמריקה — משמשת אזהרה למשקיעים כי הממשל הולך להפעיל לחץ מעתה גם על המגזר הפרטי.

נשיא סין שי ג'ינפינג בנאום לאומה לסיכום 2013

ב–10 בדצמבר טענו עיתונים מקומיים כי גואו הועלם על ידי רשויות הביטחון ביורדו ממטוס בשנחאי. פוסון טענה כי הבוס הנעלם מסייע לרשויות בחקירה, אך ביקשה כי מניותיה יושעו מהמסחר. הזעזוע התפשט סביב העולם, מאחר שלפוסון יש מיליארדי דולרים המושקעים בחברות בולטות ובניינים באירופה ובאמריקה (וגם בישראל — בחברת הביטוח הפניקס). לאחר סוף שבוע מורט עצבים, גואו חזר והופיע בישיבה פנימית של החברה ב–14 בדצמבר, ללא הסבר על היעדרו.

פוסון אמרה כי לדעת הדירקטורים שלה החקירה שבה השתתף הבוס אינה מאיימת על עסקי החברה. ואולם אם פוסון תיהפך למוקד לחקירת שחיתות, המכה עלולה להיות מוחצת. אף שיש לה היסטוריה של ניהול תקין, היא פיזרה כספים בראוותנות על קניית חברות ביטוח ובנקים מחוץ לסין והוציאה הון נוסף ברכישת חברות זרות, מתכשיטים ועד אתרי נופש — עם מותגים שאותם תוכל למכור למעמד הבינוני הגדל של סין. בדו"ח שפורסם ב–30 בנובמבר העניקה חברת דירוג האשראי S&P לפוסון את הדירוג הנמוך ביותר בקטגוריית "סיכון פיננסי".

ייתכן שיתברר שגואו נתן עדות בחקירה של שחיתות בשלטון, והוא נקי מחשד. גם כך, הטיפול הבריוני באיש העסקים מעורר דאגה. זו לא רק תזכורת להיעדר הליכים תקינים ושקיפות במערכת המשפטית החלשה והפוליטית של סין; זה גם איתות לכך שהמפלגה יכולה לעשות מה שהיא רוצה, למי שהיא רוצה.

המפלגה יכולה להתערב בכל עת

ט.ג'. וונג, מבית הספר לעסקים של האוניברסיטה הסינית בהונג קונג, מציין כי "החטא הקדמון" של מגזר העסקים הפרטיים בסין מספק מנגנון עבור מנהיגי המפלגה להפיל טייקון כל עת שיחפצו. הודות להשמדת הקפיטליזם ושלטון החוק שביצע מאו טזה דונג, רוב העסקים הפרטיים בסין הוקמו באזור דמדומים משפטי. "הרבה נכסים לא זוכים להגנה של זכויות קניין, ושיעורי המס הם עניין הנתון למשא ומתן", מציין וונג.

כך שגם אם יזם אינו מושחת, תהיה עמימות בעברו שתאפשר להציגו כנוכל אם ההנהגה תחפוץ בכך. הסיכון שאירוע כזה מציב בפני משקיעים בחברות פרטיות גדול מזה של מי שמושקע בחברות במימון ממשלתי. רשת הקשרים של החברות הממשלתיות נותרת בעינה גם אם הבוס מסולק. ואולם אם המייסד של חברה פרטית נאסר, הקשרים שלה פשוט מתנדפים.

התקרית הובילה לביטול הצעת הרכש של פוסון ל–BHF קליינוורט בנסון, בנק מסחר בריטי וסיכנה את הצעת הרכש לפניקס ולהאוק אונד אאופהאוזר, בנק גרמני פרטי. ב–14 בדצמבר הזהירה S&P כי "חקירה ממושכת של גואו עלולה לפגוע בגישה של החברה למימון". למחרת הורידה מודי'ס, סוכנות דירוג אחרת, את תחזית האשראי של פוסון אינטרנשיונל, הזרוע העיקרית של פוסון בבורסה, לשלילית. כלומר, היא נמצאת בסיכון הורדת דירוג.

הטייקונים הגדולים של סין ממהרים עתה להישבע אמונים לבייג'ין. השבוע מארח שי את כנס האינטרנט העולמי בווז'ן, עיר לחופי נהר במזרח סין. למרות שמו של האירוע, לא מדובר בחגיגת נפלאות האינטרנט. זהו כנס שנועד לקדם את עמדתה של סין לגבי שליטתה באינטרנט — בלקניזציה של הרשת ובלימת חופש הדיבור. מנהיגיהן של מדינות לא־ליברליות כמו רוסיה, פקיסטן, קזחסטן, קירגיסטן וטג'יקיסטן אישרו את הגעתם, וכך גם ראשי חברות האינטרנט והטכנולוגיה של סין, מעליבאבא ועד שיאומי.

יו"ר חברת פוסון, גואו גואנגצ'אנגצילום: אי־אף־פי

ג'ק מא נכנס לעיתונות

הסימן המובהק ביותר ללחצים הנוכחיים על המגזר הפרטי מגיע מג'ק מא, הבוס של עליבאבא והטייקון הסיני הבולט ביותר. מא נמנע ממחלוקת פוליטית, ואמר כי הוא מעדיף לצאת לדייט עם הממשלה מלהתחתן אתה. לכן רבים הופתעו כשעליבאבא אישרה באחרונה שהיא רוכשת את "סאות צ'יינה מורנינג פוסט", עיתון הונג קונגי בשפה האנגלית שיוצא כבר 112 שנה. הדיווחים של העיתון על המחאה הפוליטית בהונג קונג הרגיזו את הצנזורים של הנשיא, שחסם תוכן כזה בפני הקוראים בסין עצמה.

האם ג'ק מא יהיה אביר חופש הביטוי בהונג קונג? "תסמכו עלינו", הוא אומר. ואולם ב–11 בדצמבר, לאחר שהבטיח את רכישת העיתון, הוא הבהיר כי יעמוד בתנאי הצנזורה של המשטר המרכזי.

ג'וזף טסאי, סגן יו"ר עליבאבא טייוואני־קנדי מתוחכם עם תואר במשפטים מייל, התלונן בשפה בוטה באופן חריג כי המדיה המערבית רואה את סין "דרך עדשה שבה סין היא מדינה קומוניסטית והכל נובע מכך". צוות עריכה עצמאי, לדבריו, ימונה לערוך את ה"פוסט" ויציג את הדברים "כפי שהם באמת". ואולם סין, למעשה, היא מדינה קומוניסטית, וכפי שפרשת פוסון מבהירה — הרבה נובע מכך.

ג'ק מא שהקים את עליבאבאצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"