ממציא המטבע הדיגיטלי ביטקוין מועמד לפרס נובל לכלכלה

המתכנת בעל השם הבדוי, סאטושי נקאמוטו, נכלל ברשימת המועמדים המומלצים לפרס היוקרתי; "קשה לחשוב על חידוש אחר בתחום הכלכלי והפיננסי בעשרות השנים האחרונות שתרומתו עלה על זו שטמונה בביטקוין

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

המתכנת בעל השם הבדוי ככל הנראה, סאטושי נקאמוטו, אשר לו מיוחסת יצירת הגירסה הראשונה של הפרוטוקול ושל התוכנה של המטבע הדיגיטלי ביטקוין, מועמד לפרס נובל לכלכלה.

מועמדותו של ממציא ביטקוין לפרס הוגשה על ידי הפרופ' למימון בגוואן צ'ודרי מאוניברסיטת UCLA בארה"ב, לאחר שהתבקש על ידי ועדת הפרס להציע מועמד לפרס היוקרתי.

"אז למה הוא ראוי לפרס נובל לכלכלה? אני בטוח שוועדת פרס נובל שהטילה עלי - ועל כמה מאות אנשים נוספים - להציע מועמדים לפרס, ודאי רוצה תשובה על שאלה זו", כתב צ'ודרי במאמר שפירסם באתר החדשות הפינגטון פוסט.

"המצאת ביטקוין - המטבע הדיגיטלי - היא לא פחות ממהפכנית", כתב צ'ודרי, אשר ציין כי בניגוד למטבעות ממשיים בעבר - החל מחרוזים וצדפות וכלה בזהב ושטרות כסף - ביטקוין קיים אך ורק כאובייקט מתמטי. "הוא טומן בחובו יתרונות רבים לעומת כסף. הוא בטוח, מבוסס על קוד קריפטוגרפי כמעט בלתי ניתן לפיצוח, ניתן חלק אותו למיליוני חלקיקים קטנים יותר, ואפשר להעביר אותו באופן בטוח וכמעט מיידי מאדם אחד לכל אדם אחר בעולם שיש לו גישה לאינטרנט, תוך עקיפת ממשלות, בנקים מרכזיים, מתווכים פיננסים כמו ויזה, מסטרקארד ופייפאל או בנקים מסחריים, וללא עיכוב ועמלות".

ציוד לכריית ביטקויןצילום: רויטרס

"הצרכנים יהיו המרוויחים הגדולים מביטקוין, והחלקים העניים והשוליים של החברה ייהנו מפירות ההשתלבות הפיננסית והחברתית בעשורים הקרובים", כתב צ'ודרי. "אני מתקשה לחשוב על חידוש אחר בתחום הכלכלי והפיננסי בעשרות השנים האחרונות שתרומתו לרווחה עולה על זו הטמונה בהמצאתו המבריקה והפורצת דרך של סאטושי נקאמוטו. זו הסיבה שהוא המועמד שלי לפרס נובל לכלכלה".

ביטקוין נוצר בשנת 2009, אולם כמעט דבר אינו ידוע על זהות ממציא המטבע הדיגיטלי המבוזר. זהותו נשמרת בסוד מפני כל חברי קהילת ביטקוין, ותרומתו לפרויקט הלכה והצטמצמה ככל שהמטבע צבר פופולריות.

במקרה שוועדת פרס נובל לכלכלה אמנם תחליט להעניק את הפרס לסאטושי נקאמוטו - דבר לא סביר במיוחד - והאחרון לא יתייצב כדי לקבל את הפרס על מנת לשמור על אלמוניותו, צ'ודרי הכריז כי ישמח לקבל את הפרס בשמו של הממציא המסתורי.

המלצה על מועמד לפרס נובל לכלכלה אפשרית רק על ידי מי שהוזמן על ידי ועדת הפרס להמליץ על מועמד כלשהו, וכל תהליך הצגת המועמדויות הוא חשאי לחלוטין. "שמותיהם של המועמדים ומידע נוסף לגבי המועמדויות נחשף רק כעבור 50 שנה", נכתב באתר האינטרנט הרשמי של פרס נובל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט