פול קרוגמן קורא לבנק הפדרלי לא להעלות הריבית בארה"ב בחודש הבא: "אל תעשו את זה"

האם דו"ח התעסוקה הטוב שפורסם היום משמעו שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בחודש הבא? כנראה שכן. האם משמעו כי הבנק הפדרלי צריך להעלות את הריבית? בהחלט לא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם דו"ח התעסוקה האיתן שפורסם היום בארה"ב משמעו שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בחודש הבא? כנראה שכן. האם משמעו כי הבנק הפדרלי צריך להעלות את הריבית? בהחלט לא. הטיעונים נגד העלאה מוקדמת מדי של הריבית ממשיכים להיות משכנעים, ואין לזנוח אותם על סמך נתוני חודש אחד בלבד.

ראשית, בוא נרחיב את נקודת המבט: הצמיחה בשכר אמנם צוברת תאוצה, אולם עודנה נמוכה בהרבה מרמתה לפני המשבר; מדד הליבה של האינפלציה אף הוא עדיין נמוך מהיעד של הבנק הפדרלי. ויש גם את העניין הבא: יש סיבה טובה מאוד להאמין שהיעד שנקבע לפני המשבר היה נמוך מדי. הבנק הפדרלי נהג לחשוב שאינפלציה של 2% גבוהה מספיק כדי שהסיכוי להגיע לחסם תחתון אפס (Zero Lower Bound, ZLB) על הריביות יהיה זניח; כיום אנו יודעים שזה היה שגוי לחלוטין. לכן הבנק הפדרלי אינו צריך להיות להוט להעלות את הריבית עד שהאינפלציה והצמיחה בשכר יגיעו לפחות, ועדיף ליותר, מהרמה בה היו לפני המפולת. והבנק ודאי שאינו צריך לשדר את הרושם כי 2% איננו יעד כי אם תקרה, וזה בדיוק המסר שישדר אם יעלה את הריבית.

מלבד זאת, אם כי הדברים קשורים, יש חוסר איזון בסיכונים. כן, הצמיחה בשוק התעסוקה בארה"ב היא בסדר כרגע. אבל הכלכלה העולמית כולה מקרטעת, וארה"ב נוטה לייבא את החולשה הזו באמצעות דולר חזק; מה גם שיש שלל דברים נוספים שעלולים להשתבש. יתכן שהכל יסתדר בסופו של דבר, והאינפלציה תצבור קצת תאוצה. אם כך יהיה, הפד יודע מה עליו לעשות. אבל אם תחול האטה בכלכלה, לבנק הפדרלי לא תהיה מספיק תחמושת. לכן בשל חוסר הוודאות, צריך להמתין.

פול קרוגמןצילום: REUTERS

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט