נשיא סין מכין את התוכנית שאמורה להותיר את חותמו על העולם

בכירי המפלגה הקומוניסטית בסין נפגשים בבייג'ין כדי לדון בתוכנית החומש החדשה במדינה שתידרש לטפל בהאטה בצמיחה, בפגיעה בסביבה ובהגברת הילודה - ואולי לאפשר לשי ג'ינגפינג להשאיר מזכרת נעימה לדורות הבאים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

בכל שנה בסתיו מתכנסים יותר מ-350 בכירי המפלגה הקומוניסטית בסין במלון בניהול הצבא בבייג'ין כדי לדון בדלתיים סגורות בעניינים המרכזיים שעמם מתמודדת המדינה. השנה תחפוף המליאה לפרסום תוכנית החומש החדשה של סין, התוכנית המקיפה הראשונה שתפורסם תחת הנשיא שי ג'ינגפינג.

התוכנית, שמקבלת השראה מתוכניות סובייטיות, תהיה גורפת ומקיפה ותעסוק כמעט בכל נושא הקשור לבניית האומה – מנושאים כלכליים, מדיניות חוץ, הצבא והסביבה. במסגרת התוכנית ירצה שי להגשים את הבטחותיו שפיזר בעת השבעתו לפני כשלוש שנים, שלפיה סין תיהפך עד 2020 ל"חברה אמיד", כלומר שעד התאריך הזה הצמיחה וההכנסות לאדם יכפילו את עצמם.

המליאה לא מרכיבה את התוכנית, היא הוכנה על ידי צוות כלכלי שמינה שי ושורטטה בידי הנציבות הלאומית לפיתוח ורפורמות. המליאה גם לא צריכה לקבל את התוכנית באופן רשמי, את זה יעשה הפרלמנט הסיני באביב. בכירי המפלגה יתבקשו להוסיף פרטים לתוכנית ולחשוב על דרכים כדי שיוכלו להטמיע אותה במחוזות הבית שלהם.

הנה כמה תחומים מרכזיים שבהם יעסקו השנה בכינוס.

נשים סיניות בהריון מתרגלות יוגה במסגרת אירוע בבייג'ין לשבירת שיא העולםצילום: רויטרס

1. הצמיחה האיטית.

ממשלו של שי התייחס לנתוני הצמיחה הנוכחיים וליעד הצמיחה של 7% כיעד הצמיחה "הנורמלי החדש". זו הפעם הראשונה מאז פתיחת הכלכלה הסינית בשנות ה-80 שבה הצמיחה תגיע לרמות כאלה. כדי לעמוד בהבטחות שפיזר ב-2012, הצמיחה הממוצעת צריכה להיות לפחות 6.5%.

2. להפוך את הסביבה לירוקה.

כמעט שליש המדדים שיכללו בתוכנית החומש הנוכחית קשורים באנרגיה נקייה, שימור אנרגיה והגנת הסביבה – והמגמה הזו צפויה להימשך. יעדי צריכת אנרגיה ליחידת תמ"ג ופליטת פחמן דו-חמצני צפויים לרדת ב-16% וכן להציג תוכנית להפחתת החלקיקים המזהמים באוויר שמסכנים את הבריאות.

3. מה עושים עם הדמוגרפיה?

סין היא פצצה דמוגרפית מתקתקת וזקוקה באופן נואש לילדים נוספים. מדיניות הילד האחד שנמשכה עשורים עשויה להתבטל סוף סוף באופן רשמי. בדצמבר 2013 הונהגו הקלות בתוכנית, אך הן לא הצליחו להגדיל את הילדה ב-2 מיליון תינוקות בשנה וקיים לחץ על הממשלה לטפל בירידה במספר האזרחים בגיל העבודה.

4. משחק של חדשנות.

אחת מהחולשות של תוכנית החומש הקודמת עסקה במחקר ובפיתוח – תחום שבו סין לא מצליחה לעמוד ביעדי ההוצאה כאחוז מהתמ"ג. אבל שי לא יכול להתעלם מכך אם הוא רוצה שסין תטפס בסולם הפיתוח. צוות שהקים אמר כי הנשיא רוצה להפוך את הביטוי השגור "תוצרת סין" ל"פותח בסין". לא סביר כי הממשלה תעמוד ביעדי השקעה במו"פ שיגיעו ל-2.2% מהתמ"ג, אך בכינוס עשויים לאשר יעד השקעה במו"פ שיגיע ל-2.5%-3% מהתמ"ג בחמש השנים הבאות, ובכך לסגור את הפער מול יפן ודרום קוריאה שמוציאות על מו"פ 3.5% ו-4.2% מהתמ"ג בהתאמה.

פועלי בניין בבייג'ין, סין במנוחה במסגרת הקמת מרכז העסקים בעיר (CBD)צילום: רויטרס

5. הדרך ארוכה ומפותלת.

החזון של שי ל"רצועה אחת ודרך אחת" – שאמורה לחבר יותר מ-60 מדינות באסיה, אירופה ואפריקה מבוססת באופן כללי על נתיבי הסחר העתיקים – צפויה לתפוס חלק מרכזי. זו אמורה להיות החתימה הכלכלית והגאופוליטית של שי ולכן צפויים להתפרסם על התוכנית פרטים נוספים מאלה שפורסמו במארס.

המתחרה של סין לבנק העולמי, הבנק האסיאתי להשקעות תשתית (AIIB), וקרן דרך המשי יקחו חלק משמעותי בתוכנית שאמורה לסייע לאזורים מפותחים פחות במערב סין כמו שינג'יאן וגוואנשי ולאפשר לסין למכור את תוצרתה ביעילות רבה יותר בשווקים חיצוניים.

ואולם הדיונים האלה לא יהיו פומביים. בכירי המפלגה שנוטים להימנע מלקיחת סיכונים צפויים לתמוך ביעדים צנועים בהרבה: יותר מ-90% מהיעדים בתוכנית הקודמת יושמו, כולל צמיחה של 87% בכלכלה, הגדלת מגזר השירותים ותוספת של 45 מיליון מקומות עבודה.

עם סיום הפגישה תפרסם המפלגה קומוניקט שבו יפורטו הנושאים המרכזיים. כעבור שבועיים גם תפורסם טיוטת תוכנית החומש של סין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב