הילרי קלינטון כבר הוציאה יותר מכל מועמד אחר לנשיאות על הקמפיין – 26 מיליון דולר

קלינטון כבר גייסה 511 עובדים לקמפיין, השקיעה בפרסום רב, בסקרים, באבטחה, טיסות ורישוי מדיה; בפריימריז של 2008 נקלע הקמפיין של קלינטון למצוקת מזומנים ולחובות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

הילרי קלינטון הוציאה 26 מיליון דולר הקיץ על בניית הקמפיין שלה לנשיאות ארה"ב ב-2016 – יותר מכל יתר יריביה, הן בתוך המפלגה הדמוקרטית והן מהצד הרפובליקאי, בניסיון לבנות ארגון מרשים שיסייע לה לכבוש את הבית הלבן. קלינטון, שהפסידה בפריימריז ב-2008 לברק אובמה, שפכה כספים לפרסום בטלוויזיה, לביצוע סקרים ולהקמת פעילות דיגיטלית שתגיע לכמה שיותר בוחרים. ההוצאה הגדולה ביותר שלה היא משכורות ל-511 אנשים המועסקים בקמפיין, לפי נתונים שפורסמו אתמול.

קלינטון מנסה למצוא איזון עדין: היא מוכנה להשקיע כסף בבניית קמפיין שאף אחד מהמתמודדים אחרים על הנשיאות לא יוכל להתחרות בו. אך במקביל, היא רוצה להימנע מהוצאות מופרזות, כדי שתקציב הקמפיין לא ייצא מכלל שליטה. בקמפיין שלה ב-2008, הארגון גדל כל כך עד כי נכנס לחובות, ונוצרו מאבקי כוח פנימיים בקרב אנשי הקמפיין, שהתפרצו בפומבי.

עובדי הקמפיין עושים עכשיו הרבה רעש לגבי חסכוניותם: בכירים בקמפיין נוסעים באוטובוס ולא ברכבת, חלק מהעובדים חולקים חדרים במלונות זולים. משרדי הקמפיין באיווה, המדינה הראשונה בה ייערכו הפריימריז, יושבים בדירת 3 חדרים מעל מספרה, ומרוהטת בגיבוב של חפצים, כאשר נראה כי הוילונות זקנים יותר מכלל העובדים. אך גם אם הקמפיין חושב על חסכוניות, אין פירוש הדבר כי הוא לא מוציא כסף.

לאחר קלינטון, הקמפיינים שביצעו את ההשקעות הגדולות ביותר ברבעון האחרון היו הרפובליקאים ג'ב בוש ובן קרסון. אך ההוצאות שלהם יחדיו משתוות להוצאות של קמפיין קלינטון באותה תקופה.

ההוצאות של קלינטון כללו 560 אלף דולר על מטוסים פרטיים, והיא חייבת בחשבוניות נוספות לחברת הצ'רטר בסך 65 אלף דולר. ברבעון היא גם השקיעה יותר מ-71 אלף דולר על אבטחת משרדים, ויותר מ-31 אלף דולר על רישוי מוסיקה ומדיה. 4,000 דולר נוספים הושקעו במתורגמנים לשפת סימנים.

קלינטון גייסה ברבעון השלישי 28 מיליון דולר, והצליחה לבנות קופת מזומנים מרשימה עבור החודשים הבאים. קצב שריפת המזומנים של קלינטון – הקצב בו הקמפיין שלה הוציא כסף – ברבעון השלישי היה 86%, קצב מהיר בהרבה לעומת המתחרה המוביל שלה במפלגה הדמוקרטית למשל, ברני סנדרס, שקצב שריפת המזומנים שלו היה 43%, או הרפובליקאי טד קרוז שקצב שריפת המזומנים שלו היה 57%. עם זאת, היה זה קצב דומה לזה של ג'ב בוש.

ב-2008 נקלעה קלינטון לבעיית מזומנים, והקמפיין נכנס לחוב של 12 מיליון דולר. היא הלוותה לקמפיין 13 מיליון דולר מכספה שלה כדי להמשיך לקיימו בניסיון לנצח את אובמה בפריימריז. כעת אומרים בקמפיין של קלינטון כי הם נמצאים בדרך הנכונה בכל הנוגע לגיוס תרומות. הם מצביעים על המספר הגדול של תורמים קטנים – 93% מהתרומות ברבעון הקודם היו בסכום נמוך ממאה דולר.

צילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?