חתן פרס נובל לכלכלה: חוקר של צריכה ועוני מפרינסטון

ועדת הפרס על הכלכלן הבריטי פרופ' אנגוס דיטון: "כדי לתכנן מדיניות שמקדמת רווחה ומפחיתה עוני, עלינו להבין את החלטות הצריכה האינדווידואליות. יותר מכל אחד אחר, דיטון הרחיב את ההבנה הזו שלנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזוכה בפרס נובל לכלכלה לשנת 2015 הוא אנגוס דיטון מאוניברסיטת פרינסטון, על מחקרו בתחום הצריכה, העוני והרווחה, כך הודיעה היום האקדמיה המלכותית השבדית למדעים.

דיטון בן ה-69 הוא פרופסור לכלכלה ויחסי חוץ בבי"ס ליחסי חוץ ומנהל ציבורי על שם וודרו וילסון במחלקה לכלכלה בפרינסטון. לדיטון אזרחות אמריקאית ובריטית, שכן הוא יליד סקוטלנד, ובעבר היה פרופסור באוניברסיטת קיימברידג'. הוא חבר באקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב מאז אפריל 2015.

תחומי המחקר הנוכחיים שלו כוללים בריאות, מיטביות (wellbeing) ופיתוח כלכלי. הוא מתמקד בבחינת הגורמים הפוגעים בבריאות בארצות עשירות ועניות, במדידת עוני בהודו וסביב העולם. כמו כן התמחה בניתוח של סקרי משקי בית.

דיטון נודע לראשונה כמי שפיתח את "מערכת הביקוש הכמעט אידיאלית" AIDS, ביחד עם ג'ון מולבאואר, אותה פירסם ב-1980, העוסקת בביקוש צרכני, ומחשבת בקירוב ראשון מערכות ביקוש. דיטון קיבל פרסים על עבודתו בתחום מדידת צריכה, מיטביות כלכלית, ופיתח את המתודולוגיה המקובלת (בנצ'מרק) למדידת עוני. כמו כן ניסח את "פרדוקס דיטון", שלפיו עקום הצריכה נשאר "חלק" וללא הפרעות גם לנוכח זעזועים בלתי צפויים וקבועים ברמת ההכנסה.

אנגוס דיטון

"כדי לתכנן מדיניות כלכלית שמקדמת רווחה ומפחיתה את העוני, עלינו קודם כל להבין את החלטות הצריכה האינדווידואליות. יותר מכל אחד אחר, אנגוס דיטון הרחיב את ההבנה הזו שלנו", נאמר בהודעת ועדת הפרס. "בכך שהוא קישר את ההחלטות האינדווידואליות וההשלכות המצטברות, המחקר שלו שינה את תחומי המיקרו-כלכלה, מקרו-כלכלה וכלכלת הפיתוח".

בשיחת טלפון שערכה עמו הוועדה מיד לאחר ההכרזה על הפרס אמר דיטון כי "מה שאנחנו רואים כעת הוא תוצאה של מאות שנים של פיתוח לא שוויוני במדינות העשירות, אשר הותיר חלק גדול מהעולם מאחור. האנשים שנשארו מאחור רוצים חיים טובים יותר, וזה מפעיל לחץ עצום על הגבולות בין העולם עני לעשיר".

משנשאל אם הוא מאמין שהעוני הקיצוני ימשיך לרדת, הוא אמר כי הוא סבור שכן, אך לא רוצה להיות "אופטימיסט עיוור". "ישנו מספר עצום של אנשים בעולם שעדיין שרויים בעוני, ובעיות בריאות נוראות בקרב מבוגרים וילדים". הוא הוסיף כי "עדיין לא יצאנו מהסבך הזה. עבור רבים בעולם, המצב גרוע מאוד".

ועדת הפרס ציינה כי המחקרים שעליהם זכה דיטון בפרס סובבים סביב שלוש שאלות מרכזיות. הראשונה היא כיצד צרכנים מחלקים את הוצאותיהם בין המוצרים השונים. מענה על השאלה הזו, כתבה ועדת הפרס, הכרחי לא רק כדי להסביר ולחזות דפוסי צריכה ממשיים, אלא גם חשוב להערכת האופן שבו רפורמות מדיניות, כמו שינויים במסי הצריכה, משפיעות על רווחתן של קבוצות שונות.

השאלה השניה נוגעת לאופן שבו חברה מוציאה את הכנסותיה וכמה היא חוסכת. כדי להסביר את היווצרות ההון ואת עוצמותיהן של מחזורים כלכליים, חשוב להבין את הקשר ההדדי בין הכנסה לבין צריכה לאורך זמן. בכמה מחקרים סביב 1990, דיטון הראה כי תיאוריית הצריכה הרווחת לא יכולה להסביר את היחסים האלה אם נקודת המוצא היא הכנסה וצריכה מצרפיות. במקום זאת, יש לבחון כיצד אנשים מסגלים את הצריכה שלהם להכנסה האינדווידואלית, שמשתנה בצורה אחרת מאשר ההכנסה המצרפית.

המחקר העדכני ביותר של דיטון עסק בשאלה איך מודדים ומנתחים איכות חיים ועוני בצורה הטובה ביותר. הוא מצא פגמים במדדים שהשוו רמות עוני לאורך זמן ובין מקומות, והראה כיצד ניתן להשתמש במדדים אמינים של רמות הצריכה של משקי בית אינדווידואלים. כמו כן, הוא המחיש כיצד שימוש חכם בנתונים על משקי הבית יכול לעזור להבין סוגיות כמו הקשר בין הכנסה לצריכת קלוריות ומידת האפליה המגדרית בתוך המשפחה. "ההתמקדות של דיטון בסקרי משקי בית עזרה להפוך את כלכלת הפיתוח מתחום תיאורטי המבוסס על נתונים מצרפיים לתחום אמפירי שמבוסס על מידע אינדווידואלי מפורט" , אמרה ועדת הפרס בעת ההכרזה.

פרס הנובל לכלכלה שונה משאר הפרסים המוענקים בטקס פרס נובל, היות שלא היה חלק מצוואתו של אלפרד נובל, והוא מוענק ביוזמת הבנק המרכזי של שבדיה החל מ-1969, שנת ה-300 לקיומו. דיטון יקבל פרס של 8 מיליון קרונה (מיליון דולר).

עם הזוכים בשנים הקודמות בפרס נובל לכלכלה נמנים כלכלנים ידועים כגון מילטון פרידמן, ג'יימס טובין, ג'וזף שטיגליץ, פול קרוגמן ורוברט שילר. בשנה שעברה זכה בפרס ז'אן טירול מאוניברסיטת טולוז בצרפת על עבודתו על מחקרו בתחום כוחות השוק והרגולציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר