העלאות מסים צפויות על ספינות מטען עלולות להבריח את חברות הספנות של יוון

חברות הספנות כבר הסכימו מרצון להכפלה זמנית במס שהן משלמות; הנושות של יוון מעוניינות בהעלאה גדולה יותר, ומשרד האוצר היווני מתקשה למצוא חלופות לכך

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

תעשיית ההובלה הימית של יוון היא הגדולה בעולם, אך מדיניות הצנע שנכפתה על יוון עלולה לאיים על מעמדה זה. לפי "וול סטריט ג'ורנל", רבים מעסקי הספנות המובילים של יוון בוחנים אפשרויות לעזוב את מדינת הבית שלהם לקראת האפשרות של העלאת מסים על מגזר הספנות. במסגרת ההסכם של יוון עם נושיה הקיץ, קיבלה על עצמה ממשלת סיריזה, בין היתר, להעלות את המסים על הענף, מהחשובים בכלכלה היוונית.

חמישית מצי ההובלה הימית העולמי הוא יווני. ענף הספנות היווני נשלט על ידי 800 חברות, מרביתן משפחתיות, המבוססות בנמל פיראוס. לפי ה"ג'ורנל", רבות מהן עשויות לפנות ליעדים בהם מיסוי נמוך יותר אם המסים ביוון יועלו – יעדים כמו קפריסין, לונדון וסינגפור.

חברות הספנות היווניות הסכימו מרצונן להכפיל עד 2017 את הסכום שהן משלמות במס קיבולת (Tonnage Tax) – שיעור מס שנתי קבוע הבוסס על גודל כל ספינה. אך הן מעוניינות לשמור על מעמד פטור ממס על הרווחים ממכירות ספינות. נושיה של יוון רוצות להחיל מיסים על כל פעילות הספנות, ומעוניינות בהעלאה קבועה במס הקיבולת.

גורמים בכירים בממשל היווני אמרו ל"ג'ורנל" כי משרד האוצר מנסה למצוא הכנסות חלופיות כדי להימנע מהעלאת המיסוי על ענף הספנות. מסים מבוססי הכנסות על ענף הספנות, הנפוצים בארה"ב, סין ויפן, יכולים להניב יותר הכנסות ממסי הקיבולת הנפוצים באירופה. ספינה בגודל בינוני ביוון עשויה לשלם מס שנתי של כ-50 אלף דולר – גם בשיעור הכפול הזמני. ספינה דומה בארה"ב עשויה לשלם מס שנתי בסך 3.7 מיליון דולר, וביפן 7 מיליון דולר. מנגד, בעוד באירופה נדרשים בעלי הספינות לשלם מסים בכל מקרה, בין אם הם רווחיים ובין אם לא, בארה"ב וביפן הם היו מקבלים החזרי מס גדולים על הפסדים.

ענף הספנות אינה הענף הכלכלי היחיד ביוון שעשוי להיפגע ממדיניות הצנע האירופית שנכפתה עליה. החודש הועלה המע"מ בשישה איי תיירות מרכזיים ב-30%, צעד שצפוי להיכנס לתוקף באיים נוספים בהדרגה.

נמל פיראוסצילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"