אחרי פרשת ההונאה: פולקסווגן מחפשת איפה אפשר לקצץ

החברה מנסה לשפר את מאזנה הכספי לאוr ההשלכות הכספיות הצפויות של פרשיית דיזלגייט. אנליסטים סוברים שהיא תיאלץ למכור מותגים, אך דירקטוריון החברה מכחיש כי הוא דן בכלל באפשרות זו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

פולקסווגן מחפשת דרכים לקיצוץ בהוצאות ולשיפור תזרים המזומנים ועשויה למכור מניות נוספות אם יתברר שהעלות של ניקוי הבלאגן על זיוף נתוני הפליטה של מנועי דיזל מתוצרת עשוי לסכן את דירוג האשראי שלה.

הדירקטוריון המפקח של יצרנית הרכב דן בדרכים לשיפור מצבה הפיננסי, אך לא דן במכירת נכסים או מותגים, אמרו שני מקורות המקורבים לדירקטוריון לרויטרס. אחד מהמקורות אמר כי דרך אפשרית לגיוס כסף תהיה באמצעות מכירת מניות אם יתברר שעלויות הטיפול במחדל יגיעו ל"רמה קריטית", אך הוא לא פירט.

פולקסווגן סירבה להגיב.

למבורגיני הורקאןצילום: למבורגיני

יצרנית הרכב הגדולה באירופה הודתה כי רימתה במבדקי זיהום אוויר של מכוניות מתוצרת בעלות מנועי דיזל בארה"ב. שר התחבורה הגרמני אמר גם כי החברה הונתה את הרשויות באירופה, שבה מוכרת פולקסווגן 40% מכלי הרכב שלה.

המשבר החריף ביותר ב-78 שנות הקיום של החברה הוביל לצניחה במניות החברה ולירידה של יותר משליש בשווי השוק שלה. מנכ"ל החברה לשעבר, מרטין וינטקורן, אולץ להתפטר מתפקידו והוא נחקר עכשיו בחשד להונאה. המשבר עורר גלי הלם בתעשיית הרכב העולמית ופגע בתדמית של גרמניה – שהשתמשה בפולקסווגן כמודל ליכולות ההנדסיות של המדינה.

החברה הפרישה 6.5 מיליארד יורו (7.2 מיליארד דולר) לצורך כיסוי העלויות הכרוכות בשערורייה, אבל כמה אנליסטים חוששים כי החשבון הסופי יהיה גבוה בהרבה.

פולקסווגן אמרה כי 11 מיליון מכוניות ברחבי העולם שבהן הותקנה תוכנה שהובילה לזיוף תוצאות מבחני הזיהום יזומנו למוסכים. החברה עשויה לספוג גם קנסות מצד רגולטורים ולשלם תביעות אזרחיות של צרכנים ומשקיעים, וגם מכירותיה עשויות להיפגע ביחד עם מחירי המכוניות אחרי שהחברה סבלה מפגיעה במוניטין.

המקורות אמרו כי בדירקטוריון חוששים כי ללא שיפור במצבה הפיננסי של החברה, דירוג האשראי שלה סבור לרדת, מה שיוביל לעלייה במחיר החובות שלה.

בשבוע שעבר הורידה סוכנות דירוג האשראי מודי'ס את אופק הדירוג של פולקסווגן לשלילי, בעוד הסוכנות המתחרה פיץ' אמרה כי היא חוזה שהפרשייה תשפיע על כל תעשיית הרכב.

"דף המאזנים של החברה חזק מאוד, אבל יש בה גם גישה שמרנית מאוד בכל מה שקשור למימון ולדירוג האשראי שלה" אמר אנליסט ברנשטיין, מקס וורברטון, במחקר שפורסם השבוע. "אנחנו מאמינים כי אם העלויות יגיעו ל-10 מיליארד יורו, תהיה סבירות גבוהה לגיוס הון".

וורברטון הדגיש כי לפולקסווגן היו 17.6 מיליארד יורו במזומן בסוף הרבעון השני, ועוד 15 מיליארד יורו בניירות ערך נסחרות. אבל הוא אמר בעבר כי החברה זקוקה לפחות ל-10 מיליארד יורו במזומן כדי להריץ את פעילותה.

במסגרת החוקים הקיימים בחברה, פולקסווגן יכולה להנפיק מניות בכורה בשווי של 8 מיליארד יורו, שלא נושאות זכויות הצבעה, אמר וורברטון. מעבר לרמה הזו, החברה תידרש להנפיק מניות רגילות, מה שאומר שבעלות השליטה בחברה, משפחות פייש-פורשה ומדינת סקסוניה תחתית בגרמניה – יידרשו להזרים כספים לחברה.

פולקסווגן נמצאת גם ככה החלה ביישום של הליך קיצוץ הוצאות בהיקף של 5 מיליארד יורו, שכולל הקפאה של העסקת עובדים חדשים בזרוע הפיננסית שלה וקיצוץ משמרת עבודה במפעל מנועים שלה בגרמניה בימי שלישי. אבל החדשות הרעות ממשיכות לזרום.

צרפת ואוסטרליה הצטרפו לרשימת המדינות שחוקרות את החברה, בעוד באיטליה הוגשה תביעה ייצוגית המאשימה את פולקסווגן בהונאת רוכשי המכוניות ובפגיעה אפשרית בסביבה. מחוז במדינת טקסס תובע את החברה ומאשים אותה בהפרת חוקי הסביבה במדינה ומעוניין לקבל פיצויים של 25 אלף דולר עבור כל יום שבו היתה ההפרה.

מנכ"ל החברה החדש, מטיאס מולר, שמונה לתפקיד ביום שישי כדי להחליף את וינטרקורן, נתון כעת בלחץ אדיר בניסיון לשלוט במשבר. כמה אנליסטים סוברים כי החברה עשויה למכור בסופו של דבר את חטיבת המשאיות שלה או חלק מהמותגים שלה כמו בוגאטי, דוקאטי ולמבורגיני כדי לגייס הון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?