בזכות החדשנות: ישראל במקום ה-27 במדד התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי

ישראל נשארה ללא שינוי בדירוג, שהציב את שווייץ במקום הראשון; בקטגוריית החדשנות דורגה ישראל במקום השלישי

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית דומקה
רונית דומקה

שווייץ היא המדינה התחרותית ביותר בעולם, ואחריה סינגפור וארה"ב, כך לפי דירוג התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי. שלוש המדינות שמרו על מקומותיהן מהשנה שעברה בדירוג, שכולל 140 מדינות בעולם. ישראל דורגה השנה במקום ה-27, כמו בשנה שעברה.

המדד של הפורום הכלכלי העולמי, שמתפרסם מאז שנת 2004, מבוסס על 113 משתנים שמחולקים לקטגוריות כמו מוסדות, תשתיות, יעילות שוק העבודה וחדשנות. במקום הרביעי דורגה גרמניה, שעלתה מהמקום החמישי בו דורגה בשנה שעברה, ואחריה הולנד, שקפצה מהמקום השמיני. בהמשך העשיריה הראשונה היו יפן, הונג קונג, פינלנד, שוודיה ובריטניה.

ישראל דורגה במקום השלישי בקטגוריית החדשנות, אחרי שווייץ ופינלנד, ובקטגוריית המוכנות הטכנולוגית, שכוללת אימוץ טכנולוגיות ושימוש בהן, היא דורגה במקום ה-20. בקטגוריית פיתוח השוק הפיננסי היתה ישראל במקום ה-26, ובקטגוריית ההשכלה הגבוהה במקום ה-28. לעומת זאת, בקטגוריות אחרות כמו האווירה המקרו-כלכלית ויעילות שוק הסחורות והמוצרים ישראל דורגה במקומות נמוכים יותר – 50 ו-57, בהתאמה.

"המהפכה התעשייתית הרביעית מזרזת את עלייתן של תעשיות ומודלים חדשים לגמרי ואת ירידתם המהירה של אחרים", אמר קלאוס שוואב, מייסד ויו"ר הפורום הכלכלי העולמי, בדברים שצורפו לדירוג. "כדי להישאר תחרותיים בנוף הכלכלי החדש הזה, צריך יהיה לשים דגש גדול יותר מאי פעם על המנועים החשובים ביותר של הפריון, כמו כישורים וחדשנות".

משרדי חברת סופרדריבטיבסצילום: עופר וקנין

אף שבדו"ח נכתב כי רוב הכלכלות המפותחות התאוששו מהמשבר הכלכלי, הוא מציין כי ישנם סימנים מדאיגים למצב "נורמלי חדש" שבו הכלכלה העולמית לא צומחת מהר כפי שנהגה לצמוח בשנים קודמות. בנוסף, מציין הדו"ח כי אם מדינות לא ישפרו את התחרותיות שלהן, הן מסכנות את העמידות שלהן בפני מיתון וזעזועים אחרים.

סין דורגה במקום ה-28, מיד אחרי ישראל. הודו זינקה 16 מקומות ודורגה במקום ה-55, ואילו רוסיה דורגה במקום ה-45 וברזיל במקום ה-75. קטאר דורגה במקום ה-14, הודות למוסדות ולאווירה המקרו-כלכלית בה. סעודיה דורגה במקום ה-25. במקומות האחרונים דורגו מאוריטניה, צ'ד וגיניאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה