כל מה שצריך לדעת על ההונאה שעלולה לעלות לפולקסווגן בבכורה העולמית שלה

סיפורו של המנכ"ל הקשוח שהתפטר בעקבות ההונאה ("הוא כמו גנרל שהגיע לבקר את החיילים") התמיכה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל - ואילו מכוניות מושפעות מהזיוף

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מוקף בעוזרים, ניגש מרטין וינטרקורן באמצע תערוכת הרכב לדגם יונדאי i30. הוא החל לפשפש בהאצ'בק וחקר אותה בעזרת מכשיר מדידה שהיה בכיסו, דחס את גופו החסון למושב הנהג, העביר אצבע על הפלסטיק בפנים, ושיחק עם ההגה הניתן לכוונון.

"אין שום חריקות, הכל חלק", אמר וינטרקורן בנימה כעוסה למדי לחבר בפמליה שלו. "ב.מ.וו לא יודעת לייצר כאלה. אנחנו לא יודעים. אבל הם יודעים".

קרדיט: רויטרס

הסצנה הזו התרחשה ביריד המכוניות בפרנקפורט ב-2011 ותועדה בוידאו שהועלה ליוטיוב ונהפך לוויראלי. היא נהפכה להמחשה של תכונתו הבולטת של מנכ"ל פולקסווגן – תשומת לב לפרטים והתעקשות על מצוינות טכנית.

נחישות זו סייעה לוינטקורן, 68, להצעיד את פולקסווגן להובלה על פני טויוטה במספר המכוניות שמכרה השנה, ולהפוך אותה ליצרנית המכוניות הגדולה ביותר בעולם – לפחות עד כה.

הערב (ד') הגיעה הקריירה של וינטקורן לסיומה, כאשר התפטר בעקבות פרשייה מהחמורות ביותר בתעשיית הרכב, פרשייה שמטילה צל כבד על המוניטין של פולקסווגן עצמה ושל תעשיית הרכב הגרמנית כולה. הטירוף של וינטרקורן לפרטים נהפך מנכס לעול, נוכח החקירות המתרחבות והולכות בנוגע לחשדות שמיליוני מכוניות עם מנועי דיזל של פולקסווגן צוידו בתוכנה שנועדה לרמות בדיקות זיהום בפליטות.

"אני המום מהאירועים של הימים האחרונים", אמר וינטרקורן בהודעה שפירסם. "יותר מכל, אני המום מכך שהתנהלות לא ראויה בהיקף כזה היתה אפשרית בפולקסווגן. וינטרקורן הוסיף כי החברה זקוקה להתחלה חדשה, "גם בתחום הפרסונלי".

מרטין וינטרקורן מנכ"ל פולקסווגןצילום: רויטרס

לפי מינהל הגנת הסביבה בארה"ב התוכנה שהותקנה בדגמים אלה של פולקסווגן הפעילה את הציוד לבקרת זיהום רק במהלך בדיקות של המכוניות. לא נדרשה התערבות אנוש כדי להפעיל אותן. התוכנה הצליחה לפענח שמתנהלת בדיקה בהתבסס על מיקומו של ההגה (מכוניות שמחוברות למדי פליטות לא מבצעות תפניות), לפי מהירות כלי הרכב, משך הזמן שבו המנוע פועל, ולחץ ברומטרי. הנהג והבוחן לא היו מודעים לפעולת התוכנה.

עם סיום הבדיקה ועליית המכונית על הכביש, בקרת הזיהום כובתה באופן אוטומטי, כדי לתת למכוניות יותר עוצמה, לבזבז פחות דלק ולפלוט פי 35 מהכמות המותרת על פי חוק של תחמוצת חנקן.

התרמית לא התגלתה על ידי המינהל, שבוחן רק 10%-15% מהמכוניות החדשות מדי שנה, ומסתמך במקום זאת על "אישור עצמי" של יצרניות המכוניות. מי שחשף אותה היו מהנדסים באוניברסיטת מערב וירג'יניה שביצעו בדיקות זיהום למכוניות על הכביש. המכוניות, גילו המהנדסים, פלטו יותר זיהום ממה שהראו הבדיקות במוסך. המהנדסים הללו גויסו על ידי המועצה הבינלאומית לתחבורה נקייה, שקיוו להשתמש בדוגמה של פולקסווגן כדי להראות שמכוניות דיזל אירופיות יכולות לעמוד בקלות במגבלות הפליטות המחמירות בארה"ב.

לאחר חודשים של הכחשות, פולקסווגן הודתה כי תיכננה את התוכנה באופן שנועד לרמות את הבדיקות. במסיבת עיתונאים ביום רביעי בערב הכריזה החברה על התפטרותו של וינטרקורן.

יו"ר פולקסווגן, פייש (מימין), והמנכ"ל וינטרקורןצילום: אי־אף־פי

אבן מולגן, פרופסור למשפטים בקולומביה ומקים המרכז המשפטי לחופש בתוכנה, טען במשך עשורים כי קודים סודיים של תוכנה, שנמצאת בבעלות בלעדית של יצרניות של מוצרים שונים, ממעליות ועד מכוניות, מטוסים ומכשור רפואי, מהוות סכנה.

"מדיניות ציבורית חכמה היתה מחייבת, למשל, שניתן יהיה לבדוק מעליות באופן חיצוני. אם פולקסווגן היתה יודעת שכל לקוח שקונה מכונית שלה יהיה בעל הזכות לקרוא את קוד המקור של כל התוכנה, הם לא היו שוקלים לרמות, בגלל שהוודאות שייתפסו היתה מבהילה אותם".

11 מיליון מכוניות ו-6 מיליארד יורו לתיקונים

השערורייה מהווה מכה חמורה עבור פולקסווגן. המניה שלה נפלה ב-20% ביום שני ושוב בשלישי, אם כי התאוששה מעט היום - ואיבדה בסה"כ שליש משווייה, כ-25 מיליארד יורו (30 מיליארד דולר). לפי הערכות קרנות אקטיביות רבות באירופה כבר מכרו החזקות בפולקסווגן לפני השערורייה, בגלל חשיפתה הגדולה של החברה לסין, שוק שנמצא בהאטה כלכלית. עם זאת, המחזיקים בקרנות עוקבות או תעודות סל אירופיות או גרמניות חשופים רבות למניה.

מניית פולקסווגן בחודש האחרוןצילום: מתוך בלומברג

פולקסווגן הודיעה כי 11 מיליון מכוניות דיזל מתוצרתה מצוידות בתוכנה - פי 20 מהערכות קודמות. החברה תפריש 6.5 מיליארד יורו - כחצי מהרווח השנתי שלה – לכיסוי התיקונים למכוניות. בארה"ב הכריזו התובע הכללי של ניו יורק ומדינות אחרות וכן נציבות הסחר הפדרלית כי יפתחו בחקירה פלילית. לפי הערכות רובם של כלי הרכב המצוידים בתוכנה המסייעת לרמות במבחני פליטה נמצאים באירופה, שם כמעט חצי מהמכוניות מצוידות במנועי דיזל.

בגרמניה נפתחה חקירה שתכלול לא רק את פולקסווגן אלא גם יצרניות אחרות. בדרום קוריאה זומנו בכירי פולקסווגן לתחקור והמדינה הודיעה כי תפתח בחקירה. פוליטיקאים, מארה"ב ועד צרפת, קראו לפתיחת חקירות בנושא. מניותיהן של יצרניות הרכב הנסחרות במדד דקס של בורסת פרנקפורט איבדו 15% במהלך היומיים הראשונים למסחר השבוע.

איום לאימפריה הוותיקה

השערורייה ההולכת ונפרשת מהווה איום לאימפריה שסייע וינטרקורן לבנות ביחד עם המנטור הוותיק שלו, פרדיננד פייש. פולקסווגן התפרסמה כיצרנית מכוניות להמונים, אולם כיום היא גם מייצרת מכוניות פורשה, למבורגיני, בנטלי ובוגאטי – דגמים שמגיעים למחירים של יותר ממיליון דולר.

צילום: אי־אף־פי

עד חשיפת השערורייה ביום שישי היה עתידו של וינטרקורן בפולקסווגן פחות או יותר מובטח בתור המנצח במאבק השליטה שהסתיים השנה בהדחתו של פייש מתפקיד היו"ר של החברה. פייש, שתואר תדירות כאביו החורג של וינטרקורן, הוא בן למשפחת פורשה רבת העוצמה, שמחזיקה בבעלות משמעותית על פולקסווגן. הוא החל לדרוש את הדחתו של וינטרקורן במארס השנה – בעיקר משום שהיה מאוכזב מכשלונה של החברה בהגדלת נתח השוק שלה בארה"ב.

ואולם הקמפיין של פייש להדיח את וינטקורן לא זכה בתמיכת בעלי המניות, כולל אחד מבני דודיו של פייש, וולפגנג פורשה, וכן מדינת סקסוניה תחתית, שמחזיקה ב-20% ממניות בחברה. באפריל התפטר פייש – נכדו של ממציא החיפושית.

עם נסיגת השפעתו של פייש, וינטרקורן קידם אסטרטגיה של שיפור הרווחיות של פולקסווגן, שנאבקת להשיג דריסת רגל בשוק האמריקאי ומתמודדת עם צמיחה מידלדלת בשווקים מתעוררים כמו ברזיל, סין ורוסיה. התוכנית כללה את הפסקת ייצורם של דגמים לא רווחיים וקיצוץ 5 מיליארד יורו בהוצאות תפעוליות עד סוף 2017.

רק לפני שבועיים הצביעה ועדת היגוי של הדירקטוריון בעד הארכת כהונתו של וינטרקורן , שהיתה אמורה להסתיים ב-2016, עד סוף 2018. התרבות המסורתית של פולקסווגן, לפיה קבלת ההחלטות נעשית בצורה מאוד ריכוזית, עלולה להקשות על וינטרקורן להוכיח שהוא נקי מחשדות לפיהם הוא ובכירים אחרים במטה החברה בוולפסבורג, גרמניה, ידעו על תעלולי התוכנה.

מפעל פולקסווגן. גרמניה היא יצואנית ענקית של מכוניות וכלי רכב (15% מכלל הייצוא)צילום: אי־פי

"זו לא היתה החלטה קטנה של מהנדסים שבמקרה חמקה מעיני ההנהלה", אמרה ג'ו-אלן פוזנר, פרופסורית זוטרה בבי"ס האאס לעסקים באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. "נראה לי שמשהו כזה אושר ברמה של ראש חטיבה לפחות".

עם משכורת שנתית של יותר מ-16 מיליון יורו, וינטרקורן הוא המנכ"ל בעל השכר הגבוה ביותר בגרמניה. מאז נטל את ההנהגה ב-2007 – לפני שהתוכנה החלה להופיע בדגמי דיזל ב-2009 – הוא נהנה מתמיכתה של הקנצלרית אנגלה מרקל כמו גם מתמיכתה של מועצת העובדים של החברה, שלה השפעה רבה. ואולם כבר אתמול (יום ג') לא היה ברור אם וינטרקורן, שעמיתיו מכנים ויקו, יוכל לסמוך על המשך תמיכה זו. "איננו יכולים להרשות לעצמנו נזק כזה למוניטין", אמר לעיתונות ברנד אוסטרלו, חבר דירקטוריון ומנהיג ועד שהיה עד כה בעל בריתו של וינטרקורן.

וינטרקורן, יליד 1947, למד מטלורגיה (תורת המתכות) ופיזיקה באוניברסיטת שטוטגרט ועשה דוקטורט בפיזיקה של מתכות. הוא החל לעבוד בחברת ההנדסה בוש, וב-1981 נכנס לתעשיית הרכב כבקר איכות באאודי, אחד מ-12 המותגים של פולקסווגן. במשך 30 שנה עבד בהצלחה לצידו של פייש, שנחשב לבעל הרעיונות בעוד שוינטרקורן היה המומחה להפיכתם לדגמים מעשיים. למרות הקירבה המקצועית היחסים ביניהם נשארו מרוחקים ומקצועיים.

בכיר בפולקסווגן, שהסכים לדבר באנונימיות, תיאר את וינטרקורן כקפדן להפליא בנוגע לטכנולוגיה ושיווק המכוניות לציבור. הוא נודע כמי שהיה בוחן כל מכונית בתערוכות רכב מקרוב, "כמו גנרל שהגיע לבקר את החיילים", אמר הבכיר.

וינטרקורן הצליח לשמר את עמדתו עד כה למרות התככים המשפחתיים הרבים שסבבו את פולקסווגן. ב-2005 פורשה ניסתה להשתלט על פולקסווגן הגדולה ממנה בהרבה, ואולם לא הצליחה להשיג את המימון הנדרש כשהמשבר הפיננסי פרץ. פורשה מוזגה לפולקסווגן ב-2008, ובכך התעצם כוחו של וינטרקורן.

ביום רביעי, לאחר שנים של הונאה, הסתיימה הקריירה שלו.

צילום: בלומברג

כך רימתה פולקסווגן את העולם

איך עבדה התרמית?

התוכנה שהותקנה במכונית ידעה לזהות מתי המכונית עוברת בדיקת פליטות מזהמות. כשהמכונית היתה בבדיקה, התוכנה הפעילה ציוד להפחתת הזיהום לרמה הנדרשת על פי חוק. במהלך נהיגה רגילה התוכנה כיבתה את הציוד – כתוצאה מכך המכוניות נהנו מביצועים טובים יותר, כולל צריכת דלק נמוכה יותר. לא ידוע עדיין אילו מערכות ברכב הושפעו מהתוכנה, וכרגע בודקים המומחים את מערכת הפליטה של תחמוצת החנקן, מזהם שגורם למחלות נשימה.

איך מפחיתים פליטות?

לפולקסווגן שני סוגי טכנולוגיה להפחתת פליטות של תחמוצת חנקן ממנועי דיזל. באחת נלכדים החלקיקים המזהמים. בשנייה הם מטופלים על ידי שתנן (אוריאה), חומר המפרק את התרכובות המזהמות. הטכנולוגיות הללו משתמשות באנרגיה ולכן מגדילות את צריכת הדלק של המכוניות.

אילו מכוניות מושפעות מהתרמית?

מנכ"ל פולקסווגן, מרטין וינטרקורןצילום: רויטרס

הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב הורתה לפולקסווגן להחזיר לתיקון שבעה דגמים הנמכרים בארה"ב, אך פולקסווגן עדיין לא פירסמה את הדגמים שהיא מוכרת בעולם ומכילים את התוכנה. הדגמים כולם הם דגמי דיזל שתפוצתם בישראל נמוכה (אם בכלל).

הדגמים הידועים הם ג'טה 2009-2015; חיפושית 2012-2015; פאסאט 2012-2015; אאודי A3 2010-2015; ג'טה ספורטוואגן 2009-2014; גולף 2010-2015; גולף ספורטוואגן 2015

חשיבותה של פולקסווגן לכלכלה הגרמנית

תעשיית הרכב היא אחת הגדולות ביותר בכלכלה הגרמנית, והיא אחראית לכמעט 3% מהתמ"ג. יתר על כן – היא מהווה 20% משווי הייצוא של גרמניה - המקור העיקרי לצמיחתה, עם מכירות של 368 מיליארד יורו, מתוכן 202 מיליארד יורו של פולקסווגן.

לפולקסווגן יש חשיבות גדולה במיוחד, לא רק בגלל החלק שלה בשווי השוק של בורסת פרנקפורט, אלא בגלל שהיא מעסיקה גדולה מאוד, עם 600 אלף עובדים ברחבי העולם וקרוב ל-300 אלף בגרמניה לבד. כמו כן היא בבעלות חלקית של המדינה: 20% ממניותיה הן בבעלות סקסוניה תחתית, אחת מהמדינות בפדרציה הגרמנית.

לנזק שנגרם יש השלכות תדמיות קשות על גרמניה כולה – מכיוון שלפולקסווגן יש מוניטין של איכות ללא רבב, עם הילה הדדית חזקה לכל התעשייה הגרמנית, אומרים מומחים לשיווק. 70% ממכירותיה של פולקסווגן נעשות מחוץ לגרמניה. פולקסווגן מייצרת כעשירית מכל כלי הרכב הנמכרים בעולם.

לשערורייה עלולות להיות השלכות על תעשיית מכוניות הדיזל. מנועים אלה שנויים במחלוקת זה זמן רב בנוגע להשפעתם הסביבתית – הם חסכניים יותר בדלק, באופן כללי, והדיזל זול מבנזין, אך פולטים יותר מזהמים.

אוטומוטיב ניוז, המגזין המקצועי הבולט בתחום הרכב, כתב כי ייתכן שזה סופם של מנועי הדיזל במכוניות נוסעים בצפון אמריקה, ואף קרא לאימוץ של אמצעי הנעה יותר ידידותיים לסביבה, כמו מכוניות היברידיות או חשמליות.

פולקסווגןצילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"