מנפחים את הבועה כדי למנוע ממנה להתפוצץ חזק מדי: למה עלו המניות ברחבי העולם?

השווקים הפיננסיים אינם חופשיים. למעשה, הם אחד המעוזים האחרונים של סוציאליזם בעולם ■ ומי התחייב להגן על המשקיעים מפני ההשלכות של מעשי האיוולת שלהם?

לארי אליוט, גרדיאן - פרשנות
לארי אליוט, גרדיאן
וול סטריט
וול סטריטצילום: רויטרס
לארי אליוט, גרדיאן - פרשנות
לארי אליוט, גרדיאן

“אי־אפשר לתמוך בשוק" - אמרה מרגרט ת'אצר בסוף שנות ה–80. אולי אי־אפשר, אבל קובעי המדיניות בעולם מנסים כמיטב יכולתם.

בואו נזכור את ההקשר. במהלך אוגוסט היתה מכירת מניות מסיבית בעקבות חששות שכלכלת סין בצרות. ואולם הירידות בשווקים התרחשו אחרי ראלי ארוך, שבו המחירים נתמכו על ידי תוכניות של הרחבות כמותיות שיישמו הבנקים המרכזיים, במקום לסמוך על חוזקה של הכלכלה. מאמין אמיתי בשוק החופשי היה רואה בנפילות האחרונות עניין 
בלתי-נמנע ובריא.

אולם השווקים הפיננסיים אינם בשום פנים ואופן חופשיים. למעשה, הם אחד המעוזים האחרונים של סוציאליזם בעולם. כל דבר שניתן לחשוב עליו נעשה במטרה להעלות את מחירי הנכסים, ובזמן שהערכת היתר מובילה לבועות שמתנפצות — קובעי המדינות עושים כל שביכולתם לנפח אותן חזרה כדי למנוע מהן להתפוצץ חזק מדי.

ביומיים האחרונים ראינו את הכלכלן הראשי של הבנק המרכזי של אירופה מהרהר בגלוי בנוגע לאפשרות של הרחבה כמותית (QE) נוספת. נגיד הבנק הפדרלי של ניו יורק זרק את הרמז הגדול ביותר לאפשרות שהעלאת הריבית המתוכננת תידחה. כמו כן, ראינו איך הרשויות בבייג'ין קונות מניות בבורסת שנחאי.

ונחשו מה? זה עבד. מניות עולות ברחבי העולם משום שמשקיעים קיבלו התחייבות שהם יהיו מוגנים מפני ההשלכות של מעשי האיוולת שלהם. ולמרות העדכון כלפי מעלה בנתוני הצמיחה בארה"ב, כל מה שוול סטריט זקוקה לו כדי למנוע העלאת ריבית של הבנק הפדרלי בספטמבר — היא נפילה מהירה בין עכשיו לאמצע ספטמבר. הבנק הפדרלי ייסוג. אם המצב ייעשה ממש גרוע, הוא יצטרך לשקול סבב רביעי של הרחבה כמותית. כן, באמת.

ג'ורג' סרבלוס מדויטשה בנק אומר שיש סיבה לכך שהבנקים המרכזיים במערב, ובמיוחד באירופה וביפן, עשויים להזדקק פעם נוספת להפעיל את מדפסות הכסף: השימוש של סין ברזרבות המט"ח שלה כדי להגן על שער היואן בעולם. למעשה, סין מכרה נתח גדול מהאחזקות שלה באג"ח זרות, כמו אג"ח ממשלתיות של ארה"ב. הרחבה כמותית כוללת רכישת אג"ח, כך שמה שעשו האנשים בבנק המרכזי של סין הוא הרחבה כמותית ברוורס, או כפי שסרבלוס מנסח את זה, כמותיות מורחבת (QT).

לכאורה, כמותיות מורחבת היתה תמיד חלק מהתוכנית. כשבנקים מרכזיים פצחו בתוכניות רכישות הנכסים שלהם, הכוונה היתה שהם יימכרו חזרה לשווקים כשדברים יחזרו למצב נורמלי. הבעיה היא שדברים מעולם לא חזרו למצב נורמלי, ולפי האירועים האחרונים לא יחזרו לעולם.

ריבית אפס היתה אמורה להיות זמנית — כעת היא הנורמה. הרחבה כמותית היתה צעד לא שגרתי לשימוש במקרה חירום בלבד, היא כאן כדי להישאר, אף שהיא כפופה לחוק התפוקה השולית הפוחתת.

לכן ניתן לומר בבירור שבהחלט אפשר לתמוך בשוק. באמצעות מדיניות ממשלתית נחושה, תיקונים בשוק יכולים להידחות או להימנע — ואפילו להתהפך. ואולם כפי שמראה ההיסטוריה של בועות, מהצבעונים בהולנד ועד למשכנתאות סאבפריים בארה"ב, זה רק לזמן מוגבל. בטווח הארוך, אשת הברזל צדקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה