סטנלי פישר מאותת: עדיין קיימת אפשרות להעלאת הריבית בארה"ב בחודש הבא

סגן יו"ר הבנק הפדרלי: "המצב עשוי להירגע די מהר; לפני הפיחות בסין היו טיעונים חזקים למדי בעד העלאת הריבית בארה"ב"

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

סגן יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, סטנלי פישר - לשעבר נגיד בנק ישראל - אותת היום כי עדיין קיימת אפשרות לכך שהבנק המרכזי יעלה את הריבית בישיבתו בחודש הבא.

בראיון לרשת הטלוויזיה CNBC אמר פישר כי למרות שמקבלי ההחלטות בפד טרם הגיעו להחלטה האם להעלות את הריבית בספטמבר, היו טיעונים "חזקים למדי" בעד העלאת הריבית לפני החלטת סין על פיחות ערך המטבע שלה.

פישר, סגנה של ג'נט ילן, התייחס בראיון גם לדברים שאמר מוקדם יותר השבוע ויליאם דאדלי, נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, לפיהם יש כעת פחות הצדקה להעלאת הריבית בישיבת הפד בעוד כשבועיים, ואמר כי "עדיין מוקדם מדי לקבוע. לא הייתי רוצה להקדים ולהחליט ממש עכשיו האם הטיעונים בעד או נגד יותר חזקים".

פישר הוסיף כי הוא אופטימי לגבי מצב כלכלת ארה"ב והביע את בטחונו כי האינפלציה תשוב לרמה של 2% בטווח הבינוני. תנודתיות בשווקים יכולה להשפיע על עיתוי החלטות הבנק הפדרלי אבל המצב עשוי "להירגע די מהר", אמר.

צילום: בלומברג

פישר עתיד לשאת מחר דברים בסימפוזיון השנתי של הבנק הפדרלי בג'קסון הול כאשר ישתתף בפאנל שיעסוק בדינמיקה של אינפלציה, ואשר בו ישתתף גם נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מרק קרני. סימפוזיון ג'קסון הול נוצל בעבר על ידי בכירי הבנק המרכזי של ארה"ב כדי לאותת או להודיע על מהלכי מדיניות משמעותיים, ויתכן כי גם הפעם ישמש כבמה לאיתות על המועד המתוכנן של העלאת הריבית הראשונה בארה"ב זה כמעט עשור.

בישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי, שנערכה בחודש שעבר, העריכו מקבלי ההחלטות בבנק כי למרות שהתנאים הולכים ומבשילים להעלאת ריבית, עדיין יש מקום לשיפור נוסף בשוק התעסוקה ולראיות נוספות לכך שהאינפלציה מתקרבת ליעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי, לפי פרוטוקול הישיבה שפורסם השבוע.

אולם בעוד שיעדי הבנק הפדרלי בתחום התעסוקה הושגו, הרי שבתחום האינפלציה המצב שונה בתכלית. מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - ממשיך להיות נמוך מהיעד של 2%, כפי שהיה בשלוש השנים האחרונות.

פישר אמר מוקדם יותר החודש בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג כי האינפלציה בארה"ב ממשיכה להיות מאוד נמוכה - דברים שפורשו כאיתות לכך שהבנק הפדרלי עשוי להימנע מהעלאת הריבית בספטמבר.

פחות הצדקה להעלאת הריבית

נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, ויליאם דאדלי, הנחשב למקורב ליו"ר ג'נט ילן, אמר ביום רביעי כי יש כעת פחות הצדקה להעלאת הריבית בישיבת הבנק הפדרלי ב-16 וב-17 בספטמבר. לדבריו, הסיכונים לתחזית לכלכלת ארה"ב גברו במידת מה עקב התנודות החריפות בשווקים הפיננסים העולמיים, ההאטה בצמיחת כלכלת סין ונפילת מחירי הסחורות.

"נכון לרגע זה, ההצדקה להחלטה להתחיל בתהליך הנורמליזציה בפגישת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בספטמבר, נראית לי פחות משכנעת משהיתה לפני מספר שבועות", אמר דאדלי. עם זאת, הוא ציין כי תנודתיות קצרת טווח בשוקי המניות לא צפויה להשפיע על הצריכה הפרטית בארה"ב. "שוק המניות באמת צריך לזוז הרבה ולהישאר שם כדי שיהיו לכך השלכות על כלכלת ארה"ב", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה