עדכון גלובלי |

הנפט נסק ב-17% תוך יומיים - הזינוק החד מ-2009; וול סטריט בדרך לחודש הגרוע זה 3 שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

שבוע דרמטי בוול סטריט נסגר ביציבות

בורסות וול סטריט, הנמצאות בדרכן לחודש הגרוע ביותר זה שלוש שנים, סיימו את אחד משבועות המסחר ההפכפכים ביותר בתולדותיהן, ביום מסחר דל תנודות יחסית שנסגר במגמה מעורבת על רקע המשך חוסר הודאות לגבי עיתוי העלאת הריבית בארה"ב.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.3% בדרכו לעלייה שבועית של 2.6%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.1% אך עלה בסיכום שבועי ב-1.1%.

מדד S&P 500, אשר רשם בימים רביעי וחמישי את הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז שנת 2009, נסגר היום בעלייה של פחות מ-0.1%. המדד נמצא בדרכו לנפילה חודשית של כמעט 6% - החודש הגרוע ביותר מאז שנת 2012.

הזהב התאושש; ירד בסיכום שבועי ב-2.2%

מחיר הזהב עלה לראשונה זה חמישה ימים אולם סגר את השבוע הגרוע ביותר זה חודש על רקע התחזקות הדולר בעולם השבוע. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,134 דולר לאונקייה, עלייה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר השבוע ב-2.2%.

מטילי זהב

הנפט בזינוק החד מ-2009; נסק ב-17% ביומיים

מחיר הנפט הגולמי קפץ זה היום השני ברציפות בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר זה שש שנים. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 45.22 דולר לחבית, קפיצה של 6.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר החוזים השלים בכך קפיצה של 17% בתוך יומיים - הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז ינואר 2009. מחיר הנפט נסק ביום חמישי ב-10.3% - הזינוק היומי החד ביותר מאז מארס 2009 - בעקבות דיווח לפיו ונצואלה ביקשה לכנס פגישת חירום של ארגון יצואניות הנפט אופ"ק, על רקע נפילת מחירי הנפט. בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט מסוג טקסס מתוק ב-11.8% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז פברואר 2011.

בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 50.05 דולר לחבית, קפיצה של 5.2%, בהמשך לזינוק של 8% אתמול, שהיה העלייה היומית החדה ביותר מאז דצמבר 2008. בסיכום שבועי קפץ מחיר הברנט ב-10%.

הדולר מתחזק בעקבות דברי פישר

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם ונמצא בדרכו לעלייה שבועית מול היורו, לאחר שסגן יו"ר הבנק הפדרלי, סטנלי פישר, אותת היום כי עדיין קיימת אפשרות להעלאת הריבית בארה"ב בחודש הבא, ובעקבות נתוני מקרו כלכליים מעודדים שפורסמו היום בארה"ב.

הדולר מתחזק מול היורו ב-0.7% לשער של 1.1166 דולר ליורו, ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של כ-2% מול המטבע האירופי - השבוע הטוב ביותר מאז אמצע יולי. מול הין היפני מטפס הדולר ב-0.3% לרמה של 121.442 ין לדולר, אולם עודנו נמצא בדרכו לירידה שבועית של 0.6% מול המטבע היפני.

בורסות אירופה סגרו שבוע חיובי ראשון מאז הפיחות בסין

בורסות אירופה השלימו עלייה שבועית ראשונה מאז הודעת סין על פיחות ערך היואן, בתום שבוע מסחר הפכפך. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.9% בדרכה לעלייה שבועית של 1%; פרנקפורט נסגרה היום בירידה של 0.2% אולם טיפסה בסיכום שבועי ב-1.7%. פריז עלתה היום ב-0.4% וטיפסה השבוע ב-1%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.3% לאחר שכבר ירד ב-1% במהלך יום המסחר. המדד רשם תנודות יומיות של לפחות 1.7% בכל אחד משבעה ימי המסחר האחרונים לאחר שפיחות ערך המטבע הסיני טלטל את השווקים. עם זאת, למרות התנודתיות, מדד סטוקס 600 עלה בסיכום שבועי ב-0.6% - שבוע חיובי ראשון זה שלושה שבועות. בסיכום חודשי, נמצא המדד האירופי בדרכו לחודש הגרוע ביותר מאז שנת 2011.

בטחון הצרכנים בארה"ב נסוג לשפל של 3 חודשים

בטחון הצרכנים בארה"ב נסוג באוגוסט לרמתו הנמוכה זה שלושה חודשים, לאחר שהתנודתיות בשוקי המניות פגעה בתחזית הצרכנים לכלכלת ארה"ב.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד החודש לרמה של 91.9 נקודות לעומת 93.1 נקודות ביולי, לפי נתונים סופיים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה למדד של 93 נקודות לעומת נתונים ראשוניים שהצביעו על מדד של 92.9 נקודות.

רמתו הממוצעת של המדד מתחילת השנה היתה 94.6 נקודות, לעומת רמה ממוצעת של 84.1 נקודות בשנת 2014.

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב הצטמצם ביולי

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב הצטמצם ביולי ל-59.1 מיליארד דולר לעומת 62.6 מיליארד דולר בחודש הקודם, לפי נתונים ראשוניים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי. נתונים סופיים יפורסמו בשלישי בספטמבר.

גידול בצריכה הפרטית בארה"ב ביולי

הצריכה הפרטית בארה"ב גדלה ביולי הודות לעלייה החדה ביותר השנה בשכר. הצריכה הפרטית גדלה בחודש שעבר ב-0.3% בהמשך לעלייה בשיעור דומה ביוני, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.4% ביולי לאחר עלייה של 0.2% שעליה דווח במקור ביוני. השכר טיפס בחודש שעבר ב-0.5% - העלייה החדה ביותר מאז נובמבר.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - טיפס ביולי ב-0.1% לעומת החודש הקודם. לעומת יולי 2014 טיפס המדד ב-0.3% בלבד. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס ביולי ב-0.2% לעומת החודש הקודם. לעומת יולי 2014 עלה המדד ב-1.2% - העלייה המתונה ביותר מאז מארס 2011 - לאחר עלייה של 1.3% ביוני.

כלכלת בריטניה צמחה ברבעון השני ב-0.7% - בהתאם לתחזיות

נתוני צמיחה רשמיים שפורסמו היום בבריטניה מציגים צמיחה של 0.7% בממלכה בחודשים אפריל עד יוני. נתוני הצמיחה במדינה נותרו ללא שינוי לעומת הערכות קודמות. נתוני הצמיחה הסופיים בבריטניה ב-2014 נותרו ברמה של 3%. זה הרבעון ה-10 ברציפות שבו רושמת כלכלת בריטניה צמיחה חיובית – אחרי המשבר החמור שפקד את המדינה ב-2008-2009. בחינה לעומק של נתוני הצמיחה בבריטניה מראה התחזקות בסחר החוץ של המדינה – שצמח ב-1%. נתוני הצמיחה שפורסמו היום מראים גם כי כלכלת הממלכה חזרה לצמוח גם ביחס למספר התושבים בה.

האינפלציה ביפן הגיעה ביולי ל-0%, למרות החששות מאינפלציה שלילית

ביפן הנאבקת בדפלציה פורסמו היום נתונים טובים מהצפוי שהצביע כי מדד המחירים בצרכן במדינה נותר ללא שינוי ביולי, למרות חששות האנליסטים כי יירד. נתונים ממשלתיים שפורסמו היום הראו כי האינפלציה במדינה הגיעה בחודש שעבר ל-0%, אחרי שביוני עלה מדד המחירים לצרכן במדינה ב-0.1%. ואולם יפן עדיין רחוקה מיעד האינפלציה השנתי בשיעור של 2% שהציב לעצמו הבנק המרכזי במדינה. בנוסף, פורסמו היום נתונים חיוביים פחות שהצביעו על ירידה של 0.2% בהוצאות משקי הבית במדינה.

נתוני הצמיחה בארה"ב הרגיעו את המשקיעים באסיה: שנחאי זינקה ב-4.8%

עליות שערים חדות נרשמו היום בבורסות אסיה אחרי השבוע הסוער שהיה בשווקים בעקבות נתוני מקרו טובים שפורסמו אתמול בארה"ב והעליות החדות בבורסות וול סטריט. טוקיו עלתה ב-3%; הונג קונג מטפסת ב-0.5%; שנחאי קפצה ב-4.8%; סיאול עלתה ב-1.6%; סידני הוסיפה לערכה 0.6%. לקראת הערב יתחיל הכינוס בשנתי של הבנק הפדרלי בארה"ב בג'קסון הול, שם צפוי סגן יו"ר הבנק, סטנלי פישר, לספק הצצה אל מועד העלאת הריבית האפשרי בארה"ב.

"החששות מהתרככות הצמיחה בסין הוחלפו בחדשות על נתוני הצמיחה הגבוהים ברבעון השני בארה"ב,, אמר לרויטרס ריק ספונר, כלכלן שוק ראשי בחברת CMC מרקטס.

וול סטריט בזינוק הדו-יומי החד מ-2009

בורסות וול סטריט השלימו את הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז שנת 2009 תוך מחיקת כל הירידות של השבוע, לאחר שכלכלת ארה"ב צמחה בקצב חד מהצפוי הודות לשיפור בהשקעות העסקים ובצריכה הפרטית.

מדד נאסד"ק, אשר זינק ביום רביעי ב-4.2%, הוסיף היום 2.5% ונמצא כעת בדרכו לעלייה שבועית של 2.4%; מדד דאו ג'ונס, אשר המריא אתמול ב-4% או יותר מ-600 נקודות - הזינוק השלישי הכי חד בתולדות המדד במונחי נקודות - עלה היום ב-2.3% וגבוה כעת ב-1.6% מרמתו בתחילת השבוע.

מדד S&P 500 קפץ ב-2.4% בהמשך לזינוק של 3.9% בדרכו לעלייה הדו-ימית החדה ביותר מאז שנת 2009. המדד, שגבוה כעת בכמעט 1% מרמתו בתחילת השבוע, קטע ביום רביעי רצף של שישה ימי ירידות שמחקו 2.2 טריליון דולר משווי שוק המניות האמריקאי, וגררו את מדד S&P 500 לתיקון.

מחיר הנפט נסק ב-10% - הזינוק החד זה שש שנים

מחיר הנפט הגולמי נסק ביותר מ-10% - הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה משש שנים - בעקבות דיווח לפיו ונצואלה ביקשה לכנס פגישת חירום של ארגון יצואניות הנפט אופ"ק, בעקבות נפילת מחירי הנפט. וונצואלה מבקשת מהקרטל לשקול שיתוף פעולה עם רוסיה, שאינה חברה באופ"ק, כדי לגבש אסטרטגיה לבלימת המפולת במחירי הנפט, אמרו אנשים המקורבים למצב לעיתון "וול סטריט ג'ורנל".

הזינוק במחירי הנפט נרשם גם על רקע נתונים שפורסמו היום בארה"ב שהראו כי הכלכלה הגדולה בעולם צמחה בשיעור חד מהצפוי ברבעון השני של השנה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק נסגרו במחיר של 42.56 דולר לחבית, עלייה של 10.3% - הזינוק היומי החד ביותר מאז מארס 2009 - בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוקטובר נסגרו בלונדון במחיר של 46.57 דולר לחבית, קפיצה של 8%.

הרמה הנמוכה באופן ממושך של מחירי הנפט מתחילה להכביד על מגזר הנפט, שיצטרך עד סוף העשור הנוכחי להחזיר חובות בסך 550 מיליארד דולר. מחירי הנפט הנמוכים פגעו בדירוגי האשראי של חברות רבות, והירידה בשווי עתודות הנפט שלהן מקשה עליהן לגייס מימון חדש. אנליסטים מעריכים כי מצב זה עשוי להוביל לפשיטות רגל ולמיזוגים ורכישות בענף הנפט.

בורסות אירופה מחקו את כל ירידות השבוע

בורסות אירופה נסגרו בעליות חדות ומחקו את כל ירידות השבוע, על רקע התאוששות השווקים הגלובליים ונתוני צמיחה חזקים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בקפיצה של 3.6%; פרנקפורט זינקה ב-3.2%; פריז הוסיפה 3.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 קפץ ב-3.5% וכעת גבוה ב-0.3% מרמתו בתחילת השבוע. המדד השלים ביום רביעי נפילה של 15% מהשיא אליו טיפס באפריל.

הדולר מתחזק בעולם בעקבות נתוני מקרו חיוביים בארה"ב

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם לאחר שכלכלת ארה"ב צמחה בשיעור חד מהצפוי ברבעון השני של השנה, ומספר תביעות האבטלה השבועי ירד לשפל של שלושה שבועות.

הדולר מטפס ב-0.6% מול היורו לשער של 1.1245 דולר ליורו, מתחזק ב-0.6% מון הין היפני לרמה של 120.64 ין לדולר.

ירידה חדה מהצפוי בתביעות האבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב ירד לשפל של שלושה שבועות, ראיה לכך שהמשך התאוששות הביקוש מעודדת מעסיקים להימנע מפיטורי עובדים.

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-271 אלף לעומת 277 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה למספר גבוה יותר של 274 אלף תביעות.

יריד תעסוקה בלוס אנג'לס

צמיחה חדה מהצפוי בארה"ב: 3.7% ברבעון השני

כלכלת ארה"ב צמחה בשיעור חד מהצפוי ברבעון השני של השנה - עדות נוספת להמשך התאוששות הכלכלה הגדולה בעולם. התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמחה ברבעון השני בקצב שנתי של 3.7%, יותר מההערכות הראשוניות לצמיחה של 2.3%, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה של 3.3%, אולם גידול חד מהצפוי בהשקעות עסקים ובצריכה הפרטית תרם לנתוני הצמיחה הגבוהים מהתחזיות.

הצריכה הפרטית בארה"ב גדלה ברבעון השני ב-3.1% - גבוה מההערכות הראשוניות לגידול של 2.9%. מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - טיפס ברבעון בקצב שנתי של 2.2%, ללא שינוי לעומת ההערכות הראשוניות, ושיפור לעומת קצב של 1.9% ברבעון הראשון של השנה. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה בקצב שנתי של 1.8% לעומת קצב של 1% ברבעון הראשון.

היוונים משכו כמעט 1.5 מיליארד יורו מהבנקים ביולי למרות הגבלות ההון

למרות ההגבלות על הבנקים ועל העברות הכספים, יוונים הצליחו למשוך כמעט 1.5 מיליארד יורו מהבנקים ביוון ביולי. הפקדונות בבנקים היווניים ירדו לשפל של 12 שנים ביולי, 12.8 מיליארד יורו, לעומת 122.2 מיליארד יורו ביוני.

שנחאי זינקה ב-5.4% ושמה קץ לשבוע רצוף של ירידות

עליות בבורסות אסיה: טוקיו עלתה ב-1.1%; סיאול עלתה ב-0.7%; אוסטרליה התחזקה ב-1.3%; טייוואן עולה ב-1.4%; שנחאי זינקה בשעה האחרונה של המסחר ב-5.4%, לאחר שעברה לזמן קצר לירידות קלות, ושמה קץ לשבוע רצוף של ירידות; הונג קונג טיפסה ב-3.6%.

לעלייה בסוף יום המסחר בסין תרמה הודעה של הממשל הסיני כי מחר תתקיים מסיבת עיתונאים בנוגע לשינויים המתוכננים בהגבלות על קרנות הפנסיה. לפי דיווחים, תיתכן התרה של המגבלה על הקצאת המניות בקרנות הפנסיה - שתאפשר השקעה של עד שליש מהקרנות במניות.

עם זאת, ככל הנראה הסיבה העיקרית לעלייה הייתה התערבות הממשל, שרכש מניות בחברות גדולות בשביל לאושש את הבורסה, לדברי מקורות לבלומברג. להערכת המקורות, הממשל לא רוצה שנפילות בבורסות יעיבו על התהלוכה הצבאית המתוכננת לשבוע הבא.

חיילות מתאמנות לקראת המפגן הצבאי, בבייג'ין השבוע. ברקע - תמונתו של נשיא סין שי ג'ינפינגצילום: אי־פי

היום הטוב ביותר של וול סטריט זה ארבע שנים

בורסות וול סטריט זינקו בשיעור החד ביותר זה ארבע שנים ונסגרו במגמה חיובית לראשונה זה שבעה ימי מסחר, על רקע עלייה חדה בהשקעות של עסקים בארה"ב ולאחר שסין הודיעה על תמריצים נוספים בניסיון לבלום את המפולת בשווקים ולתמוך בצמיחה הכלכלית.

מדד נאסד"ק קפץ ב-4.2%; מדד דאו ג'ונס המריא ב-4% או יותר מ-600 נקודות - הזינוק השלישי הכי חד בתולדות המדד במונחי נקודות. מדד S&P 500, אשר נסגר במגמה שלילית בשישה ימי המסחר האחרונים תוך מחיקת יותר משני טריליון דולר משווי שוק המניות האמריקאי, נסק ב-3.9% - הזינוק היומי החד ביותר מאז נובמבר 2011. המדד נפל ב-11% בשישה ימי המסחר הקודמים - תיקון ראשון של המדד מאז שחברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) שללה מארה"ב את דירוג האשראי המושלם שלה, AAA, באוגוסט 2011. ההגדרה המקובלת לתיקון בשוק היא נפילה של יותר מ-10% מהשיא.

מגזר הטכנולוגיה הוביל את העליות היום בוול סטריט. מניית גוגל קפצה בכמעט 8% בעקבות המלצת קנייה של אנליסטים מבנק גולדמן סאקס; מניית אמזון זינקה ביותר מ-7%; מניית אפל עלתה בקרוב ל-6%; נטפליקס קפצה ב-8.5%.

הזהב ברצף הירידות הארוך ביותר החודש

מחיר הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, ירד זה היום השלישי ברציפות בניו יורק - רצף הירידות היומי הארוך ביותר החודש - על רקע התחזקות הדולר בעולם והעליות בשוק המניות בארה"ב. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,124.6 דולר לאונקייה - שפל של יותר משבוע - לאחר ירידה של 1.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מטילי זהב

הדולר מתחזק בעולם יום שני ברציפות

הדולר מתחזק בעולם זה היום השני ברציפות לאחר שזינוק מפתיע בהזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב חיזק את ההערכות כי נמשכת התאוששות הכלכלה הגדולה בעולם. עם זאת, התחזקות הדולר התמתנה לאחר שנשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, ויליאם דאדלי - הנחשב למקורב ליו"ר הפד, ג'נט ילן - אמר כי אינו סבור עוד כי יש להעלות את הריבית בארה"ב בספטמבר בשל המשבר בשווקים הגלובליים.

הדולר מתחזק ב-1.3% מול היורו לשער של 1.1366 דולר ליורו, ומטפס ב-0.6% מול הין היפני לרמה של 119.572 ין לדולר. מול הליש"ט קופץ הדולר ב-1.4% לשער של 1.5474 דולר לליש"ט.

יום מסחר הפכפך באירופה הסתיים בירידות

יום לאחר שרשמו את הזינוק החד ביותר מאז שנת 2011, בורסות אירופה נסגרו ביום רביעי במגמה שלילית בתום יום מסחר הפכפך, על רקע חששות כי לא יהיה די בתמריצים שעליהם הודיעה סין כדי לתמוך בצמיחת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.3%; פרנקפורט נסוגה ב-1%; פריז איבדה 1.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר נפל בראשית יום המסחר ב-2.7%, מחק את הירידות ועבר לעליות קלות לאחר פרסום נתוני הזמנות למוצרים בני-קיימא חזקים מהצפוי בארה"ב, אולם עד מהרה שב לרדת ונסגר לבסוף בירידה של 1.8%.

המלצה של גולדמן סאקס מקפיצה את מניית גוגל

מניית גוגל קופצת ב-5% למחיר של 643 דולרים במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שאנליסטים של גולדמן סאקס הוסיפו היום את מניית ענקית הטכנולוגיה לרשימת המניות המומלצות (conviction list) והעלו את המלצתם למנייה מ"נייטרלי" ל"קנייה".

אנליסטית גולדמן סאקס, התר בליני, העלתה את מחיר היעד למניית גוגל מ-680 דולרים ל-800 דולרים, מחיר גבוה ביותר מ-30% מהתחזית הקודמת של בליני, וגבוה ב-25% מהמחיר שמשקף המסחר לפני הפתיחה בוול סטריט למניה.

זינוק מפתיע בהזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב

הזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב גדלו במפתיע בחודש שעבר, הודות לביקוש מוגבר לכלי רכש ולציוד צבאי. הזמנות למוצרים בני-קיימא גדלו ביולי ב-2% לעומת החודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 0.6%.

ההזמנות למוצרי הון (capital goods) - מוצרים משמשים לייצור מוצרים אחרים ונמכרים בעיקר לחברות, ואשר משקפים את היקף ההשקעות של עסקים - זינקו בחודש שעבר ב-2.2%, העלייה החדה ביותר זה 13 חודשים. עם זאת, בהשוואה ליולי 2014 ירדו ההזמנות למוצרי הון ב-3.8%.

מניית אברקרומבי אנד פיץ' מזנקת ב-13%

מניית אברקרומבי אנד פיץ' מזנקת ביותר מ-13% המסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שרשת חנויות ההלבשה לצעירים דיווחה על תוצאות כספיות רבעוניות שעלו על תחזיות האנליסטים.

החברה רשמה ברבעון הכספים שהסתיים בתחילת אוגוסט הפסד נקי של 0.8 מיליון דולר, או סנט אחד למניה, לעומת רווח של 12.9 מיליון דולר, או רווח של 17 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה אברקרומבי רווח של 12 סנט למניה - לעומת תחזית האנליסטים להפסד של 4 סנט למניה. מכירות החברה בתקופה המדווחת ירדו ב-8% לעומת הרבעון המקביל, ל-818 מיליון דולר - מעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 812 מיליון דולר.

חנות אברקרומבי בניו יורקצילום: בלומברג

"התנודתיות פוגעת ביכולתו של הבנק הפדרלי להעלות ריבית"

התנודתיות בשוקי העולם מדאיגה ותפגע ביכולתו של הבנק הפדרלי להעלות ריביות בספטמבר, כך אמר מוחמד אל-עריאן, היועץ הכלכלי הראשי של חברת אליאנץ. לדברי אל-עריאן, הבנק הפדרלי החמיץ לפני כמה שבועות את ההזדמנות להעלות את הריבית. "החלון היה פתוח לפני כמה שבועות שבמצב הכלכלה המקומית היה חזק, והוא עדיין חזק, מצב הכלכלה העולמית היה נייטראלי והשווקים הפיננסיים היו במצב טוב יחסית", אמר אל-עריאן. עכשיו, שני הגורמים האחרונים "השתנו באופן אלים, כך שאני לא חושב שהבנק הפדרלי יקח את הסיכון של העלאה באווירה הזאת, כי אם הוא יעשה טעות, זו תהיה טעות שתפגע בכלכלה האמריקאית". החוזים העתידיים מהמרים על סיכוי של 26% בלבד להעלאה של הריבית בספטמבר, ירידה לעומת 40% בסוף יולי, לפי נתוני בלומברג.

הבנק המרכזי של סין יזרים כסף לכלכלה

הבנק המרכזי של סין יזרים לכלכלה 140 מיליארד יואן (22 מיליארד דולר), בניסיון נוסף לבלום את המשבר והירידות החדות בשווקים. היום נכנסה לתוקפה הורדת הריבית שעליה הודיע אתמול הבנק המרכזי של סין. הריבית הורדה ב-0.25% ל-4.6%.

הנפט עולה

בורסות אסיה רושמות עליות שערים, לאחר הירידות החדות של הימים האחרונים. טוקיו ננעלה בעליה של 3.2%; שנחאי עולה ב-2.5%. מחיר הנפט ממשיך לעלות, לאחר שקפץ אתמול ב-2.5%. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר עולים ב-0.7%.

הין נחלש; הרינגיט בשפל של 17 שנה

בשוק המט"ח, מרבית המטבעות האסיאתים מתאוששים, אך הין נחלש ב-0.6% מול הדולר לרמה של 119.57 ין לדולר; הרינגיט המלזי נופל ב-1.2% מול הדולר ל-4.24 רינגיט לדולר – שפל של 17 שנה.

בורסות אסיה עולות

המסחר בבורסות אסיה מתנהל כעת בעליות שערים, לאחר ירידות חדות בתחילת יום המסחר. בורסת שנחאי עולה כעת, לאחר שצנחה ביותר מ-20% בארבעת ימי המסחר האחרונים. טוקיו עולה ב-1.4%; הונג קונג ללא שינוי; שנחאי עולה ב-0.8%; סיאול עולה ב-1.7%; הבורסה באוסטרליה יורדת ב-0.1%. החוזים עלה נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר יורדים ב-0.1% ל-39.27 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

וול סטריט ננעלה בירידות: S&P רשם התנודתיות היומית החדה מאז 2008

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות של יותר מ-1% לאחר שבשעת המסחר האחרונה נמחקו במהרה כל העליות שנרשמו במדדים המובילים, שנפתחו בקפיצה בעקבות הורדת הריבית בסין וזינוק בבטחון הצרכנים בארה"ב. מדד S&P 500, שננעל בירידה של 1.3% לאחר שכבר קפץ ב-2.5%, רשם את התנודתיות התוך יומית החדה מאז אוקטובר 2008.

מדד דאו ג'ונס ירד 1.3% לאחר שכבר קפץ ב-2.5%. מדד הנאסד"ק, שביום שני כבר צלל ב-8.8% במהלך יום המסחר, איבד 0.4% לאחר שכבר קפץ 3.5% היום.

הדולר קפץ 1.3% מול היורו לשער 1.143 דולר ליורו. הנפט קפץ 2.5% למחיר 39.1 דולר לחבית מסוג טקסס מתוק. הזהב נחלש ב-1.3% למחיר 1,139 דולר לאונקיה.

שוקי האג"ח הממשלתיות של ארה"ב, שלרוב נסחרים בניגוד למגמה בשוק המניות משום שהם מהווים מקלט בטוח למשקיעים, נסחרו בירידות לאחר שביום שני רשמו עליות חדות. האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים של ארה"ב ירדו והתשואה עליהן עלתה 0.8% לשיעור של 2.09%.

ביום שני נכנסו בורסות וול סטריט לתיקון לראשונה מאז שנת 2011, בתום אחד מימי המסחר התנודתיים ביותר בתולדותיהן, על רקע המפולת בשוקי המניות בעולם שמחקה יותר מחמישה טריליון דולר משווי שוקי המניות הגלובליים מאז הפיחות המפתיע בערך המטבע הסיני ב-11 באוגוסט. ההגדרה המקובלת לתיקון היא נפילה של 10% מרמת השיא של מדד מניות.

המניות הבולטות: אפל מחקה את הזינוק שרשמה; נטפליקס קפצה 4.8%

מניית אפל, שבמהלך המסחר אתמול צללה עד 10%, ננעלה בעליה של 0.6% בלבד לאחר שכבר זינקה ב-5% . אתמול נפלה אפל 2.5% ונכנסה לטריטוריה של שוק דובי (נפילה של 20% מהשיא), אליו נקלעה אחרי הדו"ח הרבעוני של החברה ב-20 ביולי. עם זאת, הנפילות במניה התמתנו משמעותית לקראת תום המסחר, לאחר שהמנכ"ל טים קוק העביר בתכנית הכלכלית של ג'ים קריימר דיווח מיוחד על מכירות אפל בסין, במטרה לאושש את המניה.

מניית נטפליקס קפצה 4.8%. מניית טסלה, שאתמול נפלה 5.2% ונכנסה לשוק דובי, עלתה 0.5%. מניית פייסבוק עלתה 1.1%. מניית ברקשייר האתוויי, חברת האחזקות של וורן באפט, ירדה 0.9%.

מניות ג'יי.פי מורגן ובנק אוף אמריקה, שניים מהבנקים הגדולים בארה"ב, ננעלו בירידות לאחר שקפצו בעקבות המלצות קנייה שפורסמו היום בהמשך לנפילות שרשמו אתמול. מניית ג'יי.פי מורגן ירדה 0.5% לאחר שכבר עלתה 3.6%. מניית בנק אוף אמריקה ירדה 0.2% לאחר שקפצה 4.8%. מניית סיטי איבדה 0.9% לאחר שכבר קפצה 3.8%.

מדד הפחד נרגע - אחרי שנסק לרמתו הגבוהה מאז המשבר

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX), הידוע גם בכינויו "מדד הפחד", ירד היום ב-9.6% לרמה של 37.0 נקודות, לאחר שכבר צלל ב-30% במהלך יום המסחר. הירידות במדד, שמספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של משקיעים בוול סטריט, התמתנו לקראת תום המסחר בהתאם לירידות שנרשמו במדדי המניות.

אתמול זינק המדד 46% ובמהלך יום המסחר כבר נסק ב-90% לרמתו הגבוהה ביותר מאז שיא המשבר בינואר 2009. בשבוע שעבר קפץ מדד הפחד ב-118% - הקפיצה השבועית החדה ביותר בתולדותיו במונחי אחוזים - לרמה של 28.03 נקודות. זינוק שיא השבועי הקודם נרשם בראשית חודש מאי 2010, אז קפץ המדד ב-86% בשבוע.

אירופה התאוששה מהיום הגרוע זה שבע שנים; אתונה זינקה 9.5%

בורסות אירופה ננעלו הערב בעליות חדות ומחקו את רוב הירידות שנרשמו אתמול, יום בו צנחו בשיעור החד מאז 2008.

לונדון קפצה 3% לאחר שאמש צנחה 4.7% - הירידה היומית החדה מאז מארס 2009. בורסת פרנקפורט זינקה 5% לאחר שאתמול נפלה 4.7% ונכנסה לשוק דובי (נפילה של 20% מהשיא). פריז טיפסה ב-4.1% לאחר שאתמול צנחה ב-5.4% - הנפילה היומית החדה ביותר זה 4 שנים. מדד המניות סטוקס 600 הכלל אירופי קפץ 4.1%, לאחר שאתמול צלל 5.3% - היום הגרוע מאז דצמבר 2008. בבורסות אחרות ביבשת, מילאנו זינקה 5.9%, מדריד קפצה 3.7% ואתונה נסקה 9.3%.

היורו נופל 1.7% מול הדולר לשער 1.414 דולר ליורו. הנפט קופץ 3.1% למחיר 39.4 דולר לחבית מסוג טקסס מתוק. הזהב נחלש ב-1.5% למחיר 1,136 דולר לאונקיה.

מקרו חזק בארה"ב: זינוק בבטחון הצרכנים, עליות בשוק הדיור

ביטחון הצרכנים בארה"ב זינק באוגוסט מעל התחזיות, לרמתו הגבוהה מאז ינואר והרמה השניה בגובהה מאז המשבר ב-2009. מדד בטחון הצרכנים של קונפרנס בורד זינק ב-10% לרמה של 101.5 נקודות, לעומת 91.0 ביולי ו-94 לפי התחזיות. הזינוק נזקף לזכות עלייה באופטימיות של הצרכנים בנוגע לשוק התעסוקה, שמפגין את שיעור האבטלה הנמוך מאז ימי טרום המשבר העולמי.

בשוק הנדל"ן האמריקאי נרשמו היום שני נתונים מעודדים: הן מחירי הבתים והן מכירות הבתים החדשים רשמו עליות.

מחירי הבתים עלו ב-1% בחודש יוני, לפי מדד קייס-שילר ו-S&P, העוקב אחר מחירי הדיור ב-20 הערים הגדולות בארה"ב. ב-12 החודשים האחרונים עלו המחירים ב-5%, לפי המדד. העלייה החדה ביותר נרשמה בדנבר - 10.2%, בסן פרנסיסקו - 9.5% ובדאלאס - 8.2%.

מכירות הבתים החדשים קפצו 5.4% ביולי לאחר נפילה חדה ביוני, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר של ארה"ב. קצב המכירות, שעלה ל-507 אלף בשנה, גבוה ב-25% לעומת יולי שעבר. מחיר חציוני של בית חדש בארה"ב עלה ב-2% ל-285.9 אלף דולר.

סין הורידה ריבית

הבנק המרכזי של סין הוריד את הריבית בפעם החמישית מאז נובמבר, בניסיון לבלום את הנפילות בשווקים ואת ההאטה הכלכלית. הריבית הורדה ב-0.25% ל-4.6%, והריבית על הפיקדונות לשנה הורדה אף היא ב-0.25% ל-1.75%. בנוסף, הוריד הבנק המרכזי את יחס הרזרבות של הבנקים.

חדשות טובות באירופה: עלייה בביטחון העסקים בגרמניה

באירופה מתפרסמות היום חדשות טובות שתומכות בעלייה בבורסות היבשת. ביטחון העסקים בגרמניה עלה באוגוסט בשיעור חד מהצפוי, למרות אי-הוודאות בסין, כך לפי הסקר החודשי של מכון Ifo. מהסקר עולה כי מדד ביטחון העסקים הגיע באוגוסט ל-108.3 נקודות, לעומת 108 נקודות ביולי. תחזיות הכלכלנים היו כי מדד ביטחון העסקים בגרמניה דווקא יירד לכ-107.5 נקודות. "שביעות רצון מהמצב הנוכחי עלתה שוב באופן משמעותי", אמר נשיא Ifo, האנס ורנר סין. "כלכלת גרמניה ממשיכה להיות סלע יציב במים סוערים".

שנחאי וטוקיו ממשיכות ליפול; שנחאי בשפל של 10 חודשים

מגמה מעורבת באסיה היום, כאשר בטוקיו ובשנחאי נמשכה מגמת הצניחה, אך חלק מהשווקים כבר מתאוששים. טוקיו צנחה ב-4%; סיאול עלתה ב-0.9%; אוסטרליה התחזקה ב-2.7%; טייוואן עולה ב-3.6%; הונג קונג נחלשת ב-.0.4%. שנחאי צנחה ב-7.6%, נוסף על ירידה של 19% שרשמה בשבוע המסחר האחרון. בורסת שנחאי ירדה היום, לראשונה זה 10 חודשים, אל מתחת לרמה של 3,000 נקודות.

בורסות אירופה מתאוששות מהקריסה אתמול: פריז עולה ב-3%

מתחזקות עליות השערים בבורסות אירופה, שמתאוששות מהירידות החדות שנרשמו אתמול. לונדון עולה ב-2.3%; פרנקפורט מתחזקת ב-2.6%; פריז קופצת ב-3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי מוסיף לערכו 2.6%. אחרי שעלה אתמול בשיעור חד מול הדולר, היורו יורד היום מול המטבע האמריקאי ב-0.6% ונסחר סביב שער של 1.1551 דולר ליורו.

הבנק המרכזי של סין הזרים הון למערכת הפיננסית

הבנק המרכזי של סין הזרים הכי הרבה כספים למערכת הפיננסית הסינית זה חצי שנה, לאחר שהמאמצים לבלום את ירידת היואן הקשו על היצע המזומנים. הבנק המרכזי העניק הלוואות שבועיות בסך 150 מיליארד יואן (23.4 מיליארד דולר) היום, לפי אתר האינטרנט שלו. ההלוואות קצרות הטווח שפרעונן היום מסתכמות ב-120 מיליארד יואן, מה שמותיר הזרמה נטו של 30 מיליארד יואן למערכת הפיננסית.

עליות נרשמות בשוק הסחורות; הנפט מתחזק ב-1.4%

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר מתחזקים במסחר האלקטרוני בניו יורק ב-1.4%, לאחר צניחה של כ-6% אתמול, ונמצאים ברמה של 38.76 דולר לחבית. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט מתחזקים ב-1.3% בלונדון, לרמה של 43.24 דולר לחבית.

עליות נרשמות גם בסחורות נוספות, בהן הזהב, הכסף, הנחושת, התירס והחיטה. מדד הסחורות של בלומברג מטפס ב-0.6%.

יום מסחר דרמטי בוול סטריט נסגר בתיקון

בורסות וול סטריט נכנסו לתיקון לראשונה מאז שנת 2011, בתום אחד מימי המסחר התנודתיים ביותר בתולדותיהן, על רקע המפולת בשוקי המניות בעולם שמחקה יותר מחמישה טריליון דולר משווי שוקי המניות הגלובליים מאז הפיחות המפתיע בערך המטבע הסיני ב-11 באוגוסט.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 3.6% בתום אחד מימי המסחר התנודתיים בתולדותיו. מדד מניות הבלו צ'יפ צלל בתחילת יום המסחר ב-6.6%, או יותר מ-1,000 נקודות - הנפילה התוך-יומית החדה בהיסטוריה במונחי נקודות - אולם בהמשך התאושש וירידתו התמתנה לכדי 1.4% בלבד, בטרם שב וצלל ונסגר בנפילה החדה ביותר זה ארבע שנים.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 3.8% לאחר שצלל ב-8.8% בתחילת יום המסחר.

מדד S&P 500, אשר נמצא בדרכו לחודש אוגוסט הגרוע ביותר זה 17 שנים, צנח ב-3.9% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר. המדד גם נכנס לתיקון לאחר שהשלים נפילה של 11% מהשיא אליו טיפס במאי, ונמוך כעת ב-8% מרמתו בתחילת השנה. ההגדרה המקובלת לתיקון בשוק היא נפילה של 10% מהשיא.

מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל נסגרה בירידה של 2.5% לאחר שכבר צללה ביותר מ-10% במהלך יום המסחר; מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה נסגרה בירידה של 5.2% ונכנסה לשוק דובי לאחר שהשלימה נפילה של 22% מהשיא שאליו טיפסה ב-20 ביולי.

תשואת האג"ח ל-10 שנים בארה"ב נפלה מתחת ל-2%

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות זה היום הרביעי ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה מתחת לרמה של 2% לראשונה זה כמעט ארבעה חודשים. התשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.06% לרמה של 1.99% - רמתה הנמוכה ביותר מאז ה-28 באפריל - בהמשך נפילה של 0.14% בשבוע שעבר.

תשואת האג"ח האמריקאיות לשנתיים ירדה ב-0.06% - הירידה היומית החדה ביותר מאז שלהי יוני - לרמה של 0.57%.

פחד בוול סטריט: מדד VIX קפץ לשיא של 6 שנים

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX), הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, קפץ היום ב-46% לרמה של 40.89 נקודות, לאחר שבמהלך היום כבר נסק ב-90% לרמתו הגבוהה ביותר מאז ינואר 2009.

בשבוע שעבר קפץ המדד ב-118% - הקפיצה השבועית החדה ביותר בתולדותיו במונחי אחוזים - לרמה של 28.03 נקודות. זינוק שיא השבועי הקודם נרשם בראשית חודש מאי 2010, אז קפץ המדד ב-86% בשבוע.

מחיר הנפט צלל ב-6%

מחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט ירד מתחת לרמה של 45 דולר לחבית לראשונה מאז שנת 2009, ומשלים נפילה של 35% מהשיא השנתי שאליו טיפס בחודש מאי. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוקטובר נסגרו בלונדון במחיר של 42.69 דולר לחבית - רמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2009 - לאחר נפילה של 6.1%. מחיר חבית ברנט נמוך כעת ב-59% מהשיא השנתי אליו טיפס באוגוסט 2014. בניו יורק, נסגרו היום החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר במחיר של 38.24 דולר לחבית, נפילה של 5.5%.

נפילת מחירי הנפט נגרמת, בין היתר, בגלל שמדינות אופ"ק בראשות סעודיה ממשיכות לשמור על תפוקה גבוהה - בניסיון להילחם ביצרניות הנפט האמריקאיות מפצלי שמן, שעלויות התפוקה שלהן גבוהות ומחירי נפט נמוכים עשויים לגרום להן להפסיק את פעילותן. ואולם הצמיחה המדשדשת באירופה והחששות בסין גורמים לביקוש להישאר נמוך.

אירופה ביום הגרוע מאז 2008; בורסת פרנקפורט נכנסה לשוק דובי

שוקי המניות של אירופה רשמו את נפילה היומית החדה ביותר מאז שנת 2008 ובורסת פרנקפורט נכנסה לשוק דובי - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא - על רקע המפולת בשוקי המניות בעולם שמחקה יותר מחמישה טריליון דולר משווי שוקי המניות הגלובליים מאז הפיחות המפתיע בערך המטבע הסיני ב-11 באוגוסט, ולאחר שבורסות סין מחקו היום את העליות של השנה.

בורסת לונדון צללה ב-4.7% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז מארס 2009; בורסת פרנקפורט נפלה ב-4.7% והשלימה בכך נפילה של 22% מהשיא; פריז צנחה ב-5.4% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז נובמבר 2011. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 צנח ב-5.3% - היום הגרוע ביותר מאז דצמבר 2008.

הדולר צולל ב-2% מול היורו; ב-3% מול הין

הדולר צונח מול היורו והין היפני לאחר שסימני ההאטה בכלכלת סין חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יימנע מהעלאת הריבית בארה"ב בישיבתו בחודש הבא. היורו טיפס מעל לרמה של 1.15 דולר לראשונה מאז תחילת פברואר, והדולר נחלש מתחת לשער של 120 ין לדולר לראשונה מאז חודש מאי.

הדולר נופל ב-1.8% מול היורו לשער של 1.1595 דולר ליורו, וצונח ב-2.7% מול הין לרמה של 118.753 ין לדולר. היורו נחלש ב-0.9% מול הין לרמה של 137.65 ין ליורו.

ING: על הבנק המרכזי בסין לפעול בדחיפות

האירועים בשוק הסיני גורמים לאנליסטים רבים לפרסם מסמכים שבהם הם טוענים כי על הבנק המרכזי במדינה להציג צעדים מקילים נוספים כדי לתמוך בצמיחה. אנליסטים בבנק ING טוענים כי על הבנק המרכזי בסין לפעול בדחיפות – כדי למנוע מהשקעות זרות לצאת מהמדינה – ובכך ליצור מחנק אשראי. "אנחנו מסיקים מהזרמת הנזילות של הבנק המרכזי בסין שנרשמו בשבוע שעבר כי משיכת ההון הזר מסין הוא בהיקף נרחב וכי זה יכול להימשך. אין כרגע משהו באופק, אבל סיבוב נוסף של צעדים מקילים של הבנק המרכזי יכולים למתן את הוצאות ההון הזר מהמדינה". בבנק גם אמרו כי דרוש קיצוץ של 0.5%-1% בריבית הבסיס במדינה.

בורסת שנחאי זינקה ב-140% תוך שנה - ועדיין רחוקה מהשפל

כדי להבין את האנליסטים שלא נלחצים מהנפילות בסין ואמרים כי מדובר בסך הכל בתיקון מתבקש, צריך להתבונן על בורסת שנחאי בשנה האחרונה. מתחילת אוגוסט 2014 זינקה בורסת שנחאי בכמעט 140% - מה שגרם לרבים לחשוש כי מדובר בבועה. מאז השיא שנרשם ביוני האחרון, איבדה הבורסה כ-37% - והבורסה נמצאת עדיין ברמה רחוקה מזו של 2014.

בורסת שנחאי בשנה האחרונהצילום: צילום מסך

מפולת בשוקי אסיה: שנחאי קרסה ב-8.5%; טוקיו נפלה ב-4.6%

הדיווחים שלפיהם סין תזרים נזילות לבנקים במדינה לא עזרו להרגיע את הרוחות באסיה. טוקיו ננעלה בירידות חדות של 4.6%; הונג קונג קורסת ב-5.1%; שנחאי צללה ב-8.5% - הירידה החדה ביותר מאז 2007; סידני נסוגה ב-3.7%; סיאול איבדה 2.5%. הין קופץ מול הדולר ב-0.7% ונסחר סביב שער של 121.17 ין לדולר.

בתגובה לפיחות היואן: סין תזרים נזילות לבנקים

אחרי שסין הודיעה על פיחות היואן ב-11 באוגוסט, הביעו אנליסטים חשש כי המהלך יפגע בנזילות הבנקים. בתגובה לחששות אלה ולירידות השערים החדות שנרשמו בימים האחרונים בבורסות במדינה, מתכננת המדינה להזרים נזילות למערכת הפיננסית – כך דווח מפי גורמים המקורבים לבנק המרכזי בסין. צעד זה אמור לאפשר לבנקים להלוות כספים נוספים לעסקים וללקוחות פרטיים, ובכך, מקווה הממשלה, להחזיר את המדינה לשיעורי צמיחה נאים, אחרי שנתונים שפורסמו באחרונה הצביעו על האטה בפעילות הייצור בסין.

בטייוואן נרשמה הירידה התוך יומית החדה בהיסטוריה

בטייוואן נרשמה היום הירידה התוך יומית החדה מעולם בבורסה המקומית שהיגיעה בשיאה ל-7.5% - לפני שהבורסה התאוששה מעט, וכעת יורד מדד הטאיאקס בכ-4.2%. טייוואן תלויה מאוד בסין, שותפת הסחר המרכזית שלה, שעמה חולקים התושבים תרבות ומורשת. בשמונה השנים האחרונות נרשמה התקרבות כלכלית הדוקה מאוד בין שתי המדינות, על רקע שורה של הסכמים שעליהם חתם הנשיא מא יינג ג'ו הפרו הסיני. ואולם בינואר השנה ייערכו בחירות במדינה שבהן צפויה לנצח המפלגה שמתנגדת להידוק היחסים עם סין ותומכת בשחרור מהתלות במדינה. מודם יותר החודש הורידה טייוואן את תחזית הצמיחה שלה ל-2015 ל-1.56% - בין היתר בגלל היחלשות הכלכלה הסינית.

נשיאת דרום קוריאה דורשת התנצלות מצפון קוריאה

הירידות החדות שנרשמות בבורסה בסיאול נגרמות בין היתר בעיקר החשיפה הגבוהה של חברות מקומיות לפעילות בסין. ואולם גם המתיחות הגבוהה השוררת באחרונה בין צפון קוריאה לדרום קוריאה, אינה מכניסה שקט, בלשון המעטה, לשוק ההון במדינה.

נשיאת דרום קוריאה, פארק גוון-היי דיברה היום בתקיפות נגד צפון קוריאה ודרשה מהמדינה להתנצל על "הפעולות התוקפניות" כהגדרתה שבהן נקטה באחרונה השכנה מצפון אחרי שנפצעו בחודש שני חיילים דרום קוריאנים בסמוך לגבול. התקרית הובילה לחילופי אש בין המדינות, ומנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג-און, אף הורה בסוף השבוע לחייליו להיערך למלחמה.

קים ג'ונג און ביוליצילום: רויטרס

בורסות סין מחקו את עליות 2015

המפולת שנרשמת היום בשוקי אסיה היא החריפה ביותר מאז 2011. הבורסות בשנחאי ובהונג קונג מחקו בימים האחרונים את העליות שנרשמו מתחילת. מדד האנג סנג בהונג קונג נסחר כיום ברמה הנמוכה בכ-10% מהשער בתחילת השנה.

"דברים יהפכו כנראה לגרועים יותר לפני שישתפרו", אמר לבלומברג נאדר נעימי מבית ההשקעות האוסטרלי AMP קפיטל. "צריך באמת הורדת ריבית בסין וצעדים מקילים נוספים. בינתיים, דברים יכולים להפוך לגרועים יותר. אנחנו צריכים לראות מדיניות ברורה יותר גם מהבנק הפדרלי בארה"ב, הוסיף.

בורסת שנחאי מתחילת השנהצילום: צילום מסך

סין תאפשר לקרנות פנסיה ממשלתיות להשקיע במניות

ממשלת סין פירסמה אתמול חוקים חדשים שיאפשרו לקרנות פנסיה המנוהלות על ידי ממשלות מקומיות להשקיע במניות. במסגרת החוקים האלה, יוכלו הקרנות להשקיע עד 30% מהנכסים שלהן במניות ובתעודות סל. עד כה יכלו הקרנות של הממשלות המקומיות בסין להשקיע בפיקדונות בנקים ובאג"ח בלבד. על פי ההערכות ההון הכולל המנוהל בידי הקרנות של הממשלות המקומיות מגיע לכ-2 טריליון יואן, או 322 מיליארד דולר. ואולם גם החוקים החדשים לא הצליחו למנוע היום את המפולת, שנובעת בחלקה מנתונים חלשים של מדד מנהלי הרכש בסין שהצביעו על התכווצות בפעילות המפעלים במדינה והגבירו עוד יותר את החשש מפני היחלשות נוספת בצמיחה של סין.

הנפט צונח בכמעט 3%

גם בשוק הסחורות נמשכות היום הירידות החדות על רקע החששות מהאטה בצמיחה בסין, נתונים חלשים שפורסמו בארה"ב והמשך המשבר היווני. נפט מסוג טקסס מתוק צונח ב-2.9% ונסחר תמורת 39.29 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט נופל ב-2.2% ל-44.44 דולר לחבית. גם הזהב שנחשב באופן מסורתי למפלט בטוח בתקופות של חוסר ודאות יורד ב-0.1% ל-1,158.5 דולר לאונקיה. ירידות נרשמו גם במחירי התירס, החיטה, הקקאו והבקר. הדולר האוסטרלי נופל ב-1.2% ונסחר סביב שער של 0.7228 דולר אוסטרלי לדולר אמריקאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות