הוויכוח על הריבית בארה"ב מתלהט: "המפולת בשווקים דווקא מצדיקה העלאה בחודש הבא"

כך לדברי מנהל ההשקעות פיטר שר ■ מנגד, בכיר בבנק הפדרלי המקורב ליו"ר ילן נסוג מתמיכתו בהעלאת ריבית בספטמבר ■ החוזים על הריבית הפדרלית מעניקים סיכוי גבוה יותר להעלאה לאוקטובר ■ המשקיע פיטר שיף: "הנפילות בשוק לא קשורות לסין, אלא לריבית בארה"ב"

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

התנודות החריפות של הימים האחרונים בשווקים בארה"ב ובעולם טרפו את הקלפים בכל הקשור לתחזיות לגבי מועד העלאת הריבית בארה"ב, והדעות בקרב המשקיעים חלוקות לגבי עיתוי העלאת הריבית הראשונה זה כמעט עשור בארה"ב.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת סיכוי של 30% להעלאת ריבית בספטמבר, הסתברות של 34% להעלאת ריבית באוקטובר וסיכוי של 41% להעלאת ריבית בדצמבר. בתחילת החודש עוד העניקו החוזים סיכוי של כ-50% להעלאת ריבית בחודש הבא.

אף כי החוזים על הריבית מצביעים על כך שמרבית המשקיעים גורסים כי המפולת בשווקים מצדיקה דחייה של מועד העלאת הריבית, ישנם משקיעים הטוענים בדיוק ההפך.

"המפולת בשווקים דווקא מצדיקה העלאת ריבית בארה"ב בחודש הבא"

מנהל ההשקעות פיטר שר מחברת ברין קפיטל כתב בדו"ח למשקיעים שפירסם לאחר סגירת המסחר בוול סטריט ביום שלישי, כי בניגוד לדעה הרווחת לפיה הנפילות של הימים האחרונים בוול סטריט יאלצו את הבנק הפדרלי לדחות את העלאת הריבית בארה"ב, התוהו ובוהו בשוקי המניות דווקא מצדיק העלאה של הריבית כבר בחודש ספטמבר.

"החלטה שלא להעלות את הריבית תשדר יותר מדי מסרים שגויים לשווקים, ואילו העלאת הריבית תסלול את הדרך להתאוששות אמיתית", כתב שר. "כמה יותר בנוח הייתי מרגיש להשקיע בראלי של מדד S&P 500 מתוך ידיעה שהעלאת הריבית הראשונה כבר בוצעה ועוכלה? התשובה היא: הרבה יותר בנוח".

"אני משוכנע למדי שהפד ימשיך לפעול על סמך הנתונים המקרו כלכליים, ואם מצב הכלכלה יתדרדר לאחר העלאת הריבית, הבנק ישוב ויוריד אותה. או לחילופין יכריז על תוכנית הרחבה כמותית (QE) רביעית. אני עדיין מהמר שתהיה הרחבה כמותית רביעית לפני שהריבית תעלה לרמה של 1%, אבל אני חושב שהדבר הנכון הוא להעלות את הריבית בספטמבר", הוסיף שר.

לדבריו, העלאת הריבית בחודש הבא, למרות התנודתיות בשווקים הפיננסים, לפחות תעניק לבנק הפדרלי יותר מרחב תמרון בהמשך הדרך. שר דימה את העלאת הריבית ל"הורדת פלסטר במשיכה אחת", וציין כי בסופו של דבר מדובר בצעד צפוי שהשווקים חוששים מפניו כבר כמעט מתחילת השנה.

בכיר בפד המקורב לג'נט ילן נסוג מתמיכתו בהעלאת ריבית בספטמבר

נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, ויליאם דאדלי, הנחשב למקורב ליו"ר ג'נט ילן, נסוג היום מתמיכתו בהעלאת הריבית בישיבתו הבאה של הפד בספטמבר. לדבריו, הסיכונים לתחזית לכלכלת ארה"ב גברו במידת מה עקב התנודות החריפות בשווקים הפיננסים העולמיים, ההאטה בצמיחת כלכלת סין ונפילת מחירי הסחורות.

ויליאם דאדלי, נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורקצילום: בלומברג

"נכון לרגע זה, ההצדקה החלטה להתחיל בתהליך הנורמליזציה בפגישת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בספטמבר, נראית לי פחות משכנעת משהיתה לפני מספר שבועות", אמר דאדלי.

עם זאת, דאדלי ציין כי תנודתיות קצרת טווח בשוקי המניות לא צפויה להשפיע על הצריכה הפרטית בארה"ב. "שוק המניות באמת צריך לזוז הרבה ולהישאר שם כדי שיהיו לכך השלכות על כלכלת ארה"ב", אמר.

אל-עריאן: "ההזדמנות להעלאת הריבית הוחמצה"

מוקדם יותר השבוע טען מוחמד אל-עריאן, היועץ הכלכלי הראשי של חברת אליאנץ, כי התנודתיות בשוקי העולם תפגע ביכולתו של הבנק הפדרלי להעלות את הריבית בספטמבר, וכי הפד החמיץ לפני כמה שבועות את ההזדמנות להעלות את הריבית.

מוחמד אל-עריאןצילום: בלומברג

"החלון היה פתוח לפני כמה שבועות שמצב הכלכלה המקומית היה חזק, והוא עדיין חזק, מצב הכלכלה העולמית היה ניטרלי והשווקים הפיננסיים היו במצב טוב יחסית", אמר אל-עריאן. עכשיו, שני הגורמים האחרונים "השתנו באופן אלים, כך שאני לא חושב שהבנק הפדרלי יסתכן בהעלאה באווירה הזאת, כי אם הוא יעשה טעות, זו תהיה טעות שתפגע בכלכלה האמריקאית".

"הנפילות בשוק לא קשורות לסין, אלא לריבית בארה"ב"

בה בעת, נמשך גם הוויכוח בין המשקיעים לגבי השאלה האם הנפילות בשוק המניות הן רק תיקון לטווח קצר או שמא יחריפו, ומהן הסיבות למפולת.

פיטר שיף, מהמשקיעים הבודדים שצפו את המשבר בשוק הדיור בארה"ב לפני עשור ואת המשבר הפיננסי שבא בעקבותיו, הצטרף לוויכוח וטען כי הציפיות להמשך העליות בשוקי המניות הם לא יותר מאשר חלומות באספמיה.

"למשך זמן מה, אנשים חשבו ששוק המניות מסוגל להתמודד עם ריביות גבוהות יותר. אלו רק חלומות באספמיה. הוא לא מסוגל לכך", אמר שיף בראיון לרשת CNBC ביום שלישי. "זאת היתה הסיבה היחידה לעליות בשוק".

לדברי שיף, המשמש כמנכ"ל חברת ההשקעות יורו-פסיפיק קפיטל, הציפיות להעלאת הריבית בארה"ב הן הגורם המרכזי לנפילות בשווקים. "אנשים רוצים להאשים בכך את סין, אבל זה לא קשור לסין. היו ירידות בשוק המניות בארה"ב עוד לפני הפיחות הסיני הקל", אמר שיף.

"נגרם נזק טכני רב, ואם הפד לא יצהיר באופן ברור כי אין בכוונתו להעלות את הריבית, אני חושב שהתיקון הזה יהפוך לשוק דובי", הוסיף שיף, הידוע בתחזיותיו הפסימיות בשנים האחרונות. ההגדרה המקובלת לתיקון היא נפילה של 10% מהשיא, ואילו ההגדרה של שוק דובי היא צניחה של 20% מהשיא.

"שוקי המניות יתאושש לאחר תיקון קצר"

עמדה הפוכה לזו של שיף הביע ביום שני המשקיע לאזלו ביריני, אשר העריך כי שוקי המניות יתאוששו לאחר תיקון קצר. "כאשר הבעיות נמצאות על השולחן, השוק יעשה מה שנדרש כדי להתאים את עצמו ולצאת בסדר בסופו של דבר", אמר ביריני, אשר הצליח לזהות את התחתית בשוק המניות בארה"ב בזמן המשבר הפיננסי העולמי, בראיון לערוץ הרדיו של בלומברג.

לאזלו ביריניצילום: בלומברג

"יתכן שיחלוף זמן מה בטרם נראה את הסוף, ויתכן שהדרך לשם לא תהיה נעימה", הוסיף ביריני, אשר המליץ ללקוחותיו במארס 2009 להיכנס לשוק כאשר מדד S&P 500 בארה"ב נפל לשפל של 12 שנים.

לדבריו, הנפילות הנוכחיות דומה למשבר 1998, כאשר משברים פיננסים באסיה ורוסיה גררו נפילה של 19% במדד S&P 500 בארה"ב, אולם המדד התאושש כעבור שלושה חודשים בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"