"איש הגשם" הורשע: בנקאי ראשון הולך לכלא בעקבות פרשת המניפולציות בריבית הליבור

סוחר לשעבר של UBS וסיטי, שאובחן כלוקה באוטיזם קל, נידון ל-14 שנות מאסר; "כל המנהלים שלי ידעו על מעשיי. לא היתה לי שום סיבה לחשוב שמה שאני עושה לא בסדר", אמר טום הייס בבית המשפט

טום הייס, סוחר לשעבר בבנקים UBS וסיטי, והאדם הראשון שהועמד לדין בעקבות פרשת המניפולציות בריבית הבין-בנקאית בלונדון (ליבור), הורשע בשמונה אישומים של קשירת קשר לביצוע הונאה.

בתום דיונים שנמשכו שבוע, החליט חבר מושבעים בבריטניה כי הייס בן ה-35 יחד עם ברוקרים וסוחרים אחרים קשר קשר להטיית ריבית הליבור באופן שייטיב את פוזיציות המסחר שלו. השופט גזר על הייס עונש של 14 שנות מאסר. כל אישום בו הורשע נשא עונש מרבי של 10 שנות מאסר.

במהלך המשפט שנמשך תשעה שבועות, טענה התביעה כי הייס עמד בראש רשת כלל עולמית של 25 סוחרים וברוקרים מלפחות 10 בנקים וחברות פיננסים שונות שניסו לבצע מניפולציות בריבית הליבור. הייס נהג לשחד, לאיים, לשדל ולתגמל את אנשי הקשר שלו כדי לגייס את עזרתם בביצוע המניפולציות בריבית ליבור, המשפיעה על עסקות פיננסיות בשווי 350 טריליון דולר ברחבי העולם, בהן משכנתאות, כרטיסי אשראי והלוואות סטודנטים.

הייס הפך לסמל של פרשת הליבור מאז שהוגשו נגדו לראשונה אישומים בארה"ב בשנת 2012. מחשש לעונש חמור יותר על העבירות בארה"ב, הסכים הייס בשלהי 2013 להודות באישומים נגדו בבריטניה, ובכך לחמוק מבקשת ההסגרה האמריקאית. החוק הבריטי קובע שלא ניתן להסגיר אדם שכבר עומד לדין על אותם האישומים בבריטניה.

בניגוד לסוחרים אחרים המואשמים בהשתתפות במניפולציות של הריבית הבין-בנקאית בלונדון, ואשר מכחישים את האישומים נגדם, הסכמתו של הייס לשתף פעולה עם חוקרי המשרד לחקירת הונאות חמורות בבריטניה (SFO), להודות באישומים המיוחסים לו, ולהעיד נגד שותפיו לביצוע העבירות, הקלה על הרשעתו. הקלטות של 82 שעות תשאול אצל חוקרי SFO, שבהן הודה בביצוע העבירות, שימשו נגדו בבית המשפט.

"כל המנהלים ידעו"

כבר מתחילת משפטו, טען הייס כי מנהליו הבכירים, ואפילו מנכ"ל הבנק, היו מודעים למניפולציות שבוצעו בריבית הליבור. "כל המנהלים שלי ידעו על מעשיי. לא היתה לי שום סיבה לחשוב שמה שאני עושה לא בסדר", אמר הייס בעדותו במהלך המשפט. "כולם מדברים על יושר וחוסר יושר, ועל מה חשבתי בזמן שעשיתי את זה ומה היה הלך הרוח שלי, אבל אתם יודעים מה? באותו הזמן בכלל לא חשבתי על זה. לא חשבתי האם זה בסדר או לא בסדר. אנשים הולכים לעבודה כל יום, נוסעים ברכבת או באופניים או איך שהם מגיעים לשם, והם עושים את העבודה. הם לא יושבים שם וחושבים לעצמם, 'האם ביצוע העבודה שלי הוא יושר או מרמה?'. הם פשוט עושים את עבודתם".

הייס, מתמטיקאי בן 35 שאובחן כלוקה קלות בתסמונת אספרגר (סוג של אוטיזם) וזכה עקב כל בקרב עמיתיו לכינוי החיבה "איש הגשם", עבד בטוקיו בתקופה שבה בוצעו העבירות, ורכש לעצמו שם של סוחר כוכב בזכות מסחר במכשירים פיננסים מתוחכמים שהניבו לבנק UBS בו עבד הכנסות של מאות מיליוני דולרים. בשלהי 2009 הצטרף הייס לבנק סיטי, ובספטמבר 2010 - פחות משבועיים לפני חתונתו - הוא פוטר מסיטי עקב מניפולציות בליבור.

סניף UBS בשווייץצילום: בלומברג

במשפט התברר כי בדומה להייס, גם סוחרים אחרים זכו לכינויי חיבה כמו למשל "גולום" (סוחר של דויטשה בנק), ו"דארסי" (סוחר HSBC שבא מבית עשיר). מלבד הכינוי "איש הגשם" שהודבק להייס, הוא גם כונה "ילד אספרגר" ו"טומי שוקולד" - בגלל חיבתו ללגום שוקו חם בפאבים בזמן שחבריו שתו בירה.

משפטיהם של מספר ברוקרים נוספים שהיו לכאורה שותפים למניפולציות יחד עם הייס, צפויים להתחיל בחודש הבא. כולם כופרים באישומים נגדם.

בנקים וברוקראז'ים שהיו מעורבים בפרשת מניפולציות הריבית שילמו עד כה קנסות בהיקף של תשעה מיליארד דולר, בהם קנס בסך 1.5 מיליארד דולר שהוטל על בנק UBS. סיטי נענש על מעורבותה בפרשה על ידי רשויות הרגולציה ביפן.

"תן לי חטיף שוקולד - ואני אקבע איזה ריבית שתרצה"

במהלך משפטו של הייס הוצגו עשרות עמודים של תמלילי שיחות בין סוחרים שנוהלו במערכת ההודעות הפנימית של בנק UBS, אשר מהם התברר כי התופעה של מניפולציות בריבית הליבור היתה נפוצה עד כדי כך שניתן היה להציע חטיף שוקולד "מארס" בתמורה לשינויים בריבית. "פשוט תן לדסק חטיף מארס והם יקבעו איזה ריבית שתרצה", יעץ הייס לאחד הסוחרים.

בתמליל של אחת השיחות אמר הייס לעמיתו כי השוק גדוש בסוחרים שמנסים להשפיע על הריביות. "קשה מאוד, מאוד לתמחר משהו כאשר יש מניפולציות כה רבות וחוסר עקביות בקביעת הריביות", אמר.

בתגובה, שאל בפליאה הסוחר שעמו שוחח: "מבצעים מניפולציות בקביעת הריביות?". "כן, כמובן", היתה תשובתו של הייס. "פשוט תן לדסק המסחר חטיף מארס והם יקבעו מה שתרצה". בשיחה אחרת הוא מתאר את תהליך קביעת ריבית הליבור בתור "בדיחה, פשוטו כמשמעו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?