וארופאקיס חושף סודות: גיבשנו תוכנית חשאית לעזיבת היורו; אובמה אמר לי אישית כי "צנע זה באסה"

זעם במערכת הפוליטית ביוון בעקבות פרסום הקלטה בה סיפר שר האוצר היווני לשעבר על תוכנית סודית שגובשה ליציאה מהיורו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ממשלת השמאל של יוון, השקועה בסכסוכים פנימיים, נתונה כעת ללחצים נוספים לאחר פרסומן היום של הקלטות שבהן תיאר שר האוצר לשעבר, יאניס וארופאקיס, תוכנית סודית לעזוב את גוש היורו.

ההכנות לניהול מערכת בנקאית ומטבע חלופיים החלו עוד בטרם עלתה לשלטון הממשלה הנוכחית בחודש ינואר, אמר וארופאקיס בראיון שנערך עמו ב-16 ביולי, 10 ימים אחרי התפטרותו, עבור ארגון השקעות רב השפעה בלונדון. מנהיג מפלגת סיריזה וכיום ראש הממשלה, אלכסיס ציפראס, אישר את הכנת התוכנית אולם בסופו של דבר לא אישר את יישומה, אמר וארופאקיס.

פרסום ההקלטה, שנעשה בהסכמתו של וארופאקיס, עורר סערה במערכת הפוליטית של יוון בדיוק כאשר נציגי נושיה הבינלאומיים של יוון הגיעו לאתונה כדי לנהל שיחות על תוכנית חילוץ חדשה שנועדה להבטיח כי יוון תישאר בגוש היורו.

קבוצה של 24 מחוקקים ממפלגת האופוזיציה המרכזית של יוון, "דמוקרטיה חדשה", דרשו היום מציפראס להבהיר האם היה מודע לתוכנית ליצור מטבע חדש ליוון. המחוקקים גם העלו אפשרות כי וארופאקיס, שהתפטר מתפקיד שר האוצר מוקדם יותר החודש, יעמוד לחקירה.

בהקלטה שפורסמה היום על ידי פורום המוסדות הפיננסים והמוניטריים הרשמי (OMFIF) בלונדון, אמר וארופאקיס כי החל מדצמבר הוא גיבש צוות של חמישה אנשים שניסו לבדוק כיצד יוון תוכל לצאת מגוש היורו וליצור מטבע משלה. וארופאקיס כבר דיבר בעבר על תוכניות ליציאה מהיורו, אולם מעולם לא בפירוט כה רב.

התוכנית, שהתבססה על ההנחה כי הבנקים ביוון יהיו סגורים, כללה הקמת מערכת תשלומים אלקטרונית חלופית שתיבנה על בסיס מערכת גביית המסים הקיימת של רשויות המס של יוון. במסגרת ההכנות, חבר בצוות של וארופאקיס פרץ לתוך מערכת המחשוב של רשות המס היוונית והעתיק את קוד התוכנה; מנהל רשות המסים של יוון נחשב למקורב לרשויות האירופיות בבריסל, ולכן וארופאקיס העדיף שלא לעדכן אותו לגבי התוכנית המתגבשת.

צילום: אי־פי

"זה היה מאפשר להקים מערכת בנקאות מקבילה בזמן שהבנקים היו סגורים", אמר וארופאקיס. המערכת היתה פועלת בסכומים "הנקובים ביורו אולם היתה יכולה לעבור בלחיצת כפתור לסכומים הנקובים בדרכמה".

"חיכינו לאור ירוק מראש הממשלה כאשר הבנקים ייסגרו כדי ליישם את התוכנית", אמר וארופאקיס.

לאחר פרסום ההקלטה היום, ציין וארופאקיס כי התוכנית גובשה כדי להתכונן לאפשרות שיוון תידחק החוצה מגוש היורו. "משרד האוצר של יוון היה מועל בתפקידו לו לא היה מנסה להיערך לאפשרות כזו", כתב היום וארופאקיס בבלוג שלי.

"מעולם לא התקיים דיון בממשלה על מדיניות כלשהי לקראת יציאה מהיורו", אמר היום גורם במשרדו של ראש הממשלה ציפראס. "הדבר היחיד שהיה הוא מחקר של ההשלכות של יציאה מהיורו", אמר הגורם.

אחד מחברי צוותו של וארופאקיס, פרופ' ג'יימס גלבריית מאוניברסיטת טקסס, חיזק את דבריו של שר האוצר לשעבר. "בשום שלב לא היתה קבוצת העבודה מעורבת בקידום יציאה מהיורו או בקידום מדיניות כלשהי", אמר גלבריית. "התפקיד היה אך ורק לבחון את הסוגיות התפעוליות שעשויות להתעורר במקרה שיוון תיאלץ לצאת מהיורו".

אובמה מבין ללבו של וארופאקיס: "צנע זה באסה"

בה בעת, בכתבת פרופיל על וארופאקיס שפורסמה בגיליון החדש של השבועון האמריקאי "ניו יורקר", סיפר שר האוצר לשעבר על שיחה שניהל עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, במסגרת אירוע לציון יום העצמאות של יוון שנערך בבית הלבן באביב האחרון, ואשר בה אמר לו אובמה כי אף הוא אינו נימנה על אוהדי מדיניות הצנע וכי הוא מבין את הדילמה שבפניה עומד וארופאקיס.

אובמה בבית הלבן, אתמולצילום: רויטרס

בשיחה בין השניים, "אובמה הפגין יותר סולידריות מכפי ציפה וארופאקיס", נאמר בכתבה שפורסמה ב"ניו יורקר". "אני יודע - צנע זה באסה (sucks)", אמר אובמה לוארופאקיס, שהוסיף כי "אובמה השתמש במילים אלו, באופן מאוד לא-נשיאותי".

לדברי וארופאקיס, כוונתו של אובמה היתה פחות להשלכות הבלתי נעימות של תוכנית הצנע על הציבור, ויותר לחוסר יעילותה של מדיניות זו. אובמה התכוון לכך שמדיניות צנע "לא עובדת - יוצרת אומללות, מנציחה את עצמה וגורמת להרס עצמי", אמר וארופאקיס לשבועון.

בהמשך שיחתו עם אובמה אמר וארופאקיס לנשיא ארה"ב כי כאשר שוחח את שר האוצר האמריקאי, ג'ק לו, לא התרשם כי האחרון שותף לעמדות הביקורתיות של אובמה כלפי מדיניות צנע. "אתה יודע איך הם שרי האוצר", ענה אובמה לוארופאקיס, "הם יותר שמרנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב