למה אמהות עובדות עדיין מתנצלות?

אם רק תבדקו את ארכיוני העיתונות, תראו את זרם הכותרות מעוררות רגשות האשם הרומזות כי אמהות עובדות גורמות נזק בלתי הפיך לילדיהן ■ האם המחקר האחרון של אונ' הרווארד ישים קץ למתקפות על אמהות עובדות?

גרדיאן
פולי טוינבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
פולי טוינבי

האם המחקר החדש של הרווארד יצליח סוף-סוף להפחית את רגשות האשם והלחץ שמופעלים על נשים עובדות? ככל הנראה לא במידה משמעותית. שילוב בין עבודה לגידול ילדים הוא עניין בעייתי עבור אמהות כה רבות, והחברה עדיין לא מותאמת אליו.

אני שילבתי עבודה וגידול ילדים, וכיום אני חיה את הקושי מחדש כשאני רואה את בנותי עושות זאת - אף שאני זוכרת כיצד כשהן היו קטנות, הן טענו כי יישארו בבית עבור ילדיהן. כל הילדים יודעים כיצד לנגן על מיתרי המצפון של אם עובדת.

טיפול בילדים הוא עניין יקר במידה יוצאת דופן. גם כשממשלת בריטניה מממנת 30 שעות טיפול עבור ילדים בגילאי שלוש וארבע, המשברים שנוצרים בחגים, בתקופות בחינות, בימי בחירות, בחופשות או בימים שבהם הילדים חולים יוצרים פאניקה תמידית. גם טקסים בבית הספר, טיולים שנתיים, ימי הורים - אירועים שאמורים להיות מהנים, הם לעתים קרובות מדי בעיה.

כשמפלגת הלייבור היתה בשלטון בבריטניה, היא פתחה בתי ספר שמפעילים יום לימודים ארוך - כולל ארוחת בוקר ומועדוניות אחרי בית ספר - כדי לתמוך במשפחות מעוטות הכנסה ובאמהות עובדות, אך רבים מהם נסגרו מאז. המחקר של הרווארד הראה כי התנאים שבהם פועלות אמהות עובדות בבריטניה ובארה"ב קשים יותר מבשאר מדינות האיחוד האירופי.

האם המחקר המפורסם בעמוד זה ישים קץ למתקפות על אמהות עובדות מצד עיתונים שמרנים כמו "דיילי מייל" או "דיילי טלגרף"? כמובן שלא. נשים אף פעם אינן יכולות לרצות את העיתונים האלה. בעיניהם, או שהן אובססיביות לגבי הקריירה שלהן ומזניחות את ילדיהן - או שהן נשארות בבית מכיוון שהן טפילות הנעזרות בקצבאות, או לחלופין אמהות עשירות ועצלות המותירות את ילדיהן בידי מטפלות בעודן מתפנקות בספא.

אם רק תבדקו את ארכיוני העיתונות, תראו את זרם הכותרות מעוררות רגשות האשם הרומזות כי אמהות עובדות גורמות נזק בלתי הפיך לילדיהן. "נשים הנשארות בבית כדי לגדל את ילדיהן נהנות מחיים מלאי משמעות'", מודיע "טלגרף", בעוד "דיילי מייל" מבכה את "הירידה בקרנן של האמהות הנשארות בבית", לצד טור תחת הכותרת "הנה הוכחה אבסולוטית לכך שלאמהות מוטב להישאר בבית", פרי עטו של הפרשן פיטר היצ'נס, שכותב: "מדיניות 'ידידותית למשפחה' היא סובסידיות ממומנות על ידי משלמי המסים לרשת בתי יתומים יומיים, שבהם ילדים נטושים נעצרים ללא משפט למשך שעות רבות, בעוד אמותיהם קשורות לשולחנות עבודה מרוחקים". אל תצפו כי ערגתם של "דיילי מייל" או "דיילי טלגרף" לשיבה אל שנות ה-50 המדומיינות שלהם תסתיים בקרוב.

החוקרים בהרווארד מצאו כי בנים לאמהות עובדות מעורבים יותר בביתצילום: תומר אפלבאום

מה דרוש כדי שאמהות יוכלו באמת להישאר בבית? למשל שוק דיור בר השגה שבו השכר הממוצע יכסה את דמי השכירות או המשכנתא מבלי שהמשפחה תרעב. השכר הממוצע של האבות יצטרך לטפס בכ-75% כדי לפצות על כך - או שהקלות מס וקצבאות עבור אמהות הנשארות בבית יצטרכו להשלים את החסר. אלא שבמקום זאת, הממשלה מבטלת את ההטבות האלה. בנוסף, צריך יהיה לאסור על גירושים - שכן שליש מהאמהות צפויות למצוא את עצמן פרודות בשלב כלשהו, ובעקבות זאת הן יהיו המפרנסות העיקריות של ילדיהן. הקלת המס החדשה לזוגות נשואים נועדה לספק את הדבק הנחוץ לזוגיות, אך בסכום הנוכחי - 212 ליש"ט בשנה בבריטניה - צריך לקרות נס כדי שזה יספיק.

אמהות שנשארות בבית, ושצריכות לחזור לעבוד לאחר שכבר איבדו את מעמדן הקודם בשוק העבודה, מוצאות אך ורק משרות חלקיות בשכר ומעמד נמוכים או עבודות קבלן, כשהן תלויות לחלוטין בגחמות של מעסיקיהן ואינן מסוגלות להתאים עבודתן לשעות בית הספר של ילדיהן. וכאן טמונה האירוניה: כשהטבת המס בבריטניה תיכנס לתוקף - וכחלק ממנה ככל שהעובדים ישתכרו יותר, הקצבאות יצטמצמו - יהיה לנשים עוד יותר קשה לעבוד, מכיוון שעל כל ליש"ט שירוויחו הן יאבדו הטבות. מהו ההיגיון בכך?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה