אמא שלכן עבדה במקום 
להישאר בבית? הרווחתן

מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד מצא כי נשים שאמותיהן עבדו נוטות 
להצליח יותר בקריירה וליהנות ממערכת יחסים שוויונית יותר בבית

גרדיאן
ריצ'רד אדמס
גרדיאן
ריצ'רד אדמס

תפישות שליליות בנוגע לנשים שמשלבות קריירה עם הורות פורקו לגמרי במחקר רחב היקף שנערך באוניברסיטת הרווארד. המחקר הראה כי בנותיהן של אמהות עובדות נהנות מקריירות מוצלחות יותר, שכר גבוה יותר ומערכות יחסים שוויוניות יותר מאשר מי שגודלו על ידי אמהות שנשארו בבית.

המחקר התבסס על נתונים מ-24 מדינות, בהן ארה"ב, בריטניה וישראל, ומראה כי אף שאמהות עובדות "סופגות לעתים קרובות מסרים חברתיים שלפיהם הן דנות את ילדיהן לאבדון", המציאות היא שבניהן ובנותיהן משגשגים - כשהבנות מרוויחות אף יותר מנוכחות מודל לחיקוי של אם בעלת קריירה משלה.

צילום: רויטרס

קתלין מקגין, חוקרת בבית הספר למינהל עסקים של הרווארד, שהובילה את המחקר, ציינה כי ההשפעה של אמהות עובדות על הקריירה של בנותיהן בולטת במיוחד בבריטניה ובארה"ב, שבהן הגישה הציבורית לקריירה שוויונית עלולה לשמש מחסום יותר מאשר במדינות אירופיות כמו פינלנד ודנמרק.

"אנו מקווים שממצאי המחקר שלנו יעודדו מתן כבוד למגוון הבחירות שנשים וגברים עושים בבית ובעבודה", סיכמו החוקרים. "בין אם אבות או אמהות נשארים בבית או יוצאים לעבוד במשרה חלקית או מלאה, ילדים מרוויחים מחשיפה לדמויות לחיקוי המציעות מגוון חלופות לחיים עשירים ומתגמלים".

המחברים אמרו כי המחקר אמור לחזק את הקריאה לקביעת מדיניות של סיוע להורים עובדים. "הממצאים מעידים כי יש צורך במדיניות שתתמקד בתמיכה בנשים עובדות - במשרה חלקית או מלאה. סיוע איכותי ולא יקר בטיפול בילדים הוא גורם חשוב, אך על קובעי המדיניות גם לטפל בתחום המדיניות במקומות העבודה".

החוקרים מצאו כי בממוצע, בנותיהן של נשים עובדות משתכרות כ-4% יותר מעמיתותיהן, גם בשקלול רמת ההשכלה הגבוהה יותר והגישה החברתית שלהן. הן גם נוטות יותר להתמנות למשרות ניהוליות. שליש מבנותיהן של נשים עובדות נמצאות בעמדות ניהוליות, לעומת 25% מהנשים שאמותיהן אינן עובדות.

"הממצאים מעידים כי בנוסף להעברת גישה מגדרית מדור לדור, תעסוקת האמהות מעניקה לבנותיהן מערך כישורים המאפשר השתתפות רבה יותר בכוח העבודה ובעמדות בכירות", נטען במחקר.

רבקה אלן, אם עובדת לשני ילדים ובת לאם שעבדה, אומרת כי המחקר מעיד על כך שהנשים כיום הרוויחו מהמאבק של אמותיהן נגד אפליה. "כיום אין אפליה מוחצנת נגד נשים ואמהות עובדות כמו בדור הקודם", אומרת אלן, אקדמאית בכירה במכון לחינוך של יוניברסיטי קולג' בלונדון, ומנהלת מכון מחקר לנתוני חינוך. "עבור נשים שיוצאות לעבוד, ממצאי המחקר מעודדים - והם גם מאותתים לנשים שאינן עובדות שעליהן לחשוב כיצד ישפיע התפקיד שהן משחקות בבית על תפישת ילדיהן את היותן נשים ואמהות".

בנים לאמהות עובדות מעורבים יותר בבית

בעוד מחקר מוקדם יותר הראה שאין השלכות שליליות על ילדיהן של אמהות עובדות, המחקר הנוכחי הראה כי ילדים אלה הם בעלי גישה ליברלית יותר כלפי מעמדן של נשים במקום העבודה. גם בניהן של נשים עובדות נוטלים חלק גדול יותר בטיפול בילדים ובמשק הבית.

"הניתוח שלנו מראה שבנים לאמהות עובדת מעורבים יותר בבית בבגרותם ומקדישים יותר זמן לטיפול בבני משפחתם מאשר מי שאמותיהם נשארו בבית במשרה מלאה", נכתב במחקר. "בנות שגודלו על ידי אם עובדת מבלות פחות זמן בעבודות הבית מנשים שאמותיהן נשארו בבית במשרה מלאה, אך לתעסוקת האם לא היתה השפעה על מעורבותן של בנות בוגרות בטיפול בבני משפחה".

בלינדה פיפס, יו"ר מוסד ארגון פוסט לשוויון נשים, אומרת: "אף שידענו זמן רב שאמהות עובדות מעניקות לילדיהן יתרונות רבים, נהדר שיש מחקרים המאששים זאת". עם זאת, לדבריה, מאכזב לראות שההתקדמות בחלוקת מטלות הבית, מלבד הטיפול בילדים, היא כה אטית. "נשים עדיין עושות הכל אך לא נהנות מהכל, ועלינו לשנות גישות תרבותיות רווחות כדי להשיג שוויון מגדרי מלא. הפיכת מקום העבודה לידידותי יותר למשפחות, שיפור הזמינות והאיכות של משרות חלקיות וגמישות והשקעה במוסדות טיפול בילדים הם מרכיבים חיוניים שיסייעו בהשגת איזון בין עבודה לחיים פרטיים עבור כולם", אמרה פיפס.

לדברי אלן, בתי ספר צריכים להימנע, למשל, מפרויקטים שבהם ההורים נדרשים להשקיע זמן יקר בסיוע לילדים - למשל הכנת תלבושות מיוחדות, בניית דגמים מסובכים או אפילו "עבודת שורשים". כי במקום שהתלמידים יכינו אותם בעצמם, ההורים מוצאים את עצמם עובדים עבורם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?