עדכון גלובלי |

מדד נאסד"ק בשיא; גוגל בזינוק החד ביותר זה שבע שנים; פייסבוק בשיא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

נאסד"ק, גוגל ופייסבוק בשיא

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת ומדד נאסד"ק טיפס לשיא, על רקע דו"חות כספיים חזקים של ענקית הטכנולוגיה גוגל. מדד נאסד"ק טיפס ב-0.9% לשיא והשלים זינוק שבועי של 4.3% - הקפיצה השבועית החדה ביותר מאז אוקטובר 2014; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.2% אולם טיפס בסיכום שבועי ב-1.8% בדרכו לשבוע חיובי שני ברציפות; מדד S&P 500 עלה ב-0.1% ומרוחק כעת ב-0.2% מרמתו הגבוהה מעולם. מדד מדד S&P 500 טיפס בסיכום שבועי ב-2.4% בדרכו לעלייה שבועית ראשונה זה ארבעה שבועות.

מניית גוגל נסקה ב-16.3% - הזינוק החד ביותר זה שבע שנים - ונסגרה בשיא, לאחר שענקית הטכנולוגיה דיווחה אמש על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים. מניית פייסבוק קפצה ב-4.5% לרמתה הגבוהה מעולם.

צילום: Getty Images

סין חשפה את גודל עתודות הזהב שלה

סין שמה קץ לשש שנים של מסתורין לגבי כמות הזהב שנמצאת בידיה, ותפסה את מקומה של רוסיה כמדינה החמישית בעולם במונחי גודל עתודות הזהב שברשותה.

עתודות הזהב של סין מסתכמות ב-53.31 מיליון אונקיות, או 1,658 טון - זינוק של 57% לעומת 1,054 טון בשנת 2009, הפעם האחרונה בה פירסמה נתונים על עתודות הזהב - מסר היום הבנק המרכזי של סין.

"אנשים צפו כי סין צברה עתודות זהב הרבה יותר גדולות", אמר מרק אוביירן, מנכ"ל הברוקראז' גולדקור, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "זו הסיבה שלא היינו עדים לתנודה במחירי הזהב היום. השאלה הגדולה האי האם הם ימשיכו כעת לקנות זהב".

המדינה עם עתודות הזהב הגדולות בעולם היא ארה"ב, המחזיקה ב-8,133.5 טון זהב.

הזהב בשפל של חמש שנים

מחיר הזהב ירד זה היום השביעי ברציפות בניו יורק ונסגר בשפל של חמש שנים, לאחר שסימנים נוספים לשיפור בצמיחת כלכלת ארה"ב צמצמו את הביקוש למתכת היקרה בתור מקלט למשקיעים. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,131.9 דולר לאונקייה - רמתם הנמוכה ביותר מאז אפריל 2010 - לאחר ירידה של 1.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הזהב ב-2.3%.

הנפט בשפל של שלושה חודשים

מחיר הנפט הגולמי נסגר בשפל של יותר משלושה חודשים בדרכו לירידה שבועית של 3.5% לאחר שהסכם הגרעין בין איראן למעצמות שהושג השבוע חיזק את ההערכות כי הקלת הסנקציות על איראן תגדיל את היצע הנפט בשווקים העולמיים. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 50.89 דולר לחבית - המחיר הנמוך ביותר מאז התשיעי באפריל - לאחר ירידה של פחות מ-0.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

ציפראס פיטר שר שהצביע נגד הרפורמות

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, פיטר הערב את שר האנרגיה, חבר מפלגתו פנגיוטיס לפזאניס, שהצביע השבוע בפרלמנט נגד הרפורמות שלהן הסכימה יוון עם הנושים כתנאי לחבילת חילוץ חדשה בהיקף של עד 86 מיליארד יורו (94 מיליארד דולר). שר העבודה, פנגיוטיס סקורלטיס, יחליף את לפזאניס בתפקידו.

בהצבעה על אישור הרפורמות בפרלמנט ביום חמישי לפנות בוקר, 64 מתוך 300 חברי הפרלמנט היווני הצביעו נגד, במחציתם ממפלגת השלטון "סיריזה" של ציפראס, בהם לפזאניס ושר האוצר לשעבר, יאניס וארופאקיס. עם זאת, הרפורמות אושרו בעזרת קולות שלוש מפלגות הימין של האופוזיציה, "טו פוטאמי", "פאסוק" ו"דמוקרטיה חדשה".

ראש ממשלת יוון, ציפראס, בפרלמנט

אירופה סגרה השבוע הטוב מינואר; 888 זינקה ב-8%

בורסות אירופה נסגרו בעליות קלות ומדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה זה היום השמיני ברציפות - רצף העליות הארוך ביותר מאז ינואר - לאחר שהפרלמנט של גרמניה הצביע בעד המשך השיחות לחילוץ יוון. בורסת לונדון נסוגה משיא של כמעט חודש ואיבדה 0.3% - ירידה לראשונה זה שמונה ימי מסחר. פרנקפורט ירדה ב-0.4%; פריז הוסיפה 0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של פחות מ-0.1% והשלים בכך זינוק שבועי של 4.3% - השבוע הטוב ביותר מאז ינואר.

מניית 888 הולדינגס שבבעלות אבי שקד ומשפחת בן יצחק זינקה ביותר מ-8% לאחר שהחברה הסכימה לרכוש את Bwin.party תמורת 898 מיליון ליש"ט (1.4 מיליארד דולר).

ירידה בבטחון הצרכנים בארה"ב

בטחון הצרכנים בארה"ב ירד החודש על רקע חששות כי המשבר הפיננסי ביוון וההאטה בסין יפגעו בצמיחת כלכלת ארה"ב. מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד החודש לרמה של 93.3 נקודות לעומת רמה של 96.1 נקודות ביוני, לפי נתונים ראשוניים לחודש יולי שפורסמו היום. כלכלנים צפו ירידה קלה בלבד של המדד לרמה של 96 נקודות.

הדולר בשבוע הטוב זה חודשיים

הדולר מחק את הירידות שרשם במהלך היום בעקבות נתוני אינפלציה והתחלות בנייה חיוביים שפורסמו היום בארה"ב, ונמצא בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר זה חודשיים לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, שבה והעריכה השבוע כי הבנק המרכזי יעלה השנה את הריבית בארה"ב, לראשונה זה כמעט עשור.

מדד הדולר של בלומברג, העוקב אחרי שער הדולר מול 10 מטבעות מרכזיים בעולם, מטפס ב-0.1% לרמתו הגבוהה ביותר מאז אמצע אפריל. מתחילת השבוע טיפס המדד ב-1.5%, ונמצא בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-22 במאי.

GE היכתה את התחזיות

קונצרן התעשייה האמריקאית ג'נרל אלקטריק (GE) דיווחה היום על הכנסות ורווח רבעוניים גבוהים מהצפוי, הודות לצמיחה ברווחי עסקי הליבה התעשייתיים של החברה. GE גם העלתה את הקצה התחתון של טווח תחזית הרווח השנתי, וצופה כעת רווח של 1.13-1.2 דולר למניה לעומת תחזית קודמת לרווח של 1.1-1.2 דולר למניה.

דו"חות GE באים על רקע תהליך מכירת מרבית פעילות זרוע השירותים הפיננסים של החברה, GE קפיטל, והתמקדות מחדש בעסקיה התעשייתיים.

צילום: רויטרס

עלייה ראשונה באינפלציה בארה"ב השנה

יוקר המחיה בארה"ב טיפס ביוני זה החודש החמישי ברציפות בעקבות עליית מחירי השכירות. מדד המחירים לצרכן (CPI) טיפס בחודש שעבר ב-0.3% לאחר עלייה של 0.4% במאי, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. העלייה ביוני היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים. לעומת חודש יוני 2014 טיפס המדד ב-0.1% - עלייה ראשונה מאז דצמבר.

זינוק בהתחלות הבנייה בארה"ב

התחלות הבנייה בארה"ב זינקו ביוני לרמה השנייה הכי גבוהה מאז נובמבר 2007 על רקע עלייה בהיקף התחלות הבנייה של בנייני דירות. התחלות הבנייה קפצו ב-9.8% לקצב שנתי של 1.17 מיליון בתים, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מתון יותר של 1.11 מיליון בתים. התחלות הבנייה של בנייני דירות זינקו ב-29.4% לרמתן הגבוהה ביותר מאז 1987.

רוב מחוץ בפרלמנט הגרמני לתומכים בשיחות על חילוץ יוון

הדיון בבונדסטאג הצביע על רוב ברור לתומכים בהמשך שיחות החילוץ עם יוון: 598 חברי פרלמנט צידדו בעמדתה של הקנצלרית מרקל, 119 הצביעו נגד ו-40 נמנעו. מוקדם יותר היום אישר גם הפרלמנט באוסטריה את ניהול השיחות עם יוון.

הפרלמנט הגרמני מצביע על ההסכם עם יוון

הפרלמנט הגרמני נערך בשעה זו הדיון על תוכנית הסיוע ליוון, שעשויה להפוך לתוכנית חילוץ מלאה בשווי של עד 86 מיליארד יורו. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התקבלה במחיאות כפיים, כשאמרה שגוש היורו ואירופה יצאו מחוזקים מהמשבר הזה. לדבריה, אם לא היה נחתם ההסכם עם יוון, היה משתולל כאוס באירופה. מולה עמד גרגור גיסי ממפלגת דה לינקה מהשמאל שטען כי ממשלת גרמניה עשתה טעויות איומות ואף ציטט את העיתון "טלגרף הבריטי כשאמר "גרמניה כבשה את אירופה מבלי שנורתה ירייה אחת".

שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, טען כי גרמניה זקוקה למחיקת חובות, אך הדבר לא חוקי באירופה. לדבריו, בגלל בעיית החוקיות של התספורת, נדרשו המדינות בגוש היורו למצוא פתרון אחר, וזה מה שהוליד את ההסכם שנחתם ביום ראשון. ואולם שויבלה לא התייחס בדבריו לשאלת הריבית הגבוהה שיוון נאלצת לשלם לנושים.

עליות של 3.5% בסין עודד את בורסות אסיה

בורסות סין משכו גם את יתר בורסות אסיה לעליות שערים: טוקיו עלתה ב-0.25%; הונג קונג טיפסה ב-1%; שנחאי זינקה ב-3.5%; סיאול ירדה ב-0.5%; סידני נסגרה ללא שינוי

לגארד: ללא הפחתת חוב ליוון, לא בטוח שגם חילוץ שלישי יעזור

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF) ממשיכה להטיל ספק ביכולת של יוון לעמוד על רגליה, גם אחרי שתקבל חבילת חילוץ שלישית בסכום של 86 מיליארד דולר ממדינות אירופה. בראיון שהעניקה לתחנת הרדיו הצרפתית יורופ1 אם ההסכם בן-קיימא, היא השיבה: "באופן קטגוריאלי לא".

לדבריה, בהסכם החדש מוזכרים העקרונות להקלה על החוב של יוון, אבל המדינות לא נקבו בסכום, למרות שניתן לדעתה לכמת את סכום הקלת החוב שלה זקוקה יוון. היא הוסיפה כי חייבים להוריד את נטל החוב על יוון – באמצעות הפחתה של החוב או באמצעות הורדת הריבית על החוב שיוון משלמת ומכביד עליה. היא נשמעה מפויסת כלפי ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, ואמר כי היא מבינה את עמדותיו.

המשפחה השולטת בסמסונג ביצרה את מעמדה לעוד דור לפחות

בהצבעה שנערכה היום בקרב בעלי המניות של סמסונג C&T אושרה עסקת המכירה של החברה לחברת צ'ייל תעשיות של משפחת לי, השולטת בכל קבוצת סמסונג. העסקה הזו תבטיח כי משפחת לי תוכל להמשיך לשלוט גם בסמסונג אלקטרוניקס, החברה שמייצרת את מכשירי הסמטארטפונים ונחשפת למקור רווח חשוב, גם בדור הבא. ואולם העסקה בשווי 8 מיליארד דולר לוותה בסערה תקשורתית קשה על רקע המאבק של משפחת לי מול קרן אליוט מנג'מט של פול סינגר המחזיקה ב-7.1%, והתנגדה לעסקה באופן בולט.

במסגרת המאבק, פורסמו בדרום קוריאה כתבות מכפישות נגד סינגר, וחלקן נשאו ניחוח אנטישמי בולט. בין היתר, תיארו הכתבות את "השליטה של היהודים בוול סטריט" בהון העולמי ובמערכת הפיננסים כשהתזמון של פרסום כמה כתבות בנושא במדינה שלא נרשמו בה תקריות אנטישמיות רבות עורר חשד בנוגע למזמיני הכתבה.

מדד נאסד"ק נסגר בשיא

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית ומדד נאסד"ק נסגר בשיא, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה הגדיל את סיוע החירום בנזילות לבנקים ביוון, ועל רקע דו"חות כספיים חיוביים של חברות אמריקאיות דוגמת אינטל, סיטי, אי-ביי ונטפליקס.

מדד S&P 500 עלה ב-0.8% ונסגר במרחק של 0.3% מרמתו הגבוהה מעולם; מדד נאסד"ק טיפס ב-1.3% ונסגר בשיא; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.4%.

הנפט בשפל של 3 חודשים

מחיר הנפט הגולמי נסגר בשפל של שלושה חודשים בניו יורק על רקע התחזקות הדולר מול היורו ולאחר שהמלאי הגולמי בארה"ב נותר מעל רמתו העונתית הממוצעת. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 50.91 דולר לחבית - מחיר הסגירה הנמוך ביותר מאז התשיעי באפריל - לאחר ירידה של 1% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מתחילת החודש צנח מחיר הנפט ב-14%.

אירופה בשיא של 7 שבועות

בורסות אירופה נסגרו בעליות זה יום המסחר השביעי ברציפות לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הגדיל את סיוע החירום בנזילות לבנקים ביוון, ונשיא הבנק, מריו דראגי, אמר כי חוסר הוודאות בשווקים לא פגעה בהתאוששות כלכלת אירופה. היורו נסוג לשפל של כמעט שמונה שנים מול הליש"ט, ונחלש ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.0893 דולר ליורו.

בורסות פרנקפורט ופריז נסגרו בעלייה של 1.5%; לונדון טיפסה ב-0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.4% לשיא של שבעה שבועות, והשלים בכך זינוק של 8.8% מהשפל אליו ירד בשביעי ביולי.

"הבנקים ביוון ייפתחו מחדש ביום שני"

הבנקים ביוון ייפתחו מחדש ביום שני, אמר בנקאים בכיר לסוכנות הידיעות רויטרס, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) החליט להגדיל את הסיוע החירום בנזילות לבנקים במדינה.

הבנקים היו סגורים מאז ה-29 ביוני כאשר ממשלת יוון הטילה הגבלות הון במדינה. "הם ייפתחו ביום שני", אמר הבנקאי. הודעה רשמית על פתיחתם מחדש של הבנקים צפויה להתפרסם בהמשך היום.

כניסה לבנק ביוון, השבועצילום: אי־אף־פי

דראגי: ECB הגדיל סיוע החירום בנזילות לבנקים ביוון

נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי. אמר היום כי הבנק החליט להגדיל את סיוע החירום בנזילות לבנקים ביוון. לדבריו, "מספר דברים חיוביים שהתרחשו" איפשרו להגדיל את סיוע החירום, וכי הבנק המרכזי מתנהל על בסיס ההנחה כי יוון תישאר בגוש היורו. דראגי הוסיף כי הבנק המרכזי החליט להסכים לבקשת יוון להגדיל את סיוע החירום לבנקים ב-900 מיליון יורו לכמעט 90 מיליארד יורו. אנליסטים צפו כי הבנק יותיר את סיוע החירום ללא שינוי ברמה של 89 מיליארד יורו.

התאוששות כלכלת אירופה נמשכת וחוסר הודאות בשווקים הפיננסים אינה פוגמת בהמשך ההתאוששות, אמר דראגי. עם זאת, דראגי הזהיר כי האטה בצמיחה בשווקים מתעוררים עלולה להכביד את תחזית הצמיחה העולמית ובגוש היורו.

מריו דראגיצילום: בלומברג

דו"חות אחרונים של אי-ביי לפני פיצול פייפאל

ענקית המסחר המקוון אי-ביי דיווחה היום על צמיחה של 7% בהכנסותיה ברבעון השני של השנה - הרבעון האחרון שבו תוצאות החברה כוללות גם את חטיבת שירות התשלומים פייפאל בטרם פיצול החטיבה לחברה נפרדת.

הכנסות אי-ביי הסתכמו ברבעון השני של השנה ב-4.38 מיליארד דולר - פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 4.49 מיליארד דולר. בשורה התחתונה רשמה החברה רווח של 83 מיליון דולר, או רווח של שבעה סנט למניה, לעומת רווח של 676 מיליון דולר, או רווח של 53 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 76 סנט למניה - ארבעה סנט יותר מתחזיות האנליסטים.

במבט קדימה, צופה אי-ביי לרבעון הראשון הנוכחי רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 1.72-1.77 דולר למניה, וצמיחה של 3%-5% בהכנסות בניכוי השפעות של שינויים בשערי מטבע. פייפאל, ש-24% מהעסקות המבוצעות בה מקורן באי-ביי, צופה ברבעון הנוכחי רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 1.23-1.27 דולר למניה, וצמיחה של 15%-18% בהכנסות.

צילום: בלומברגצילום: Bloomberg

רווחי סיטי זינקו לשיא של 8 שנים

סיטי, הבנק השלישי בגודלו בארה"ב במונחי נכסים, דיווח היום על זינוק ברווחיו הרבעוניים הודות לירידה חדה בהוצאות המשפטיות. הבנק רשם הרבעון השני של השנה רווח של 4.85 מיליארד דולר, או רווח של 1.51 דולר למניה, לעומת רווח של 181 מיליון דולר, או רווח של שלושה סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי התאמות חשבונאיות רשם הבנק רווח של 1.45 דולר למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 1.34 דולר למניה.

ברבעון השני של 2014 נמחקו כמעט כל רווחי הבנק בשל הוצאות הקשורות ליישוב אישומים הקשורים לאיגוח משכנתאות על ידי הבנק בתקופה שקדמה למשבר הפיננסי.

הכנסות הבנק בתקופה המדווחת הסתכמו ב-19.2 מיליארד דולר, ירידה של 1.5% לעומת הרבעון המקביל, אך מעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 19.1 מיליארד דולר.

הוצאות משפטיות פגעו ברווחיות של הבנק, שגם דיווח על ירידה בהכנסות

רווחי והכנסות גולדמן סאקס ירדו ברבעון השני, על רקע הפרשות לצורך תביעות ותנודתיות רבה בשווקים. הבנק דיווח על רווח נקי בסך 1.05 מיליארד דולר, כמחצית מהרווח שרשם ברבעון השני בשנה שעברה. הכנסות הבנק ירדו ל-9.07 מיליארד דולר, אך היו גבוהות מתחזיות אנליסטים. מניית הבנק נחלשת בכ-1% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

שרי האוצר של גוש היורו הסכימו עקרונית להלוות ליוון 7 מיליארד יורו

שרי האוצר של גוש היורו הגיעו להסכמה עקרונית להעניק הלוואת גישור בסך 7 מיליארד יורו ליוון, לדברי מקורב להחלטה לבלומברג. אם חבילת החילוץ תאושר בפרלמנטים של מדינות גוש היורו, ההלוואה תוכרז מחר. הכסף יילקח ממנגנון החילוץ האירופי, וצפוי לכסות תשלום בסך 3.5 מיליארד יורו שיוון אמורה להחזיר לבנק המרכזי של אירופה ביום שני, וכן לכסות הוצאות שוטפות של הממשל עד להשגת הסכם קבוע.

ציפראס ישנה את הרכב ממשלתו רק מחר

ביוון הוארכה סגירת הבנקים ביום נוסף, עד ה-17 ביולי, בעוד הבנק המרכזי של אירופה חוכך בדעתו האם להעניק לבנקים ביוון 1.5 מיליארד דולר נוספים. בינתיים, "גרדיאן" מדווח כי יתכן והשינויים בממשלה היוונית, לאחר שחלק משריה הצביעו נגד תכנית החילוץ בפרלמנט, יתבצעו רק ביום שישי.

במקביל, שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, אמר בראיון ברדיו כי יוון ככל הנראה תקבל את חבילת החילוץ, אך הוסיף ואמר כי לדעתו היה עדיף אם יוון הייתה עוזבת את גוש היורו, לפחות באפן זמני.

עליות באסיה בעקבות ההצבעה ביוון

עליות באסיה בעקבות ההצבעה ביוון: טוקיו עלתה ב-0.5%; סיאול התחזקה ב-0.7%; אוסטרליה טיפסה ב-0.6%; שנחאי, שירדה יותר מ-2% בתחילת ים המסחר, עלתה יותר מ-2% במהלכו, בטרם ננעלה בעלייה של 0.5%. הונג קונג טיפסה ב-0.4%.

נטפליקס דיווחה על גידול חד מהצפוי במנוייה, ומנייתה מזנקת

כתום זה השחור החדש. הסדרות החדשות מהוות גורם משיכה לנטפליקסצילום: הפוסטר הרשמי של העונה השלישית

מספר המנויים של נטפליקס גדל בשליש יותר מהצפוי ברבעון השני, דיווחה החברה, והזניקה את מניותיה ב-10% לאחר הסגירה בוול סטריט. מספר המנויים החדשים נטו (בניכוי עזיבת מנויים) טיפס ב-94% לעומת הרבעון השני בשנה שעברה, והסתכם ב-3.3 מיליון ברבעון השני. תחזית החברה הייתה ל-2.5 מיליון מנויים. נטפליקס ממשיכה להתרחב ברחבי העולם – התרחבות שאחראית למרבית המנויים החדשים. קצב הצמיחה במנויים החדשים בארה"ב הואט, אך גם הוא עלה על ציפיות הברה. הכנסות החברה זינקו ב-22.7% והסתכמו ב-1.64 מיליארד דולר, אך הרווח הנקי של החברה הצטמצם ל-26.3 מיליון דולר בלבד, בשל ההשקעה הכבדה בהתרחבות בעולם. התוצאות היו גבוהות מתחזיות אנליסטים.

הפרלמנט היווני אישר את תוכנית הצנע שדרשו הנושים כתנאי לחילוץ

הפרלמנט של יוון אישר ברוב גדול את הרפורמות שלהן הסכימה יוון עם הנושים כתנאי לחבילת חילוץ חדשה בהיקף של עד 86 מיליארד יורו (94 מיליארד דולר).

228 חברי פרלמנט הצביעו בעד, 64 נגד, ושישה נמנעו.

כשני שלישים מהמצביעים נגד הרפורמות היו חברי פרלמנט ממפלגת השלטון "סיריזה" של ראש הממשלה אלכסיס ציפראס, בהם שר האוצר לשעבר, יאניס וארופאקיס, ויו"ר הפרלמנט היווני, זואי קונסטנטופולו.

עם זאת, הרפורמות אושרו בעזרת קולות שלוש מפלגות הימין של האופוזיציה, "טו פוטאמי", "פאסוק" ו"דמוקרטיה חדשה".

הפרלמנט היווני מצביע על הרפורמות

באיחור של שעות, מתחיל הפרלמנט היווני בהצבעה על אישור הרפורמות שלהן הסכימה יוון עם הנושים כתנאי לחבילת החילוץ השלישית. ההצבעה תהיה שמית לבקשת מפלגת "שחר זהוב" והמפלגה הקומוניסטית.

לפי ההערכות יאושרו הרפורמות שכן שלוש מפלגות אופוזיציה, "טו פוטאמי", "פאסוק" ו"דמוקרטיה חדשה", הודיעו כי יתמכו באישורן.

ציפראס: "אנחנו ברגע קריטי"

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, הגיע לפרלמנט כדי לשאת דברים לקראת ההצבעה על אישור הרפורמות שלהן הסכימה יוון כתנאי לחבילת החילוץ השלישית. "אנחנו ברגע קריטי", אמר ציפראס, "ואנו נדרשים לקבל החלטה אחראית".

"התמודדנו במאבק לא הוגן נגד כוחות פיננסים גדולים. אבל הותרנו מורשת של כבוד ודמוקרטיה לאירופה", הוסיף. "המאבק הזה יישא פרי".

"זה היה ויכוח מול הכוחות השמרנים של אירופה שרוצים להוכיח שצנע היא הדרך היחידה", אמר ציפראס. "הפוליטיקה הישנה נגמרה - העם היווני מבין כעת את ההבדל בין אלו שנאבקים נגד חוסר הגינות לבין אלו שנכנעים לה".

"נעשה כל דבר אפשרי כדי להיאבק בשחיתות", התחייב ראש הממשלה היווני, אשר גם הודה כי הוא אינו מאמין ברבים מהצעדים הנדרשים במסגרת התוכנית - אך נאלץ לבחור בין להסכים לעסקה, לבין חדלות פירעון באופן בלתי מסודר או ההעדפה של (שר האוצר הגרמני) שויבלה ליציאת יוון מהיורו".

יו"ר הפרלמנט היווני: "עסקת החילוץ היא רצח עם חברתי"

יו"ר הפרלמנט היווני, זואי קונסטנטופולו ממפלגת השלטון סיריזה, ביקרה הדבריה את העובדה שהדיון לקראת ההצבעה על אישור הרפורמות שמהוות תנאי לחבילת החילוץ ליוון, נערך בחופזה. "עסקת החילוץ היא הפיכה, היא פשע נגד האנושות ורצח עם חברתי", אמרה קונסטנטופולו.

לדבריה, העם היווני הצביע בבירור נגד הצעת הנושים במשאל העם שנערך מוקדם יותר החדש. "אין לנו זכות לפרש זאת בתור 'כן', או בתור 'לא עם תנאים'", הוסיפה.

"לא לדרכמה, כן ליורו"

חברת הפרלמנט היווני אווי כריסטופילופו ממפלגת אופוזיציה פאסוק תקפה בחריפות את הממשלה על אופן טיפולה במשבר החוב של יוון. "אלו שרוצים להחזיר את הדרכמה לא יצליחו להשיג את מבוקשם. אמרו לא לדרכמה, כן ליורו", אמרה כריסטופילופו, בדיון בפרלמנט היווני לקראת ההצבעה על אישור הרפורמות שלהן הסכימה יוון כתנאי לחבילת החילוץ השלישית.

חצות באתונה: ההצבעה בפרלמנט היווני עוד לא נערכה

חצות באתונה, וההצבעה בפרלמנט היווני על אישור הרפורמות שלהן הסכימה יוון כתנאי לחבילת החילוץ טרם נערכה. על פי ההסכמות בין יוון לנושיה ההצבעה בפרלמנט היתה אמורה להיערך ב-15 ביולי, אולם הדיון בפרלמנט נמשך ועל כן ההצבעה תיערך ב-16 בחודש.

ראש הממשלה, אלכסיס ציפראס, נעדר מהדיון בפרלמנט הלילה, והיעדרותו גררה ביקורת מצד חברי פרלמנט רבים שטענו כי עליו לשאת דברים. לפי ההערכות, ציפראס הגיע למסקנה כי שתיקה היא הנתיב המועדף עליו בעת זו, וכי כל התבטאות מצדו עלולה רק להחריף את האווירה המתוחה גם כך בפרלמנט.

דובר סיריזה: "מטרת גוש היורו - להפיל את ממשלת יוון"

מועד ההצבעה בפרלמנט היווני על אישור הרפורמות שלהן הסכימה יוון כתנאי לחבילת החילוץ, הולך ומתקרב. דובר מפלגת השלטון סיריזה, ניקוס פיליס, אמר לקראת ההצבעה כי במהלך השיחות שנערכו בבריסל בסוף השבוע עם גוש היורו, בוצעה הפיכה נגד יוון, וחברי הפרלמנט צריכים להחליט האם הם מוכנים לתת לכך יד.

"להפיכה בבריסל היתה מטרה אחת: להפיל את הממשלה הזאת, ולהוכיח שלא יכולה להיות ממשלת שמאל באיחוד האירופי", אמר פיליס.

"חבילת החילוץ הכי גרועה"

יאניס לאגוס ממפלגת הימין הקיצוני "שחר זהוב" תקף את חבילת החילוץ החדשה ליוון בדיון בפרלמנט היווני על אישור הרפורמות שלהן הסכימה יוון כתנאי לחבילת החילוץ. "זו חבילת החילוץ השלישית והגרועה ביותר עד כה, ואין שום תגובה ראויה לה, מלבד העובדה שהיא הורסת את העם היווני", אמר לאגוס. "הפוליטיקאים כאן אומרים שזה הכל לטובת העם היווני, אבל איך זה יכול להיות? האם לא הצבענו נגד במשאל העם לפני שבועיים? במקום זאת קיבלתנו רפורמות גרועות יותר במקום טובות יותר".

שעותיו האחרונות של ציפראס?

בין 30 ל-50 חברי פרלמנט ממפלגת השמאל סיריזה של ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, צפויים להצביע נגד אישור הרפורמות שלהן הסכימה יוון כתנאי לחבילת החילוץ - מהלך שעלול לאלץ את ציפראס לפרוש מתפקידו. עם זאת, חברי פרלמנט רבים ממפלגות האופוזיציה מהימין צפויים להצביע בעד הרפורמות ובכך להבטיח את אישורן.

מוקדם יותר היום אמר ציפראס למחוקקים ממפלגתו כי הוא יתקשה להישאר בתפקידו אם הם לא יצביעו בעד הרפורמות. "אני ראש הממשלה מכיוון שיש קבוצה פרלמנטרית שתומכת בי. אם לא תהיה לי תמיכה זו, יהיה לי קשה להמשיך לשמש כראש ממשלה למחרת", אמר ציפראס לחברי מפלגתו לפי הדיווחים.

אלכסיס ציפראס בפרלמנט ביווןצילום: אי־פי

סגירה שלילית בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות על רקע עימותים אלימים בלב אתונה לקראת ההצבעה בפרלמנט של יוון על הרפורמות הנכללות בהסכם בין יוון לנושיה. לאורך מרבית היום נסחרו המדדים בעליות קלות על רקע נתוני אינפלציה וייצור מעודדים שפורסמו בארה"ב, ולאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, שבה והעריכה כי העלאת הריבית הראשונה זה כמעט עשור בארה"ב תתבצע כבר השנה. מדדי S&P 500 ונאסד"ק נסגרו בירידה של 0.1%; מדד דאו ג'ונס נסגר כמעט ללא שינוי.

מניית אינטל נסגרה בעלייה של 0.2% לקראת פרסום הדו"חות הרבעוניים של ענקית השבבים לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

מניית סלג'ין קפצה ב-7% לאחר שחברת הביוטכנולוגיה האמריקאית הודיעה על רכישת יצרנית התרופות רספטוס תמורת 7.2 מיליארד דולר, מניית רספטוס זינקה ב-11%.

"זאת לא טרגדיה - זאת פרסה"

מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית של יוון, דימיטריס קוצומפאס, תקף את הממשלה על כך שהסכימה לצעדי צנע חריפים נוספים, במסגרת הדיון בפלרמנט היווני על אישור הרפורמות שעליהן הוסכם עם הנושים כתנאי לחבילת החילוץ השלישית של יוון.

"ההיסטוריה אינה חוזרת על עצמה בתור טרגדיה, אלא בתור פרסה", אמר קוצומפאס.

שר האוצר היווני: "לא אמרנו שזה הסכם טוב"

נמשך הדיון בפרלמנט היווני על אישור הרפורמות שעליהן הוסכם עם הנושים כתנאי לחבילת חילוץ השלישית של יוון, ושר האוצר היווני, אוקלידס צקאלוטוס, יצא להגנת תנאי החילוץ.

"אינני יודע אם עשינו את הדבר הנכון. אבל אני יודע שהרגשנו שאין לנו ברירה. מעולם לא אמרנו שזהו הסכם טוב", אמר צקאלוטוס בדיון בפרלמנט. לדבריו, יום שני - היום שבו יוון הסכימה לתנאי הנושים - היה היום הקשה ביותר בחייו, ויום שימשיך ללוות אותו שארית חייו.

אוקלידס צקאלוטוס, שר האוצר החדש של יווןצילום: בלומברג

עימותים בלב אתונה לקראת ההצבעה בפרלמנט

אלפי מפגינים המתנגדים לצעדי צנע נוספים ביוון מתעמתים עם כוחות המשטרה בכיכר סינטגמה במרכז אתונה וברחובות סביבה, לקראת הצבעת הפרלמנט היווני הערב על אישור הרפורמות הנדרשות שעליהן הוסכם עם נושיה כתנאי לקבלת חבילת החילוץ השלישית.

המפגינים השליכו בקבוקי תבערה לעבר כוחות גדולים של יחידות משטרה לפיזור הפגנות שהוצבו במקום מבעוד מועד מחשש שיפרצו מהומות במקרה שצעדי הצנע הנוספים יאושרו על ידי הפרלמנט. השוטרים הגיבו בירי גז מדמיע ועצרו עשרות מפגינים.

הנפט נפל ב-3% לשפל של 3 חודשים

מחיר הנפט הגולמי צנח ביותר מ-3% על רקע מסיבת העיתונאים של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בה הגן על הסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות העולמיות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 51.41 דולר לחבית - מחיר הסגירה הנמוך ביותר מאז אפריל - לאחר נפילה של 3.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

ברק אובמהצילום: אי־פי

הפרלמנט הצרפתי אישר חילוץ יוון

בזמן שנמשכים הדיונים בפרלמנט ביוון לקראת ההצבעה הערב על אישור חבילת הצנע הנדרשת כחלק מההסכם של יוון עם הנושים, הפרלמנט בצרפת אישר כמעט פה אחד את תוכנית החילוץ השלישית ליוון.

האספה הלאומית, הבית התחתון של הפרלמנט בצרפת, הצביע בעד חבילת החילוץ ברוב של 412 תומכים מול 69 מתנגדים.

בורסות אירופה ברצף העליות הארוך מפברואר

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זה יום המסחר השישי ברציפות - רצף העליות היומי הממושך ביותר מאז פברואר - לקראת ההצבעה בפרלמנט היווני הערב על אישור חבילת הצנע הנדרשת כחלק מההסכם של יוון עם הנושים.

בורסת לונדון נסגרה ללא שינוי; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז הוסיפה 0.3%; מילאנו עלתה ב-1.3%; מדריד הוסיפה 0.7%. אף כי בורסת אתונה המשיכה להיות סגורה גם היום, תעודות סל העוקבות אחרי שוק המניות היווני ואשר נסחרות בארה"ב, קופצות ב-6.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס היום ב-0.4% וגבוה כעת ב-7.3% מהשפל אליו ירד בשביעי ביולי, לאחר שצנח בכמעט 10% מהשיא שאליו טיפס באפריל.

הדולר בשיא של 3 חודשים

הדולר מתחזק לשיא של שלושה חודשים בעולם לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'נט ילן, שבה והעריכה כי העלאת הריבית הראשונה זה כמעט עשור תתבצע כבר השנה. הדולר מתחזק מול היורו ב-0.5% לשער של 1.096 דולר ליורו, ומטפס מול הין היפני ב-0.4% לרמה של 123.859 ין לדולר. מדד הדולר של בלומברג, העוקב אחרי שער הדולר מול 10 מטבעות מרכזיים בעולם, מטפס ב-0.4% לרמתו הגבוהה ביותר מאמצע אפריל.

החוזים על הריבית בארה"ב: גדל הסיכוי להעלאה בספטמבר

החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב המשקפים את ציפיות השוק מהריבית הפדרלית, מעניקים כעת הסתברות של 37% לכך שהבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית בחודש ספטמבר, לעומת סיכוי של 31% שהעניקו לכך החוזים אתמול. ההסתברות כי העלאת הריבית תתבצע בדצמבר טיפסה ל-69% לעומת 66% אתמול.

הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% מאז דצמבר 2008, והפעם האחרונה בה העלה את הריבית היתה בשלהי יוני 2006.

שיפור בתפוקה התעשייתית בארה"ב

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה ביוני ב-0.3% וניצול כושר הייצור המשיך לטפס, לפי נתונים שפירסם היום הבנק הפדרלי. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של 0.1%. הצמיחה בתפוקה התעשייתית נרשמה למרות נפילה של 3.7% בהיקף הייצור של כלי רכב. ניצול כושר הייצור טיפס לרמה של 78.4% לעומת 78.2% בחודש הקודם.

מדד פעילות הייצור של אזור ניו יורק בארה"ב (מדד אמפייר סטייט) עלה החודש לרמה של 3.9 נקודות לעומת רמה של מינוס 2 נקודות ביוני, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק. העלייה תאמה את תחזיות הכלכלנים. מדד חיובי מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

האמפייר סטייט, ניו יורקצילום: בלומברג

ילן: סיכוי טוב להעלאת ריבית בארה"ב השנה

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'נט ילן, אמרה כי ישנם סיכויים טובים לכך שיימשך השיפור בשוק העבודה ובכלכלה בארה"ב, וכי הדבר ממשיך להציב את הבנק המרכזי בדרכו להעלאת הריבית בארה"ב השנה.

"אם הכלכלה תתפתח כפי שאנו צופים, התנאים הכלכליים עשויים להביא לכך שבנקודה כלשהי השנה יתאימו התנאים להעלאת הריבית", אמרה ילן בנוסח של העדות שתמסור היום בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים האמריקאי, בשעה 17:00 לפי שעון ישראל.

ילן הדגישה כי עיתוי העלאת הריבית הראשונה בארה"ב זה קרוב לעשור הוא בעל חשיבות פחותה מאשר קצב העלאות הריבית בהמשך, אשר יהיה הדרגתי לדבריה.

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי

עלייה חדה מהצפוי במחירים הסיטונאים בארה"ב

המחירים הסיטונאים בארה"ב טיפסו בשיעור חד מהצפוי ביוני על רקע התאוששות מחירי הדלק. מדד המחירים ליצרן (PPI) טיפס בחודש שעבר ב-0.4% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.5% בחודש מאי, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.2%. לעומת חודש יוני 2014 נסוג המדד ב-0.7%.

מחירי האנרגיה הסיטונאים קפצו בחודש שעבר ב-2.4% בעקבות התייקרות מחירי הבנזין. מחירי המזון טיפסו ביוני ב-0.6% על רקע זינוק שיא של 85% במחירי הביצים לאחר שמגפת שפעת העופות גרמה לצמצום ההיצע.

עליה ברווחי בנק אוף אמריקה

החוזים על המסחר בוול סטריט מורים על עליות שערים קלות במדדים המובילים, לקראת פרסום ספר הבז' שיספק הצצה למצבה של הכלכלה האמריקאית לפי 12 מחוזות הבנק הפדרלי.

בנק אוף אמריקה, הבנק השני בגודלו בארה"ב במונחי נכסים, דיווח היום על עליה ברווח שלו ברבעון השני ל-5.32 מיליארד דולר לעומת רווח של 2.29 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח היה גבוה מתחזיות אנליסטים, וכך גם הכנסות הבנק, שהסתכמו ב-22.35 מיליארד דולר לעומת 21.96 מיליארד דולר ברבעון המקביל. לעליה בהכנסות תרם סיומן של פרשות שהעמיסו על הבנק הוצאות משפטיות ברבעונים הקודמים.

סגנית שר האוצר היווני התפטרה לפני ההצבעה

נדיה ולוואני, אחת משני סגני שר האוצר של יוון, התפטרה מהממשלה היום, לפני ההצבעה בפרלמנט על הרפורמות הנדרשות כתנאי לקבלת חבילת החילוץ השלישית. במכתב לראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס כתבה ולוואני, שהיתה ממונה על המיסוי וההפרטות, כי היא אינה יכולה להיות יותר חלק מהקבינט. "בלתי אפשרי עבורי להמשיך להיות חלק מהממשלה", כתבה, והסבירה כי צעדי הצנע שנדרשו כחלק מההסכם עם הנושים יצעידו את המדינה בכיוון הלא נכון.

עליה באבטלה בבריטניה

המסחר בבורסות אירופה עבר לעליות שערים קלות, עם פתיחת הדיון בפרלמנט היווני לגבי ההסכם עם הנושים. הליש"ט נחלשת ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.56 דולר לליש"ט, בעקבות עליה בשיעור האבטלה בבריטניה. האבטלה בבריטניה עלתה בשלושת החודשים שהסתיימו במאי ל-5.6% - עליה ראשונה מזה למעלה משנתיים – לעומת 5.5% ברבעון הראשון.

סגן יו"ר ברקליס עוזב - המניה יורדת

מניית ברקליס יורדת לאחר שסגן יו"ר הבנק מייק רייק הודיע כי יעזוב את הבנק. ההודעה מתפרסמת שבוע לאחר שברקליס הודיע על הדחת מנכ"ל ברקליס אנתוני ג'נקינס.

ירידות קלות באירופה

המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות שערים קלות, לקראת ההצבעה בפרלמנט היווני הערב על אישור חבילת הצנע הנדרשת כחלק מההסכם של יוון עם הנושים. לונדון יורדת ב-0.1%; פריז מאבדת 0.1%; פרנקפורט ללא שינוי. בורסת שנחאי ירדה ב-3.2% לאחר נתוני התמ"ג שפורסמו היום בסין.

הנפילה בשנחאי מחמירה; הנפט מתאושש

בורסות אסיה רושמות הבוקר מגמה מעורבת. בורסת טוקיו נסגרה בעליה של 0.4%; הונג קונג יורדת ב-0.8%; שנחאי נופלת ב-4.4% עקב טענות לזיוף נתוני הצמיחה לרבעון השני, אשר היו טובים מהצפוי. מחיר הנפט מתאושש לאחר ירידות בימים האחרונים על רקע ההסכם בין איראן למעצמות. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט עולים ב-0.2% ל-53.16 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

כלכלת סין מפתיעה

בורסות אסיה רושמות מגמה מעורבת, על רקע צמיחה מהירה מהצפוי בסין ולקראת הצבעת הפרלמנט היווני על ההסכם עם הנושים. כלכלת סין צמחה ברבעון השני בקצב מהיר מכל התחזיות, הודות לתמריצים ולעליות שנרשמו בשוקי המניות לפני הנפילה הגדולה. התמ"ג של סין צמח ברבעון השני ב-7% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה הסינית. לעומת הרבעון הראשון נרשאר התמ"ג ללא שינוי. תחזיות אנליסטים היו לצמיחה של 6.8%, ויעד הממשלה הוא לצמיחה של 7% ב-2015 כולה. הצמיחה בתמ"ג היתה בין היתר הודות לעליה של 6.8% בתפוקה התעשייתית ביוני וצמיחה של 11.4% בהשקעות במחצית הראשונה.

ביפן, לעומת זאת, הוריד הבנק המרכזי את תחזית הצמיחה שלה ל-1.7% השנה לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 2% בתמ"ג, וזאת לאחר שהותיר את תוכנית התמריצים ללא שינוי.

מגמה חיובית בוול סטריט; הנפט עבר לעליות

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות לאחר הכרזת ההסכם עם איראן ועל רקע ירידה לא צפויה במכירות הקמעוניות בארה"ב. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.45%, מדד S&P 500 עלה 0.5% ומדד הנאסד"ק התחזק ב-0.7%. הדולר נסחר ללא שינוי מול היורו בשער של 1.10 דולר ליורו.

המסחר בנפט עבר לעליות לאחר שרוב היום נסחר בירידות בעקבות ההסכם עם איראן, שצפוי להגדיל משמעותית את היצע הנפט הגולמי העולמי. הנפט מסוג טקסס מתוק ננעל בעליות של 1.3% למחיר 52.8 דולר לחבית.

מתרחבת החקירה נגד דויטשה בנק ברוסיה

משרד המפקח על הבנקים בניו יורק העמיק את החקירה נגד דויטשה בנק, הבנק הגדול בגרמניה, בנוגע לחשדות כי הבנק סייע ללקוחות ברוסיה להלבין הון ולחמוק מהסנקציות הכלכליות שהטילה ארה"ב. החקירה החלה ביוני, וכעת הבנק הגרמני התבקש להעביר לחוקרים האמריקאים תכתובות אימייל, רשימות לקוחות, מסמכים ופרטים אחרים הנוגעים לחשדות כי דויטשה בנק סייע ללקוחות רוסים להלבין הון בסכום של 6 מיליארד דולר באמצעות רכישת מניות והעברות כספים לא חוקיות מחוץ למדינה. "פייננשל טיימס" דיווח כי דויטשה בנק בגרמניה פתח בעצמו בחקירת הפרשה וכי גם הבנק המרכזי של רוסיה מנהל חקירה בשיתוף פעולה של המוסדות המקבילים בגרמניה, בריטניה והבנק המרכזי של אירופה.

אירופה ננעלה בעליות על רקע ההסכמים עם איראן ויוון

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים בתום יום תנודתי. לונדון עלתה ב-0.2%; פרנקפורט טיפסה ב-0.3%; פריז הוסיפה 0.7%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.4%. היורו מתחזק ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.10 דולר ליורו.

ירידה מפתיעה במכירות הקמעוניות בארה"ב

המכירות הקמעוניות בארה"ב ירדו ביוני במפתיע ב-0.3%, בניגוד לתחזיות ועל רקע שיפור בכלכלת ארה"ב בחודשים האחרונים. תחזיות צפו עלייה של 0.2% במכירות, שנחלשו בחודש שעבר לראשונה מאז אפריל. הדולר נחלש מול היורו ב-0.4% לאחר פרסום הנתונים, שהצביעו על ירידה בהוצאות של משקי בית על שירותים ומוצרים כמו רכבים, בגדים, רהיטים ומסעדות. רשתות כלבו, תחנות דלק וחנויות אלקטרוניקה רשמו עלייה במכירות. בשנה האחרונה גדלו המכירות הקמעוניות בארה"ב ב-1.4%, בעיקר בשל צניחת מחירי הנפט שאיפשרה דלק זול יותר.

קרן המטבע: יוון זקוקה לתקופת חסד ארוכה יותר

החוזים על המסחר בוול סטריט מורים על יציבות במדדים המובילים, לאחר הסכם הגרעין עם איראן ועל רקע המשך אי הוודאות לגבי יוון. באירופה נרשמות ירידות שערים קלות. מחיר הנפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.1% ל- 52.15 דולר לחבית. בינתיים באירופה, פגישת שרי האוצר של גוש היורו לא העלתה פיתרון לגבי הלוואות גישור שלהן יוון זקוקה בחודשיים הקרובים כדי לעמוד במועדי הפירעון שלה ביולי ובאוגוסט. בנפרד, מסמך של קרן המטבע הבינלאומית שהודלף והגיע לידי רויטרס הראה כי יוון זקוקה למחילת חובות גדולה יותר מכפי שגוש היורו מודה, וכי היא צריכה תקופת חסד של 30 שנה.

הבנק הפתיע לחיוב עם רווח בסך 6.29 מיליארד דולר

רווחי ג'יי.פי. מורגן צ'ייס ברבעון השני טיפסו בכ-5% והסתכמו ב-6.29 מיליארד דולר ברבעון השני, לעומת הרבעון המקביל ב-2014, ומעל לתחזיות אנליסטים. הכנסות החברה נחלשו ל-24.53 מיליארד דולר, ירידה מעט פחותה מהתחזיות.

ההסכם עם המערב דחף את מניות האנרגיה של איראן כלפי מעלה

בורסת טהרן מטפסת, בהובלת חברות הנפט והגז, בעקבות ההסכם שהושג בין איראן למעצמות העולם בנוגע לתכנית הגרעין האיראנית. בורסת המניות עלתה היום ב-0.3% לרמתה הגבוהה מאז אפריל. טמין פטרוליאום אנד פטרוכמיקל אינווסטמנט טיפסה ב-3.2%. אספהאן אויל רפיינינג עלתה ב-4.3%.

בורסת טהרן, היום, בנקודותצילום: בורסת טהרן

התפוקה התעשייתית בגוש היורו הצטמצמה

התפוקה התעשייתית של גוש היורו במאי הייתה מאכזבת, וירדה ב-0.4%, לאחר עלייה של 0.1% באפריל ולעומת תחזיות כלכלנים לעלייה של 0.2%. עם זאת, התפוקה עדיין גבוהה ב-1.6% לעומת מאי 2014.

בינתיים בבריטניה ירדה האינפלציה ביוני לאפס, לאחר עלייה של 0.1%, ונמוך משמעותית מיעד האינפלציה של הבנק המרכזי. מחירי הדיור לעומת זאת, טיפסו ב-5.7% במאי, בהמשך לעלייה של 5.5% באפריל. מחיר הבית הממוצע בבריטניה טיפס ל-274 אלף ליש"ט. מי שחשבו שהאינפלציה הנמוכה תהיה מספקת בשביל להותיר את הריבית בבריטניה בשפל של 0.5% בו היא נמצאת, ודאי הופתעו מדבריו של נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מרק קרני, היום בנאום בפרלמנט. קרני אמר כי העלאת הריבית מתקרבת, בהתחשב בביצועים הכלכליים של בריטניה.

שרי האוצר של האיחוד האירופי מנסים לגבש הלוואת גישור ליוון

בעוד ציפראס מנסה לגבש רוב בהצבעה הצפויה מחר בפרלמנט היווני על קבלת תכנית הצנע האירופית, שרי האוצר של האיחוד האירופי נפגשו בניסיון לגבש הלוואת גישור ליוון, שתאפשר לה להמשיך לממן פעילותה עד לאישור הסכם סופי, מה שצפוי לקחת כשבועיים.

שר האוצר של בריטניה, ג'ורג' אוסבורן, מתנגד לשימוש בקרן החילוץ של האיחוד האירופי לחילוץ נוסף ליוון.

טוקיו עלתה ב-1.5% אך שנחאי ננעלה בירידה של 1.2%

מגמה מעורבת בבורסות אסיה: טוקיו עלתה ב-1.5%; סיאול ירדה ב-0.1%; אוסטרליה טיפסה ב-1.9%; הונג קונג יורדת ב-1.1% ושנחאי ננעלה בירידה של 1.2% ועוררה חשש כי הצניחה של הבורסה בחודש האחרון טרם הגיעה לסיומה, למרות כמה ימי עליות.

היורו ירד אל מתחת לרף של 1.1 דולר

היורו נחלש קמעה, פחות מ-0.1%, אך תנודה זו מורידה אותו אל מתחת לרמה של 1.1 דולר ליורו, והוא נחסר כעת ב-1.0993 דולר. אתמול נחלש היורו על רקע הערכות כי ההסכם שהושג עם יוון לא רק שאינו פותר את "הבעיה היוונית", כי אם מערער את יסודות האחדות של איחוד המטבע. היום עולה גם השאלה האם ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, יצליח כלל לקבל את אישור הפרלמנט להסכם מחר, כנדרש.

שר האנרגיה של יוון פירסם הצהרה בה קרא לציפראס לדחות את ההסכם

שר האנרגיה של יוון, פנגיוטיס לפזאניס, יוצא כעת במרד ברור נגד ראש הממשלה אלכסיס ציפראס, לאחר שפירסם הצהרה בה טען כי ההסכם שהושג עם נושיה של יוון בלתי מתקבל על הדעת "ומבטל את המנדטי העממי ואת ה'לא' הגאה של העם היווני במשאל העם. ה'שותפים' שלנו, בהובלת הממסד הגרמני, התנהגו למדינתו כאל קולוניה, ואינם יותר מסחטנים אכזריים ורוצחים שכירים פיננסיים". לפזאניס, שכבר התנגד ביום שישי בהצבעה בפרלמנט להמשך המשא ומתן עם הנושים, קרא לציפראס לדחות את ההסכם שהושג לאחר שעות רבות ביום שני בבוקר.

ציפראס נפגש הבוקר עם חברי סיעתו בפרלמנט בניסיון לזכות בתמיכתם לקראת ההצבעה על ההסכם מחר. ההסכם שהושג אתמול מחיל צנע חריף ורפורמות נרחבות ביוון, וכן שעבוד של נכסי מדינה בשווי 50 מיליארד יורו, ונתפס על ידי רבים כמשפיל. אחרים רואים בו פשוט לא ישים, וביוון, בה הבנקים סגורים כבר שבועיים, הוא עורר זעם רב.

פנגיוטיס פלזאניס, שר האנרגיה בממשלת סיריזה ביווןצילום: בלומברג

דיפלומט איראני: הושג הסכם גרעין עם המערב

דיפלומט איראני אמר לרויטרס כי הושג הסכם גרעין היסטורי בין איראן ל-6 מעצמות. במסגרת ההסכם, יוקלו הסנקציות על איראן, בתמורה לצמצום תכנית הגרעין שלה. "כל העבודה הקשה השתלמה והגענו להסכם", אמר הדיפלומט לרויטרס בבקשה לשמור על עילום. שם. גורם נוסף במשלחת האיראנית אישר את ההגעה להסכם.

מחיר הנפט הגולמי צונח על רקע הדיווח על ההסכם. מחיר החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט יורד ב-2.1% לרמה של 51.11 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. מחיר הברנט למסירה בספטמבר יורד בלונדון ב-1.6% לרמה של 57.2 דולר לחבית.

התמ"ג בסינגפור טיפס ב-1.7% בלבד ברבעון השני

כלכלת סינגפור הצטמצמה ב-4.6% ברבעון השני של השנה לעומת הרבעון השני, לפי נתוני משרד המסחר והתעשייה במדינה, ירידה חדה בהרבה מתחזיות כלכלנים. המשרד תיקן את נתון הצמיחה בתמ"ג ברבעון הראשון ל-4.2%. לעומת הרבעון השני של 2014, צמחה הכלכלה ב-1.7% ברבעון השני, לאחר צמיחה שנתית של 2.8% ברבעון הראשון. את ההאטה ברבעון השני הוביל מגזר הייצור, שהצטמצם ב-4%.

המסלול המרהיב בסינגפור. החידוש של סינגפור טרם התיישן

וול סטריט בזינוק התלת-יומי החד ממארס

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית זה היום השלישי ברציפות ומדד S&P 500 השלים את הזינוק התלת-יומי החד ביותר מאז חודש מארס, לאחר שמנהיגי גוש היורו הגיעו להסכם לחילוץ יוון שנועד לפתור את משבר החוב במדינה ולמנוע את יציאתה מגוש היורו. מגזר הטכנולוגיה הוביל את העליות, ומניות אמזון, מיקרוסופט ופייסבוק טיפסו כולן ביותר מ-2%. מניית נטפליקס קפצה ב-4% ונסגרה בשיא.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.5%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.2%; מדד S&P 500 הוסיף 1.1%.

ההסכם המתגבש עם איראן הכביד על הנפט

ההסכם בין יוון לנושיה לא הצליח לתמוך במחירי הנפט, לאחר שהסכם הגרעין המתגבש בין איראן לשש המעצמות הגביר את החששות כי הסרת הסנקציות מאיראן תגרום להצפת שוקי הנפט העולמיים במיליוני חביות נוספות מאיראן. ירידת מחירי הנפט התמתנה בהמשך היום לאחר שארגון אופ"ק הוריד היום את תחזית תפוקת הנפט של 12 המדינות החברות בו לשנה הנוכחית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו בניו יורק במחיר של 52.2 דולר לחבית, ירידה של 1%, לאחר שבמהלך המסחר כבר נפלו למחיר של 51.26 דולר לחבית. בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט נסגרו במחיר של 57.85 דולר לחבית, ירידה של 1.5%.

שר החוץ האמריקאי קרי ועמיתו האיראני זריף בפגישתם בז'נבהצילום: אי־אף־פי

רוביני: כלכלת ושוקי היורו יתאוששו בעקבות ההסכם עם יוון

הכלכלן נוריאל רוביני העריך היום כי ההסכם בין יוון לנושיה, אם אמנם ייושם, יאפשר לכלכלת ושווקי גוש היורו לשוב ולצבור תנופה כמו בחודשים הראשונים של השנה. בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס אמר רוביני כי ההסכם, למרות מגרעותיו, מוכיח כי בסופו של דבר אירופה מצליחה להתאחד, אפילו כאשר מדובר בסיוע לחוליה החלשה ביותר שלה.

"זהו הסכם מועיל, חיובי עבור גוש היורו, ומשמעותו היא כי לעת עתה, הסיכונים שעלולים היו לגרור תמחור מחדש בסיסי של נכסי גוש היורו, לא יתממשו", אמר רוביני, המשמש כפרופסור לכלכלה ועסקים בינלאומיים באוניברסיטת ניו יורק.

באשר ליוון, העריך רוביני כי כעבור זמן הכסף יתחיל לזרום חזרה למערכת הבנקאית, הסנטימנט יתחיל להשתפר, והצמיחה אמורה בסופו של דבר לצבור תנופה. עם זאת, בשל שבריריות המערכת הבנקאית, כנראה שברבעונים הקרובים ההגבלות הון יישארו על כנן במידה זו או אחרת, הוסיף רוביני.

צילום: בלומברג

בורסות אירופה בראלי הגדול ביותר מ-2011

בורסות אירופה המשיכו את הראלי הגדול ביותר מאז שנת 2011, ומדדי המניות של איטליה ופורטוגל השלימו זינוק של יותר מ-10% בתוך ארבעה ימים, לאחר שיוון ונושיה הגיעו להסכם שיסלול את הדרך לחבילת חילוץ חדשה ליוון.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1% והשלימה בכך עלייה של 4.8% בתוך ארבעה ימי מסחר - העלייה החדה ביותר בפרק זמן של ארבעה ימים מאז דצמבר; פרנקפורט עלתה ב-1.5%; פריז קפצה ב-1.9% והשלימה בכך זינוק של 8.5% בתוך ארבעה ימי מסחר; מדריד טיפסה ב-1.7% בדרכה לזינוק של 8.5% בארבעה ימים; מילאנו עלתה ב-1%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 קפץ ב-2% בדרכו לזינוק של 6.4% בארבעה ימי מסחר.

בורסת אתונה המשיכה גם היום להיות סגורה, כמו גם הבנקים ביוון, אולם תעודות סל העוקבות אחרי שוק המניות היווני הנסחרות בארה"ב נופלות כעת ב-3.5% לאחר שמוקדם יותר כבר זינקו ביותר מ-5%.

עוד לפני שתקבל אגורה, יוון צריכה להתחנן

ההסכם המלא שהושג הלילה בין מנהיגי גוש היורו עלה לאתר הנציבות האירופית. מפרטי ההסכם עולה כי ההבנות שאליהן הגיעו הלילה נועדו לשמש הקדמה לחבילת חילוץ שלישית למדינה. במסגרת בקשת החילוץ ממנגנון היציבות האירופי (ESM), תידרש יוון להגיש בקשת חילוץ גם לקרן המטבע הבינלאומית.

עוד לפני שיוון תתחיל לקבל סיוע, היא התחייבה להציג שורה של רפורמות שיגדילו את הכנסות הממשלה – כמו העלאת מסים – ויצמצמו את ההוצאות – כמו קיצוץ נוסף בפנסיות. בסך הכל, 37.5 מיליארד יורו מקרן ההפרטות ישמשו לכיסוי החוב של יוון – 25 מיליארד יורו מהסכום הזה אמור לכסות את חובות הבנקים במדינה. רק 12.5 מיליארד יורו מתוך קרן ההפרטות יוקדשו לתמיכה בצמיחה של יוון. עד 20 ביולי תקבל 7 מיליארד יורו – שאת רוב הסכום תצטרך לפרוע מיד לקרן המטבע ולבנק המרכזי של אירופה, והיא תקבל 5 מיליארד דולר נוספים עד אמצע אוגוסט. היקף חבילת החילוץ מוערך ב-82-86 מיליארד יורו.

ראש ממשלת יוון: "לקחנו אחריות"

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, מגיב גם הוא להסכם. "נלחמנו בקרב קשה. אנחנו מתמודדים מול החלטות קשות", אמר לשאלות עיתונאים אחרי סיום הפגישה הלילית הארוכה. "לקחנו אחריות על ההחלטות כדי להימנע מהתוכניות הקיצוניות ביותר של החוגים השמרנים באירופה. הצלחנו לפרוס מחדש את החוב ולהבטיח מימון לטווח הבינוני. יוון תמשיך להיאבק כדי שתוכל לשוב לצמיחה". בקשר להעברת נכסי ההפרטה לקרן פרטית, אמר ציפראס כי הקרן תנוהל באתונה – ולא בלוקסמבורג – כפי שדרשו מדינות בפגישה.

עוד הוא אמר, לפי ציטוטים שפורסמו באתר ה-BBC כי "מנענו את התוכנית לגרימה של מחנק פיננסי וקריסה של הבנקים. שלחנו מסר של כבוד לכל אירופה".

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, משיב לשאלות עיתונאיםצילום: אי־פי

מרקל: לא תהיה מחילת חובות, החוק נגד הצנע יבוטל

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הגיבה הבוקר להסכם ולסיכויים כי הפרלמנט היווני לא יאשר את ההסכם. "המצב ביוון מתוח מאוד, זה האינטרס של יוון לעשות את כל הצעדים כדי שזה יקרה. אין לי שום סיבה לפקפק במסגרת הזמן שהסכמנו עליה, החוקים כבר הוכנו. אני חושבת שאפשר להרוויח מחדש את האמון".

היא הגיבה לקרן הפרטים שבה יוחזקו הנכסים ואמרה כי הצעד הזה נדרש מכיוון ש"רצינו לקבל הכנסות גבוהות ככל האפשר מהנכסים האלה. אנחנו צריכים לתמוך בתוכנית, ראינו בעבר שהיו בעיות ביישום התוכניות". היא גם אמרה שלא תהיה מחילת חובות ליוון. ואולם ביוון קיימת בעיה חוקית לאישור התוכנית החדשה, בגלל שממשלת סיריזה העבירה בפברואר חוק "אנטי-צנע", שלפי מרקל הוא יבוטל.

נשיא הנציבות האירופית: "אני בטוח שהפרלמנט היווני יאשר את ההסכם"

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, אמר כי "אני בטוח שהפרלמנט היווני יאשר את ההסכם". ואולם ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, עשוי להתמודד עם כיסי התנגדות בתוך המפלגה שלו – סיריזה – שמורכבת מ-14 סיעות קטנות, חלקן קיצוניות מאוד. אם לשפוט על פי התגובות ברשתות החברתיות, נראה כי תוקפים את ציפראס על שהתקפל מול קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

יוון תפריט נכסים ותעביר את הסכום לקרן חיצונית

יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, שמשמש גם בתפקיד שר האוצר של הולנד, ירון דיסלבלום, חזר על הדברים שלפיהם ההסכם ידרוש את אישור הפרלמנט היווני. "כדי לבנות אמון בין המדינות החברות ובתהליך". הוא טען שיש צורך דחוף ברפורמות של יוון בשוק העבודה ובשוק הסחורות.

הוא התייחס גם לאחת מהשאלות המרכזיות: שאלת העברת הכספים מהפרטת הנכסים של יוון לקרן חיצונית – מהלך שאליו יוון התנגדה באופן נחרץ. ואולם ככל הנראה, נאלץ ציפראס להתקפל בסופו של דבר לדרישות שהעמידו מנהיגי גוש היורו, וקרן חיצונית תשתמש בסכומים שיתקבלו מהפרטות לצורך הפחתת החוב של יוון. 25 מיליארד יורו שיוכנסו לקרן יוזרמו קודם כל לבנקים במדינה – כדי שניתן יהיה להטיח את יציבותם. מהסכום הנותר: 50% יושקעו מחדש ביוון ו-50% ישמשו להפחתת החוב הציבורי במדינה.

טאסק: יוון תוכל לעמוד על הרגליים

"הייתה לנו היום מטרה אחת: להגיע להסכם. אחרי 17 שעות – הגענו לזה.

יש תנאים קשיחים שצריך לעמוד בהם – אישור הפרלמנט – ורק אז התוכנית תוכל להתחיל. היא תוכל לאפשר ליוון לעמוד על הרגליים ולתקן את הנזק הכלכלי החמור שנגרם לה.

אני מקבל בברכה את ההתקדמות שעוזרת להשיב את האמון בין השותפים.

קבוצת שרי האוצר תעבוד עם השותפים ותדון בתנאים הסופיים ובמימון גישור".

החלה מסיבת העיתונאים

בראיון לבלומברג אמרה יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, כי ההסכם "יבנה אמון" בין מדינות אירופה. קרן המטבע הבינלאומית ספגה אש מיוון בגלל המעורבות שלה בחילוץ המדינה. בקרוב תחל מסיבת העיתונאים שמסכמת את הדיון המרתוני.

יוון תקבל חילוץ נוסף בתמורה לרפורמות עמוקות

גם נשיא המועצה האירופית, דונלד טאסק, צייץ כי מנהיגי גוש היורו הגיעו להסכם עם יוון. ככל הנראה, יוון תקבל חבילת חילוץ שלישית ותערוך רפורמות משמעותיות, אך עדיין לא ידוע איך נפתרו נקודות המחלוקת העיקריות: מעורבות קרן המטבע בחילוץ ושאלת האחזקה בסכומים שיתקבלו מהפרטת נכסים.

היום ב-15:00 יתכנסו שרי האוצר של גוש היורו לאישור סופי של ההסכם.

ראש ממשלת בלגיה: "יש הסכם"

ראש ממשלת בלגיה, שארל מישל, צייץ בטוויטר: "הסכם". פרטיו עדיין לא ידועים.

דובר ממשלת קפריסין צייץ גם הוא: "נראה שיש הסכם... לאירופה מגיעות קצת חדשות טובות".

נשיאת ליטא עוזבת את חדר הישיבות ומבטיחה: "כמעט, כמעט"

גם נשיאת ליטא, דליה גריבאוסקאיטה עזבה את חדר הישיבות כשהיא קוראת "כמעט כמעט" אל עבר העיתונאים שהתקיפו אותה בשאלות.

שר האוצר של פינלנד, אלכסנדר סטאב, שהביע בעבר התנגדות נחרצת להשארת יוון בגוש היורו, לא השתתף אמנם בישיבת מנהיגי גוש היורו שנמשכת כבר יותר מ-15 שעות, אך הוא התייחס אל הנעשה שם כשניסה להזדהות עם המשתתפים. "התעוררת אחרי (שנת לילה) טובה והבנתי שהפגישה עדיין נמשכת. אני מרחם על כל המשתתפים בתוך חדר הישיבות ומחוצה לו", צייץ סטאב בטוויטר.

בטוקיו ננעל המסחר בעליות של 1.6%; הונג קונג עולה ב-0.1%; שנחאי מטפסת ב-2.7%.

נשיאת ליטא דליה גריבאוסקאיטהצילום: אי־אף־פי

ראש ממשלת סלובניה עוזב את חדר הישיבות: "נשאר עוד נושא אחד פתוח"

מנהיגי גוש היורו נפגשים כבר יותר מ-14 שעות ברצף, ובנוסף לעיתונאים העייפים, גם כמה ממנהיגי המדינות מתחילים להישבר. מירו צ'ראר, ראש ממשלת סלובניה, העלה בטוויטר פוסט אחרי שיצא מחדר הישיבות ובו כתב כי "רק עוד נושא אחד נותר פתוח". את צ'ראר ייצג בחדר הישיבות ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה.

קצת מוקדם יותר צייץ דובר ממשלת קפריסין, ניקוס כריסטודולידס כי "אחרי 14 שעות של פגישה של מנהיגי גוש היורו, התוצאות עדיין לא ברורות".

וארופאקיס: גרמניה רצתה מראש להוציא אותנו מגוש היורו

יאניס וארופאקיס, שכיהן בתפקיד שר האוצר של יוון עד השבוע שעבר והתפטר אחרי ששרי האוצר של אירופה סירבו לקיים עמו דיונים, העלה פוסט חדש לבלוג שלו ובו הוא טען כי הגרמנים רצו מראש להוביל ליציאה של יוון מגוש היורו. "איך אני יודע שיציאה של יוון מגוש היורו היא חלק מהתוכנית של ד"ר שויבלה (וולפגנג שויבלה, שר האוצר של גרמניה) לאירופה? כי הוא אמר לי את זה!" כתב וארופאקיס בבלוג שלו שבו הביא בקיצור מאמר שפורסם בעיתון הגרמני "די צייט".

יאניס וארופאקיסצילום: בלומברג

העיתונאים מאבדים סבלנות

מלבד מנהיגי המדינות, מחוץ לאולם בבריסל שבו מתקיימים הדיונים עם יוון מתכנסים עיתונאים מכל העולם שממתינים לתוצאות הפגישה. ואולם נראה כי חלק מהעיתונאים כבר איבדו סבלנות כשחלק מהם נרדמו עד שתצא הודעה. חלק מהעיתונאים גם צייצו בטוויטר על "מרד" מחוץ לחדר הישיבות כשהם דפקו על השולחנו בניסיון כושל לזרז את השיחות.

עיתונאים ממתינים לתוצאות הפגישה בבריסלצילום: רויטרס

הדרישות מיוון: תפריטו - ותנו לנו לשמור על הכסף שתקבלו

השיחות בבריסל בין מנהיגי יוון, גרמניה, צרפת והאיחוד האירופי עדיין נמשכות, כשלפני כמה דקות יצאה הודעה כי הם נכנסים "לישורת האחרונה" של השיחות. מוקדם יותר אתמול הוצע ליוון להעלות את ההסכם המוצע לה להצבעה כבר ביום רביעי, או שתיאלץ "לעזוב זמנית" את גוש היורו, כפי שהציע כבר בסוף השבוע שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה.

בין הדרישות שהעמידו בפני ממשלת יוון היתה מכירת נכסים ממשלתיים בסכום של 50 מיליארד יורו – ושמירה על הכסף המתקבל מהצעד הזה על ידי מדינה אחרת. ואולם צעד זה, שהוא למעשה הפרטה, מנוגד לחלוטין למצע הבחירות של קואליציית השמאל של סיריזה. בנוסף, שמירה על הכסף בידי מדינה אחרת פוגעת באופן חריג בעצמאות הפיסקלית של יוון. הדלפות מחדר הדיונים גורסות כי יוון הסכימה לערוך הפרטות בהיקף של 17 מיליארד יורו – אך לשמור על הכסף באתונה.

למרות המשבר ביוון: עליות בבורסות אסיה

בבורסות אסיה נרשמות היום עליות שערים על רקע נדנדת המניות שנרשמת בחודש האחרון בבורסה בסין. העליות שנרשמו ביום שישי בבורסות וול סטריט, שיכנעו את המשקיעים כי ניתן להזרים כספים גם לשוק המניות האסייאתי. טוקיו עולה ב-1.6%; הונג קונג מטפסת ב-0.3%; שנחאי קופצת ב-2.3%; סיאול מתחזקת ב-1.2%; סידני עולה ב-0.6%. הדולר היורד בשיעור קל מול הין והוא נסחר סביב שער של 122.71 ין לדולר.

בתום שעות של דיונים ליליים, פסגת מנהיגי גוש היורו עדיין נמשכת כשהמנהיגים נדרשים להכריע על גורל יוון: תישאר בגוש היורו ותקבל חבילת חילוץ שלישית, או שצא מגוש היורו ותחזור לדרכמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים