הסכם החילוץ ההיסטורי: כך הכניעה גרמניה את יוון

לאחר 17 שעות של משא ומתן הגיע ראש ממשלת יוון להסכמה עם יתר מנהיגי אירופה ■ הבנקים ביוון יישארו סגורים לפחות עד יום חמישי ■ שר העבודה היווני: ההסכם לא מעשי, בחירות חדשות עוד השנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לאחר מגעים ממושכים של יותר מ-17 שעות, הודיעו הבוקר מנהיגי אירופה כי הגיעו להסכם שנועד לפתור את משבר החוב היווני ולהימנע מעזיבתה של יוון את גוש היורו. ההסכם כרוך בתנאים קשים שעלולים להוביל להתנגדות חריפה ביוון, בהם שעבוד של נכסים בשווי 50 מיליארד יורו.

"פסגת המנהיגים הגיעה להסכמה פה אחד", כתב דונלד טוסק, נשיא המועצה האירופית, בחשבון הטוויטר שלו היום בבוקר. הוא הוסיף כי תוכנית החילוץ החדשה ליוון תכלול "רפורמות רציניות ותמיכה כלכלית". לפי דיווח ב"פייננשל טיימס", יוון היתה כבר קרובה מאוד לעזיבת גוש היורו. בשעה 6 בבוקר ביום שני, לאחר הדיונים הממושכים, מרקל וציפראס כבר קמו ממקומותיהם והלכו לכיוון הדלת, כשכל אחד מהם יודע שמשמעות הדבר היא עזיבה של יוון את גוש היורו. מי שמנע זאת, לפי הדיווח, היה טוסק, שאמר להם "מצטער, אתם בשום פנים ואופן לא עוזבים את החדר הזה", וגרם להם להישאר ולהגיע להסכם.

ההסכם נועד לספק ליוון חבילת חילוץ שלישית בתוך חמש שנים, אך עדיין לא ידוע מה יהיה הסכום הכולל שלה. עם זאת, מסמך של מנהיגי גוש היורו חשף כי מומחים מעריכים שיוון תזדקק לסכום של בין 82 מיליארד יורו (91 מיליארד דולר) ל-86 מיליארד יורו (96 מיליארד דולר) כדי לייצב את כלכלתה, לשקם את הבנקים ולעמוד בהתחייבויות החוב שלה בשלוש השנים הקרובות. שרי האוצר של גוש היורו יתכנסו היום אחר הצהריים כדי לדון בפרטי ההסכם.

אנגלה מרקל חוגגת את נצחון גרמניה על יוון

תוכנית החילוץ תהיה כפופה לתנאים מחמירים ותלווה בחבילה לעידוד הצמיחה והתעסוקה בשווי 35 מיליארד יורו. בניגוד לרצונו של ציפראס, קרן המטבע הבינלאומית (IMF) תמשיך להיות מעורבת בחילוץ. כמו כן, תוקם קרן חיצונית שאליה יועברו ההכנסות ממכירת נכסים בבעלות הממשלה בשווי של כ-50 מיליארד יורו לטובת פירעון החובות. 25 מיליארד יורו מתוך הקרן יוקדשו להיוון מחדש של הבנקים היוונים, ו-12.5 מיליארד יורו מתוכה יוקדשו להשקעות ביוון, אמרה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עם סיום הפגישה.

בנוגע לאפשרות של מחילת חובות ליוון לא נאמר דבר במפורש בהסכם, אך ישנה רמיזה כי הנושים מוכנים לבוא לקראת יוון לאחר אישור ההסכם בפרלמנט היווני. בהסכם נכתב כי שרי האוצר "מוכנים לשקול, אם יהיה צורך בכך, אמצעים נוספים אפשריים (תקופת חסד ארוכה יותר או הארכה של מועדי הפירעון) שנועדו להבטיח שצרכי המימון יישארו ברמה שניתן לעמוד בה".

הנושים הציבו שורה של תנאים מקדימים שעל יוון למלא כבר בחודש הקרוב, כדי לקבל את חבילת החילוץ. בין היתר עליה לשנות את מערכת המע"מ ולהרחיב את בסיס המס כדי להגדיל את הכנסות הממשלה, להציג צעדים לרפורמה במערכת הפנסיה ולאמץ תוכנית שתריץ הליכים משפטיים אזרחיים.

מחוץ לבנק באתונה, הבוקר

עוד לפני שתתחיל לקבל את חבילת החילוץ, תקבל יוון הלוואות גישור שיסייעו לה לפרוע חובות שמועדי הפירעון שלהם חלים במהלך הקיץ הקרוב: חוב של 7 מיליארד יורו שעליה לפרוע עד ל-20 ביולי, וסכום של 5 מיליארד יורו שעליה לפרוע עד לאמצע אוגוסט.

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) שקיים היום שיחת ועידה מיוחדת כדי לדון במנגנון הזרמת נזילות החירום (ELA) שעזר עד עתה לבנקים היוונים לשרוד, החליט בינתיים לא להרחיב את הסיוע שלו, כדי להמתין בינתיים לאישור ההסכם בפרלמנט היווני ביום רביעי. ביום רביעי גם תיפתח פגישה בת יומיים של ה-ECB בפרנקפורט. הבנקים ביוון, אשר סגורים מאז ה-29 ביוני, יישארו סגורים לפי שעה, אמר גורם במשרד האוצר היווני לרויטרס, מבלי לציין עד מתי יהיו סגורים. כמה בנקאים אמרו לרויטרס כי המטרה היא לפתוח את הבנקים ביום חמישי. בינתיים מותר לאזרחי יוון למשוך סכום של עד 60 יורו ביום מהכספומטים.

הדרישות המחמירות של הנושים הבינלאומיים בהובלת גרמניה מכבידות את הלחץ על ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, שצריך להביא את ההסכם לאישור הפרלמנט היווני ביום רביעי, והן עלולות לעורר זעם בקרב אזרחי יוון, שרובם הצביעו נגד תנאים דומים במשאל העם שהתקיים במדינה ביום ראשון שעבר. פלגים שונים בתוך מפלגתו של ציפראס, סיריזה כבר הביעו התנגדות לתוכנית, ושר העבודה פאנוס סקורלטיס אמר כי התנאים אינם מעשיים ויובילו לבחירות חדשות ביוון.

ראש ממשלת יוון, ציפראס

"נלחמנו בקרב קשה. אנחנו מתמודדים מול החלטות קשות", אמר ציפראס לאחר סיום הפגישה. "לקחנו אחריות על ההחלטות כדי להימנע מהתוכניות הקיצוניות ביותר של החוגים השמרנים באירופה. הצלחנו לפרוס מחדש את החוב ולהבטיח מימון לטווח הבינוני. יוון תמשיך להיאבק כדי שתוכל לשוב לצמיחה". בקשר להעברת נכסי ההפרטה לקרן פרטית, אמר ציפראס כי הקרן תנוהל באתונה – ולא בלוקסמבורג – כפי שדרשו מדינות בפגישה. עוד אמר ציפראס כי "מנענו את התוכנית לגרימה של מחנק פיננסי וקריסה של הבנקים. שלחנו מסר של כבוד לכל אירופה".

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הגיבה להסכם ולסיכויים כי הפרלמנט היווני לא יאשר את ההסכם. "המצב ביוון מתוח מאוד, זה האינטרס של יוון לעשות את כל הצעדים כדי שזה יקרה. אין לי שום סיבה לפקפק במסגרת הזמן שהסכמנו עליה, החוקים כבר הוכנו. אני חושבת שאפשר להרוויח מחדש את האמון". בנוגע לקרן שאליה ישועבדו הנכסים היוונים, אמרה מרקל כי צעד זה נדרש מכיוון ש"רצינו לקבל הכנסות גבוהות ככל האפשר מהנכסים האלה. אנחנו צריכים לתמוך בתוכנית, ראינו בעבר שהיו בעיות ביישום התוכניות". היא גם אמרה שלא תהיה מחילת חובות ליוון. משנשאלה מרקל אם התנאים הקשים שנכפו על יוון לא דומים לאלה שנכפו על גרמניה לאחר מלחמת העולם הראשונה, היא השיבה כי "אני לא עוסקת בהשוואות היסטוריות".

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, הביע ביטחון בכך שההסכם יאושר בפרלמנט היווני, ודחה את הטענות על כך שיוון הושפלה כשהסכימה לתנאים שאליהם התנגד ציפראס במשך זמן רב כל כך. "זוהי פשרה, אין כאן מנצחים ואין מפסידים", אמר. "אני לא חושב שהעם היווני הושפל, וגם לא שהאירופים האחרים הפסידו. זהו הסכם אירופי טיפוסי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות