פרשנות |

האם יוון "תעזוב זמנית" את גוש היורו?

קשה להבין איך ההצעה הגרמנית נכנסה למסמך רשמי של גוש היורו, ועוד יותר קשה להבין איך מישהו חושב שיוון יכולה לעזוב "באופן זמני" את גוש היורו – ואח"כ גם לחזור אליו

מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי

בשבוע שעבר, מי שעוקבים מקרוב אחר המשא ומתן הממושך והמלאה בין יוון ליתר גוש היורו, אולי שמו לב להערת אגב של שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, שהדגים קשיחות רבה לאורך כל הדרך מול יוון והתקשה להסתיר סלידה ממפלגת השלטון היוונית סיריזה ומכל התנהלותו. שויבלה אמר כי יתכן ויוון תיאלץ לחזור לדרכמה "באופן זמני" - אמירה שהעלתה תהיות מיידיות לגבי כוונתו. האם הוא מתכוון לשבוע-שבועיים של שטרי חוב ממשלתיים שיאפשרו המשך תפקוד של הכלכלה היוונית, או שמא הוא התכוון לעזיבה ממושכת יותר של גוש היורו, לכמה חודשים, או אולי אף שנים?

בסוף השבוע התברר, במסמך גרמני שדלף לתקשורת באירופה, כי שויבלה ככל הנראה התכוון לאפשרות השנייה דווקא. הצעה שכזו ככל הנראה כוללת ארגון מחדש מסויים של חובות יוון, החזרתה לתפקוד באמצעות מטבע מקומי, שיאפשר לממשל גמישות מוגברת ושליטה טובה יותר במחירי המוצרים המקומיים והייצוא. כאשר יוון תצליח לעמוד על הרגליים בשנית, ייבחן האם עמדה בדרישות האירופאיות לחוסן תקציבי, צמצום חובות ורפורמות מבניות במשק, ואו אז תוכל לחזור לגוש היורו.

לא ברור התוקף החוקי של הצעה מסוג זה – אחת הסיבות לכך נעוצה בהתנגדותה של גרמניה עצמה, בעת ניסוח האמנות שביססו את האיחוד האירופי ואת גוש היורו, לסמכויות "עם שיניים" שיאפשרו ענישה של מדינות החורגות מהכללים התקציביים שקבע האיחוד האירופי. לגרמניה כמובן היה אינטרס בכך – אפילו היא לא עמדה בתנאים שהוגדרו בתחילת הדרך וחרגה מתקרת הגירעון התקציבית של גוש היורו.

אך מה שברור הוא שהצעה כזו חורגת מהתפיסה הסולידרית של השוק האחיד שיאפשר לכל חברותיו לפרוח ולשגשג, שעמדה בבסיס הקמת גוש היורו. מלים של סולידריות כמעט ונעלמו כליל מהשיח האירופי של השבועות האחרונים, ומלים כמו "הכנעה", "ניצחון" ו"שליטה" חדרו אליו יותר ויותר.

מה שעוד ברור הוא שגרמניה דוחפת לכיוון של דחיקת יוון אל מחוץ לגוש היורו – הצעה זו נועדה להסוות את ההתפרקות הראשונה של גוש היורו כ"זמנית". אך קשה להאמין שעזיבת יוון את גוש היורו תהיה זמנית. מעבר לדרכמה, גם לפי התחזיות הורודות ביותר, יפיל את יוון למשבר כלכלי קשה. גם אם תצליח לשוב ולעמוד בתנאים הנוקשים שודאי יידרשו ממנה, לא ברור האם העם היווני יצליח להתגבר על הטראומה של היחס האירופי, וירצה לשוב לגוש היורו, כעת כאשר הוא מבין מה כרוך בכך.

אך למרות כל זאת, ההצעה הצליחה לחדור למסמך הצעות שהעלתה קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, והועבר למנהיגי גוש היורו שנפגשים הערב בבריסל. נראה כי שרי האוצר לא הסכימו לסעיף זה, והעבירו את ההחלטה לידי ראשי המדינות. המסמך הסופי עשוי כבר להעלים הצעה זו, בייחוד על רקע התנגדותו הנחרצת מוקדם יותר היום של נשיא צרפת פרנסואה הולנד לאפשרות זאת. "או שיוון תעזוב את גוש היורו או שלא. אבל אם היא עוזבת, אירופה מצטמקת", אמר הולנד לעיתונאים טרם נכנס לפגישה, ברומזו כי אין בכוונתו לתמוך בהסוואה כוזבת שכזו לכישלון של אירופה לשמור על אחדות.

וולפגנג שויבלה, שר האוצר של גרמניהצילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"