עדכון גלובלי |

האולטימטום האירופי עשוי להפיל את ממשלת סיריזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

ההצעה האירופית מאיימת להפיל את ממשלת סיריזה

הדרישות האירופיות עשויות להפיל את ממשלת סיריזה, לפי דיווח של כתבת "גרדיאן" באתונה. שינוי עמדתו של ראש הממשלה אלכסיס ציפראס, שתומך כעת בהסכם עם גוש היורו, הוביל בסוף השבוע לעריקה של חברי מפלגתו בהצבעה על קבלת ההצעה האירופית. הדרישה האירופית לתחילת יישום הרפורמות הנדרשות מיוון כבר השבוע, מעוררת עוד יותר זעם בפלגים הפחות מתונים בממשלה. יו"ר הפרלמנט היווני, זואי קונסטנטופולו, שביכולתה לעכב את אישור התכנית, אמרה בסוף השבוע כי "על הממשלה מופעלת סחטנות. הנושים מתעקשים להפוך את ה'לא' של השבוע שעבר ל'כן'.

מרקל והולנד לציפראס: יישום מיידי של הרפורמות או עזיבת גוש היורו

גורם בממשל האירופי אמר ל"גרדיאן" כי בפגישה בין ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס לעמיתיו מצרפת וגרמניה, נאמר לו כי עליו להסכים ליישום מיידי של הרפורמות הנדרשות מיוון כבר השבוע – או לעזוב את גוש היורו ולספוג את קריסת הבנקים שלו וכל יתר המשבר הכרוך בכך. אך התנאים החריפים שככל הנראה הוצעו לו עשויים להקשות עליו להסכים. הפגישה בין ה-3, כמו גם נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק ושר האוצר היווני אוקלידס צקאלוטוס, הסתיימה לפני זמן קצר, ופסגת המנהיגים הרחבה צפויה להתחדש בקרוב.

4 מדינות מתנגדות לעזיבת גוש היורו, 9 תומכות ו-5 עדיין על הגדר

לפי חישובי גרדיאן, 4 מדינות מתנגדות נחרצות לעזיבת יוון את גוש היורו – צרפת, איטליה, לוקסמבורג וספרד. 5 מדינות נוספות מוכנות לשקול אפשרות של יציאת יוון גוש היורו, אך היו מעדיפות להימנע מאפשרות זו. 9 מדינות, לעומת זאת, רואות בעזיבת יוון את גוש היורו אפשרות מתקבלת על הדעת, ובראשם גרמניה, אוסטרליה, הולנד וסלובקיה, כמו גם בלגיה, פינלנד, לטביה, ליטא ומלטה.

גוש היורו מציע לבצע בעצמו הפרטות לנכסים יווניים בשווי 50 מיליארד יורו

לפי מסמך ההצעות שנדונו היום על ידי שרי האוצר של גוש היורו, צעד נוסף שמוצע הוא העברת נכסים יווניים בסך 50 מיליארד יורו לידי רשויות גוש היורו, שיפריטו אותם בהדרגה. צעד זה יתבצע, לפי ההצעה, רק אם יוון לא תצליח ליישם תכנית הפרטות "מואצת משמעותית" מהקצב הנוכחי. אם צעד מוצע זה יתקבל, יהיה זה אובדן ריבונות חסר תקדים בגוש היורו.

אם לא יושג הסכם עם יוון הלילה, תוצע לה אפשרות של "עזיבה זמנית" את גוש היורו

אם לא תושג הלילה הסכמה עקרונית עם יוון, לפי מסמך המלצות שרי האוצר של גוש היורו שדלף לרשת סקיי ניוז הבריטית, תוצע ליוון אפשרות לעזוב "זמנית" את גוש היורו, שעשויה לכלול ארגון מחדש של חובותיה. גם הצעה זו תהיה מותנית במשא ומתן, וככל הנראה חזרתה של יוון לגוש היורו בסופו של "פסק-זמן" שכזה תהיה עמידה בשלל תנאים כלכליים ורפורמות נרחבות. אד קונווי מסקיי העלה את המסמך לטוויטר, וציין כי החלקים המסומנים הם אלה לגביהם לא הושגה הסכמה בפגישת שרי האוצר, ואלו העבירו את ההחלטות בנושא לפסגת המנהיגים.

מרקל, ציפראס והולנד נפגשים

מנהיגי אירופה יצאו להפוגה, שבמהלכה מתקיימת פגישה רמת דרג מצומצת יותר, בין ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד ונשיא הנציבות האירופית, הפולני דונלד טוסק וכן שר האוצר היווני, אוקלידס צקאלוטוס. קיומה של פגישה זו מעוררת אופטימיות כי שני הצדדים קרובים להסכמה. ביוון הצהירה בימים האחרונים הממשלה, בתמיכת מפלגות גדולות באופוזיציה, כי אין מנוס מקבלת חבילת סיוע נוספת מהאיחוד האירופי, ככל הנראה בתמורה לרפורמות נרחבות. טרם ידוע האם הושגה פשרה בין שני הצדדים.

ההצעה האירופית: ללא מחילת חובות, כוללת קיצוצים ורפורמות נרחבות

במסמך ההמלצות שהעבירו שרי האוצר למנהיגי אירופה ודלף לעיתונאים בבריסל, הובהר כי מחיקת חובות אינה על הפרק באופן מיידי, אך כן צוינה אפשרות לדון בנושא מחדש בעתיד – תוך הסתייגות כי מחילת חובות מלאה לא תתבצע. לפי המסמך, שרי האוצר מעריכים כעת כי יוון תזדקק לסיוע נוסף של לפחות 82 מיליארד יורו ב-3 השנים הקרובות.

שר האוצר של פינלנד, אלכס סטאב, אמר לאחר יציאתו מפגישת שרי האוצר כי הדגשים עליהם דיברו בפגישה הם כי יוון תאשר את כל הצעדים עד ה-15 ביולי – ובראשם רפורמות נרחבות בשוק התעסוקה, בפנסיה ובמיסוי, וכן התחייבות יוונית לפתוח בהפרטות נרחבות, בהן של חברת החשמל. פרט נוסף שעלה מהמסמך שדלף, הוא כי מנהיגי אירופה מציעים לבחון אפשרות של "יציאה זמנית" מגוש היורו.

עוד מעיקרי ההצעה האירופית: העלאת והאחדת המע"מ, הבטחת עצמאות לשכת הסטטיסטיקה של יוון (ELSTAT), יישום מלא של קיצוצים אוטומטיים, הבטחת מינויים מקצועיים ולא פוליטיים בממשל היווני, וחזרת נציגי נושיה של יוון לאתונה.

שרי האוצר של גוש היורו ליוון: אשרו את הרפורמות בפרלמנט מחר

פגישת שרי האוצר של גוש היורו הסתיימה, ויו"ר הקבוצה, ירון דיסלבלום ההולנדי, מיהר לעבור לפסגת מנהיגי אירופה. לפי דיווחי שרי האוצר שיצאו מן הפגישה הראשונה, הם הציבו ליוון תנאי מרכזי: להעביר את התכנית המוצעת לה כעת בפרלמנט כבר מחר (ב'), או שאין טעם להמשיך בדיונים.

מנהיגי גוש היורו החלו להתכנס לפגישתם בבריסל

מנהיגי גוש היורו החלו להתכנס בבריסל. ובכניסה לפגישתם מתגודדים עיתונאים המבקשים לשמוע מה עמדותיהם טרם כניסתם לפגישה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה לעיתונאים כי המטבע החשוב ביותר בגוש היורו, האמון, אבד, והזהירה כי שרי האוצר של גוש היורו אינם צפויים לפרסם המלצה תמימת דעים שתאפשר הגעה להסכם היום. עוד אמרה מרקל כי "לא יתקבל הסכם בכל מחיר".

לעומתה, נשיא צרפת פרנסואה הולנד הצהיר בבירור כי צרפת תעשה כל שביכולתה להגיע להסכם הלילה, ואמר כי "לא מדובר ביוון בלבד, אלא באירופה כולה". הולנד גם הגיב להצעה הגרמנית שדלפה לעזיבה זמנית של יוון את גוש היורו, ואמר כי "או שיוון תעזוב את גוש היורו או שלא. אבל אם היא עוזבת, אירופה מצטמקת".

שרי האוצר של אירופה חוששים מהחיבוק של הדוב הרוסי

אחד החששות הגאופוליטיים שנגזרים מהמשבר ביוון הוא הידוק הקשרים בין רוסיה של ולדימיר פוטין, ליוון – שהיא גם חברה בנאט"ו. בסוף השבוע התייחס לספקולציות בנושא פוטין כשאמר שרוסיה יכולה לסייע למדינות זרות, אבל לא קיבלה בקשה רשמית. "כמובן שרוסיה יכולה לתמוך בשותפות שלה על אף הקשיים שהיא חווה כיום. היסודות הבסיסיים של הקיום הכלכלי שלנו כיום הם כאלה שיאפשרו לנו לנהוג כך. למעשה, אנחנו עוזרים כבר לכמה מדינות".

אולי כדי להוסיף למתיחות בפגישת שרי האוצר של האירופה, אמר היום שר האנרגיה של רוסיה, אלכסנדר נובאק, כי "רוסיה מתכוונת לתמוך בתחייה של כלכלת יוון על ידי הרחבת שיתוף הפעולה במגזר האנרגיה.

גרמניה ופינלנד מול צרפת ולוקסמבורג: מי ינצח במאבק על יוון?

פגישת שרי האוצר שנערכה אמש נהפכה בשלב מסוים לצורמת במיוחד, כך עולה מהדיווחים שזורמים ממנה. מן העבר האחד ניצבים שרי האוצר של גרמניה, הולנד, פינלנד וסלובקיה, שמתנגדים באופן נחרץ לכל הקלה נוספת בתנאי החילוץ של יוון, ומן הצד השני ניצבים שרי האוצר של צרפת ואיטליה שרוצים לקדם חבילת חילוץ נוספת ליוון. עכשיו מתברר שגם מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופה, וולפגנג שויבלה, שר האוצר של גרמניה, פתחו ביניהם חזית, אחרי ששויבלה פנה אתמול בתקיפות לדראגי ושאל אותו: "אתה חושב שאני טיפש?"

גם לוקסמבורג מתייצבת לצדה של צרפת במאבק על ההגמוניה האירופית מול גרמניה. "זה יהיה אסון למוניטין של גרמניה באירופה ושל האיחוד האירופי בעולם", אמר ז'אן אסלבורן, שר החוץ זל לוקסמבורג בקשר ליציאה של יוון מגוש היורו. "לגרמניה יש אחריות אדירה. זה לא קשור להעלאה באוב של רוחות העבר... אם גרמניה תבחר ביציאה של יוון, זה יגרור קונפליקט גדול יותר מול צרפת. זו תהיה קטסטרופה עבור אירופה".

ראש ממשלת איטליה: "די להשפלת יוון"

דיווחים הזורמים מפסגת שרי האוצר של גוש היורו מעידים על חבילת רפורמות קשה במיוחד שיוון תצטרך לעשות אם היא תרצה לקבל חבילת חילוץ שלישית. בינתיים, שר האוצר של פינלנד, אלכסנדר סטאב, מכחיש את הדיווחים בתקשורת הפינית שלפיהם הוא מונע חתימה על הסכם כלשהו. "אף אחד לא מנסה למנוע הסכם. כולנו מנסים באופן בונה למצוא פתרון במצב קשה מאוד. מה שאנחנו אומרים זה שהתנאים שהוצגו על ידי יוון פשוט לא מספיקים בשלב הזה".

ראש ממשלת איטליה, מתאו רנצי, מעוניין להשאיר את יוון בגוש היורו והוא אמר היום כי "גרמניה צריכה לתת ליוון להישאר בגוש היורו. די כבר! אנחנו חייבים לחתום על הסכם". הוא גם תקף את המהלכים האחרונים ואמר כי אי אפשר יותר להשפיל את יוון.

שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, מגיע לפגישת שרי האוצרצילום: אי־פי

בוטלה פסגת מנהיגי אירופה; הבנקים ביוון יישארו סגורים גם מחר

פסגת מנהיגי 28 מדינות האיחוד האירופי שהיתה אמורה להיערך היום בוטלה, אחרי ששרי האוצר של גוש היורו לא הצליחו להגיע במהלך סוף השבוע להבנות עם יוון על הסכם שיספק לה הזרמת תשלומי סיוע, ואולי חבילת חילוץ שלישית. שרי האוצר של גוש היורו נועדים בשעה זו בניוסיון למצוא פיתרון לקיפאון שמשתק את המערכת הפיננסית ביוון כבר שבועיים. ככל הנראה עכשיו, גם מחר לא צפויים להיפתח בנקים ביוון.

הדלפות מפסגת אירופה: חשש כי הצעתה של יוון לא מספיקה

שרי האוצר של גוש היורו מקיימים עתה פגישת פסגה גורלית שהחלה ב-16:00 לפי שעון ישראל. לפי הדלפות גורמים שמשתתפים במגעים לעיתון "פייננשל טיימס", היוונים הגישו הצעה שכוללת גם רפורמות בשוק העבודה, וכי ההצעה התקבלה על ידי הנושים של יוון כבסיס טוב למשא ומתן על תוכנית חילוץ. יוון מבקשת חבילת חילוץ שלישית של 53 מיליארד יורו בתמורה לקיצוצי הוצאות והעלאת מסים.

מנגד, דיווחים נוספים מהפסגה טענו כי קבלת הפנים להצעה היוונית היתה פושרת. לדברי נציגי מדינות אחרות במו"מ, יוון תיזקק ל-74 מיליארד יורו (83 מיליארד דולר) במימון חדש בשנים הבאות. מגבלות ההון שהוטלו בשבועיים האחרונים על הבנקים ביוון יעלו לאיחוד האירופי 25 מיליארד יורו כדי לתקן את הנזק, דיווח "וול סטריט ג'ורנל". כמה משרי האוצר המשתתפים בפגישה אמרו כי הערכות אלו מעוררות חשש, בנוסף לעובדה כי הסיוע רק יגדיל את חובותיה של יוון.

חשש כי גרמניה תתנגד לתוכנית החילוץ שאישר הפרלמנט ביוון

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס זכה בתמיכה גורפת לתוכנית החילוץ שכוללת קיצוץ בפנסיות ובהוצאות ממשלת יוון וכן העלאות מסים. 251 מ-300 חברי הפרלמנט אישרו את התוכנית. ציפראס אמר כי יפעל להשלמת המו"מ עם נושיו על עסקת החילוץ.

נושיה המוסדיים של יוון – קרן המטבע הבינ"ל, הבנק המרכזי של אירופה והאיחוד אירופי העניקו לתוכנית קודם לכן הערכה חיובית כבסיס לתוכנית חילוץ שבה תקבל יוון 74 מיליארד יורו, אמר מקור בהנהגת גוש היורו. שרי האוצר של גוש היורו ידונו היום בתוכנית, וביום ראשון ייפגשו מנהיגי האיחוד האירופי. לפי מקורות בגוש היורו תתנגד גרמניה לתוכנית, שכן מנהיגיה הולכים ומקשיחים את עמדתם מול היוונים. בכיר יווני במגעים דיווח כי שר האוצר של גרמניה שאל את נציגי יוון כמה כסף ירצו כדי לעזוב את גוש היורו. כמו כן מתעורר החשש להתנגדות הציבור ביוון, שכן תוכנית צנע דומה נדחתה על ידיו במשאל עם ביום ראשון שעבר.

וול סטריט בזינוק החד זה חודשיים; אפל קפצה ב-3%

בורסות וול סטריט רשמו את הזינוק היומי החד ביותר זה חודשיים על רקע תקוות כי יוון ונושיה יצליחו להגיע בסוף השבוע להסכם שימנע מהמדינה לצאת מגוש היורו, ובעקבות המשך התאוששות שוק המניות בסין. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.2% והצליח לחלץ עלייה שבועית של 0.2%; מדד נאסד"ק טיפס ב-1.5% אך נסוג בסיכום שבועי ב-0.2%; מדד S&P 500 הוסיף 1.2% - הזינוק היומי החד ביותר זה חודשיים - אולם סיים את השבוע כמעט ללא שינוי.

מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל התאוששה משפל של חמישה חודשים וקפצה ב-2.7%, לאחר שנפלה בחמישה ימי המסחר הקודמים בכמעט 10%, והגיעה בכך אל סף "תיקון" - שהגדרתו המקובלת היא ירידה של 10% מהשיא.

"שר האוצר הגרמני ליוון: 'כמה כסף תרצו בשביל לעזוב את היורו?"

שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, שאל את צוות המשא ומתן של יוון "כמה כסף תרצו בשביל לעזוב את היורו?", ושר האוצר של הולנד וראש פורום שרי האוצר של גוש היורו, ירון דיסלבלום איים באופן ישיר על עמיתו היווני, כי יגרום לקריסת הבנקים ביוון אם המדינה לא תסכים להחריף את מדיניות הצנע.

כך עולה מראיון מקיף שפירסם אתר התחקירים הצרפתי מדיהפרט (Mediapart) עם חבר בכיר בצוות המשא ומתן של יוון עם נושיה, אשר ביקש לשמור על עילום שם.

יאניס וארופאקיס בצעיף ברברי מדבר עם ירון דיסלבלום בפגישת שרי האוצר של גוש היורו

ילן: העלאת ריבית בארה"ב - כנראה כבר השנה

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, העריכה כי יהיה מקום להעלות את הריבית בארה"ב השנה, בנאומה הראשון מאז ישיבת המדיניות של הבנק המרכזי בחודש שעבר, ולקראת עדותה החצי שנתית בקונגרס בשבוע הבא.

"התחזית האישית שלי לכלכלה ולאינפלציה תואמת רובה ככולה עם התחזיות שביטאו רוב משתתפי ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי ביוני", אמרה ילן. בישיבת הבנק הפדרלי בחודש שעבר הוחלט להשאיר את הריבית בארה"ב בשפל של 0%-0.25%, אולם מקבלי ההחלטות בבנק אותתו כי כנראה שתהיה הצדקה להעלאת הריבית בשלב כלשהו השנה.

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי

מה ההבדלים בין ההצעה החדשה של יוון לזו שנדחתה במשאל עם

ההצעות החדשות לרפורמות שהגישה יוון לנושיה דומות להפליא לאלו שהמצביעים ביוון דחו בנחרצות במשאל העם שנערך בתחילת השבוע. עם זאת, ישנם כמה הבדלים, חלקם משמעותיים וחלקם פחות.

סוכנות הידיעות בלומברג ערכה רשימה של הנושאים שבהם שתי ההצעות זהות ושל התחומים שבהם הן שונות.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, במארס

בורסות אירופה בזינוק הדו-יומי החד מ-2011

בורסות אירופה השלימו את הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז שנת 2011 לאחר שיוון נעתרה למרבית דרישות הנושים, וחיזקה בכך את ההערכות כי הסכם בין יוון לנושיה נמצא בהישג יד.

בורסת פרנקפורט קפצה ב-2.9%; לונדון נסגרה בעלייה של 1.4%; בורסות פריז, מילאנו ומדריד, שנכנסו ביום שני לתיקון - שהגדרתו המקובלת היא נפילה ש 10% מהשיא - זינקו היום ביותר מ-3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 קפץ ב-2% בהמשך לזינוק של 2.2% ביום חמישי. בסיכום שבועי טיפס המדד ביותר מ-1%. היורו מתחזק מול הדולר ב-1% לשער של 1.1154 דולר ליורו.

שר האוצר של יוון: הגיע הזמן להתפשר עם הנושים

שר האוצר הטרי של יוון, אוקלידס צקאלוטוס, אמר היום בנאום בפני הפרלמנט, כי הנושים של יוון יסכימו במסגרת חבילת החילוץ השלישית למדינה, להמיר חובות של יוון לבנק המרכזי של אירופה (ECB) בהלוואות בריבית נמוכה יותר מקרן החילוץ של מנגנון היציבות האירופי (ESM).

צקאלוטוס שיבח את הרפורמות הנכללות בהסכם המתגבש וטען כי מדובר בשיפור לעומת חבילת החילוץ הקודמת. שר האוצר היווני גם קרא לחברי הפרלמנט להצביע בעד הסכם הפשרה, אולם הוסיף כי נותרו מספר תחומים "אפורים" כדבריו שטרם הובררו.

במהלך הדיון הסוער בפרלמנט על תוכנית החילוץ, יצאו נגד התוכנית מספר חברי פרלמנט ממפלגתו של צקאלוטוס, סיריזה, והודיעו כי יצביעו נגדה. מנגד, שר האוצר הקודם, יאניס וארופאקיס, הביע תמיכה בהצעות של צקאלוטוס.

אוקלידס צקאלוטוס, שר האוצר החדש של יווןצילום: בלומברג

מדד הפחד של וול סטריט ברצף העליות הארוך מ-2013

מדד התנודתיות VIX, הידוע בכינויו "מדד הפחד של וול סטריט" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בארה"ב, נסגר ביום חמישי ברמתו הגבוהה ביותר מאז ינואר, לאחר שקפץ מתחילת השבוע ב-19%, ונמצא בדרכו לרצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז שנת 2013.

צרפת דוחקת בגוש היורו להגיע להסכם עם יוון

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הביע היום תמיכה בהצעה האחרונה שהגישה אתמול יוון ואמר כי היא "אמינה ורצינית". ממשלת צרפת קראה היום לשותפותיה בגוש היורו להגיע להסכם עם יוון, ושר הכלכלה הצרפתי עמנואל מקרון הביע אופטימיות וציין אמר כי הושגה "התקדמות משמעותית" במגעים בימים האחרונים.

בה בעת, ראש קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, ירון דיסלבלום, אמר היום לפי דיווח בבלומברג כי הנושים הבינלאומיים יקבלו החלטה ככל הנראה כבר היום בנוגע להצעה היוונית, לאחר שדחו את הצעות יוון במהלך השבועות האחרונים.

עליות חדות באירופה

בורסות אירופה נסחרות בעליות חדות לאחר שבשנחאי והונג קונג המדדים קפצו הבוקר ויוון הגישה אתמול הצעה חדשה לנושים הבינלאומיים. לונדון עולה 1.1%, פרנקפורט ופריז קופצות 2.2%, מדריד מטפסת 2% ומילאנו עולה 1.3%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי מטפס 1.5%. היורו מתחזק 0.7% לשער של 1.11 דולר ליורו.

עליות באסיה בציפיה לצעדי ממשל נוספים לריסון המפולת

בורסות אסיה נסחרות בעליות ובורסת שנחאי קופצת 5.1% לאחר שאתמול זינקה 6% בעקבות צעדים שונים שנקט הממשל הסיני לרסן את המפולת שנרשמה בשבוע האחרון וצניחה של 30% ב-3 השבועות האחרונים. בורסת הונג קונג עולה 2.1%. בורסת טוקיו מטפסת 0.1%. סיאול עולה 0.4% וסינגפור מטפסת 0.9%.

אנליסטים מצפים לצעדים נוספים שינקוט הבנק המרכזי בסוף השבוע, כמו הורדה נוספת בריבית או הקלה בכמות יתרות המזומן שבנקים חייבים להחזיק בהן. ביום חמישי הורה הרגולטור על שוק ההון בסין לאסור בעלי מניות עם אחזקות גדולות בחברות ציבוריות למכור מניות, צעד שסייע להיפוך המגמה ולעליות חדות בשנחאי והונג קונג.

אפל ברצף הירידות הארוך זה 6 חודשים

בורסות וול סטריט התאוששו משפל של ארבעה חודשים בעקבות הזינוק היומי החד ביותר זה שש שנים בשוקי המניות של סין, ולקראת הגשתה של הצעה חדשה של יוון לנושיה האירופים במטרה להגיע להסכם שימנע מהמדינה להגיע לחדלות פירעון ולצאת מגוש היורו.

מדד S&P 500, אשר נסגר ביום רביעי בשפל של ארבעה חודשים לאחר שבעיות מחשוב גרמו להפסקת מסחר בת כמעט ארבע שעות בבורסת ניו יורק (NYSE), נסגר היום בעלייה של 0.2% לאחר שכבר קפץ ב-1.4% במהלך יום המסחר; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.3%; מדד דאו ג'ונס, אשר נסגר אתמול בשפל של חמישה חודשים, הוסיף 0.2%.

מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל ירדה היום ב-2% בוול סטריט ונסגרה בשפל של חמישה חודשים. זה היום החמישי ברציפות שבו יורדת המניה - רצף הירידות היומי הארוך ביותר זה שישה חודשים.

מניית מפעילת הבורסות נאסד"ק OMX, שבבעלותה בורסת נאסד"ק, עלתה בקרוב ל-3% במסחר בוול סטריט על רקע תקלת המחשוב שאילצה את מתחרתה הגדולה בארה"ב, מפעילת בורסת ניו יורק (NYSE), להפסיק את המסחר אתמול למשך שלוש שעות וחצי.

מניית אלקואה טיפסה בכמעט 1% לאחר שיצרנית האלומיניום הגדולה בארה"ב דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר על מכירות גבוהות מתחזיות האנליסטים ברבעון השני של השנה. הדו"חות הכספיים של אלקואה מסמנים באופן בלתי רשמי את פתיחת עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט.

מניית פפסיקו נסוגה ביותר מ-1% למרות שיצרנית החטיפים הגדולה בעולם וחברת המשקאות הקלים השנייה בגודלה בעולם, דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים והעלתה את התחזית לשנה כולה, הודות לקיצוצים בהוצאות וצמיחה במכירות החטיפים בצפון אמריקה.

הנפט עלה לראשונה זה 6 ימים

מחיר הנפט טיפס היום לראשונה זה שישה ימי מסחר, לאחר ששוק המניות בסין - צרכנית האנרגיה הגדולה בעולם - הפגין סימני התאוששות מהמפולת שחתכה כשליש משוויו בחודש האחרון, ורשם היום את הזינוק החד ביותר זה שש שנים.

קשיים בשיחות הגרעין בין איראן למעצמות תרמו אף הם לעליית מחיר הנפט, לאחר שהרגיעו במעט את החששות מפני הצפת שווקי הנפט במיליוני חביות נפט מאיראן במקרה שהסנקציות נגדה יבוטלו בעקבות השגת הסכם.

דובר הבית הלבן אמר הערב כי איראן והמעצמות לא הגיעו להסכמה במסגרת שיחות הגרעין בווינה, ועל כן יימשך המשא ומתן - למרות שהלילה אמור עתיד לפקוע תאריך היעד להשגת הסכם.

החוזים על הנפט הגולמי מסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 52.78 דולר לחבית, עלייה של 2.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, מחיר הנפט עודנו נמוך ביותר מ-7% מרמתו בתחילת השבוע. בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 58.61 דולר לחבית, עלייה של 2.7%, אולם עדיין נמוכים ב-2.8% מרמתם בתחילת השבוע.

יוון תעביר הערב הצעותיה החדשות לנושים

ממשלת יוון ערכה הערב ישיבת חירום בה אושרו הצעותיה החדשות של יוון לנושיה האירופים, במטרה להגיע להסכם שיאפשר למדינה לזכות בחבילת חילוץ שלישית ולהימנע מחדלות פירעון ויציאה מגוש היורו.

ההצעות החדשות של יוון יועברו לנושים עד היום בחצות, כדי לאפשר לשרי האוצר של גוש היורו לדון בהן כבר בפגישתם ביום שבת לקראת פסגת מנהיגי האיחוד האירופי שתיערך ביום ראשון.

לפי דיווחים בתקשורת ביוון, ההצעות החדשות כוללות קיצוצים בהיקף של 13 מיליארד יורו בתמורה לחבילת הלוואות נוספת בהיקף של 50 מיליארד יורו.

מוקדם יותר היום, קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שבה והכריזה כי "תספורת" על חובותיה של יוון "אינה באה בחשבון" מבחינתה. מרקל הוסיפה כי פסגת האיחוד האירופי ביום ראשון תהיה פגישה חשובה ומכרעת. "אסור לנו לשכוח שהעם היווני סובל כרגע", אמרה מרקל.

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקלצילום: רויטרס

בורסות אירופה זינקו; מדריד קפצה ב-4%

בורסות אירופה נסגרו בעליות חדות בעקבות הזינוק החד ביותר זה שש שנים בשוק המניות של סין, ועל רקע התגברות ההערכות כי השלכותיו של משבר החוב ביוון על גוש היורו יהיו מוגבלות. מגזרי הסחורות והפיננסים הובילו את העליות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.4%; פרנקפורט קפצה ב-2.3%; פריז זינקה ב-2.6%; מילאנו עלתה ב-2.7%; מדריד קפצה ב-3.5% וליסבון המריאה ב-4% - הזינוק היומי החד ביותר מאז אפריל 2013. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 קפץ ב-2.2% - הזינוק היומי החד ביותר זה שבועיים. המדד האירופי נסגר אתמול במרחק נגיעה מנפילה של 10% מהשיא שאליו טיפס באפריל - ההגדרה המקובלת ל"תיקון" בשוק.

בעיות המחשוב בארה"ב נמשכות: אתר משרד החקלאות נפל

יום לאחר שבעיות מחשוב גרמו להפסקת המסחר בת שלוש שעות וחצי בבורסת ניו יורק (NYSE) - הבורסה הגדולה בארה"ב - ולקרקוע כל מטוסי הנוסעים בארה"ב של יונייטד איירליינס, חברת התעופה הגדולה בעולם, למשך שעתיים, נמשכות בעיות מערכות המחשוב בארה"ב.

אתר האינטרנט של משרד החקלאות האמריקאי נפל היום בבוקר, וגולשים שניסו להיכנס אליו נתקלו בהודעת שגיאה. כעבור יותר ממחצית השעה חזר ועלה האתר, ונכון לכתיבת שורות אלה עדיין לא ברור מה הסיבה לנפילתו. מוקדם יותר אמר דוברת משרד החקלאות כי המשרד נוקט בצעדים לפתרון מהיר של הבעיה.

אתמול, בסמוך למועד הפסקת המסחר ב-NYSE, נפל גם אתר האינטרנט של העיתון "וול סטריט ג'ורנל". שורת בעיות המחשוב אתמול בארה"ב גררה שלל שמועות באינטרנט, בהן הערכות כי הגורם לכך היה מתקפת סייבר סינית או כי הנהלת הבורסה עצרה את המסחר כדי למנוע מפולת. עם זאת, כל הדוברים הרשמיים טענו כי אין ראיות לכך שמדובר במתקפת סייבר, וכי השיבושים נבעו מבעיות מחשוב פנימיות.

עקב תקלת המחשוב ב-NYSE: מניית נאסד"ק מזנקת

מניית מפעילת הבורסות נאסד"ק OMX, שבבעלותה בורסת נאסד"ק, עולה ביותר מ-3% במסחר בוול סטריט על רקע תקלת המחשוב שאילצה את מתחרתה הגדולה בארה"ב, מפעילת בורסת ניו יורק (NYSE), להפסיק את המסחר אתמול למשך שלוש שעות וחצי.

המסחר בכל ניירות הערך ב-NYSE הופסק ביום רביעי בשעה 18:32 שעון ישראל, וחודש רק בשעה 22:10 לפי שעון ישראל - 50 דקות בלבד לפני סיום יום המסחר. עם זאת, במהלך הפסקת המסחר ב-NYSE, מניות הנסחרות בבורסה המשיכו להיסחר בבורסות אחרות דוגמת נאסד"ק ו-BATS.

בניין בורסת נאסד"ק בניו יורקצילום: Bloomberg

P&G מוכרת 43 מותגי טיפוח ב-12.5 מיליארד ד'

חברת פרוקטר אנד גמבל (P&G) הסכימה למכור את 43 ממותגי הטיפוח שלה לחברת קוטי (Coty) תמורת כ-12.5 מיליארד דולר, בעסקה שתכפיל את הכנסות קוטי ותהפוך אותה לאחד מחברות הקוסמטיקה הגדולות בעולם.

העסקה תוסיף את קווי הבשמים של הוגו בוס וגוצ'י למותגים דוגמת מקס פקטור ו-CoverGirl שכבר נמצאים בבעלות קוטי. כמו כן, תקבל קוטי במסגרת העסקה של מותגי צבעי השיער של פרוקטר אנד גמבל, Wella ו-Clairol.

המכירות השנתיות הכוללות של המותגים שתרכוש קוטי מסתכמות ביותר מ-10 מיליארד דולר, לעומת מכירות של 4.55 מיליארד דולר שרשמה קוטי בשנת הכספים האחרונה.

עבור P&G העסקה מהווה חלק מתוכניתה להגביר את הצמיחה על ידי מכירת מותגים בעלי צמיחה חלשה יחסית. החברה נמצאת בעיצומו של תהליך במסגרתו תמכור עד 100 קווי מוצרים שאינם מרכזיים בעסקי P&G.

בשנה שעברה מכרה P&G חלק ממותגי הסבון Camay ו-Zest לחברת יוניליוור, את עסקי סוללות דורסל לברקשייר התאוויי, ואת מרבית עסקיה בתחום המזון לחיות מחמד לחברת מארס.

פרוקטר אנד גמבלצילום: AP

קרן המטבע: צמיחת הכלכלה העולמית השנה - הנמוכה מאז המשבר

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) הורידה את תחזית הצמיחה לכלכלת העולם לשנה הנוכחית, בשל חולשה בצמיחה בארה"ב ברבעון הראשון של השנה, והזהירה כי תנודתיות בשווקים הפיננסים עקב התפתחויות במדינות כמו סין ויוון מקשה על חיזוי הצמיחה.

כלכלת העולם צפויה לצמוח ב-3.3% בשנת 2015, פחות מתחזית הקרן מחודש אפריל לצמיחה של 3.5%, ושיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז שנת 2009, והאטה לעומת צמיחה של 3.4% בשנה שעברה, העריכה קרן המטבע בתחזית הצמיחה העולמית שפירסמה היום. הקרן הותירה את תחזית הצמיחה לשנה הבאה ללא שינוי ברמה של 3.8%.

הקרן אמנם הותירה ללא שינוי את תחזיות הצמיחה לסין וגוש היורו לשנה הנוכחית, אולם ציינה כי אירועים בשתי כלכלות אלו עלולים לסכן את הצמיחה. ירידות חדות נרשמו בשוק המניות של סין בשבועות האחרונים ויוון נאבקת להגיע להסכם עם נושיה הבינלאומיים כדי להימנע מעזיבת גוש היורו.

מרבית ההורדה של תחזית הצמיחה העולמית נובעת מהורדת תחזית הצמיחה של ארה"ב. הקרן צופה כעת צמיחה של 2.5% בכלכלת ארה"ב השנה, לעומת תחזיתה הקודמת מאפריל לצמיחה של 3.1%.

כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית

פפסיקו היכתה התחזיות הודות לחטיפים

פפסיקו האמריקאית, יצרנית החטיפים הגדולה בעולם וחברת המשקאות הקלים השנייה בגודלה בעולם, דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים והעלתה את התחזית לשנה כולה, הודות לקיצוצים בהוצאות וצמיחה במכירות החטיפים בצפון אמריקה.

החברה, שבראשה עומדת המנכ"לית אינדרה נואי, רשמה רווח נקי של 1.98 מיליארד דולר, או רווח של 1.33 דולר למניה, ברבעון הכספים שהסתיים ב-13 ביוני. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה החברה על רווח של 1.32 דולר למניה - יותר מתחזית האנליסטים לרווח של 1.24 דולר למניה. פפסיקו העריכה גם כי רווחיה למניה לפני סעיפים חד פעמיים ובניכוי תנודות בשערי מטבע צפויים לגדול השנה ב-8%, לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 7%.

מכירות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-15.9 מיליארד דולר, ירידה של 5.7% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, אך מעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 15.8 מיליארד דולר.

אינדרה נואי, מנכ"לית פפסיקו

זינוק מפתיע בתביעות האבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב זינק במפתיע בשבוע שעבר לרמתו הגבוהה ביותר זה חמישה חודשים, בעיקר בשל הסגירה התקופתית של מפעלי ייצור רכב במדינות כמו מישיגן ואוהיו לצורך התקנת מערכות ייצור חדשות.

מספר התביעות הראשונות גדל בשבוע שעבר ל-297 אלף - המספר השבועי הגבוה ביותר מאז פברואר - לעומת 282 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות לרמה של 275 אלף תביעות. עם זאת, זהו השבוע ה-18 ברציפות שבו מספר התביעות השבועי נמוך מ-300 אלף - הרצף השבועי הממושך ביותר מאז שנת 2000. הממוצע הארבע-שבועי, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-4,500 לרמה של 279,500 תביעות.

אופטימיות ביוון כי העזרה הטכנית הצרפתית תסייע להשגת הסכם

צוות טכנוקרטי מצרפת הגיע ליוון כדי לסייע לשר האוצר הטרי, אוקלידס צקאלוטוס, בהכנת תכנית כלכלית מפורטת שתלווה את בקשתה של יוון לקבלת חבילת חילוץ שלישית. לדברי גורמים ביוון ל"גרדיאן", העזרה הצרפתית מועילה ביותר.

בתקשורת היוונית מדווחים כי תכנית הרפורמות החדשה עשויה לכלול קיצוצים והעלאות מסים בסך 12 מיליארד יורו - יותר מהצפוי - כיוון שבמקום שהכלכלה תצמח השנה, ב-0.5%, בהתאם לתחזיות קודמות, ייתכן כי היא תחזור למיתון ותתכווץ ב-3%.

פסגת מנהיגי האיחוד האירופי ביום ראשון תתחיל בשעה 17:00 שעון ישראל, ולאחריה תתקיים פגישה של המועצה האירופית, בשעה 19:00.

בינתיים, נשיא הנציבות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר, צפוי להיפגש היום ומחר עם נציגי מפלגות האופוזיציה ביוון, דמוקרטיה חדשה וטו פוטאמי. נציגי המפלגות נפגשים היום גם עם ציפראס בעבודה על ההצעה החדשה שתגיש יוון, בניסיון להגיע לקונצנזוס רחב בפרלמנט.

בורסות אירופה מתחזקות על רקע אופטימיות ביוון

בורסות אירופה נסחרות בעליות: לונדון מטפסת ב-0.9%, פרנקפורט עולה ב-1.6%; פריז מתחזקת ב-1.9%; מדד סטוקס 600 הכלל-אירופי עולה ב-1.6%. העליות על רקע אופטימיות כי יוון תגיש תכנית רצינית, בעזרת צרפת, ותזכה בחבילת חילוץ נוספת.

יוון נדרשה להעביר היום תכנית כלכלית מפורטת לנושיה, אם ברצונה לקבל חבילת חילוץ שלישית, כפי שביקשה יוון ביום רביעי. מדינות גוש היורו יבחנו את ההצעה ומנהיגיהן ידונו בה בפגישה שתיערך בשבת. במקביל, יוון הודיעה אתמול כי הבנקים היווניים יישארו סגורים גם כל השבוע, וייפתחו רק ביום שני הבא, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה לא העלה את תקרת הלוואות החירום שלו ליוון.

נהגי התחתית משביתים את לונדון

בלונדון מושבתת כל מערכת הרכבות התחתיות היום, מה שיוצר עומסים כבדים ברחבי העיר. האוטובוסים והרכבות העיליות ממשיכות לפעול, וחברת התחבורה של לונדון (TFL) מתגברת את האוטובוסים ברחבי העיר.

השביתה מופעלת על ידי 5 איגודי עובדים, הטוענים כי התכניות להפעיל את הרכבת התחתית בצורה ענפה יותר במהלך הלילה, ללא דיון משמעותי עם העובדים על תנאי העבודה והשכר שלהם, פוגעת בזכויותיהם. לעובדים הוצעה העלאת שכר של 2% ובונוס של 2,000 ליש"ט בגין העבודה הלילית, תנאים שנדחו על ידי הנהגים.

אבטלה גבוהה ודפלציה מעמיקה ביוון

האבטלה ביוון התמתנה מעט באפריל, אך עדיין נמצאת ברמת מיתון גבוהה. שיעור האבטלה באפריל ירד ל-25.6%, לעומת 25.8% במארס.

במקביל, מדד המחירים לצרכן ביוון ירד ב-2.2%, ירידה חדה יותר לעומת זו שנרשמה במאי – 2.1%. ההערכות הן כי הדפלציה ביולי תהיה חמורה אף יותר בשל החלת המגבלות על ההון, המותירות בידי צרכנים פחות מזומנים.

שנחאי זינקה ב-5.7% והונג קונג מטפסת ב-4%

בורסות שנחאי והונג קונג, שירדו אתמול בחדות, זינקו היום ומשכו את יתר הבורסות, שמוקדם יותר נסחרו בירידות, כלפי מעלה. טוקיו עלתה ב-0.6%; הונג קונג עולה ב-4%; שנחאי זינקה ב-5.7%. אוסטרליה ננעלה ללא שינוי; סיאול עלתה ב-0.6%.

אתמול צנחה בורסת שנחאי ב-5.9%, ובחודש האחרון נחלשה ב-29%. הממשל בסין ממשיך לנסות לבלום את הירידות, כאשר אתמול אסר על בעלי מניות גדולים בחברות נסחרות למכור אחזקות.

מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-1.4% ביוני

מדד המחירים לצרכן של סין טיפס ב-1.4% ביוני לעומת יוני 2014, האצה לעומת אינפלציה של 1.2% שנרשמה במאי, אך עדיין נמוך מיעד הבנק המרכזי לאינפלציה של כ-3%, מה שעשוי לעודד את הבנק המרכזי של סין להוריד את הריביות פעם נוספת, לאחר 4 הורדות מאז נובמבר. מדד המחירים ליצרן צנח ב-4.8%.

שיעור האבטלה באוסטרליה טיפס ב-0.6%

שיעור האבטלה באוסטרליה טיפס ביוני ל-6%, פחות מהצפוי, לאחר שנתון האבטלה של מאי תוקן כלפי מטה ל-5.9%. מספר המועסקים במשרה מלאה בארה"ב טיפס ב-24,500 ביוני, בעוד מספר העובדים במשרה חלקית ירד ב-17,200. שיעור ההשתתפות בכוח התעסוקה טיפס ב-0.1% ל-64.8%.

וול סטריט נסגרה בירידות לאחר חידוש המסחר ב-NYSE

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות לאחר חידוש המסחר בבורסת ניו יורק בתום הפסקת מסחר בת כמעט ארבע שעות, ועל רקע המפולת בשוק המניות בסין אשר עוררה חששות מפני פגיעה בצמיחת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. מניות חומרי הגלם, הפיננסים והטכנולוגיה הובילו את הירידות. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 1.5%; מדד S&P 500 נסוג ב-1.7%; מדד נאסד"ק איבד 1.8%.

המסחר בבורסת ניו יורק (NYSE) חודש בשעה 22:10 לפי שעון ישראל - כמעט ארבע שעות אחרי שהופסק בשל בעיות מחשוב. המסחר בכל ניירות הערך הושעה זמנית בבורסת ניו יורק בשעה 18:32 שעון ישראל, והבורסה הודיעה כי הפסקת המסחר היתה קשורה לבעיה טכנית פנימית, ולא נבעה מפריצת האקרים או מתקפת סייבר. גם במהלך הפסקת המסחר ב-NYSE, מניות הנסחרות בבורסה המשיכו להיסחר בבורסות אחרות דוגמת נאסד"ק ו-BATS.

"אנשים עכשיו יותר מודאגים", אמר רוס יארו, ראש מחלקת מניות בארה"ב של בית ההשקעות רוברט באיירד בלונדון, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "הלקוחות שלי מתחילים להיות יותר מודאגים לגבי סין משהיו לגבי יוון. פשוט תחשבו על הגודל העצום של שוק המניות הסיני - הערך שלו נחתך כמעט מדי יום בסכום גדול מהתמ"ג של יוון. לסין עשויה להיות השפעה ממשית על נתוני היסוד העולמיים".

מניית אלקואה צנחה ביותר מ-5% לשפל של 18 חודשים לקראת פרסום הדו"חות הכספיים של יצרנית אלומיניום הגדולה בארה"ב לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.

מניית מיקרוסופט ירדה ב-0.1% לאחר שענקית התוכנה האמריקאית הודיעה כי תפטר 7,800 עובדים נוספים במסגרת תוכנית ארגון מחדש המבצעת על רקע זניחת תוכניות החברה ליצור עסק עצמאי לייצור סמארטפונים.

מניית יונייטד איירליינס נסוגה ב-2.7% לאחר שכל ההמראות בארה"ב של מטוסי חברת התעופה השנייה בגודלה בעולם הוקפאו היום למשך שעתיים בשל בעיית מחשוב. זו הפעם השנייה בתוך פחות משישה שבועות שהחברה סובלת מבעיית מחשוב שגרמה לקרקוע מטוסיה.

אלקואה: פתיחה פושרת לעונת הדו"חות

ענקית האלומיניום האמריקאית אלקואה, שדו"חותיה הכספיים מסמנים את פתיחתה הבלתי רשמית של עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט, דיווח היום לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על רווח נמוך מתחזיות האנליסטים אולם עלתה על הציפיות בשורת ההכנסות.

מניית אלקואה עולה ב-1% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בנפילה של יותר מ-5% ונסגרה במחיר הנמוך ביותר זה 18 חודשים.

אלקואה, יצרנית אלומיניום הגדולה בארה"ב, דיווחה על רווח של 19 סנט למניה ברבעון השני של השנה - פחות מתחזית האנליסטים לרווח של 22 סנט למניה. עם זאת, בשורה העליונה רשמה החברה הכנסות של 5.9 מיליארד דולר, יותר מציפיות האנליסטים להכנסות של 5.8 מיליארד דולר.

אנליסטים צופים כי רווח החברות במדד S&P 500 ירדו ברבעון השני של השנה ב-3% לעומת הרבעון המקביל - ירידה הראשונה מאז הרבעון השלישי של 2009.

הבנקים ביוון יישארו סגורים עד לשבוע הבא

הבנקים ביוון יישארו סגורים עד ליום שני ויאפשרו משיכה יומית מוגבלת של 60 יורו, כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית היוונית.

הממשלה הורתה לבנקים לסגור את דלתותיהם ב-29 ביוני לאחר קריסת המשא ומתן בין יוון לנושיה הבינלאומיים. הצו, שהוארך כבר פעם אחת, פג בפעם השנייה היום.

הנפט צלל ב-13% תוך חמישה ימים

מחיר הנפט בניו יורק נסגר בירידות זה יום המסחר החמישי ברציפות, בעקבות גידול מפתיע במלאי הגולמי בארה"ב, ועל רקע חששות כי המפולת בשוקי המניות בסין תגרור צמצום בביקוש לנפט בצרכנית האנרגיה הגדולה בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 51.65 דולר לחבית - מחיר הסגירה הנמוך ביותר מאז ה-10 באפריל - לאחר ירידה של 1.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בכך השלים מחיר הנפט נפילה של יותר מ-13% בתוך חמישה ימי מסחר.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל ב-384 אלף חביות בשבוע בשבוע שעבר, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. אנליסטים צפו ירידה של 1.1 מיליון חביות במלאי הגולמי.

חודש המסחר בבורסת ניו יורק

המסחר בבורסת ניו יורק (NYSE) חודש בשעה 22:10 לפי שעון ישראל - כמעט ארבע שעות אחרי שהופסק בשל בעיות מחשוב.

המסחר בכל ניירות הערך הושעה זמנית בבורסת ניו יורק בשעה 18:32 שעון ישראל, על רקע בעיות מחשוב, והבורסה הודיעה על ביטול כל הפקודות המסחר שטרם בוצעו. הפסקת המסחר קשורה לבעיה טכנית פנימית, ואינה נובעת מפריצת האקרים או מתקפת סייבר, ציינה הבורסה.

גם במהלך הפסקת המסחר ב-NYSE, מניות הנסחרות בבורסה המשיכו להיסחר בבורסות אחרות דוגמת נאסד"ק ו-BATS.

הושעה המסחר בבורסת ניו יורק

המסחר בכל ניירות הערך הושעה זמנית בבורסת ניו יורק (NYSE) בשעה 18:32 שעון ישראל, על רקע בעיות מחשוב, והבורסה הודיעה על ביטול כל הפקודות המסחר שטרם בוצעו. הפסקת המסחר קשורה לבעיה טכנית פנימית, ואינה נובעת מפריצת האקרים או מתקפת סייבר, ציינה הבורסה.

מניות הנסחרות ב-NYSE המשיכו להיסחר בבורסות אחרות דוגמת נאסד"ק ו-BATS.

עד כה לא נמצאו סימנים כלשהם לכך שמתקפת סייבר גרמה לבעיות המחשוב בבורסת ניו יורק, אמר דוברו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה. "אין כל סימן לכך ששחקנים זדוניים היו מעורבות בבעיות הטכנולוגיות הללו", אמר דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, לכתבים. עוד הוסיף כי אין ראיות לכך שקיים קשר כלשהו בין בעיות המחשוב ב-NYSE לבין בעיו מחשוב שאילצו מוקדם יותר היום לקרקע מאות מטוסי נוסעים של חברת התעופה יונייטד איירליינס.

"הסוגיה שאנו מתמודדים עמה היא בעיה טכנית פנימית ואיננה תוצאה של פריצת סייבר", נכתב בציוץ שפורסם בחשבון טוויטר של NYSE כשעה לאחר הפסקת המסחר. "בחרנו להשעות את המסחר בבורסה כדי להימנע מבעיות שעלולות היו להיגרם כתוצאה מהבעיה הטכנית. ניירות ערך הרשומים ב-NYSE ממשיכים להיסחר ללא הפרעה במרכזי שווקים אחרים".

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי NYSE הודיעה להתאחדות השווקים הפיננסים (SIFMA), המייצגת חברות גדולות בוול סטריט, כי טרם גיבשה לוח זמנים לחידוש המסחר.

"אנחנו סובלים כעת מבעיה טכנית ופועלים כדי לפתור אותה בהקדם האפשרי", אמרה מוקדם יותר דוברת NYSE, מריסה ארנולד בהודעת אי-מייל. "נספק עדכונים נוספים בהקדם האפשרי, ואנו עושים כל שביכולתנו כדי להגיע לפתרון מהיר, לעדכן באופן יסודי ובשקיפות, ולהבטיח חידוש מסודר ומוקדם של המסחר".

אף כי מדובר במקרים נדירים, בעיות מחשוב בשווקים אלקטרוניים הפכו לחלק ממציאות המסחר בשווקים במהלך העשור החולף. הפסקת המסחר ב-NYSE באה שנתיים לאחר שבורסת נאסד"ק נאלצה להפסיק את המסחר במניותיה למשך שלוש שעות בשל בעיות בפיד מחירי המניות.

הבעיות הטכניות שגרמו להפסקת המסחר היום בבורסת ניו יורק מצטרפות לבעיות מחשוב אחרות שאירעו היום בארה"ב. אתר האינטרנט של העיתון "וול סטריט ג'ורנל" נפל, וכל מטוסי חברת התעופה יונייטד איירליינס קורקעו בשל בעיות מחשוב.

כל ההמראות של מטוסי חברת התעופה יונייטד איירליינס בארה"ב הוקפאו למשך שעתיים בשל בעיית מחשוב, תקלה שנייה מסוגה שממנה סובלת החברה בתוך פחות משישה שבועות. מנהל התעופה הפדרלי בארה"ב (FAA) הורה על קרקוע כל מטוסי יונייטד איירליינס - חברת התעופה השנייה בגודלה בעולם - בשל "סוגיות אוטומציה".

לראשונה זה 5 ימים: סגירה חיובית באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית לראשונה זה חמישה ימי מסחר, לאחר שיוון הגישה בקשה רשמית לחבילת סיוע שלישית במספר מקרן החילוץ של גוש היורו, שתאפשר למדינה להימנע מחדלות פירעון.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.9%. פרנקפורט עלתה ב-0.7%; פריז הוסיפה 0.8%; מילאנו קפצה ב-2.6%; מדריד הוסיפה 0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של פחות מ-0.1%. היורו מתחזק ב-0.4% מול הדולר לשער של 1.1056 דולר ליורו.

כל מטוסי יונייטד איירליינס בארה"ב קורקעו

כל ההמראות של מטוסי חברת התעופה יונייטד איירליינס בארה"ב הוקפאו למשך שעתיים היום בשל בעיית מחשוב, תקלה שנייה מסוגה שממנה סובלת החברה בתוך פחות משישה שבועות. מניית יונייטד איירליינס יורדת ב-2% במסחר בוול סטריט.

מנהל התעופה הפדרלי בארה"ב (FAA) הורה על קרקוע כל מטוסי יונייטד איירליינס - חברת התעופה השנייה בגודלה בעולם - בשל "סוגיות אוטומציה". טיסות של החברה שכבר נמצאות באוויר המשיכו במסלולן, וכאמור לאחר שעתיים בוטלה הוראת מנהל התעופה.

"סבלנו מבעיות קישוריות רשת הבוקר", אמר דובר יונייטד, לוק פאנזנברגר, בהודעה שפירסם. "אנחנו נוקטים בצעדים לפתור את הבעיה ומתנצלים בפני הלקוחות שלנו על כל אי נוחות שנגרמה".

יונייטד סבלה מתקרית דומה ב-2 ביוני, כאשר בעיות מידע אילצו את החברה לעצור את כל המראות מטוסיה בארה"ב למשך שעה. מטוסים שכבר היו באוויר לא הושפעו מההחלטה גם אז.

יונייטד איירליינס

יוון הגישה בקשה רשמית לסיוע: "מחויבים לרפורמות מקיפות"

יוון הגישה בקשה רשמית לסיוע ממנגנון החילוץ של האיחוד האירופי וקרן המטבע במכתב רשמי שלא כלל פירוט רב של הרפורמות שבכוונתה לבצע. לפי ההערכות, הבקשה היא לסיוע של 51 מיליארד יורו למשך שלוש שנים. במכתב נכתב כי "הרפובליקה מחויבת לשורה של רפורמות מקיפות שייושמו בתחומי התקציב, היציבות הפיננסית והצמיחה הכלכלית לטווח ארוך". בנוסף, נכתב במכתב כי יוון "מקדמת בברכה את ההזדמנות לבחון אמצעים נוספים שיינקטו כך שחובות המגזר הרשמי שלה ייהפכו לבני קיימא בטווח הארוך".

"ציפראס בפרלמנט האירופי: "מבקש תמיכה; זהו דיון על עתיד האיחוד האירופי

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס היה היום תחת מתקפה מצד שרים ומחוקקים מכל מדינות האיחוד האירופי בישיבת הפרלמנט האירופי. הוא הודה כי ממשלתו עסקה בחמשת החודשים שחלפו מאז שנוסדה ביותר משא ומתן מאשר בשלטון. עם זאת, הוא פנה לפרלמנט ואמר "אני מבקש את תמיכתם לעזור ולשנות את יוון... כולנו מבינים שהדיון הזה אינו רק על מדינה אחת. הוא על עתידו של המבנה המשותף שלנו, האיחוד האירופי ואירופה. יש בינינו הבדלים אידיאולוגיים, אנחנו חלוקים בסוגיות שונות, אבל זה זמן קריטי שבו אנחנו צריכים לאחד את כוחותינו. מחר נגיש שוב כמה הצעות ספציפיות יותר".

יוון הגישה בקשה לקבלת סיוע מקרן החילוץ האירופית

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים קלות. לונדון עולה ב-0.7%; פרנקפורט מטפסת ב-0.3%; פריז עולה ב-0.6%; מילאנו עולה ב-1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.1%. היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.103 דולר ליורו.

יוון הגישה בקשה רשמית להלוואת חילוץ ממנגנון המימון המיוחד של גוש היורו, כך אמר היום דובר מנגנון היציבות האירופי. מוקדם יותר אמר איוולד נווטני, חבר במועצת הבנק המרכזי של אירופה (ECB), כי קשה לדמיין שמועצת ה-ECB תגדיל את נזילות החירום שהבנק מזרים ליוון.

ציפראס: "יוון תגיע להסכם שיראה שיש אור בקצה המנהרה"

יוון צריכה להגיע בימים הקרובים להסכם עם שכנותיה ש"יראה שיש אור בקצה המנהרה" ויכלול רפורמות מהימנות ונחוצות, כך אמר ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, בנאום שנשא בפני הפרלמנט האירופי היום. בנאומו תקף ציפראס את האיחוד האירופי ואמר כי הפך את יוון ל"מעבדת צנע". בדבריו התייחס ציפראס למשאל העם ואמר כי "המסר של משאל העם הוא שאירופה צריכה להיות דמוקרטית, או שהיא תתקשה מאוד לשרוד". הוא אמר כי אף שהעם היווני הצביע במשאל העם "לא", משמעות ההצבעה אינה בהכרח עזיבה של האיחוד האירופי או גוש היורו.

שנחאי והונג קונג צנחו; טוקיו נפלה

בורסת שנחאי צנחה היום 5.9% ויותר ממחצית החברות בה השעו את המסחר במניותיהן, על רקע נסיונות נואשים של ממשלת סין לבלום את הירידות. בשלושת השבועות האחרונים איבדה בורסת שנחאי יותר מ-30% מערכה. גם ביתר השווקים באסיה נרשמו היום ירידות חדות על רקע המפולת בסין והמשבר ביוון: טוקיו נפלה ב-3.2% - הירידה החדה זה 16 חודשים; הונג קונג צנחה ב-7.1%; סיאול ירדה ב-1.8%. מדד אסיה של דאו ג'ונס נפל 3.3%.

הנפט, שנפל ביום שני אך ננעל אתמול בעליות, שוב יורד. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט יורדים ב-1.4% ל-51.60 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

ה-ECB מזהיר: "נפסיק את התמיכה בבנקים היוונים"

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הזהיר היום כי אם יוון לא תגיע להסכם עם הנושים עד ליום ראשון, לא תהיה לו ברירה אלא להפסיק את התמיכה בבנקים היוונים. כריסטיאן נויר, חבר במועצת קבלת ההחלטות של ה-ECB, אמר בראיון לתחנת רדיו בצרפת כי יום ראשון הוא ההזדמנות האחרונה להגיע להסכם ולהימנע מ"אסון" לכלכלה היוונית. בחודשים האחרונים הזרים ה-ECB 89 מיליארד יורו לבנקים ביוון בניסיון למנוע את קריסתם.

עליות בבורסות אירופה

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים. לונדון עולה ב-0.4%; פריז מוסיפה 0.4%; פרנקפורט ללא שינוי; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.1%. היורו מתחזק ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.101 דולר ליורו. מניית ברקליס עולה ב-2.7% בבורסת לונדון לאחר הדחת המנכ"ל אנתוני ג'נקינס.

מנכ"ל ברקליס הודח

בנק ברקליס היווני הודיע היום כי המנכ"ל אנתוני ג'נקינס יעזוב את הבנק לאחר שהדירקטוריון החליט כי הוא זקוק למנהיגות חדשה. ברקליס מסר כי היו"ר ג'ון מקפרלן ימלא את תפקיד המנכ"ל עד שיימצא מחליף הולם לג'נקינס.

הצלב האדום הגרמני: נעניק סיוע הומניטרי ליוון

הצלב האדום הגרמני הודיע כי יהיה מוכן להעניק סיוע רפואי והומניטרי ליוון במקרה של קריסת הכלכלה, דיווחה סוכנות הידיעות AFP. "אנחנו מוכנים מכל בחינה", אמר דובר הצלב האדום דיטר שוץ בראיון לעיתון הגרמני "לייפציגר פולקסצייטונג". "פנסיונרים, עניים, חולים ופליטים נפגעו בצורה הקשה ביותר", אמר, והוסיף כי ישנן כבר בעיות של מחסור בתרופות.

שנחאי צונחת; אולטימטום ליוון

ירידות חדות נרשמות בבורסות אסיה, לאחר שיוון לא הציגה תוכנית לרפורמות בפגישת שרי האוצר והתקרבה צעד נוסף לקריסה כלכלית ולעזיבת גוש היורו. טוקיו יורדת ב-2%; הונג קונג צונחת ב-4.2%; בורסת שנחאי נופלת ב-3.9% לאחר שבפתיחת המסחר צנחה ב-7% ואחר כך ב-8%. הנפילה בבורסה מגיעה על אף התחייבות הבנק המרכזי של סין כי יעקוב אחר התנודות במניות וימשיך לעשות מאמצים כדי לשמור על יציבות השוק.

מנהיגי גוש היורו העניקו לראש ממשלת יוון אולטימטום – עליו להציג עד יום שישי הקרוב תוכנית לרפורמות מקיפות בתמורה לחבילת הסיוע שתמנע מארצו קריסה כלכלית ותוביל ליציאתה מגוש היורו. "עד עכשיו נמנעתי מלדבר על דדליין, אבל הלילה אני חייב לומר בקול רם ובבירור שהמועד האחרון מסתיים השבוע", אמר נשיא המועצה האירופית דונלד טאסק במסיבת עיתונאים.

ציפראס צריך להציג עד יום שישי את ההצעה, אך קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי היא מקווה שיציג כבר מחר רפורמות משכנעות כדי שתוכל לבקש מהפרלמנט הגרמני אישור למשא ומתן על חבילת סיוע חדשה. מרקל הוסיפה כי היא "לא אופטימית במיוחד" לגבי האפשרות שיימצא פיתרון.

אם יוון לא תציג חבילת רפורמות עד סוף השבוע, ביום ראשון יקיים האיחוד האירופי ישיבת חירום בבריסל כדי לדון בהשלכות קריסה כלכלית שלה. "יש לנו כבר תוכנית מוכנה לפרטי פרטים למקרה של יציאה של יוון מגוש היורו", אמר ז'אן קלוד-יונקר, נשיא הנציבות האירופית.

וול סטריט נסחרת ביציבות

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות בתום יום של ירידות שערים של יותר מ-1%, שנרשמו לאחר שממשלת ציפראס ביוון לא הציעה הצעה חדשה לנושים. מדד דאו ג'ונס עלה 0.5%, מדד S&P 500 טיפס 0.6% ומדד הנאסד"ק עלה ב-0.1%.

הדולר התחזק ב-0.3% מול היורו לשער של 1.10 דולר ליורו.

הנפט נסחר בעליות של 1.4% וטיפס למחיר 53.1 דולר לחבית נפט גולמי מסוג טקסס מתוק, לאחר שאמש צלל ב-8% משום שהתקדמות שיחות המערב עם איראן לקראת הסכם חיזקה ההערכות להגדלת היצע הנפט העולמי.

ציפראס מציע מימון עד סוף יולי

רוה"מ יוון ציפראס הציע הערב למנהיגי גוש היורו הסכם זמני עד סוף יולי, שבו יוון תזכה למימון חירום בתמורה למילוי כמה מהדרישות של הנושים - שכמה מהן הופיעו בהצעה של הנושים שהעם היווני דחה במשאל העם. את ההצעה העלה הערב ציפראס בפני המנהיגים, בהם קנצלרית גרמניה מרקל ונשיא צרפת הולנד, וכן נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי. צרפת, הנחשבת לתומכת הגדולה ביותר של יוון בגוש היורו, דוחקת ביוונים להגיע להסכם מהיר שימנע הידרדרות המדינה לחדלות פירעון.

מוקדם יותר הערב שוחח נשיא ארה"ב ברק אובמה רוה"מ יוון אלכסיס ציפראס ולאחר מכן גם עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. אובמה דחק במרקל, לפי דיווחים, למנוע אפשרות ליציאת יוון מגוש היורו. קנצלרית גרמניה חזרה על דבריה מאתמול ואמרה כי עדיין אין בסיס לחידוש המסע ומתן עם יוון. יוון לא הגישה היום הצעה חדשה לנושים ואמורה להגישה מחר.נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי יוון חייבת לפעול במהירות וכי המטרה צריכה לשמור את יוון בגוש היורו.

פסגת מנהיגי היורו: ניסיון להגיע להסכמות הלילה

פסגת מנהיגי גוש היורו מתקיימת הערב בבריסל, כשרוה"מ יוון אלכסיס ציפראס מנסה להסביר מהן הדרישות החדשות של יוון לאור תוצאות משאל העם וראשי המוסדות האירופאים יספקו סקירה של המצב. נשיא הבנק האירופי מריו דראגי יפרט על מצוקת ההון המחריפה של הבנקים היוונים ואילו ראש שרי האוצר של היורו, ירון דיסלבלום, יעביר סיכום של פגישת שרי האוצר היום בצהריים.

בינתיים מתפרסמים דיווחים על פסגה נוספת שתיערך ביום ראשון, הפעם של כל מנהיגי 28 מדינות האיחוד האירופי. גרדיאן מציין כי אם זה ייצא לפועל, מוקד הפסגה יהיה לדון ביציאת יוון מהיורו.

נפילות באירופה; פרנקפורט איבדה 2%

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות אחרי פתיחה חיובית, לאחר שיוון לא הגישה הצעה חדשה היום. לונדון ירדה ב-1.6%, פרנקפורט נפלה ב-2% ופריז הידרדרה 2.3%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי רשם ירידה של 1.5%. מילאנו נפלה 2.8% ומדריד נסוגה 1.9%. היורו נחלש ב-0.9% מול הדולר לשער של 1.09 דולר ליורו. הנפט נסחר בירידות של כ-1% לרמה של 60 דולר לחבית נפט גולמי מסוג טקסס מתוק.

היורוגרופ: הזמן של יוון הולך ומתקצר

ירון דיסלבלום, ראש קבוצת שרי האוצר של גוש היורו (יורוגרופ) ושר האוצר של הולנד, מכנס בשעה זאת מסיבת עיתונאים לאחר שיוון לא הגישה הצעה כלשהי היום לנושים הבינלאומיים. דילסבלום אמר כי הזמן להגיע להסכם קצר מאוד וכי חברי היורגרופ סברו כי יקבלו היום הצעה יוונית חדשה. הוא הוסיף כי יוון אמורה להגיש מחר הצעה.

בה בעת, נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, אמר כי הסכם עם הנושים "תלוי אך ורק בציפראס", וכי הוא תמיד מוכן לשוחח איתו בנושא.

יוון לא הגישה לנושים הצעה חדשה - פגישת שרי האוצר של אירופה הסתיימה במהירות

פגישת שרי האוצר של גוש היורו הסתיימה בתום זמן קצר וללא כל התקדמות משמעותית אחרי שהתקבלו דיווחים כי יוון לא הגישה שום הצעה חדשה. על פי הדיווחים היוצאים מבריסל, רק מחר תגיש יוון הצעה חדשה לנושים. בעוד כמה דקות צפוי ראש קבוצת שרי האוצר, ירון דיסלבלום, לשאת הצהרה קצרה בנוגע להתפתחויות היום, שככל הנראה היו מצומצמות. ביוון מדווחים כלי התקשורת כי הבנקים במדינה לא ייפתחו גם השבוע.

ארה"ב: התרחבות בגירעון הסחר

ובזמן ששרי האוצר של גוש היורו נועדים כדי לדון בהצעתה של יוון, מתפרסמים נתונים על התרחבות גירעון הסחר של ארה"ב. הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב עלה ב-2.9% בחודש מאי, בעיקר משום שארה"ב ייצאה פחות מטוסים וסחורות אחרות. הגירעון עלה לרמה של 41.9 מיליארד דולר, לעומת רמה מתוקנת של 40.7 מיליארד דולר באפריל, דיווח משרד המסחר האמריקאי. עם זאת, הוא היה נמוך מהתחזיות. הייצוא ירד ב-0.8% ל-188.6 מיליארד דולר, לאחר שנפגע מהתחזקות הדולר ומהצמיחה החלשה מחוץ לארה"ב. הייבוא ירד ב-0.1% ל-230.5 מיליארד דולר.

שרי האוצר מחכים להצעה של יוון

שרי האוצר של גוש היורו נועדים בשעה זו בבריסל. עם הגעתו לפגישה אמר ראש פורום השרים, ירון דיסלבלום, כי הם עדיין מצפים להצעותיה של יוון. משנשאל אם הוא סבור ששר האוצר החדש של יוון יתרום לשיחות, אמר דיסלבלום כי זהו לא עניין אישי אלא "איפה אנחנו עומדים מבחינה פוליטית". "ההצבעה 'לא' משמעה שההצעות הישנות נדחו, וזה קשה מאוד. עכשיו אנחנו ממתינים להצעות החדשות ונראה אם הן אמינות". העיתון הגרמני "סודדויטשה צייטונג" דיווח כי ההצעה של יוון דומה למדי להצעה שנדחתה במשאל העם.

עם מי מסתמס נשיא הנציבות האירופית?

ז'אן קלוד יונקר

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר, התעצבן בבירור לאחר שחברי הפרלמנט האירופי לעגו לו על שהביט כל העת בטלפון שלו במהלך דיון בפרלמנט הבוקר. "תפסיקו עם כל הגיחוכים על זה שאני מסתכל על הטלפון כל הזמן. אני מסתמס, כפי שאומרים החבר'ה, עם ראש ממשלת יוון", אמר בזעף בצרפתית לפרלמנט האירופי בשטרסבורג, לפי דיווח באי-אף-פי. "אני לא יודע אם תהיה לכם הזדמנות לכך, אבל אני חייב לעשות זאת היום. אני עושה את עבודתי, אז תפסיקו עם ההלצות המטופשות שאין להן סיבה".

לפחות 3 חברות ביוון משלמות לעובדיהן במזומן

לפחות 3 חברות ביוון, בהן רשת מוצרי האלקטרוניקה הגדולה במדינה, קוטסובולוס, החלו לשלם לעובדיהן במזומנים בעקבות ההגבלות על ההון שמתירות לאזרחי יוון להוציא 60 יורו ביום בלבד מכספומטים. קוטסובולוס היא חטיבה מקומית של חברת דיקסונס קארפון הבריטית, ודוברת דיקסונס דיווחה כי העובדים קיבלו תשלום במזומן בשבוע שעבר, וכעת בודקת החברה לראות האם להמשיך כך גם השבוע.

דיווח בעיתון היווני קתמריני: 16 מדינות בגוש היורו תומכות בעזיבת יוון

העיתון היווני קתמריני דיווח אתמול מפי מקורות לא ידועים בבריסל כי 16 מבין יתר החברות בגוש היורו מעדיפות כיום לתת ליוון לעזוב את גוש היורו, "וישקלו עמדה זו אל מול העלות של הסכם שיותיר את יוון בגוש היורו". העיתון לא פירט מהם מקורותיו, וגם לא אילו 16 מדינות הן המעוניינות בעזיבתה של יוון. מה שמעלה את השאלה: מי השתיים שעדיין תומכות בהישארותה?

הולכים ומצטברים הדיווחים על חוסר יכולת לשלם על שירותים באינטרנט

אתר mic.com מדווח כי יוון מאבדת בהדרגה את הגישה שלה לאינטרנט: הגבלות ההון שהוטלו בשבוע שעבר בניסיון לבלום את הוצאת הכספים מהבנקים היווניים משפיעות לרעה על הגישה לשירותים שהתשלומים עבורם מתבצעים בצורה בינלאומית, ופוגעות גם באפשרות של עסקים שמשתמשים בשירותים זרים למתן שירות מקומי, כמו אתרים שיושבים על שרתים מחוץ ליוון ושירותים שמשתמשים בענן של אמזון למשל.

שלל דיווחים בטוויטר על חוסר יכולת לשלם עבור שירותי אייפון, דרופבוקס, פייפאל ואחרים צצים בשבוע האחרון. אך לצידם, יוונים גם מגלים שאינם יכולים להשתמש בשירותים מקומיים המשתמשים בשירותים כמו פייפאל בשביל לעבד תשלומים.

יזם יווני בשם פאנוס פאפאדופולוס יצר טופס אינטרנטי לסטארט-אפים ביוון המתקשים לשלם עבור שירותים, בניסיון להתאים להם תומכים זרים שיסייעו במימון הפעולות.

שנחאי נחלשה ב-1.3% ומרחיבה צניחתה החודשית ל-27%

מגמה מעורבת נרשמת בבורסות אסיה, כאשר טוקיו מתאוששת מהירידות אתמול, אך בורסת שנחאי ממשיכה לצנוח. בורסת שנחאי ננעלה בירידה של 1.3%, מה שמגדיל את הצניחה שלה בחודש האחרון לכ-27%. בורסת שנזן צנחה ב-5.3% היום, ומדד המניות הסיניות בבורסת הונג קונג ירד ב-3.3%. בורסת הונג קונג עצמה נחלשה ב-1%. בורסת סיאול ירדה ב-0.7%. לעומתן, טוקיו התחזקה ב-1.3%, והבורסה האוסטרלית טיפסה ב-1.9%.

על רקע הירידות החדות, 203 חברות סיניות הודיעו היום כי המסחר במניותיהן בבורסות הושעה. בסך הכל בשבוע האחרון 651 חברות, יותר מחמישית מהחברות הנסחרות בבורסה, הודיעו על השעיית המסחר במניותיהן, דיווח "סקיוריטיז דיילי" הסיני. חברות רבות לא נימקו את השעיית המסחר, אף כי חלקן ציינו סיבות כמו הנפקות מניות פרטיות, ארגון מחדש של מניות או 'גורמים משמעותיים'. אך רבים מעריכים כי השעיית המניות משמשת את החברות להגנה על מניותיהן מהצניחה הנוכחית בבורסות הסיניות, שבינתיים גם התערבויות רבות במסחר לא הצליחו למנוע.

ההתערבויות האחרונות התירו לקרנות גידור ופנסיה בסין לקנות מניות, ומנהלי קרנות התחייבו בסוף השבוע לרכוש כמויות גדולות של מניות, בסיוע חברת מימון המרג'ין (מסחר מגובה הלוואות) הממשלתית, שזכתה בקו אשראי ישיר מהבנק המרכזי של סין.

לגארד לא תגיע היום לבריסל

כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומיתצילום: בלומברג

לפי דיווח ב"גרדיאן", יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כריסטין לגארד, לא תגיע היום לפגישת שרי האוצר של גוש היורו או לפגישת המנהיגים. יוון כבר החמיצה תשלום אחד לקרן המטבע, ולא ברור האם הקרן תמשיך להיות חלק מחבילת הסיוע. עם זאת, אתמול אמרה קרן המטבע כי היא "עוקבת אחר המצב ביוון בדריכות, ומוכנה להגיש סיוע בעת הצורך".

תעודות סל של בורסת יוון צללו ב-7%

מאז שבוע שעבר לא מתקיים מסחר בשוק המניות של יוון, אולם תעודות סל שעוקבות אחרי בורסת אתונה הנסחרות בארה"ב המשיכו לצנוח גם היום, ונפלו ב-7%, לאחר שהמצביעים ביוון דחו במפתיע באופן נחרץ את הצעת הנושים הבינלאומיים לצעדי צנע נוספים, והגבירו בכך את החששות מפני יציאת יוון מגוש היורו.

במסחר בוול סטריט צנחה תעודת הסל Global X FTSE Greece 20 ETF ב-7%.

וול סטריט נסגרה בירידות

בורסות וול סטריט, אשר רשמו בשבוע שעבר את הנפילה השבועית החדה ביותר זה שלושה חודשים, נסגרו היום בירידות לאחר שהמצביעים ביוון דחו במפתיע באופן נחרץ את הצעת הנושים הבינלאומיים לצעדי צנע נוספים, והגבירו בכך את החששות מפני יציאת יוון מגוש היורו.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.3%; מדד נאסד"ק נסוג ב-0.3%; מדד S&P 500 איבד 0.4% לאחר שנסוג בשבוע שעבר ב-1.2% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז מארס - וקיצץ בכך את עלייתו מתחילת השנה ל-0.9%.

תעודת סל שעוקבת אחרי בורסת אתונה, ואשר נסחרת בוול סטריט, צללה ב-7%. מאז שבוע שעבר לא מתקיים מסחר בבורסת אתונה.

הבנק המרכזי של אירופה מקשה על יוון

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר היום ללא שינוי את היקף הנזילות חירום שהוא מעמיק לרשות הבנקים המסחריים ביוון, ובמקביל הגדיל את התספורת על הערבונות שהבנקים נדרשים להעמיד כנגד הלוואות החירום - מהלך שייאלץ את הבנקים ביוון להמשיך להישאר סגורים בימים הקרובים ולהגביל את היקף משיכת המזומנים מהכספומטים.

החלטת הבנק המרכזי התקבלה בשיחת ועידה שערכה היום מועצת הבנק, יום לאחר שהמצביעים ביוון דחו ברוב גדול את הצעת החילוץ של הנושים הבינלאומיים הדורשת מיוון להמשיך במדיניות הצנע.

הבנק המרכזי של אירופה הקפיא את רמת סיוע החירום בנזילות לבנקים ביוון ברמה של כ-89 מיליארד יורו (99 מיליארד דולר) - רמה בה נותר מאז.

מרקל: "אין זמן בלתי מוגבל למו"מ עם יוון"

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה היום כי ברלין עדיין מוכנה לנהל משא ומתן עם יוון, אולם הדגישה כי הזמן לכך אינו בלתי מוגבל וכי אתונה צריכה להניח השבוע הצעות משלה על השולחן.

"אנחנו אומרים בבירור רב כי הדלת ממשיכה להיות פתוחה וכי פגישת מנהיגי גוש היורו מחר צריכה להיות מובנת בהקשר זה", אמרה מרקל בפריז, שם נפגשה עם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד.

פידל קסטרו מחזק את ידיו של ציפראס

פידל קסטרו, המהפכן שהפך את קובה למדינה הקומוניסטית הראשונה בחצי המערבי של כדור הארץ ואשר שימש כמנהיג קובה במשך כמעט 50 שנה, שיגר היום מכתב לראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, בו בירך אותו על תוצאות משאל העם שנערך אתמול ביוון, ואשר בו דחה הציבור באופן נחרץ את הצעת הנושים הבינלאומיים לצעדי צנע נוספים.

קובה "למדה את אמנות ומדע הפוליטיקה" מיוון, כתב קסטרו לציפראס במכתב. אומץ הלב היווני "עורר הערצה בכל רחבי אמריקה הלטינית", הוסיף.

קסטרו אוחז בדגל קובה

חשש מהסכם עם איראן הפיל את הנפט ב-8%

מחיר הנפט בניו יורק צנח בקרוב ל-8% ומחיר הנפט בלונדון נפל מתחת לרמה של 60 דולר לחבית לראשונה מאז אפריל, על רקע הערכות כי הסכם בין איראן למעצמות על תוכנית הגרעין האיראנית עשוי לגרור תוספת של מיליוני חביות נפט לשווקים העולמיים. נפילת מחירי הנפט נרשמה גם על רקע התגברות החששות כי משבר החוב של יוון והמפולת בשוק המניות בסין, יערערו את היציבות הכלכלית באירופה ובאסיה.

הסכם על הגרעין עם איראן "יוביל להסרת הסנקציות ויאפשר לאיראן לשוב ולייצא נפט", אמרו אסטרטגים של חברת CMC מרקטס. אנליסטים העריכו כי חזרתו של הנפט האיראני לשווקים העולמיים תפיל את מחירי הנפט בניו יורק אל מתחת לרמה של 50 דולר לחבית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסחרים במחיר של 52.53 דולר לחבית, נפילה של 7.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בלונדון, נסחרים החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט במחיר של כ-56.5 דולר לחבית, נפילה של יותר מ-6%.

אירופה בשפל של 5 חודשים; פריז ומילאנו בתיקון

בורסות אירופה נסוגו לשפל של חמישה חודשים לאחר שהמצביעים ביוון דחו במפתיע באופן נחרץ את הצעת הנושים הבינלאומיים לצעדי צנע נוספים, והגבירו בכך את החששות מפני יציאת יוון מגוש היורו. מניות הבנקים הובילו את הירידות. שוקי המניות של צרפת, איטליה וספרד נכנסו לתיקון, לאחר שנפלו ביותר מ-10% מהשיאים שאליהם טיפסו באפריל.

היורו נחלש ב-0.4% מול הדולר לשער של 1.1072 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר היום כבר נפל לרמה של 1.0952 דולר ליורו.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.8%; פרנקפורט ירדה ב-1.5%; פריז איבדה 2%; מילאנו נפלה ב-4%; מדריד איבדה 2.2%; ליסבון צנחה ב-3.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-1.2% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז פברואר. המדד צנח בשבוע שעבר ב-3.4% - הנפילה השבועית החדה ביותר של השנה.

מאז שבוע שעבר לא מתקיים מסחר בשוק המניות של יוון, אולם תעודות סל שעוקבות אחרי בורסת אתונה הנסחרות בארה"ב צוללות כעת ב-8% בוול סטריט.

שר האוצר החדש של יוון: אוקלידס צקאלוטוס

מחליפו של שר האוצר הדעתן והכריזמטי של יוון, יאניס וארופאקיס, שהודיע במפתיע היום על התפטרותו, הוא אוקלידס צקאלוטוס, שעמד בראש צוות המשא ומתן של יוון על נושיה.

צקאלוטוס, בן 55, הוא פרופסור בוגר אוקספורד, שהוכתר בעבר כ"מוח הגדול של המדיניות הכלכלית" של ממשלת סיריזה. הוא משמש כחבר פרלמנט מטעם מפלגת סיריזה מאז שנת 2012, לאחר שזנח את הקריירה האקדמית שלו כדי ללכת לפוליטיקה.

צקאלוטוס יצטרף אל ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, בנסיעתו מחר לבריסל כדי להציג את ההצעות החדשות של יוון לשרי האוצר של גוש היורו, במטרה להגיע להסכם שיסייע לסיים את המשבר הפיננסי בו נתונה יוון.

קרן המטבע: "מוכנים לעזור ליוון אם נתבקש"

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) מסרה היום כי היא עוקבת אחרי המצב ביוון, ונכונה לסייע אם תתבקש לעשות זאת בעקבות משאל העם בו דחה הציבור היווני את תנאי החילוץ שהציעו הנושים הבינלאומיים של יוון.

"קרן המטבע רשמה בפניה את תוצאות משאל העם שנערך אתמול ביוון", אמרה ראש קרן המטבע, כריסטין לגארד, בהודעה שפירסמה. "אנו עוקבים מקרוב אחרי המצב ומוכנים לסייע ליוון אם נתבקש לעשות כן".

כריסטין לגארדצילום: בלומברג

יוון בדרך לממשלת אחדות לאומית?

ראשי שלוש מפלגות אופוזיציה ביוון הביעו היום תמיכה בראש הממשלה, אלכסיס ציפראס, לקראת חידוש המשא ומתן עם הנושים הבינלאומיים בבריסל מחר.

בהצהרה המשותפת, שפורסמה בתום פגישה בת שש שעות באתונה בין ראשי המפלגות, תמכו חמש מפלגות: סיריזה, מפלגתו של ציפראס, ושותפתה לממשלה, מפלגת ANEL, וכן שלוש מפלגות האופוזיציה "דמוקרטיה חדשה", "טו פוטאמי", ו"פאסוק".

למעשה, שתי המפלגות היחידות שאינן חתומות על ההצהרה המשותפת הן המפלגה הקומוניסטית KKE ומפלגת הימין הקיצוני "שחר זהוב".

פרשנים ציינו כי יתכן שהצהרת התמיכה תהווה צעד ראשון דרך להקמת ממשלת אחדות לאומית כדי להתמודד עם משבר החוב של יוון.

ראש הממשלה ציפראס בנאום ראשון עם היוודע תוצאות המשאל, אתמולצילום: אי־אף־פי

האצה מפתיעה בפעילות מגזר השירותים בארה"ב

הצמיחה בפעילות מגזר השירותים בארה"ב צברה במפתיעה תנופה בחודש יוני, מסר היום מכון המחקר ISM. מדד פעילות מגזר השירותים טיפס ביוני לרמה של 56 נקודות לעומת רמה של 55.7 נקודות במאי. כלכלנים צפו ירידה של המדד לרמה של 55 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

ג'יי.פי מורגן: 75% סיכוי שיוון תצא מהיורו

כלכלנים של שורה של בנקים, בהם ברקליס וג'י.פי מורגן, העריכו כי יציאת יוון מגוש היורו היא כעת התסריט הסביר ביותר למשבר היווני, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.

"למרות שהמצב נזיל, בשלב זה נראה כי הסיכויים ליציאה של יוון מהיורו גבוהים יותר מהסיכויים שתישאר", כתב הכלכלן מלקולם בר מבנק ג'י.פי מורגן, בדו"ח ללקוחות שפירסם אתמול, בו ציין כי גם יציאת יוון מהיורו עלולה "להתרחש בנסיבות כאותיות". לדבריו, לרשות ממשלת יוון נותרו רק שבועות ספורים להגיע להסכם חדש.

"יציאה היא כעת התסריט הסביר ביותר", כתבו אנליסטים של בנק ברקליס בדו"ח אחר. "הגעה להסכם עם הממשלה היוונית הנוכחית תהיה משימה קשה ביותר עבור מנהיגי גוש היורו, לנוכח החלטת יוון לדחות את ההצעה האחרונה".

כלכלני מורגן סטנלי מעניקים כעת הסתברות של 75% לכך שיוון תעזוב את היורו, לעומת סיכוי של 60% לפני שבוע. כלכלני בנק BNP פאריבה מעניקים סיכוי של 70% לעומת 50%, וכלכלני סוסייטה ז'נרל מעניקים הסתברות של 65% ליציאה יוונית מהיורו. אנליסטים של אוקספורד אקונומיקס מעניקים כעת סיכוי של 85% לעומת תחזית קודמת של 67%.

דראכמות או יורו? אם יוון תיכנס לחדלות פירעון אנו עשויים לראות שוב דראכמות במחזור

גרמניה: "אין מקום לחדש את המו"מ עם יוון באופן מיידי"

גרמניה לא רואה שום סיבה לחדש באופן מיידי את המשא ומתן לגבי הסכם החילוץ לאחר שהעם היווני הצביע נגד התנאים שהוצעו לו, כך אמר דובר מטעם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שטפן זייברט. זייברט אמר כי ממשלת גרמניה מכבדת את תוצאת משאל העם, וכי דלת השיחות עדיין פתוחה בפני יוון. "עם זאת, לנוכח החלטת אזרחי יוון, אין כרגע תנאים להיכנס למשא ומתן לגבי הסכם סיוע חדש". הוא הוסיף כי גרמניה ממתינה כעת להצעות החדשות שיביא ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס לבריסל מחר. מרקל תיפגש היום עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד כדי לדון בהשלכות תוצאות משאל העם.

ציפראס שוחח עם דראגי

הירידות בבורסות אירופה מתמתנות. בינתיים דיווח "גרדיאן" כי ראש ממשלת יוון ציפראס שוחח בטלפון עם נגיד הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי, ובערב הוא צפוי לשוחח גם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

היורו נחלש; תשואות האג"ח עולות

היורו נחלש ב-0.5% מול הדולר לרמה של 1.106 דולר ליורו על רקע תוצאות משאל העם ביוון והתפטרותו של שר האוצר וארופאקיס. ירידות נרשמות בשוקי האג"ח של יוון, איטליה וספרד והתשואות על האג"ח עולות. התשואה על האג"ח הממשלתיות של יוון לעשר שנים עולה ל-16.3%. בינתיים הודיעה קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, שאמורה להיפגש מחר, כי היא מצפה להצעות חדשות מצד יוון.

ירידות בבורסות אירופה אחרי תוצאות משאל העם

כצפוי, המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות שערים, אך לא במפולת כפי שחזו. לונדון יורדת ב-1.1%; פרנקפורט מאבדת 1.9%; פריז נופלת ב-2.2%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופה נחלש ב-1%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.5% ונסחר סביב שער של 1.1059 דולר ליורו.

בורסת טוקיו ננעלה בירידות של 2.1%; הונג קונג נופלת ב-3.3%; שנחאי עולה ב-2.2%.

וארופאקיס מתפטר: "אני נושא בגאווה את הבוז שרוחשים כלפי הנושים"

ההתפטרות של וארופאקיס מפתיעה מאחר שלפני משאל העם הצהיר וארפאקיס כי יתפטר אם יהיה ניצחון ל"כן" – כלומר לתומכים בהסדר שהציעו הנושים. עוד הוא כתב בבלוג שלו: "כמו כל המאבקים לזכויות דמוקרטיות, גם התגובה ההיסטורית הזו לאולטימטום של קבוצת שרי האוצר של אירופה שהוצג ב-25 ביוני הגיעה עם תג מחיר כבד. לכן, חיוני שהכוח שהוענק לממשלה שלנו על ידי הצבעת ה'לא' הנפלאה תהפוך באופן מיידי ל'כן' להחלטה ראויה – להסכם שיפתור את הארגון מחדש של החוב, פחות צנע, חלוקה מחדש של המשאבים לטובת הנזקקים ורפורמות אמיתיות.

קצת אחרי ההכרזה על תוצאות משאל העם, התוודעתי להעדפות של כמה מהמשתתפים בקבוצת שרי האוצר של גוש היורו ושל 'שותפים' – שהיו מעדיפים ש'אעדר' מהפגישות; רעיון שראש הממשלה חשב שעשוי לעזור לו להגיע להסכם. מהסיבה הזו אני עוזב היום את משרד האוצר.

"אני חושב שזו חובתי לעזור לאלכסיס ציפראס לנצל כפי שהוא רואה לנכון את הכוח שהעם היווני העניק לנו באמצעות משאל העם של אתמול.

"אני נושא בגאווה את הבוז שרוחשים כלפי הנושים.

"אנחנו, אנשי השמאל, יודעים איך לפעול במשותף ללא מחשבה על ההטבות הכרוכות בכיסא. לכן אני תומך באופן מלא בראש הממשלה ציפראס, בשר האוצר החדש ובממשלתנו.

"הניסיון העל אנושי להוקיר את העם היווני האמיתי, והצבעת ה-OXI (לא) המפורסמת שהם העניקו לדמוקרטים בעולם כולו – רק מתחיל" כתב וארופאקיס.

שר האוצר של יוון התפטר

שר האוצר הססגוני של יוון, שתמך באופן נמרץ בהצבעה "לא" במשאל העם ביוון, הודיע על התפטרותו. וארופאקיס לא הצליח לנהל מערכת יחסים תקינה עם עמיתיו האירופיים, שלעתים סירבו להיפגש עמו, מה שיכול לשמש זרז להתפטרות שלו – אחרי שהצליח לקדם את התוצאה המועדפת עליו במשאל העם במדינה. בפוסט בבלוג שלו כתב: "משאל העם של 5 ביולי יישאר רגע מיוחד בהיסטוריה כשאומה אירופית קטנה התקוממה מול חבלי החוב".

אחוות פושטי הרגל: נשיאת ארגנטינה מברכת את העם היווני "האמיץ"

המשבר ביוון עורר השוואות רבות עם מדינה אחרת שהגיעה בעשור וחצי האחרונים פעמיים למצב של חדלות פירעון: ארגנטינה. בשורה של ציוצים באנגלים בירכה נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדס דה קירשנר, את העם היווני על תוצאות משאל העם. "יוון: ניצחון צודק לדמוקרטיה ולכבוד. העם היווני אמר לא לתנאים המשפילים הבלתי אפשריים שהוטלו עליהם לסידור מחדש של החובות הזרים שלהם. אנחנו הארגנטינאים מבינים את זה. אנחנו מקווים שאירופה ומנהיגיה יבינו את המסר מהקלפי. אי אפשר לבקש מאף אחד לחתום על תעודת הפטירה של עצמו. הדברים שאמר הנשיא קירשנר עדיין מהדהדים. הוא אמר בעצרת הכללית של האו"ם ב-2003: 'המתים לא משלמים את החובות שלהם'. בשם העם והממשלה שלנו, אנחנו מביעים סולידריות עם העם היווני האמיץ והממשלה שלו", כתבה קירשנר בשורת ציוצים תוך כדי שהיא מזכירה את בעלה המנוח, הנשיא לשעבר נסטור קירשנר.

הממשלה הסינית נחלצה לעזרת שוק המניות הסיני

אחרי שבורסת שנחאי ננעלה ביום שישי בצניחה של 5.8%, ובכך השלימה צניחה של כמעט 30% מאז 12 ביוני, הממשלה הסינית הציגה שורה של צעדים שנועדו להמריץ את השוק. ואולם טרם ברור אם הצעדים יצליחו באמת להפיג את חששות המשקיעים בבורסה המקומית מסופה של בועת המניות. בין הצעדים הסיניים ניתן לראות הבטחה של הבנק המרכזי בסין להזרים סיוע אל חברות מימון ממשלתיות שמצדן צריכות להעביר מימון לחברות ברוקראז' ולמנהלי קרנות כדי שירכשו מניות. בורסת שנחאי הגיבה בזינוק של כמעט 8% עם פתיחת המסחר, אך מאז התמתנו העליות ל-2.2%.

בורסת שנחאי בחודש האחרוןצילום: בלומברג

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות שערים חדות

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות שערים חדות אחרי פרסום תוצאות משאל העם היווני והחשש הגובר מפני יציאה של יוון מגוש היורו. טוקיו יורדת ב-2.2%; הונג קונג נופלת ב-3.2%; שנחאי עולה ב-2.15% אחרי שזינקה עם פתיחת המסחר בכמעט 8% בעקבות צעדי חירום של הממשלה שנועדו למנוע את המשך קריסת הבורסות במדינה; סיאול נחלשת ב-1.8%; סידני מאבדת 1.2%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.7% ונסחר סביב שער של 1.1041 דולר ליורו; הדולר נחלש ב-0.3% מול הין ונסחר סביב שער של 122.33 ין לדולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?