"הגרמנים לא יוותרו - הם החליטו לשבור אותנו"

שר האוצר היווני לשעבר, יאניס וארופאקיס, במאמר ב"גרדיאן": "כישורים מתמטיים של בן שמונה מספיקים כדי להבין שהתרגיל הזה לא ייגמר טוב"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

לאחר חמש שנים שבהן כיכב המשבר בכותרות — בעיקר בגלל סירובם העיקש של נושי יוון להסדר חובות יסודי, בניגוד לעמדת קרן המטבע הבינלאומית ולמקובל בכל מקרה של חייבים במצוקה — ממשיכים נושיה של יוון לסרב לארגון חובותיה מחדש. התשובה, טוען במאמר ב"גרדיאן" יאניס וארופאקיס, שר האוצר של יוון שהתפטר בשבוע שעבר, נעוצה בסבך המבוך של הפוליטיקה האירופית.

ב–2010, במקום לבצע ארגון מחדש של החוב ורפורמות בכלכלה, שזהו הפתרון ההגיוני, אומר וארופאקיס, בחרו הנושים באפשרות הרעילה — מתן הלוואות חדשות ליישות פושטת רגל, תוך העמדת פנים שהיא נותרה בעלת כושר פירעון. כך חולצו הבנקים הצרפתיים והגרמניים שהלוו כסף לממשלת יוון. במקום לומר את האמת לפרלמנטים ולציבור, כי משלמי המסים חילצו כך את הבנקים, הצדיקו הנושים את החילוץ ב"סולידריות" עם יוון. כך הועברו הפסדים פרטיים לכתפי משלמי המסים. צנע קיצוני נאכף על יוון, וכתוצאה מכך התוצר שלה צנח ביותר מרבע. "כישורים מתמטיים של בן שמונה פיקח מספיקים כדי להבין שהתרגיל הזה לא ייגמר טוב", כתב וארופאקיס.

לאחר שהחוב הועבר לידי האזרחים באירופה, היה לנושים תרוץ טוב לא לספק עוד הקלה בחובות. כתוצאה מכך, הברירה היחידה שהועמדה בפני יוון היתה עוד צנע, שבתורו פגע עוד יותר בכלכלה.

יאניס וארופאקיסצילום: בלומברג

"ממשלתנו (בראשות מפלגת סיריזה) נבחרה על המנדט לסיים את מעגל יום הדין הזה; לדרוש ארגון מחדש של החוב ולסיים את הצנע המכה ביוון", אומר וארופאקיס. הסיבה היחידה, לדבריו, שהמגעים נכשלו היא שהנושים ממשיכים לפסול כל ארגון חובות מחדש ומתעקשים שהיוונים החלשים ביותר, ילדיהם ונכדיהם יפרעו את החוב. אם יוון לא תיכנע, הבהירו לה נושיה, הבנקים שלה יילקחו כבני ערובה, היא תידרש למגבלות הון, המזומנים יאזלו ולבסוף היא תצטרך לצאת מגוש היורו. היציאה מגוש היורו נהפכה לכלי הנשק שכיוונו וולפגנג שויבלה, שר האוצר הגרמני, וחבר מרעיו, מול יוון.

סוף השבוע הזה הביא לשיא את המשבר, כאשר מחליפו של וארופאקיס, אוקליד צקלוטוס, ניסה שוב לשכנע את קבוצת היורו כי ארגון החובות נחוץ כדי לפתור את המשבר.

וארופאקיס מונה בטורו שלוש סיבות לסירוב: הקושי של המוסדות להפגין גמישות, שהכוח השחית את הנושים, והסיבה השלישית, שלדעתו היא המשמעותית והמעניינת ביותר — סילוקה של יוון מגוש היורו, לדעתו של שויבלה, היא הדרך להבטיח שמנגנון היורו ישמש אמצעי משמעתי לאכוף מדיניות מסוימת על צרפת. זוהי הסיבה, כפי שהוא מציין בכותרת המאמר, שגרמניה לא מוכנה למנוע כל עונש מיוון —"הם רוצים לשבור אותנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים