על מה בעצם היוונים והאירופאים עוד מתמקחים?

שני הצדדים כבר באו זה לקראת זה במידה מסויימת, ועיקר המחלוקות נוגעות לקצב ביצוע הרפורמות ביוון - היוונים רוצים קצת יותר זמן לביצוען ■ אחת הדרישות השנויות במחלוקת היא עדיין הנחה גדולה במע"מ באיים היווניים

מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי

אם בוחנים את ההצעה האחרונה שהגישה ליוון הנציבות האירופית, ביום שישי שעבר, ואת מכתב המענה שפירסם היום ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, רואים כי הפערים בין שני הצדדים כבר אינם גדולים. רוב ההבדלים בין שתי ההצעות האחרונות נעוצים בקצב ביצוע הרפורמות הנדרשות – היוונים רוצים לפרוש אותן על פני שנה או שנתיים יותר.

למשל, יוון מעוניינת כי דרישת מקדמה על מס הכנסה לעצמאים תוכנס בהדרגה עד סוף 2017, ולא עד סוף 2016. בדומה, ביטול הקלות המס על חקלאים יתבצע בהדרגה עד סוף 2017 במקום מיידית. אך יוון נכנעה לדרישת האיחוד האירופי להעלות את גיל הפרישה בה ל-67 עד שנת 2022, ולא כפי שרצתה, עד שנת 2025.

עוד בתחום הפנסיה, הסכימו היוונים לקיצוץ נוסף בקצבאות הפנסיה, אך ביקשו לדחות את תחילת יישום התהליך לאוקטובר, ולא להתחילו מיידית. הקיצוץ ב"מענקי הסולידריות" לקבוצות מוחלשות של פנסיונרים יבוטלו בהדרגה כנדרש עד סוף 2019, אך היוונים מבקשים לא להתחיל זה מיידית.

היוונים הסכימו זה מכבר להעלאת מע"מ, אך רצו לכלול בה הנחות לאיים היווניים, וכן למסעדות ולמלונות. בהצעתה האחרונה, הנציבות הסכימה לפטור מלונות משיעור המע"מ העליון, וציפראס הסכים להחלת שיעור המע"מ המלא (23%) על מסעדות. הנקודה בה יוון עדיין אינה מתפשרת בנוגע אליה היא ההנחה של 30% במע"מ באיים – שתחול כעת על שיעורי המע"מ החדשים.

יוון גם הסכימה לדרישות העודף התקציבי של גוש היורו – להגיע לעודף ראשוני (שאינו כולל תשלומי חובות) של 1% ב-2015, ויטפס עד 2018 ל-3.5% (יעד שבהצעה קודמת של הנציבות אמור היה להיות 4.5%.

היוונים הסכימו לשלל העלאות מסים ולקיצוצים נוספים בתקציב. אך הם ביקשו כי הורדת תקרת הוצאות הביטחון תסתכם ב-2106 ב-200 מיליון יורו בלבד, ולא 400 מיליון דולר כדרישת הנציבות, ואילו ב-2017 ב-400 מיליון יורו.

היוונים הסכימו לשלל הפרטות, לרפורמות נרחבות בשוק העבודה – בהתאם למתווה שהוכן בשיתוף עם ה-OECD - אך הודיעו כי חברת החשמל תמשיך להיות בשליטת המדינה.

עדכונים שוטפים על המשבר ביוון ועל השווקים

צילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית