פול קרוגמן קורא ליוונים להצביע "לא" במשאל עם; "אל תחששו לפרוש מהיורו"

הכלכלן זוכה פרס נובל: "הנושים של יוון חיים בעולם דמיוני שמתעלם מכל מה שאנחנו יודעים על מקרו-כלכלה"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הכלכלן זוכה פרס נובל פול קרוגמן המליץ ליוונים להצביע "לא" במשאל עם שייערך בשבוע הבא על השאלה האם להסכים לדרישות ה"טרויקה" - שלישית הנושים הבינלאומיים של יוון הכוללת את הנציבות האירופית, הבנק המרכזי של אירופה (ECB), וקרן המטבע הבינ"ל (IMF) - להחריף את מדיניות הצנע שגרמה לקריסת כלכלת יוון בחמש השנים החולפות.

"יוון צריכה להצביע 'לא', וממשלת יוון צריכה להיות מוכנה לפרוש מגוש היורו, אם יהיה צורך בכך", כתב היום קרוגמן במאמר דעה שפירסם בעיתון "ניו יורק טיימס".

"כדי להבין מדוע אני אומר כך, עליכם להבין כי רוב - לא הכל, אבל רוב - מה ששמעתם על הבזבזנות וחוסר האחריות של יוון הוא שקר. בשלהי העשור הקודם, הוצאות ממשלת יוון אמנם היו מעבר לאמצעים שלה, אולם מאז הממשלה קיצצה שוב ושוב את הוצאותיה והעלתה מסים. מספר העובדים במגזר הציבורי נפל ביותר מ-25%, והפנסיות (שאכן היו נדיבות מדי) צומצמו בחדות. אם מוסיפים לכך את כל צעדי מדיניות הצנע, יש די והותר כדי לכסות את הגירעון התקציבי המקורי ולעבור לעודף גדול", כתב קרוגמן. "אז מדוע זה לא קרה? בגלל שכלכלת יוון קרסה, בעיקר כתוצאה מאותם צעדי צנע, שגרמו גם לנפילה בהכנסות הממשלה".

קרוגמן מונה שלוש סיבות מדוע מצביעי משאל העם ביוון אינם צריכים לאפשר לחשש שלהם מעימות בין יוון לטרויקה, לגרום להם להצביע בעד הצעות הנושים ביום ראשון הקרוב. "ראשית, אנחנו יודעים שמדיניות צנע יותר ויותר חריפה היא דרך ללא מוצא: בתום חמש שנים מצבה של יוון גרוע מאי פעם. שנית, חלק ניכר ואולי רוב התוהו ובוהו שחששו שייגרם כתוצאה מיציאת יוון מגוש היורו, כבר התרחש. אין הרבה יותר נזקים חמורים יותר מסגירת הבנקים והטלת הגבלות הון, כפי שעשתה יוון", כתב קרוגמן, שזכה בפרס נובל לכלכלה לשנת 2008.

חלוקת מזון לרעבים ברחובות אתונה, אפריל 2014צילום: רויטרס

הסיבה השלישית להצביע נגד דרישות הנושים היא ש"כניעה לאולטימטום שהציבה הטרויקה תהווה ויתור מוחלט על כל חזות של עצמאות יוונית שעדיין נותרה. אל תאמינו לטענות שאנשי הטרויקה הם בסך הכל טכנוקרטים שמסבירים ליוונים הבורים מה עליהם לעשות. טכנוקרטים כביכול אלו הם למעשה אנשים שחיים בעולם דמיוני תוך התעלמות מכל מה שאנחנו יודעים על מקרו-כלכלה, ואשר טעו לכל אורך הדרך. לא מדובר כאן בניתוח של המצב, אלא במאבק כוח - כוחם של הנושים לחסל את כלכלת יוון, אשר יישאר בעינו כל עוד יציאה מגוש היורו תמשיך להיתפס ביוון כמהלך שאינו בא בחשבון".

"לכן הגיעה העת לשים קץ לתפיסה לפיה יציאה מהיורו אינה באה בחשבון. אחרת יוון תסבול מצנע בלתי נגמרת, ושפל שאין שום סימן לסופו", סיכם קרוגמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים