עדכונים שוטפים |

יוון הודיעה: הבנקים במדינה לא ייפתחו מחר; יוטלו הגבלות על משיכת והעברת כספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

לאחר שציפראס הודיע על הגבלות ההון יצאו יוונים רבים לרחובות

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, הכריז היום על הגבלות הון ועל סגירת הבנקים ביוון החל ממחר. בעקבות ההכרזה, התארכו התורים בכספומטים, שהחלו להיווצר כבר ביום שבת, ומפגינים רבים יצאו לרחובות להביע מורת רוחם והתנגדותם לצנע ביוון.

מפגינים ביוון יצאו לרחובות בעקבות הגבלות ההון ביוון

עכשיו זה רשמי: הבנקים ביוון יישארו סגורים השבוע

ממשלת יוון הורתה לבנקים שלה להישאר סגורים מחר (ב'), כדי למנוע קריסה פיננסית, והטילה הגבלות הון. הבנקים יישארו סגורים לפחות עד לאחר משאל העם שייערך ביום ראשון הבא, אמר מנכ"ל פיראוס בנק, שנכח בישיבת מועצת היציבות הפיננסית של יוון, בה הוחלט בנושא. אלכסיס ציפראס הודיע כי הבנקים ייוותרו סגורים ביום שני, וכי יוטלו הגבלות על ההון, אך הדגיש כי "הפקדונות של אזרחי יוון בטוחים".

הבנק המרכזי של אירופה הודיע היום כי הוא מקפיא את גובה מימון החירום שהוא מעניק לבנקים היווניים ברמה של 89 מיליארד יורו. רמה זו לא צפויה להספיק לבנקים היווניים למהלך כל השבוע עד משאל העם, בהתחשב בקצב משיכות הפקדונות הנוכחי.

לדברי מקור לרויטרס, גם בורסת אתונה צפויה להישאר סגורה מחר. גורמים בממשל היווני אמרו ל"פייננשל טיימס" כי יוטלו גם הגבלות על העברות כספים אל מחוץ למדינה ועל משיכת מזומנים בכספומטים. פדיונות צ'קים יוקפאו, וכך גם פק"מים.

דגלי יוון וגוש היורו מתנוססים בחזית הבנק המרכזי של יוון

האיחוד האירופי: שוקל מחילת חובות ליוון

במה שנראה כניסיון פיוס, פירסמה הנציבות האירופית את הצעתה המעודכנת ביותר ליוון, בה נראה כי הפשרה העיקרית שהציעה הייתה בתחום המע"מ – הטלת מע"מ בשיעור 13% על מלונות, ולא 23% כפי שנדרש בעבר. הייתה זו אחת מנקודות המחלוקת העיקריות מול יוון, אך לא היחידה.

בנוסף, בהצהרה שליוותה את פירסום המסמך, נאמר כי בפגישת שרי האוצר שהתקיימה בשבת, לאחר עזיבת יוון, הוסכם פה אחד כי על הסכם לכלול גם מידה מסויימת של מחילת חובות. עם זאת, התנאים לא נדונו, כיוון שבעת קיום הפגישה יוון כבר הכריזה על משאל עם ולאחר מכן עזבה את שולחן הדיונים. לפי דברי הנציבות היום, הצעה זו טרם הוסרה מהשולחן, והדלתות עדיין פתוחות בפני יוון לשוב אליו.

כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע, רמזה אף היא כי היא תומכת באפשרות של מחילת חובות, כאשר אמרה היום כי "אני מאמינה שגישה מאוזנת נחוצה להשבת היציבות הכלכלית והצמיחה ביוון, עם רפורמות מבניות ותקציביות, הנתמכות על ידי מימון הולם וצעדים להפיכת החוב לבר-קיימא".

במקביל, קבוצה של חברי פרלמנט מהשמאל בבריטניה חתמה על מכתב בשיתוף עם איגודי עובדים וארגוני סיוע, בו קראו לדיוויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, לכנס את האיחוד האירופי לדיון במחילת חובות עבור יוון ומדינות אחרות הזקוקות לכך. "אנו מאמינים כי צריך לשים סוף לאכיפת מדיניות צנע שגורמת לחוסר צדק ולעוני באירופה וברחבי העולם".

גרמניה פירסמה אזהרת מסע ליוון: הצטיידו במזומנים

תיירים המבקרים ביוון לרגל חופשה צריכים להגיע עם "הרבה כסף מזומן", לפי אזהרות מסע בגרמניה ובריטניה. "דיילי טלגרף" הבריטי דיווח כי משרד החוץ של גרמניה פירסם אזהרת מסע בה המליץ לנוסעים ליוון להצטייד מראש בהרבה מזומנים כדי להימנע מבעיות אפשריות בבנקים המקומיים. משרד החוץ של בריטניה עידכן את הנחיות הנסיעה ליוון כשהמליץ לתיירים להיות מודעים לאפשרות של הפסקת השירותים הבנקאיים, כולל עסקות בכרטיס אשראי והוצאת מזומנים בכספומטים. בכספומטים באתונה התורים נצפו תורים של עשרות אנשים.

הבנק המרכזי של אירופה ממשיך מימון החירום לבנקים היוונים

בניגוד לדיווחים קודמים היום, הבנק המרכזי של אירופה ימשיך את מימון החירום השוטף לבנקים היוונים באמצעות קרן נזילות החירום (ELA) ליוון. כך הודיע היום הבנק לאחר פגישת מועצת המנהלים שלו. בינתיים, ממשלת יוון הודפת לחצים לסגור את הבנקים במדינה מחר.

בהודעתו מסר הבנק האירופי כי הוא החליט לשמור על המימון בתקרה של 89 מיליארד יורו, אך לא להגדיל את הסכום כפי שעשה מספר פעמים בשבועות האחרונים. היות שהסכום לא יגדל, הדבר יקשה על בנקים יוונים לטפל במשיכות כספים של בעלי חשבונות. אלה זינקו בסוף השבוע וקיבלו ביטוי בתורים ארוכים בכספומטים שנמשכו גם היום. לפי מקור באחד הבנקים הגדולים ביוון, רק ב-40% מהכספומטים היוונים נותר כסף.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, אמר כי מועצת הבנק "ממשיכה לעבוד בצמוד עם הבנק המרכזי של יוון ואנחנו תומכים מאוד במחויבות של המדינות החברות לנקוט פעולה כדי להתמודד עם השבריריות של כלכלות גוש היורו".

אירופה עשויה להפסיק היום את מימון החירום לבנקים היוונים; תורים ארוכים בכספומטים

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) עומד לסיים היום (ראשון) את מימון החירום שסיפק לבנקים היוונים, לפי דיווח ב-BBC. הבנקים ביוון תלויים בקרן סיוע נזילות החירום (ELA) של הבנק האירופי, שמועצת המנהלים שלו תקיים ישיבה בשעה 16:00 שעון ישראל.

יוון תצטרך ככל הנראה "להכריז על יום חופשה לבנקים ביום שני, עד להחלתן של נהלי מגבלות על ההון", מסר מקור ל-BBC. מגבלות אלה כוללות הגבלות על סכום המשיכה מהבנקים, שיוון כבר הודיעה שאינה מעוניינת להטיל.

בינתיים, השמועות על הפסקת המימון וסגירה של הבנקים מחר הובילה גם היום לתורים ארוכים בכספומטים ביוון. בכיר במשרד האוצר של יוון קרא היום לתושבים להישאר רגועים ולא למשוך את חסכונותיהם.

"הבנקים היוונים ימצאו עצמם בלחצים גדולים החל ממחר אם ה-ECB יחתוך להם את חבל ההצלה", אמר העורך הכלכלי של ה-BBC. ה-ECB מספק מימון על בסיס יומיומי לבנקים היוונים באמצעות הבנק המרכזי של יוון, ובשבועות האחרונים הגדיל את היקף המימון.

הסאגה היוונית נמשכה גם במהלך סוף השבוע, כשראש הממשלה ציפראס הודיע במפתיע ביום שבת על קיום משאל עם לגבי ההסכם המוצע עם גוש היורו וקרן המטבע, שיתקיים ב-5 ביולי. ביום שלישי יפוג מועד הפירעון לחוב של 1.5 מיליארד יורו שיוון צריכה להעביר לקרן המטבע, שאם לא ישולם או אם לא תינתן ארכה יגרור את יוון לחדלות פירעון ועלול לשלוח אותה מחוץ לגוש היורו. בינתיים הולכים ופוחתים הסיכויים להסדר בין הצדדים בימים עד למשאל העם ומנהיגי אירופה החלו לדון בהשלכות של טלטלה פיננסית בעקבות יציאה יוונית מהיורו.

ורופאקיס: אירופה נכשלה, היוונים סובלים בגלל תכנית שנועדה להיכשל

שר האוצר של יוון יאניס ורופאקיס אמר לפני שעה קלה בראיון ל-BBC כי הממשלה שוקלת לסגור את הבנקים במדינה מחר, לאור הדיווחים על הפסקת מימון החירום מצד הבנק המרכזי של אירופה לבנקים היוונים. בנוסף בוחנת הממשלה היוונית להטיל מגבלות על משיכות כספים מהבנקים, שכבר נקלעו למצוקת כסף בשליש מהכספומטים במדינה, לפי דיווחים אתמול.

"אירופה נכשלה", אמר ורופאקיס בראיון. "היא נכשלה בחובתה לשמור על תהליך דמוקרטי במקביל לאיחוד מוניטרי. זה צריך להיות איחוד שהבנקים בו מקבלים עירבון גיבוי מבנק מרכזי לעשות כל שביכולתם כדי לשמור על הבנקים נגישים לאנשים". ורופאקיס תקף בחריפות את ראשי האיחוד האירופי וקרן המטבע. "יוון חייבת כסף לחלק אחד של הטרויקה וחלק אחר חייב לנו כסף. הם יצטרכו להאשים את עצמם אם קרן המטבע לא תוכל לקבל את הכסף. היוונים סובלים כבר 5 שנים מסדרה של צעדי מדיניות שנועדו להיכשל", אמר.

שר האוצר האוסטרי: יציאת יוון מהיורו כמעט בלתי נמנעת

שר האוצר של אוסטריה, הנס יורג שלינג, אמר היום כי יציאת יוון מגוש היורו "נראית כמעט בלתי נמנעת כעת" וזה יתאפשר רק אם אתונה תבקש לעזוב את האיחוד האירופי ומדינות אחרות יסכימו לבקשה.

שלינג אמר את הדברים לעיתון האוסטרי "די פרסה" לאחר שרוה"מ יוון ציפראס הודיע אתמול במפתיע על משאל עם שיערך ב-5 ביולי. "ההשלכות עבור מדינות היורו אינן חמורות כמו עבור יוון. ברור שמדינה אחת יכולה לסחוט את הנציבות האירופית ומדינות היורו בכל נסיבות שהן", אמר שלינג לעיתון.

סין הורידה ריביות

הבנק המרכזי של סין הוריד את הריביות והפחית את דרישות ההון מחלק מהבנקים, בעקבות הצניחה בבורסת שנחאי אתמול. בהורדת הריבית הרביעית מאז נובמר, הוריד הבנק את הריבית על ההלוואות ב-0.25% לרמה של 4.85%, ואת הריבית על הפקדונות גם כן ב-0.25%, לרמה של 2%.

ציפראס מכריז על משאל עם; הכספומטים ביוון מתרוקנים

הפרלמנט היווני אישר בשעות הבוקר המוקדמות לאחר דיון סוער את תוכניתו של ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס לקיים משאל עם ב-5 ביולי לגבי התנאים שהציבו בפני יוון קרן המטבע הבינלאומית (IMF), הנציבות האירופית והבנק המרכזי של אירופה כתנאי להמשך קבלת הסיוע.

בפגישתם אתמול בערב, לאחר שדחו את בקשתה של יוון להאריך את תוכנית הסיוע בחמישה ימים מעבר למועד האחרון של ה-30 ביוני, אמרו שרי האוצר כי יוון תצטרך לנקוט צעדים להגנה על הבנקים שלה. הבנק המרכזי של אירופה (ECB), שסייע לשמור על נזילות הבנקים היוונים, צפוי לדון היום בשאלה אם להפסיק את הלוואות החירום שלו או לא.

"זהו יום עצוב לאירופה", אמר שר האוצר היווני יאניס וארופאקיס, לאחר שעזב את פגישת שרי האוצר. ברחבי יוון נוצרו תורים ארוכים ליד כספומטים בגל משיכות שעלול להוביל להגבלות הון בניסיון למנוע קריסה פיננסית.

מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר האשימה את ממשלתו של ציפראס בכך שהיא גוררת את יוון אל מחוץ לגוש היורו. במשאל העם תמכו 178 חברים מול 120 מתנגדים, לאחר שמפלגת השחר הזהוב הימנית-קיצונית הצביעה בעד. הציבור, לעומת זאת, מתנגד לעמדת הממשלה, לפי סקר שנערך אתמול. שני שלישים אמרו כי יון צריכה להישאר בגוש היורו, ו-57.5% אמרו כי הממשלה צריכה לסגת מעמדתה כדי להגיע להסכם עם הנושים, לפי סקר של קאפה ריסרץ' עבור העיתון "טו וימה".

וארופאקיס אמר כי עדיין יתכן שהרוב ביוון יצביע במשאל העם בעד התוכנית של הנושים. ואולם לא בטוח שההצעות של הנושים עדיין יעמדו בעינן. יו"ר ה-IMF כריסטין לגארד אמרה ל-BBC בלילה כי "מבחינה משפטית, משאל העם יתייחס להצעות והסדרים שכבר לא יהיו תקפים". יוון צריכה לפרוע תשלום של כ-1.5 מיליארד יורו לקרן המטבע ב-30 ביוני. אם תחמיץ את התשלום הזה, "לא תהיה ליוון יותר גישה למימון", אמרה לגארד.

מניות השבבים צנחו בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת, אולם ירדו בסיכום שבועי, על רקע חוסר הוודאות סביב גורל המגעים להשגת הסכם בין יוון לנושיה הבינלאומיים, אשר הגבירה את החשש כי המדינה האירופית תיאלץ להגיע לחדלות פירעון בשבוע הבא. מניות השבבים צנחו בעקבות תחזית מאכזבת של מיקרון, ואילו מדד מניות הבלו צ'יפ נסגר בעליות הודות לזינוק מניית נייקי.

מדד S&P 500 נסגר בירידה של פחות מ-0.1% - יום שלישי ברציפות של ירידות - בדרכו לירידה שבועית של 0.4%; מדד נאסד"ק ירד ב-0.6% והשלים ירידה שבועית של 0.7%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.3% אולם איבד בסיכום שבועי 0.4%. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 נסוג ב-0.3%.

מניית מיקרון צללה ב-18% - הנפילה היומית החדה ביותר זה חמש שנים - ונסגרה בשפל של 19 חודשים, לאחר שיצרנית שבבי הזיכרון סיפקה אמש לאחר סגירת המסחר תחזית מכירות לרבעון הנוכחי שהיתה נמוכה באופן ניכר מתחזיות האנליסטים. מניית ענקית השבבים אינטל ירדה ב-3%.

מניית נייקי קפצה ביותר מ-4% לאחר שענקית מוצרי הספורט דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר על גידול חד מהצפוי ברווח הרבעוני.

צילום: בלומברג

וארופאקיס: "אין סיבה שלא נגיע להסכם מחר"

שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, העריך היום כי אין סיבה שארצו ונושיה הבינלאומיים לא יצליחו להגיע להסכם בפגישת שרי האוצר של מדינות גוש היורו שתיערך מחר בבריסל (בשעה 15:00 לפי שעון ישראל).

לדבריו, יוון הסכימה לוויתורים - בהם גם צעדים מגבירי מיתון, אם כי כאלה שמתמקדים בבעלי הכנסות גבוהות - אולם דוחה את הצעת הנושים להאריך את תוכנית החילוץ בחמישה חודשים.

וארופאקיס ציין כי יוון הציעה כי קרן החילוץ האירופית תעביר לידיה אג"ח ממשלתיות יווניות שמוחזקות כעת על ידי הבנק המרכזי של אירופה (ECB), אולם הנושים הקשיחו את עמדותיהם, ושישה שרי אוצר בקבוצת היורו אף טענו כי ההצעה שהגישו הנושים ליוון מרוככת מדי.

יאניס וארופאקיסצילום: בלומברג

מפגינים באתונה: "לא להסכם חדש - כן לקרע עם הנושים"

אלפי חברי המפלגה הקומוניסטית היוונית KKE מתכנסים בכיכר סינטגמה מול בניין הפרלמנט באתונה, במחאה על דרישת נושיה הבינלאומיים של יוון להחריף את מדיניות הצנע במדינה, תוך שהם קוראים: "לא להסכם חדש - כן לקרע עם הנושים".

"שילמנו די והותר בגלל הסחטנות והבוז בין הממשלה לנושים. יש לאפשר קרע עם האיחוד האירופי, ההון וכוחם", נאמר בהודעה שפירסמה KKE.

צילום: בלומברג

גוש היורו נערך להכניס את יוון ל"הסגר"

שרי האוצר של גוש היורו ונושיה הבינלאומיים של יוון נערכים לגבש מחר תוכנית צעדי חירום שמטרתם להכניס את יוון ל"הסגר" נפרד משאר גוש היורו ולהקים חומת אש סביב המערכת הפיננסית של המדינה, במקרה שיוון תיאלץ להגיע לחדלות פירעון בשבוע הבא. זאת כמובן בתנאי שאתונה תתמיד בסירובה להצעת הנושים להאריך את תוכנית החילוץ בחמישה חודשים, דיווח העיתון הבריטי "גרדיאן".

"פגישת שרי האוצר של גוש היורו שתיערך בבריסל מחר, הפגישה החמישית בתוך 10 ימים, תהיה ההזדמנות האחרונה של יוון להסכים לתנאי שהציבו הנושים, לאחר מבוי סתום שנמשך חמישה חודשים", דיווח הגרדיאן.

"מחשש לקריסה פיננסית ואי שקט חברתי במקרה של התמוטטות השיחות, השרים מתכננים לגבש ביום שבת תוכניות להגבלות תנועת הון, ובכלל זה הגבלות על משיכות מזומנים מכספומטים, במטרה לבלום את בריחת ההון ממערכת הפיננסית היוונית הדואבת".

אם לא יושג הסכם בסוף השבוע, יוון לא תוכל לעמוד בתשלום בסך 1.6 מיליארד יורו שעליה להעביר לקרן המטבע הבינלאומית (IMF) ביום שלישי, ויופסק סיוע החירום של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) למערכת הבנקאית של יוון.

"יוון דוחה את הצעת הנושים להארכת תוכנית החילוץ ב-5 חודשים"

ממשלת יוון אינה יכולה לקבל את הצעת נושיה הבינלאומיים להאריך את משך תוכנית החילוץ בחמישה חודשים, מכיוון שהדבר יחריף את המיתון הכלכלי במדינה האירופית ויוביל בסופו של דבר לסבב נוסף של שיחות חירום, אמר היום גורם בממשלת יוון, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס.

"הצעת המוסדות לממשלת יוון כללה דרישה לחקיקה שתעמיק את המיתון ותפגע במרקם החברתי שכבר פצוע, כתנאי למימון למשך חמישה חודשים, אשר בכל מקרה, הוערך כבלתי מספיק", אמר הגורם.

"לממשלה אין מנדט או זכויות מוסרית להסכים לחילוץ חדש", הוסיף. "אם הצעה זו היתה מתקבלת על ידי הממשלה והפרלמנט, האנשים והשווקים היו עומדים מול חמישה חודשים נוספים של התכווצות שהיו מובילים לסבב נוסף של משא ומתן בתנאי משבר. זו אחת הסיבות לכך שלא ניתן לקבל את הצעת המוסדות".

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, המריא מבריסל וצפוי לנחות בקרוב באתונה, שם הועמדו חברי הממשלה בכוננות לקראת ישיבה עם שובו ליוון.

"סיכוי של יותר מ-50% להסכם עם יוון מחר"

מקור באיחוד האירופי אמר הסיכויים להשגת הסכם עם יוון בישיבת החירום שתיערך ביום שבת, הם יותר מ-50%, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס.

הגורם האירופי, שביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות המשא ומתן, אמר כי למרות העמדה הנוקשה של מרבית שרי האוצר של גוש היורו, מנהיגי האיחוד האירופי הביעו בפגישתם בבריסל נכונות פוליטית להתקדם מחצית הצעד לכיוונה של יוון.

הסיכויים להשגת הסכם בפגישתם מחר שר האוצר של גוש היורו בבריסל, אשר תחל בשעה 14:00 שעון בריסל (שעה 15:00 שעון ישראל), הם גבוהים מ-50%, אמר הגורם, אשר הוסיף כי קיים סיכוי נמוך יותר לכך שהפרלמנט של יוון יאשר את ההסכם.

סגירה יציבה באירופה; K+S נסקה ב-30%

בורסות אירופה, אשר נסחרו בירידות בתחילת יום המסחר, נסגרו לבסוף כמעט ללא שינוי, בעקבות דיווחים לפיהם נושיה של יוון מוכנים להאריך את משך תוכנית החילוץ למדינה בחמישה חודשים, ובכך למנוע מיוון להגיע לחדלות פירעון בסוף החודש.

בורסת אתונה נסגרה בעלייה של 2% לאחר שבתחילת יום המסחר ירדה ביותר מ-1%. פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.2%; פריז הוסיפה 0.4%; מנגד, בורסת לונדון ירדה ב-0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.1% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נסוג ב-0.8%.

מניית K+S הגרמנית נסקה ב-30% בבורסת פרנקפורט לאחר שיצרנית האשלג הגדולה באירופה קיבלה הצעת רכש בסך 8.5 מיליארד דולר מחברת פוטאש הקנדית, מבעלי המניות בכיל הישראלית. אמיר אדר, מנהל מחלקת המחקר במיטב דש ברוקראז', העריך כי יתכן שמימון רכישתה של K+S ייעשה בין היתר על ידי מכירת החזקתה של פוטאש בכיל (13.9%) בשווי 1.2 מיליארד דולר.

בטחון הצרכנים בארה"ב בשיא של 5 חודשים

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן טיפס ביוני לרמה של 96.1 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר זה חמישה חודשים. כלכלנים צפו כי המדד יישאר ללא שינוי לעומת הנתונים הראשוניים שהצביעו על מדד של 94.6 נקודות ביוני. לשם השוואה, רמתו הממוצעת של המדד בשנה שקדמה לתקופת המיתון הכלכלי האחרון בארה"ב היתה 86.9 נקודות.

יונקר: "לא הצבנו אולטימטום ליוון"

ראש הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, הכחיש במסיבת עיתונאים שערך בבריסל, את טענות ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, לפיהן הנושים נוקטים כלפי יוון באמצעים של "סחיטה ואולטימטומים", וציין כי גוש היורו לא הציב אולטימטום ליוון.

במקביל נמסר כי מועד פגישת שרי האוצר של גוש היורו מחר הוקדם בשלוש שעות לשעה 14:00 שעון בריסל (שעה 15:00 שעון ישראל).

זא'ן קלוד יונקר וכריסטין לגארדצילום: בלומברג

מרקל: "הלכנו צעד לקראת יוון"

"הלכנו צעד לקראת יוון, כעת הצד היווני צריך לעשות צעד דומה", אמרה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, במסיבת עיתונאים שקיימה בבריסל.

דבריה של מרקל באים על רקע דיווחים לפיהם הנושים הבינלאומיים של יוון הציעו להאריך את תוקף תוכנית החילוץ של המדינה בחמישה חודשים, ולהזרים כספי סיוע בסך 15.5 מיליארד יורו (17.4 מיליארד דולר).

כתבת העיתון הבריטי "גרדיאן", הלן סמית, ציינה כי ההצעה להאריך את תוכנית החילוץ לא תתקבל בברכה באתונה. "דחיית מועד פתרון משבר החוב של יוון לא רק שלא תצמצם את חוסר הודאות הפוליטית שרודפת את יוון, אלא עלולה גם להיות בעלת השלכות הרסניות לכלכלה המקומית", כתבה סמית.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, במארס

דיווח: נושי יוון יאריכו ב-5 חודשים את תוכנית החילוץ

הנושים הבינלאומיים של יוון מתכננים להאריך את תוקף תוכנית החילוץ של המדינה, המסתיימת בסוף החודש, בחמישה חודשים נוספים, ויזרימו ליוון כספי סיוע בסך 15.5 מיליארד יורו (17.4 מיליארד דולר), לפי מסמך שהעבירו הנושים לשרי האוצר של גוש היורו אתמול, ואשר הגיע לידי העיתון הבריטי "גרדיאן".

שרי האוצר של מדינות גוש היורו מתכוונים לדון במסמך בפגישה נוספת שיקיימו מחר בשעות אחר הצהריים.

כספי החילוץ שיועברו ליוון במסגרת הארכת תוכנית החילוץ בחמישה חודשים יתחלקו כך: 8.7 מיליארד יורו יגיעו מקרן החילוץ של גוש היורו, 3.3 מיליארד יורו יגיע מהבנק המרכזי של אירופה (ECB) ו-3.5 מיליארד יורו מקרן המטבע הבינלאומית (IMF).

אתונהצילום: בלומברג

ציפראס, מרקל והולנד מנסים לקדם הסכם

לקראת פגישת שרי האוצר של גוש היורו מחר, שוחחו היום ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל ונשיא צרפת, פרנסואה הולנד. ממשלת יוון נמסר כי "אלכסיס ציפראס עדכן את שני המנהיגים על ההצעה היוונית והדגיש כי הצד היווני לא הבין מדוע הנושים התעקשו כל כך על צעדים חריפים. מנהלי הדיונים ימשיכו אחרי שתסתיים הפסגה".

בבורסות אירופה השתנתה מעט המגמה השלילית: לונדון יורדת ב-0.5%; פרנקפורט נסחרת ללא שינוי; פריז עולה ב-0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.1% אתונה נחלשת ב-0.8%.

היוונים נוהרים למשוך פיקדונות מהבנקים

הדיונים סביב שמיטת החובות האפשרית של יוון ממשיכים, ובינתיים, האזרחים במדינה נוהרים למשוך את הפיקדונות שלהם מהבנקים – מה שמערער עוד יותר את היציבות שלהם. ההפקדות בבנקים ביוון הגיעו במאי לרמה הנמוכה ביותר שלהם זה 11 שנה כשהן צנחו בכ-5.2 מיליארד יורו לכ-190.6 מיליארד יורו, כך עולה מנתוני הבנק המרכזי במדינה. בבורסה באתונה דווקא לא מתרגשים מאי הבהירות על רקע ירידות קלות של 0.1%.

אחרי שארה"ב התערבה בשבועות האחרונים בנעשה באירופה, גם לסין יש עמדה בנושא. "יש לנו ביטחון מלא שבהתקדמות. סין היתה רוצה שיוון תישאר בגוש היורו ומעריכה את המאמצים של הצדדים השונים בנושא", אמר סגן שר החוץ, וואנג צ'או. "אנחנו מאמינים שגוש היורו יכול, בעזרת מאמיצים של כל הצדדים, להתמודד כראוי עם המצב".

לקראת יום גורלי באירופה: שנחאי צונחת ב-4%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה שלילית על רקע חוסר ודאות שקשור לצעדי הממשלה בסין ואי הבהירות באירופה. טוקיו נסחרת ללא שינוי ניכר; הונג קונג נופלת ב-1.5%; שנחאי צונחת ב-4.1%; סיאול עולה ב-0.5%; סידני נופלת ב-1.5%. הדולר נחלש מול הין ב-0.2% ונסחר סביב שער של 123.39 ין לדולר.

המסחר בוול סטריט - הכי פחות תנודתי מאז 1993

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית על רקע חששות כי המבוי הסתום במשא ומתן בין יוון לנושיה הבינלאומיים יאלץ את המדינה האירופית להגיע לחדלות פירעון. מניות מגזרי התחבורה, האנרגיה והפיננסים הובילו את הירידות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות זו הפעם השלישית בארבעה הימים האחרונים, לאחר שנתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו היום בארה"ב חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בארה"ב בהמשך השנה. מחיר הזהב ירד זה יום המסחר החמישי ברציפות, והנפט הגולמי נסגר מתחת ל-60 דולר.

מדד S&P 500 נסגר בירידה של 0.3% ונמצא בדרכו לשבוע תשיעי ברציפות של תנודה בת פחות מ-1% - רצף השבועות היציבים הממושך ביותר מאז אוגוסט 1993. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.4%; מדד נאסד"ק איבד 0.2%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 59.7 דולר לחבי, ירידה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו בניו יורק במחיר של 1,171.8 דולר לאונקייה, ירידה של 0.1%.

נחשו איזה מטבע בעולם רשם היום את הנפילה החדה ביותר?

השקל נחלש מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם לאחר שבנק ישראל התערב במסחר ברכישה של כ-200 מיליון דולר, בעקבות הזינוק התלת-יומי החד ביותר מאז מארס שרשם המטבע הישראלי.

מבין יותר מ-30 מטבעות מרכזיים בעולם שאחריהן עוקבת ספקית המידע הפיננסי בלומברג, השקל רושם היום את הנפילה החדה ביותר.

"זה בנק ישראל נגד השוק", אמר יריב שלו, סוחר מט"ח בבנק מרכנתיל דיסקונט בראיון טלפוני לבלומברג. "הבנק המרכזי ימשיך לקנות אבל איננו צופים ששער הדולר-שקל יחזור לרמות שלהן היינו עדים בשבוע שעבר. השוק לא מאמין בהתערבות, ויודע שהכלים של בנק ישראל מאוד מוגבלים", הוסיף.

יום שני של ירידות באירופה

בורסות אירופה נסגרו בירידות זה היום השני ברציפות על רקע המבוי הסתום אליו נקלע המשא ומתן בין יוון לבין נושיה הבינלאומיים. בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של פחות מ-0.1% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפסה ב-1%; לונדון נסוגה ב-0.5%; פריז איבדה 0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.2% בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו טיפס ב-0.5% ונפל ב-0.8%.

בורסת אתונה נסגרה בעלייה של 0.1% בתום יום מסחר תנודתי שבמהלכו עברה לסירוגין מעליות לירידות כתריסר פעמים. "נותרה לפנינו עוד דרך ארוכה", אמר איון-מרק ולאהו, מייסד שותף ומנהל קרנות בבית ההשקעות קלארינאינווסט בז'נבה, לסוכנות הידיעות בלומברג. "זה אותו סיפור ישן, מכיוון שעדיין לא התקבלה החלטה סופית. ננוע קדימה ואחורה. האם אתה מכיר את הסרט 'יום המרמיטה' (Groundhog Day)? אז זה זה", הוסיף.

אתונהצילום: בלומברג

הצריכה הפרטית בארה"ב בזינוק החד זה 6 שנים

הצריכה הפרטית בארה"ב קפצה בחודש מאי ב-0.9% - הזינוק החד ביותר זה שש שנים - בעקבות עלייה חדשה ברכישות של כלי רכב חדשים ובהוצאות על דלק, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.8%. משרד המסחר תיקן כלפי מעלה את נתוני חודשי אפריל ומארס.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - טיפס במאי -0.3% לעומת החודש הקודם, וב-0.2% בלבד לעומת מאי 2014. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון, טיפס במאי ב-0.1% לעומת החודש הקודם, וב-1.2% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - האטה קלה לעומת 1.3% באפריל.

ההכנסה האישית גדלה במאי ב-0.5% - זה החודש השני ברציפות, ובהתאם לתחזיות הכלכלנים.

בעוד בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב: מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס בשבוע שעבר ל-271 אלף לעומת 268 אלף בשבוע הקודם, מסר משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-274 אלף תביעות. הממוצע הארבע-שבועי של התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד ב-3,250 ל-273,750.

דלף מסמך הצעת הנושים לשרי האוצר של היורו

שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, צינן את האופטימיות הקלה שנשבה בשעות האחרונות כשאמר כי לא הושגה כל התקדמות משמעותית היום. זאת לאחר שפרטי ההצעה האחרונה של הנושים הבינלאומיים לשרי האוצר של גוש היורו פורסמו ב"פייננשל טיימס", שעה ששרי האוצר של גוש היורו החלו את פגישתם הרביעית השבוע ולאחר כישלון המגעים אתמול בין הצדדים.

מהמסמך עולה כי יש מספר הסכמות חדשות על כמה מהנושאים שבמחלוקת. יחד עם זאת, הנושים מתעקשים על מספר סעיפים בנושא המע"מ, כמו הכללת מסעדות ומלונות בשיעור מע"מ של 23%, אף שבענף מזהירים מפיטורים של אלפים. כמו כן הנושים דורשים שגיל הפנסיה יועלה ל-67 החל מ-2022 - מועד מוקדם משמעותית מאשר בהצעה היוונית, שנקבה בשנת 2025. עוד דורשים הנושים לבטל את שיעור המע"מ הנמוך באיי יוון.

אולטימטום אירופאי לציפראס

לפי "פייננשל טיימס", הנושים הבינלאומים העניקו לרוה"מ יוון אלכסיס ציפראס זמן עד 12 שעון ישראל להגיש להם הצעה "שאפשר לעבוד איתה". אחרת, יוון עשויה לקבל הצעה של 'קחו או תלכו'.

"רמת התסכול כל כך גדולה, אני לא רואה עסקה באופק", אמר מקור בכיר בצוות המשא ומתן ביוון לפיטר שפיגל ב"פייננשל טיימס". דובר מפלגת סיריזה טען בראיון לטלוויזיה היוונית כי הנושים הבינלאומיים מנסים לסחוט את יוון. "הדרישות של הנושים להחזיר להסכם צעדים הרסניים מוכיחות שהסחיטה נגד היוונים מגיעה לשיא", אמר ניקוס פילס, דובר סיריזה.

אירופה עברה לעליות; אתונה מטפסת 1%

המסחר בבורסות אירופה עבר לעליות לאחר פתיחה שלילית שנבעה מכישלון המגעים בין יוון לגוש היורו וקרן המטבע אתמול בלילה. לונדון נסחרת ללא שינוי, פרנקפורט עולה 0.4%, פריז עולה 0.1%, מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ללא שינוי. בורסת אתונה עולה 0.8% לאחר שירדה בפתיחה ב-1.9%.

היורו ללא שינוי מול הדולר בשער של 1.12 דולר ליורו.

דרמה יוונית: השיחות מתחדשות הבוקר לאחר הכישלון אתמול

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס נפגש הבוקר פעם נוספת עם נשיא הבנק האירופי מריו דראגי ויו"ר קרן המטבע הבינ"ל כריסטין לגארד, לאחר שאתמול בלילה כשלו פעם נוספת המגעים בין הצדדים, כשכל צד דוחה את הצעות הצד השני להסכם שימנע מיוון ליפול לחדלות פירעון ויספק לה מימון והקלה בחוב לחודשים הקרובים. בלי הזרמה של 245 מיליון יורו ליוון כחלק מחבילת החילוץ עד 30 ביוני, הממשלה באתונה לא תוכל לשלם חוב של 1.54 מיליארד יורו לקרן המטבע שפוקע בתאריך זה, מה שיביא אותה למצב של חדלות פירעון על חובותיה.

בשעה 13:00 תחודש פגישת שרי האוצר של גוש היורו לאחר שזאת הסתיימה ללא תוצאות בתום כשעה אתמול בערב.

בין הצדדים עדיין יש פערים גדולים, לפי מסמך שפורסם הלילה ב"וול סטריט ג'ורנל". ב"גרדיאן" דווח כי ציפראס וצוות המשא ומתן של יוון נותרו עיקשים בעמדתם לאחר שציפראס לא הגיע להסכמות עם דראגי ולגארד. לפי "פייננשל טיימס", שרי האוצר של גוש היורו דחו את ההצעה היוונית משום שיוון נסוגה ממספר סעיפים עליהם כבר סוכם בגירסאות קודמות.

נגיף ה-MERS פוגע כלכלית בדרום קוריאה

ממשלת דרום קוריאה הודיעה הלילה על חבילת תמריצים של 14 מיליארד דולר, כולל תקציב מיוחד במטרה להתמודד כלכלית עם הפגיעה של נגיף ה-MERS שהיכה במדינה בשבועות האחרונים והפיל מיידית את הוצאות הצרכנים. כמו כן הורידה הממשלה את תחזית הצמיחה לשנתיים הקרובות - 3.1% ב-2015 לעומת 3.8% בתחזית הקודמת, ו-3.5% ב-2016. הצמיחה בשנה שעברה הסתכמה ב-3.3%.

התפרצות הנגיף, שתוקף את דרכי הנשימה ויכול לגרום למוות קטלני, הביא למותם של 24 איש בקוריאה השנה. ביום שישי הודיעה הממשלה כי חלה ירדה דרמטית במספר הנדבקים והשפעתו מתחילה להיעלם, כשביוני אירע רק מקרה אחד חדש של התפרצות הנגיף בקרב נדבקים. בסך הכול נדבקו בנגיף בקוריאה 166 תושבים, מהם יותר מ-100 שעדיין מאושפזים.

ירידות באסיה

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות שערים לאחר כישלון המגעים אתמול בין יוון לנושים הבינלאומיים - גוש היורו וקרן המטבע הבינ"ל - כאשר שני הצדדים דחו את ההצעות שהגיש הצד השני להסכם שיספק הקלה בחוב ליוון וימנע ממנה ליפול לחדלות פירעון שתסכן את חברותה בגוש היורו.

טוקיו יורדת 0.3% ונסוגה משיא של 18 שנה; הונג קונג מאבדת 0.3% ושנחאי יורדת 0.5%. סידני נחלשת 0.6% וסיאול ללא שינוי.

הין נחלש מול הדולר ב-0.2% לשער של 123.6 ין לדולר.

פגישת גוש היורו על יוון הסתיימה ללא פריצת דרך

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, יחדש את השיחות עם נושיה הבינלאומיים של ארצו לאחר שפגישת שרי האוצר של גוש היורו הסתיימה ללא פריצת דרך במגעים להשגת הסכם על חובות יוון אשר ימנע מהמדינה להגיע לחדלות פירעון בסוף החודש.

ישיבת שרי האוצר בבריסל הסתיימה לאחר פחות משעתיים כדי לאפשר שהות להעריך את המצב, והשרים ישובו ויתכנסו מחר בשעה 13:00 שעון בלגיה, אמר הערב ירון דיסלבלום, ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו. ציפראס יקיים הלילה בבריסל סבב משא ומתן נוסף עם נציגי הנושים הבינלאומיים, במטרה להגיע להסכמה על הסכם שיוצג מחר בפגישת שרי האוצר של גוש היורו.

"למרבה הצער טרם הגענו להסכם", אמר דיסלבלום לכתבים. "אנו נחושים להמשיך לעבוד במהלך הלילה אם יהיה צורך בכך".

מנהיגי מדינות האיחוד האירופי צפויים להתכנס בבריסל מחר לפסגה בת יומיים.

לראשונה השבוע: וול סטריט נסגרה בירידות

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית לראשונה השבוע, בעקבות דיווחים לפיהם נושיה הבינלאומיים של יוון דחו את מתווה ההסכם שהגישה, וכי יוון דחתה את הצעת הנגד שהגישו הנושים. מחירי הנפט והזהב ירדו.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1%; מדד S&P 500, אשר נסגר ביום שלישי במרחק של 0.3% משיא, נסוג היום ב-0.7%; מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה מעולם, איבד 0.7%; מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 ירד ב-0.9%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 60.27 דולר לחבית, ירידה של 1.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,172.9 דולר לאונקייה - שפל של כמעט שלושה שבועות - לאחר ירידה של 0.3% בניו יורק. זה היום הרביעי ברציפות בו יורד מחיר הזהב.

מניית פייסבוק בשיא; שווי הרשת החברתית יותר מוול-מארט

מניית פייסבוק מטפסת לשיא בוול סטריט ושווי השוק של מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם גבוה כעת יותר מזה של ענקית הקמעונות האמריקאית וול-מארט.

מניית פייסבוק מטפסת ביותר מ-1% בוול סטריט למחיר של 88.9 דולר, המשקף לחברה שווי שוק של כ-249 מיליארד דולר, לאחר שמוקדם יותר טיפסה המניה למחיר שיא של 89.25 דולר. מנגד, מניית וול-מארט נסוגה ב-0.3% ושווי השוק של החברה מתכווץ ל-233 מיליארד דולר.

פייסבוק, שהונפקה לפני מעט יותר משלוש שנים ואשר מנייתה זינקה ב-35% בשנה החולפת, תפסה את מקומה של וול-מארט ברשימת 10 החברות הגדולות ביותר במונחי שווי שוק במדד המניות S&P 500.

עם זאת, במונחי הכנסות המרחק בין פייסבוק לוול-מארט עודנו עצום. וול-מארט, החברה בעלת המכירות הגבוהות ביותר בעולם, רשמה בשנת הכספים האחרונה מכירות של 476 מיליארד דולר - פי 38 מהכנסות השנתיות של פייסבוק בשנת 2014, שהסתכמו ב-12.5 מיליארד דולר.

מארק צוקרברגצילום: אי־פי

הירידות באירופה התמתנו לקראת הסגירה

שוקי המניות באירופה נסגרו בירידות ובורסת אתונה נסוגה לראשונה זה חמישה ימי מסחר, וקטעו את רצף העליות הארבע-יומי החד ביותר מאז ינואר, לאחר שיוון דחתה את הצעת הנגד שהגישו נושיה הבינלאומיים, לאחר שדחו את מתווה ההסכם שהגישה יוון ביום שני. בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.6%; פריז איבדה 0.2%; מנגד, לונדון נסגרה בעלייה של 0.2% - יום חמישי ברציפות של עליות.

בורסת אתונה, אשר זינקה ביותר מ-11% מתחילת השבוע ועד אתמול, נסגרה היום בירידה של 1.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.4% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נסוג בשיעור כמעט כפול מכך. המדד רשם בארבעה ימי המסחר הקודמים את העלייה הארבע-יומית החדה ביותר מאז ינואר.

היורו מתחזק קלות מול הדולר, ומטפס ב-0.1% לשער של 1.1182 דולר ליורו.

ציפראס מצייץ נגד קרן המטבע

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, ביקר היום את קרן המטבע הבינ"ל (IMF) על התערבותה המופרזת בסעיפי התקציב של ממשלת יוון. לפי דיווחים, קרן המטבע גורסת כי הרפורמה התקציבית שמציעה יוון ממוקדת יתר על המידה בהכבדת נטל המס, במקום בקיצוצים בהוצאות הממשלה.

לדברי ציפראס, כל עוד אתונה עומדת ביעדים התקציביים, אין מקום לכך שקרן המטבע תתערב באופן נקודתי במדיניותה של מדינה ריבונית. "ההתעקשות של מוסדות מסוימים שלא לקבל את השינויים במשתנים מעולם לא אירעה עד כה - לא במקרה של אירלנד, ולא במקרה של פורטוגל", כתב ציפראס בחשבונו בטוויטר.

"עמדה מוזרה זו מצביעה כך נדמה או על כך שאין רצון להגיע להסכם, או על כך שדואגים לאינטרסים צרים", כתב ציפראס בציוץ נוסף שפירסם בטוויטר.

המשבר מחריף: יוון דחתה הצעות הנגד של נושיה

יוון דחתה את הצעות הנגד שהגישו נושיה הבינלאומיים לאחר שדחו את מתווה ההסכם שהגישה יוון ביום שני, דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

"ההסכם נדחה והמצב כבר לא כה ברור כפי שהיה לפני יומיים", אמר אנליסט השווקים ג'ספר לאולר מחברת CMC מרקטס בלונדון, לסוכנות הידיעות בלומברג. "עדיין יש מעט תקווה כי הם יגישו הצעות נוספות שיספיקו כדי להגיע להסכם לפני המועד האחרון לכך".

היום בערב ייפגשו שרי האוצר של גוש היורו בפעם השלישית השבוע, במטרה לנסות לגבש נוסח מוסכם וסופי להסכם בין יוון לגוש היורו - שבלעדיו צפויה יוון להגיע לחדלות פירעון בסוף החודש.

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג כי ראש ממשלה יוון, אלכסיס ציפראס, הביע תדהמה על כך שהנושים הבינלאומיים דחו את מתווה ההסכם שהגישה יוון. הכתב הבכיר של "פייננשל טיימס", פיטר שפיגל, צייץ בחשבונו בטוויטר כי הנושים כעסו על מספר סעיפים שיוון נסוגה מהם בהצעה המעודכנת שהגישה, ולכן דחו את המתווה היווני.

דגל יוון מתנוסס מעל האקרופוליס באתונהצילום: רויטרס

הודות לצריכה הפרטית: התכווצות מתונה משדווח בכלכלת ארה"ב

כלכלת ארה"ב התכווצה ברבעון הראשון של השנה בשיעור מתון מכפי שהוערך תחילה, הודות לגידול בצריכה הפרטית והאטה בקצב נפילת היצוא מארה"ב.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) רשם ברבעון הראשון של השנה צמיחה שלילית של 0.2% לעומת התכווצות של 0.7% שעליה הצביעו הנתונים במקור, לפי נתונים סופיים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי. הירידה תאמה את תחזיות הכלכלנים. ברבעון הרביעי של 2014 צמחה כלכלת ארה"ב ב-2.2%.

הצריכה הפרטית, הנחשבת למנוע הצמיחה העיקרי של הכלכלה הגדולה בעולם, צמחה ברבעון הראשון ב-2.1% לעומת גידול של 1.8% על פי הנתונים הראשוניים. נתוני השקעות המגזר הפרטי אף הם תוקנו כלפי מעלה, וסך ההשקעות הפרטיות צמחו ברבעון ב-2.4% לעומת עלייה של 0.7% שעליה דווח במקור, הודות לגידול בהשקעות בבנייה ובמלאים. שווי המלאים גדל ברבעון הראשון ל-99.5 מיליארד דולר לעומת גידול של 95 מיליארד דולר שעליו דווח במקור.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - נפל ברבעון הראשון בקצב שנתי של 2%, אולם מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון - טיפס ב-0.8% באותה התקופה.

יומיים של הכרעה ביוון

יממה לפני ההכרעה הסופית בנוגע להסכם בין יוון לגוש היורו, עולים ספקות ביוון ובבריסל באשר לסיכויים לסיום חיובי לסאגה היוונית. היום בערב ייפגשו שרי האוצר של גוש היורו בפעם השלישית השבוע, במטרה להכין את נוסח ההסכם הסופי שאם יאושר ייחתם מחר בלילה. בינתיים ההערכות הן כי הדיונים הערב צפויים להימשך לשעות הקטנות של הלילה.

היום בצהריים ייפגש ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס עם יו"ר קרן המטבע הבינ"ל (IMF) כריסטין לגארד, נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מריו דראגי ונשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר.

לוח הזמנים המיועד ליומיים הקרובים:

רביעי

12:00 – ציפראס נפגש עם לגארד, דראגי ויונקר בניסיון להגיע להסכמות על המתווה שיוון הגישה ביום שני

19:00 – פגישה נוספת של שרי האוצר של גוש היורו, שלישית השבוע, במטרה להכין נוסח סופי להסכם שייחתם בחמישי בערב.

חמישי

15:00 – הגעת חברי מועצת האיחוד האירופי לפסגה

16:45 – תחילתו של היום האחרון לפסגת החירום

שעות הלילה – מסיבת עיתונאים מיוחדת בבריסל, בין אם ייחתם הסכם או לא.

ירידה בביטחון העסקים בגרמניה

ביטחון העסקים בגרמניה ירד זה החודש השני ברציפות, על רקע חששות מכך שחדלות פירעון של יוון תפגע גם בכלכלה הגדולה ביותר באירופה. מדד ביטחון העסקים של מכון Ifo ירד ל-107.4 נקודות ביוני, לעומת 108.5 במאי. המדד היה נמוך מהתחזיות כי יירד לרמה של 108.1 נקודות.

עליות באירופה; היורו מתחזק

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים, על רקע אופטימיות לגבי הגעה להסכם בין יוון לנושיה. לונדון עולה ב-0.1%; פרנקפורט מוסיפה 0.2%; פריז מטפסת 0.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.2%. היורו מתחזק ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.119 דולר ליורו.

שרי האוצר של גוש היורו ייפגשו היום בפעם השלישית בתוך שבוע, בניסיון להגיע להסכם שימנע חדלות פירעון של יוון. על אף האופטימיות לגבי ההגעה להסכם, ישנם עדיין מכשולים כמו הצבעות בפרלמנט היווני ובפרלמנט הגרמני.

טוקיו ברמה הגבוהה ביותר מ-1996

בורסת טוקיו נסגרה ברמתה הגבוהה ביותר זה למעלה מ-18 שנה. מדד ניקיי 225 של הבורסה עלה היום ב-0.3% וננעל ברמה של 20,868 נקודות – הגבוהה ביותר מאז דצמבר 1996. עד כה השנה זינקה בורסת טוקיו ב-20%.

נטפליקס הודיעה על פיצול מניה

בורסות אסיה רושמות עליות שערים על רקע תקוות להסכם בין יוון לנושיה. טוקיו עולה ב-0.4% בדרך לשיא של 18 שנה; הונג קונג עולה ב-0.1%; שנחאי מוסיפה 0.9%; סידני עולה ב-0.3%.

נטפליקס הודיעה לאחר סגירת המסחר על פיצול מניה ביחס של 1 ל-7, אשר יתגמל את בעלי המניות שלה לאחר שמנייתה הוכפלה עד כה השנה. הפיצול יתרחש ב-14 ביולי וייהנו ממנו מי שמחזיקים במניות החברה נכון ל-2 ביולי, לפי הודעת החברה. בכך מגדילה נטפליקס את מספר המניות שלה ל-5 מיליארד לעומת 170 מיליון. מניית נטפליקס, שעלתה במהלך המסחר ב-0.9%, זינקה ב-3.3% לאחר הסגירה בעקבות ההודעה על הפיצול.

"כתום זה השחור החדש" של נטפליקס

עליות קלות בוול סטריט; בכיר בפד: 50% להעלאת ריבית בספטמבר

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות קלות, על רקע האופטימיות בשוקי העולם לגבי הסכם בין יוון לאיחוד האירופי ב-48 השעות הקרובות. העליות נרשמו גם לאחר שבכיר בבנק הפדרלי אמר היום "לוול סטריט ג'ורנל" כי התנאים להעלאת הריבית הראשונה עשויים להגיע לידי הבשלה בספטמבר. בה בעת, נתוני מקרו שפורסמו היום הצביעו על נפילה בהזמנות למוצרים בני קיימא.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.1%, מדד S&P 500 טיפס בפחות מ-0.1% וכמוהו מדד הנאסד"ק, שטיפס אתמול לרמתו הנומינלית הגבוהה מעולם. הדולר קפץ מול היורו ב-1.4% לשער של 1.117 דולר ליורו. הנפט עלה 1.1% למחיר 61.1 דולר לחבית מסוג טקסס מתוק. הזהב נחלש ב-0.5% למחיר 1178 דולר לאונקייה.

ג'רום פאוול, חבר במועצת המושלים של הבנק, הבהיר היום כי אין לפרש את דבריו כי העלאת ריבית היא עניין וודאי בספטמבר, אלא סיכוי של 50%. "הכול תלוי בנתונים", אמר, והוסיף כי העלאת ריבית שנייה צפויה לדעתו בדצמבר.

ההזמנות למוצרים בני קיימא בארה"ב נפלו 1.8% במאי, בעיקר בשל ירידה בביקוש למטוסים מסחריים, לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום ותאמו את תחזיות האנליסטים. ההזמנות בניכוי מגזר התחבורה עלו ב-0.5% בזכות גידול בביקושים למתכות, מיכון כבד וציוד רשתות תקשורת, מסר משרד המסחר של ארה"ב.

הסנאט אישר לאובמה מסלול מהיר להצבעה על הסכם הסחר

נשיא ארה"ב ברק אובמה עשה צעד נוסף לקראת אישור הסכם הסחר הטרנס פסיפי לאחר שהסנאט האמריקאי אישר היום ברוב הדרוש את בקשתו להביא את ההסכם להצבעה אחת מכריעה במה שמכונה 'מסלול מהיר'. ההצבעה על ההסכם, שסופג ביקורת נוקבת במפלגה הדמוקרטית והוליד ברית נדירה בין אובמה לרפובליקאים, זכתה לרוב של 60 סנאטורים לאחר שאושרה בשבוע שעבר בבית הנבחרים.

אירופה ננעלה בעליות הודות לאופטימיות בנוגע ליוון

בורסות אירופה ננעלו בעליות בהמשך לעליות החדות אתמול, על רקע האופטימיות להסכם קרוב עם יוון. לונדון עלתה ב-0.1%; פרנקפורט עלתה ב-0.7%; פריז טיפסה ב-1.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.1%. אתונה קפצה 6.1%/ אתמול רשמו בורסות פרנקפורט, פריז ומדריד את הזינוק היומי החד ביותר מאז 2012 – 3.8% - על רקע התחזקות ההערכות כי יוון ונושיה הבינלאומיים יגיעו השבוע להסכם על חובותיה. היורו, שהתחזק אתמול מול הדולר ופרץ את רף של 1.14 דולר ליורו, נופל היום ב-1.4% לרמה של 1.118 דולר ליורו.

שיא של 7 שנים במכירות בתים חדשים בארה"ב

מכירות הבתים החדשים בארה"ב קפצו במאי בקצב החד זה יותר משבע שנים, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר של ארה"ב. בחודש שעבר נמכרו בתים פרטיים בקצב שנתי של 546 אלף בתים, מעל לתחזיות ולעומת 517 אלף בתים באפריל. זוהי עלייה של 19.5% לעומת מאי 2014, אף שהקצב הנוכחי עדיין נמצא מתחת לממוצע ארוך הטווח. מחיר חציוני של בית פרטי בארה"ב ירד ב-1% ל-283 אלף דולר.

מניית בלאקברי מזנקת בעקבות פרסום דו"חותיה

מניית בלאקברי מזנקת ב-7.6% לפני פתיחת המסחר, לאחר פרסום תוצאותיה ברבעון הראשון – אף שהתוצאות היו פחות טובות מהצפוי. החברה דיווחה אמנם על צמצום הפסדיה ברבעון, אך במידה פחותה מתחזיות אנליסטים. הכנסותיה נחלשו ב-32% והסתכמו ב-658 מיליון דולר – גם כן פחות מתחזיות אנליסטים. אך החבה דיווחה על תוצאות טובות בחטיבת התוכנה והטכנולוגיה שלה, שיש הרואים בהן את עתידה של החברה, בעבר יצרנית הסמארטפונים הגדולה בעולם.

בלאקברי פספורט

ציפראס מנסה למנוע התפרקות הממשלה

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, פנה ממאמציו להגיע להסכם עם גוש היורו, לניסיון למנוע את התפרקות ממשלתו על רקע תנאי ההסכם המתגבשים. החשש הוא כי מפלגת ANEL, שותפתה של מפלגת סיריזה בקואליציה, תחליט לפרוש על רקע העלאות המסים המוגדרות במתווה ההסכם הנוכחי. בנוסף, הקצה השמאלי במפלגת סיריזה עצמה מתנגד חריפות להסכם המתגבש, מה שעלוי לעלות לציפראס בכ-10-40 קולות בפרלמנט.

בינתיים, בורסת אתונה ממשיכה להתחזק, ועולה כעת בכ-4%, בהמשך לזינוק של 9% אתמול. לאחר האופטימיות שנשבה מפגישות שרי האוצר ומנהיגי אירופה אתמול, זינקו בורסות ברחבי העולם. עם זאת, ביוון עצמה התנהלו הפגנות ענק, בהן התנגשו ביניהם תומכי עזיבת גוש היורו והמתנגדים לצעדים כאלו.

הפגנה פרו-אירופית בכיכר סינטגמה, מול בניין הפרלמנט באתונה, ב-22.6.15

יו"ר סינג'נטה: מחפשים הצעה הוגנת

יו"ר סינג'נטה השווייצית, יצרנית הכימיקלים לחקלאות הגדולה בעולם, אמר כי כל הצעת רכש לחברה צריכה להיות במחיר הוגן ובתנאים שיבטיחו במידת האפשר כי מיזוג יקבל אישור רגולטורי. היו"ר מישל דמאר חזר על התנגדות סינג'נטה להצעת הרכש שהגישה עבורה מונסנטו, שלדבריו לא ענתה על החששות הרגולטוריים בצורה מספקת. מונסנטו, שהגישה את הצעתה במאי, הציעה לשלם לסינג'נטה 2 מיליארד דולר במקרה והמיזוג לא יקבל אישור.

חברות השקעה רכשו את נתח השליטה באלווג'ן האמריקאית.

חברת ההשקעה הפרטית האירופאית CVC וקרן ההשקעות הממשלתית של סינגפור, טמאסק, ירכשו נתח שליטה בחברת התרופות אלווג'ן (Alvogen), לדברי יו"ר ומנכ"ל החברה רוברט וסמן. גודל הנתח לא פורסם, אך לדברי מקור לרויטרס, העסקה מעניקה ליצרנית התרופות הגנריות מניו ג'רזי שווי של כ-2 מיליארד דולר. לחברה 350 מוצרים גנריים בשוק, והכנסותיה עד כה השנה מסתכמות ב-750 מיליון דולר.

הבנק המרכזי של אירופה תומך בבנקים היווניים

הבנק המרכזי של אירופה העלה אתמול את התקרה על מימון החירום לבנקים ביוון, בפעם הרביעית תוך פחות משבוע, לדברי אדם המקורב לנושא. לדברי המקור, קובעי המדיניות מעלים את סיוע החירום לבנקים כמעט מדי יום. ביום שני הועלתה התקרה ב-1.9 מיליארד יורו, לסך של 87.7 מיליארד יורו.

מריו דראגיצילום: בלומברג

מגזרי הייצור והשירותים בגוש היורו ממשיכים להתאושש

מדד מנהלי הרכש המשולב למגזרי השירותים והייצור בגוש היורו טיפס במפתיע לרמתו הגבוהה זה יותר מ-4 שנים ביוני. המדד המשולב טיפס ל-54.1, לעומת 53.6 נקודות במאי. עליות נרשמו בפעילות שני המגזרים.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בצרפת טיפס החודש לשיא של 14 חודשים, לרמה של 50.5 נקודות. כל קריאה של המדד מעל 50 נקודות מצביעה על צמיחה. מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים טיפס לשיא של 46 חודשים – 54.1 נקודות.

עליות במרבית בורסות אסיה; שנחאי עברה לעליות

עליות נרשמות בבורסות אסיה על רקע אופטימיות בנוגע להסכם קרוב של יוון עם נושיה. שנחאי , בה התחדש המסחר לאחר סוף שבוע ארוך, מטפסת ב-1.4% לאחר שמוקדם יותר היום כבר נחלשה ביותר מ-4%, ולאחר שבשבוע שעבר ירדה ב-13%. טוקיו עלתה ב-1.9%; סיאול התחזקה ב-1.3%; אוסטרליה טיפסה ב-1.3%; הונג קונג מתחזקת ב-0.8%.

מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור של HSBC עבור סין הצביע על הצטמצמות מגזר הייצור, עם קריאה ראשונית של 49.6 נקודות ביוני. קריאה מתחת לרמה של 50 נקודות מצביעה על הצטמצמות הפעילות. עם זאת, כלכלנים צפו קריאה נמוכה אף יותר.

ההערכות הן כי הירידות בשנחאי היו תיקון, הנובע מפתיחת הימורים ממונפים, לאחר שביום שישי ירדו פוזיציות המרג'ין בבורסה לראשונה זה חודש. "קריאות מרג'ין שהובילו לירידה בשבוע שעבר עשויות להמשיך להשפיע על השוק", אמר הונג האו, אסטרטג סין ראשי בחברת בוקום אינטרנשונל הולדינגס בהונג קונג. קריאות מרג'ין הן דרישה של ברוקרים ממשקיעים שרכשו ני"ע בכסף מולווה לממש את ני"ע או להפקיד עוד כספים בחשבון. הן לרוב מתרחשות כאשר ני"ע שנרכשו בצורה כזו נחלשו מעבר לרמה מסויימת.

נאסד"ק בשיא; פיטביט נסקה ב-86% מאז ההנפקה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית ומדד נאסד"ק טיפס לרמתו הגבוהה מעולם, על רקע פעילות מיזוגים ורכישות בארה"ב, ותקוות כי יוון ונושיה יצליחו השבוע לגבש הסכם שימנע מהמדינה להגיע לחדלות פירעון. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.6%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.7% ונסגר בשיא; מדד S&P 500, אשר השלים ביום שישי את הזינוק השבועי החד ביותר מאז אפריל, נסגר בעלייה של 0.6% לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפס ב-0.9% והתקרב לכדי מרחק נגיעה מהשיא שאליו טיפס בחודש שעבר. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 טיפס ב-0.6% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם.

מניית פיטביט זינקה זה יום המסחר השלישי ברציפות לאחר שנסקה בכ-50% ביום חמישי - יום המסחר הראשון של המניה בוול סטריט. יצרנית מכשירי מעקב הכושר הלבישים ביצעה בשבוע שעבר הנפקה ראשונה לציבור (IPO) לפי שווי של 4.1 מיליארד דולר, או מחיר של 20 דולר למניה. מניית פיטביט קפצה היום 14% והשלימה בכך זינוק של 86% מהמחיר בו הונפקה.

מכשיר לביש של פיטביטצילום: בלומברג

אתונה קפצה ב-9%; פרנקפורט ב-4%; אלטיס של דרהי ב-13%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זה היום השלישי ברציפות ובורסות פרנקפורט, פריז ומדריד רשמו את הזינוק היומי החד ביותר מאז שנת 2012, על רקע התחזקות ההערכות כי יוון ונושיה הבינלאומיים יגיעו השבוע להסכם על חובותיה. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.7%; פרנקפורט ופריז קפצו ב-3.8% ומדריד זינקה ב-3.9% - הזינוק היומי החד ביותר מאז 2012 של שלושת הבורסות. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 זינק ב-2.3%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1375 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר טיפס מעל לרף של 1.14 דולר ליורו.

בורסת אתונה נסקה ב-9% ומדד מניות הבנקים היוונים המריא ב-21% - הזינוק היומי החד ביותר מאז מאי 2013. האג"ח הממשלתיות של יוון זינקו, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה ב-1.3% לרמה של 10.98%. התשואה על האג"ח לשנתיים צללה ב-4.5% ל-25.25%.

מניית אלטיס זינקה ב-13% בבורסת אמסטרדם לאחר שספקית הכבלים והסלולר של המיליארדר הצרפתי-יהודי פטריק דרהי, הבעלים של HOT, הגישה הצעת רכש של 10 מיליארד יורו (11.3 מיליארד דולר) במזומן למתחרתה הצרפתית בויג טלקום, שמנייתה גם קפצה ב-13%.

העסקה, אם תושלם, תמזג שתיים מספקיות הסלולר הגדולות בצרפת שיעקפו בכך את אורנג' כחברת הסלולר הגדולה במדינה. היא גם תפחית את מספר ספקיות הסלולר הגדולות מארבע לשלוש.

גוש היורו: "יש בסיס למו"מ בהצעה היוונית החדשה; פסגת מנהיגי היורו לא בוטלה"

שרי האוצר של מדינות גוש היורו קיבלו בברכה את ההצעות החדשות שהציגה היום יוון כבסיס לחידוש השיחות על הסכם שיבטיח את המשך הסיוע הפיננסי הבינלאומי לאתונה.

"אנחנו נעבוד מאוד קשה בימים הקרובים, המוסדות יחד עם ממשלת יוון, כדי להגיע להסכם השבוע", אמר ירון דיסלבלום, שר האוצר של הולנד וראש פורום שרי האוצר בגוש היורו, במסיבת עיתונאים היום בבריסל.

שרי האוצר קבעו לשוב ולהתכנס בהמשך השבוע, לאחר שיוון תציג את הצעותיה באופן מפורט יותר בפני נושיה הבינלאומיים - הנציבות האירופית, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) וקרן המטבע הבינ"ל (IMF).

דיסלבלום תיאר את המסמך היווני כמקיף וכ"בסיס שעליו באמת אפשר להתחיל מחדש את השיחות", אולם הוסיף כי עדיין נדרשות בדיקות כדי לוודא שההצעות אמנם יאפשרו ליוון לנהל מדיניות תקציבית בת קיימא.

מנהיגי מדינות גוש היורו אמורים לקיים פסגת חירום הערב בבריסל, אולם גורמים בגוש היורו הבהירו מראש כי אין בכוונת המנהיגים לדון בפרטי ההסכם המתגבש, אלא רק להסכים על לוח זמנים פוליטי להשגת ההסכם. הגורמים גם הכחישו את השמועות שעליהן דווח בתקשורת בגרמניה לפיהן הפסגה בוטלה.

דגל יוון מתנוסס מעל האקרופוליס באתונהצילום: רויטרס

מכירות הבתים בארה"ב בשיא של 5.5 שנים

המכירות של בתים קיימים בארה"ב זינקו ב-5.1% בחודש מאי לקצב שנתי של 5.35 מיליון בתים - הקצב הגבוה ביותר מאז נובמבר 2009 - לעומת קצב של 5.09 מיליון בתים באפריל, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR).

כלכלנים צפו קצב מכירות מתון יותר של 5.25 מיליון בתים במאי לעומת קצב מכירות של 5.04 מיליון בתים שעליו דווח במקור באפריל.

איגוד סוכני הנדל"ן ציין עוד כי המכירות של בתים קיימים השנה בארה"ב נמצאות בדרכן לשנה הטובה ביותר מאז שנת 2007.

ארה"בצילום: בלומברג

הפעילות הכלכלית בארה"ב עדיין נמוכה

כלכלת ארה"ב עדיין צומחת בקצב מתון מהמגמה ארוכת הטווח, לפי מדד הפעילות הכלכלית הלאומי של הבנק הפדרלי של שיקגו שפורסם היום. המדד, המבוסס על 85 אינדקטורים כלכליים שונים, טיפס בחודש מאי לרמה של מינוס 0.17 נקודות לעומת רמה של מינוס 0.19 בחודש הקודם, והממוצע התלת-חודשי טיפס לרמה של מינוס 0.16 לעומת רמה של מינוס 0.2 בחודש הקודם.

מדד ברמה אפסית מצביע על כך שכלכלת ארה"ב צומחת בקצב של מגמת הצמיחה ארוכת הטווח של הכלכלה גדולה בעולם, וממוצע תלת-חודשי של פחות ממינוס 0.7 נקודות מצביע על כך שהכלכלה שקעה כל הנראה במיתון.

התחילה פגישת שרי האוצר של אירופה: "קשה להעריך מה יהיה"

פגישת שרי האוצר של גוש היורו מתחילה בדקות אלה בבריסל, אך נראה כי השרים מנסים להוריד מעט את ההתלהבות שנרשמה הבוקר מהצעת ההסכם שהעבירה יוון. וולפגנג שויבלה, שר האוצר של גרמניה, אמר כי הוא בכלל לא קיבל שום מסמך מיוון וכי אין שינוי מאז יום חמישי. ולכן הוא לא יכול היה "להתכונן כראוי לפגישה".

יו"ר קבוצת שרי האוצר של אירופה ושר האוצר של הולנד, ירון דיסלבלואם, גם נמנע מהכרזות מפוצצות על פריצת דרך ואמר כי "קשה לקבל הערכה סופית... נראה אם יש לנו את הבסיס לקיום השיחות האחרונות". שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, נכנס פשוט לחדר הדיונים מבלי להתייחס לתקשורת.

כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע, מגיעה לפגישת שרי האוצרצילום: אי־פי

יוון הסכימה להעלות את גיל הפרישה

מסמך הרפורמות שהוגש בלילה למנגנוני הפיקוח האירופים ועורר פרץ של אופטימיות נשמר בחשאיות, אך בסוכנות הידיעות רויטרס הצליחו לדלות ממנו פרטים. לפי הפרסום, יוון הסכימה להעלות בהדרגתיות את גיל הפרישה ל-67, אך השאלה הגדולה טמונה במלה "הדרגתיות" – או אם תצליח המדינה לקצץ בגרעונה באופן משמעותי. עוד נטען במסמל כי ממשלת יוון הסכימה להעלות את המע"מ על מוצרים נוספים, לקבוע שיעור מע"מ של 23% על אנרגיה, 13% על מוצרי מזון בסיסיים ו-6% על תרופות ועל ספרים.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ניסתה לצנן מעט את ההתלהבות מההתקדמות במגעים בין יוון לנושים שלה. "יש עדיין הרבה ימים בשבוע שבהם ניתן לקבל החלטות", אמרה היום מרקל. גם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר כי לא בטוח שהחתימה על ההסכם תהיה היום. הדד-ליין עבור יוון הוא 30 ביוני, אז יפקע תאריך תוכנית החילוץ של המדינה והיא תצטרך להעביר תשלומי החזר לאיחוד האירופי.

האופטימיות בבורסות אירופה נשמרת: לונדון עולה ב-1.3%; פרנקפורט מזנקת ב-3.1%; פריז קופצת ב-3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי מתחזק ב-1.9%; הבורסה באתונה נוסקת ב-7.8%.

אירופה לקראת הסכם? בורסת אתונה מזנקת ב-7%

בורסת אתונה מזנקת בכ-7% על רקע הידיעות על התקדמות במגעים בין הממשלה היוונית למדינות אירופה. העליות בבורסה באתונה נרשמת בעיקר במגזר הבנקים במדינה, שמתקשה לתפקד אחרי משיכת הכספים ההמונית. רק בסוף השבוע האחרון משכו לקוחות פיקדונות בשווי של מיליארד יורו, אחרי משיכות של 4.2 מיליארד יורו בשבוע הקודם. בתוך כך, הודיע היום הבנק המרכזי של אירופה כי הוא יעביר תשלומי חירום לבנקים היוונים שמתמודדים עם סכנת קריסה.

תור לכספומט באתונה בסוף השבועצילום: אי־פי

רוחות של אופטימיות באירופה: עליות חדות עם פתיחת המסחר

באירופה נושבות רוחות של אופטימיות עם הגשת ההצעה הלילית של יוון: מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-1.1%; לונדון מטפסת ב-1%; פריז מזנקת ב-2%; פרנקפורט קופצת ב-2%. גם החוזים העתידיים בוול סטריט נסחרים בעליות. היורו מזנק מול הדולר ב-0.4% ונסחר סביב שער של 1.1396 דולר ליורו.

האבטלה בטייוואן בשפל של 14 שנה

שיעור האבטלה בטייוואן הגיע לשפל של 14 שנה, כך עולה מנתונים רשמיים שפורסמו היום. שיעור האבטלה במדינה הגיע בחודש שעבר ל-3.62% - השיעור הנמוך ביותר מאז ינואר 2001, אז היה שיעור האבטלה 3.35%. אלה חדשות טובות למפלגת השלטון KMT, שסובלת מירידה בפופולריות שלה לקראת הבחירות לנשיאות המדינה שייערכו בינואר 2016.

בטוקיו ננעל המסחר בעליות של 1.2%; סידני עלתה ב-0.2%.

הצעה יוונית של הרגע האחרון מעודדת את בורסות אסיה

הצעה יוונית של הרגע האחרון לקראת פגישת החירום שתיערך היום מעודדת גם את המשקיעים בבורסות אסיה: טוקיו עולה ב-0.8%; הונג קונג עולה ב-0.4%; בשנחאי לא מתקיים היום מסחר לרגל פסטיבל ספינות הדרקון; סידני עולה ב-0.2%; סיאול מתחזקת ב-0.5%. הדולר נסחר מול הין ללא שינוי ניכר ברמה של 122.7 ין לדולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים