שרי האוצר של אירופה זועמים על הכרזת משאל העם ביוון; דחו בקשת ההארכה שלה

(עדכון) שרי האוצר של גוש היורו דחו בקשת יוון להארכת חבילת החילוץ בחודש בפגישת החירום שלהם היום ■ המשלחת היוונית עזבה את שולחן המשא ומתן ■ בינתיים, ביוון אזל הכסף בחלק מהכספומטים

(עדכון) חלקה הראשון של פגישת שרי האוצר של גוש היורו הסתיים בדחיית שרי גוש היורו את בקשת יוון להאריך בחודש את חבילת החילוץ על מנת לאפשר לה לקיים משאל עם בנושא התנאים שהציבו הנושים בפניה. המשלחת היוונית סירבה להצטרף להצהרה משותפת של יתר 18 השרים, ועזבה את הפגישה. כעת, לאחר הפסקה קצרה שאיפשרה ליו"ר קבוצת השרים, ירון דיסלבלום, לקיים מסיבת עיתונאים קצרה ולעדכן את העולם במתרחש, יתכנסו מחדש השרים לדיון בצעדים שיינקטו כעת. חבילת החילוץ של יוון תסתיים כעת ביום שלישי הקרוב, אז תידרש יוון גם לשלם סכום גדול לקרן המטבע הבינלאומית.

דיסלבלום הביע מורת רוח מההתנהלות היוונית ותסכול רב עלה מדבריו במסיבת העיתונאים, בה מסר הצהרה קצרה ואיפשר כמה שאלות מצד עיתונאים. הוא אמר כי גוש היורו והמוסדות הנושים של יוון כבר התגמשו ככל יכולתם עבור יוון, אך כי ממשלת יוון לא הייתה מוכנה להבין כי יידרשו ממנה החלטות קשות. "אין תכניות שאינן קשות" אמר דיסלבלום, ואמר כי הוא אינו חושב שהממשלה היוונית מבינה זאת. "ההצעה האחרונה טרם נדונה בפורום שרי האוצר, אך יוון בחרה לקטוע את המגעים וללכת בדרך אחרת", אמר.

"הבוקר הופתענו לשלילה מהצעדים שנקטה ממשלת יוון אתמול בלילה", פתח דיסלבלום את דבריו. "לאחר פגישתנו האחרונה אמרנו כי הדלתות עדיין פתוחות. מגעים אלה עדיין נמשכו אתמול בערב, כאשר המשלחת היוונית נקראה החוצה – מה שהביא לסיום הפגישה מיידית. במהרה גילינו מדוע – הממשלה היוונית החליטה לדות את ההצעות שהונחו על השולחן, ולהכריז על משאל עם".

שר האוצר של יוון יאניס וארופאקיס ושר האוצר של ספרד לואיס דה גואינדוסצילום: רויטרס

עוד הוסיף דיסלבלום כי לא ברור לו כיצד מתכוונת יוון להתמודד בשבועות הקרובים, והבהיר כי גוש היורו לא ימשיך לתמוך בה: "יוון ביקשה הארכה של חודש – ובתקופה זו לא יהיו תשלומים נוספים. לא ברור לנו איך היוונים מתכוונים להסתדר בחודש זה". הוא ציין כי מיוון עדיין מצופה לעמוד בהחזר חובותיה, לא משנה מה יקרה בהמשך.

וארופאקיס קיים מסיבת עיתונאים משלו, ואמר כי ממשלת יוון לא הייתה יכולה לקבל או לדחות את התכנית, כי לא היה לה מנדט לכך – "רק העם היווני יכול היה לקבל החלטות". הוא ביקר את נושי יוון בניסיון לגרור את יוון לתנאים הקודמים, במקום לתת לה מרווח נשימה שיאפשר לה לחזור לצמוח, ואמר כי ניסה להסביר להם שההצעה שלהם חונקת את יוון ואינה מאפשרת לה לצמוח. הוא הוסיף כי "סירוב שרי האוצר היום לקבל את בקשתנו להאריך את חבילת החילוץ הקיימת בכמה ימים – שבועיים – כדי לאפשר לעם היווני להצביע על הצעותיהם – גם כאשר יש סבירות גבוהה כי היוונים ילכו נגד ההמלצה שלנו ויצביעו בעדן – ודאי תפגע באמינות היורוגרופ כאיחוד דמוקרטי של מדינות שותפות. אני חושש כי נזק זה יהיה קבוע".

עוד לפני הפגישה אמר דיסלבלום כי "הופתע לשלילה מהכרזת יוון על משאל עם", והוסיף כי לדעתו משאל העם חוסם כל אפשרות נוספת לדיון כעת. "זו החלטה עצובה עבור יוון, כי נראה שהממשלה סגרה את הדלת בפני דיונים נוספים", אמר דיסלבלום לעיתונאים בטרם נכנס לפגישת שרי האוצר בשבת. שר האוצר של מלטה, אדוארד שיקלונה, אמר באותה עת כי אף שליוון זכות לקיים משאל עם, "התזמון מאוד לא הולם", ומשאל עם שכזה היה צריך להתקיים כבר לפני חודשים, כשכבר היה ברור כי המנדט שניתן לממשלת סיריזה אינו מאפשר לה לקבל את ההצעות שהונחו לפניה.

וולפגנג שויבלה, שר האוצר הגרמני, שכבר מספר פעמים הביע סלידה ממפלגת סיריזה ומהתנהלות מקבילו, שר האוצר היווני יאניס וארופאקיס, אמר לפני הפגישה כי "נראה שיוון החליטה לשים קץ למשא ומתן" וכי "אין בסיס להמשך דיונים עם יוון". עם זאת, שויבלה אמר כי "במקרה של יוון, אף פעם אי אפשר לשלול הפתעות".

שר האוצר של סלובקיה, פטר קזימיר, אמר כי בעיניו האחריות על קבלת החלטות מונחת על כתפי ממשלתה של יוון, שנבחרה בדיוק לשם כך. "הם יכולים לקיים משאל עם על מה שהם רוצים, אך אם ידחו את החבילה שמונחת על השולחן כעת, חבילת החילוץ תסתיים".

אך כמה גורמים בכירים הביעו יותר אופטימיות לפני הפגישה. יו"ר הנציבות האירופית, פייר מוסקוביסי הצרפתי, וטען כי לא הכל אבוד: "אני מסתכל על המקום בו אנו נמצאים – אני רואה שיש פערים בין הצדדים, אך הם די מוגבלים וזיהינו אותם. אם רוצים, הכל אפשרי, והממשלה היוונית צריכה להוכיח מה היא רוצה". גם כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), הצליחה להביע אופטימיות. "יחד עם המוסדות האחרים, תמיד הראינו גמישות כדי להתאים למצב הכלכלי והפוליטי החדש ביוון. אנחנו מנסים להשיב יציבות לכלכלת יוון ולהשיב לה את עצמאותה הפיננסית, כפי שקרה בפורטוגל ובאירלנד. וזה מה שנמשיך לעשות". אך היא ציינה כי על יוון ליישם רפורמות מבניות עמוקות וקיצוץ תקציבי שיתמוך בצמיחה, ושותפותיה הפיננסיות צריכות להמשיך לספק לה סיוע פיננסי.

ומה חשב וארופאקיס? שר האוצר היווני, הפטפטן לרוב (עד כדי כך ששר האוצר הסלובקי אמר עליו היום כי הוא נוטה "להרצות לנו"), חייך בכניסתו לפגישה, אך שתק.

בראיון לרויטרס לפני הפגישה אמר כי יבקש משרי האוצר להאריך את חבילת החילוץ בכמה שבועות כדי לאפשר את משאל העם, וכי הממשלה מחוייבת ליישם את תוצאות ממשל העם ולהגיע להסכם מהיר עם הנושים בהתבסס על תוצאותיו. עוד אמר וארופאקיס כי יבקש מהאיחוד האירופי להשיב ליוון 1.9 מיליארד יורו אותם הרוויח הבנק המרכזי לאירופה על רכישת האג"ח הממשלתיות של יוון. סכום זה ישמש לתשלום הממשמש ובא לקרן המטבע הבינלאומית ביום שלישי.

בהלה בנקאית

בינתיים ביוון, נהרו המוני אנשים למשוך כסף, מחשש להגבלות הון קרובות על הבנקים. תורים ארוכים השתרכו בכספומטים רבים ברחבי אתונה - אפילו במכשיר המוצב בתוך הפרלמנט היווני. בחלק מהכספומטים אזל הכסף, לפי דיווחים של כמה אנשים ל"גרדיאן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"