יוון שוב בטלטלה: ציפראס הכריז על משאל עם בנוגע להסכם עם אירופה

ממשלת יוון אמרה כי אין לה מנדט לאשר הסכם שכזה, הדורש "צנע מחמיר ומבזה", הנוגד את העקרונות שעל פיהם נבחרה מפלגת סיריזה; ציפראס יבקש להאריך את חבילת החילוץ ליוון ב-5 ימים לקיום משאל העם

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

במהלך דרמטי שצפוי להגביר את המתיחות באירופה, ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס הודיע לאזרחי מדינתו ביום שישי בלילה כי יכריז על משאל עם בנוגע להסכם שהציעו הנושים הבינלאומיים של יוון כדי למנוע ממנה להגיע לחדלות פירעון. בעקבות ישיבת חירום של ממשלתו, אמר ציפראס כי הממשלה החליטה כי חבילת צעדי הצנע שהציעו נושיה של יוון במאמץ האחרון למנוע את חדלות הפירעון שלה, תועמד להצבעת כלל אזרחיה. משאל העם , אם יאושר על ידי הפרלמנט, יתקיים ב-5 ביולי. ההודעה לא התקבלה בעין יפה על ידי מדינות אחרות בגוש היורו.

"לאחר 5 חודשים של משא ומתן קשה, שותפינו, למרבה הצער, הגישו הצעה המהווה אולטימטום לדמוקרטיה היוונית, וזה אולטימטום הנוגד את העקרונות והערכים של אירופה, הערכים של המבנה האירופי המשותף שלנו", אמר ציפראס בנאום לאומה.

ציפראס, ששעות ספורות קודם לכן דחה את הרפורמות המוצעות לאחר כמה ימים של דיוני חירום בבריסל, אמר כי על היוונים מוטלת כעת "אחריות היסטורית" להשיב לאולטימטום. הוא אמר כי הרפורמות הן "סחיטה כדי שנקבל על עצמנו צנע מחמיר ומבזה ללא קץ וללא תחזית נראית לעין של אי פעם שיבה לשגשוג חברתי וכלכלי".

"לחתוך את החוב. IMF, לכי הביתה". גרפיטי באוניברסיטת אתונהצילום: בלומברג

ציפראס אמר כי הודיע למנהיגי צרפת וגרמניה, כמו גם לנשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, על החלטתו. "ביקשתי מהם להאריך את החילוץ הנוכחי שלנו בכמה ימים, כדי לאפשר לתהליך דמוקרטי זה להתקיים", אמר.

פסגה בת יומיים של מנהיגי אירופה הסתיימה אתמול בברסיל ללא כל החלטה סופית בנושא יוון, כאשר חלק מהמשתתפים הביעו אופטימיות כי ניתן יהיה להגיע להסכם היום בפגישה נוספת שנקבעה לשעה 15:00 (שעון ישראל). קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שנפגשה עם ציפראס ביום שישי בבוקר, קראה לו "לעשות את הצעד הנוסף" ולקבל את מה שהיא תיארה כ"הצעה מאוד נדיבה". היא פסלה אפשרות של פסגות חירום נוספות לגבי יוון, וציינה בפני ציפראס כי בעת המשבר של קפריסין לפני שנתיים, הבנקים הקפריסאים נאלצו להיסגר לכמה ימים בטרם נאלצו מנהיגי המדינה להגיע להסכם עם הנושים באירופה ולפתור את הבעיה.

הפרלמנט היווני יצביע האם אכן לקיים משאל עם היום בחצות. בצהריים החל דיון סוער, במהלכו האשים ראש הממשלה לשעבר אוונגלוס וניזלוס את הממשלה הנוכחית בפחדנות, והזכיר לציפראס את התנגדותו הנחרצת למשאל עם שרצה לקיים ראש ממשלה קודם, ג'ורג' פאפאנדריאו, בתחילת המשבר.

באם יאשר הפרלמנט משאל עם, היוונים יתבקשו להצביע האם ברצונם לקבל או לדחות את ההסכם, הכולל העלאות מסים וקיצוצים בפנסיה, הנדרשים מהם על ידי הנושים – האיחוד האירופי, הבנק המרכזי של אירופה וקרן המטבע הבינלאומית (IMF) – כדי לשחרר כספים נוספים הנחוצים להמשך מימון פעילותה של יוון. חבילת החילוץ הנוכחית של יוון, שכבר הוארכה פעם אחת, תגיע לסיומה ב-30 ביוני.

בעלי פקדונות מבוהלים ביוון, שחששו כי הגבלות הון על יוון עשויות להיות מוטלות בכל רגע, מיהרו לכספומטים כדי למשוך חסכונותיהם, ותורות ארוכים נוצרו בבנקים ברחבי אתונה. דובר הממשלה, גבריאל סאקלארידס, אמר כי משאל העם לא יסכן את מקומה של יוון באירופה. "השאלה אינה האם נישאר בגוש היורו. העם היווני לא צריך לפחד", אמר בשעות הקטנות של הלילה.

במקביל, שרי האוצר של גוש היורו ונושיה הבינלאומיים של יוון נערכים לגבש היום צעדי חירום שמטרתם להכניס את יוון ל"הסגר" נפרד משאר גוש היורו ולהקים חומת אש סביב המערכת הפיננסית של המדינה, במקרה שיוון תיאלץ להגיע לחדלות פירעון בשבוע הבא. זאת, בתנאי שאתונה תתמיד בסירובה להצעת הנושים להאריך את תוכנית החילוץ בחמישה חודשים.

פגישת שרי האוצר של גוש היורו שתיערך בבריסל מחר, הפגישה החמישית בתוך 10 ימים, תהיה ההזדמנות האחרונה של יוון להסכים לתנאי שהציבו הנושים, לאחר מבוי סתום שנמשך חמישה חודשים. מחשש לקריסה פיננסית ואי שקט חברתי במקרה של התמוטטות השיחות, השרים מתכננים לגבש ביום שבת תוכניות להגבלות תנועת הון, ובכלל זה הגבלות על משיכות מזומנים מכספומטים, במטרה לבלום את בריחת ההון ממערכת הפיננסית היוונית הדואבת.

אם לא יושג הסכם בסוף השבוע, יוון לא תוכל לעמוד בתשלום בסך 1.6 מיליארד יורו שעליה להעביר לקרן המטבע הבינלאומית (IMF) ביום שלישי, ויופסק סיוע החירום של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) למערכת הבנקאית של יוון. הבנק המרכזי מחזיק כיום את הבנקים היווניים פתוחים באמצעות הלוואות חירום בסך 89 מיליארד יורו, סכום שהולך וגדל כדי לעמוד בקצב משיכת הפקדונות מהבנים היווניים – יותר מ-4 מיליארד יורו בשבוע שעבר בלבד.

אך לטענת ממשלת יוון, ההסכם להארכת חבילת החילוץ, הדורש צעדי צנע מחמירים, פשוט אינו נמצא במסגרת המנדט שקיבלה הממשלה כאשר נבחרה בתחילת השנה. מצע מפלגת השמאל סיריזה היה להילחם במדיניות הצנע שנכפתה על יוון, ובמסגרתה התכווצה הכלכלה ב-25%, האבטלה גאתה אל קרבת 30%, אבטלת הצעירים זינקה אל מעל ל-50%, והמוני אנשים התדרדרו לעוני.

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"