OECD: ישראל לא עושה מספיק כדי להילחם בשוחד עסקי בחו"ל

למרות 14 תלונות שהוגשו בשבע השנים שחלפו מאז כניסתו לתוקף של חוק האוסר על אנשי עסקים או חברות ישראלים לתת שוחד בחו"ל לקידום עסקיהם, איש לא הועמד עד כה לדין, ציין הארגון בדו"ח שפירסם היום

ישראל לא העמידה לדין ולו מקרה אחד של חשד כי אנשי עסקים או חברות ישראלים היו מעורבים במתן שוחד בחו"ל לקידום עסקיהם, למרות שחלפו כבר שבע שנים מאז כניסתו לתוקף של חוק האוסר לתת שוחד לפקידי ציבור זרים, לפי דו"ח שפירסם היום הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD).

מחברי הדו"ח הביעו דאגה מרמת האכיפה הנמוכה של הרשויות בישראל במקרים שבהם שהתעורר חשד כי בוצעו תשלומי שוחד עסקי בחו"ל. "היעדר האכיפה אינו נובע מהיעדר תלונות", נכתב בדו"ח, בו צוין כי מאז שנת 2009 הוגשו תלונות בדבר 14 מקרים של תשלומי שוחד של חברות או אנשים ישראלים בחו"ל.

עד כה נפתחו באופן רשמי חקירות רק בארבעה ממקרים אלו, שלושה מהם בשישה החודשים החולפים, נאמר בדו"ח, בו נכתב גם כי OECD שואב עידוד מכך שהרשויות בישראל החלו לאחרונה לפעול ביתר מרץ לאכוף את החוק. הארגון "מתכוון לעקוב מקרוב" אחרי ההתפתחויות בתחום זה בחודשים הקרובים.

החוק האוסר לתת שוחד לפקידי ציבור זרים נכנס לתוקף בישראל בקיץ 2008, וישראל הצטרפה לאמנה נגד שוחד עסקי של OECD בראשית 2009.

צילום: סי די בנק

הדו"ח כלל שורה של המלצות לישראל, בהן: חקירות מדוקדקות של טענות בדבר שוחד בחו"ל כולל חקירות נגד תאגידים; הגברת ההכשרה וההדרכה של רשויות אכיפת החוק בתחום המאבק בשוחד בחו"ל; והרחבת יכולות הזיהוי של מקרי שוחד על ידי עידוד עובדים לחשוף מקרים של עבירה על החוק.

מחברי הדו"ח ציינו כי שחיתות בתוך ישראל היא "נושא שחוזר ועולה", במיוחד כאשר מדובר בשחיתות במגזר הציבורי, וציינו כי "מגוון רחב של דמויות פוליטיות בכירות" הואשמו, נחקרו, ולעיתים גם הורשעו בעבירות שוחד.

הדו"ח אמנם שיבח את ישראל על מאמציה לעודד חברות לאמץ תוכניות למילוי דרישות החוק נגד שוחד בחו"ל, ולהגביר את המודעות לנושא על ידי הקמת צוות בין-משרדי, אולם ציין כי יש מקום להגביר את האכיפה כלפי רואי חשבון ומבקרי חשבונות, כמו גם כלפי חברות במגזרים ברמת סיכון גבוהה.

ארגון OECD "ממליץ כי ישראל תנקוט בכל הצעדים הנדרשים כדי לוודא שכל טענות בדבר שוחד בחו"ל ייבחנו וייחקרו ביסודיות, מתוך כוונה להגיש כתבי אישום. חוקרים צריכים לנצל את המגוון הרחב של כלי חקירה שעומדים לרשותם ולקדם באופן פעיל יותר סיוע משפטי הדדי במקרים של שוחד בחו"ל", נכתב בדו"ח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"