"מנהיגי גוש היורו סובלים מאי שפיות - גם הסכם לא יציל את יוון"

לארי אליוט ב"גרדיאן": הטרויקה ממשיכה עם מדיניות שנכשלה כבר, בתקווה שהיא תצליח דווקא הפעם. לאיינשטיין היתה הגדרה לזה - אי שפיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תכנית הטרויקה לכלכלת יוון כבר נכשלה פעמיים, והיא תיכשל פעם שלישית אם התכנית האנלפביתית מבחינה כלכלית שהניפה אתונה תאומץ. יוון זקוקה לצמיחה ולהקלה בחוב, אולם ההצעות שכרגע דנים בהן לא מעניקות דבר מאלה.

ב-2010, כשקרן המטבע הבינ"ל התערבה לראשונה במשבר, הארגון הניח שכלכלת יוון תסבול ממיתון מכאיב אך קצר מועד. קרן המטבע צפה התכווצות של 6% בתמ"ג, שתסתיים ב-2011.

אבל דברים לא התנהלו לפי התוכנית. עד שקרן המטבע הכריזה על תכנית החילוץ השנייה ליוון במארס 2012, כלכלתה כבר היתה בצניחה חופשית. קרן המטבע חשבה שהנפילה תיגמר באותה השנה, ואחריה תקופה של דריכה במקום עד לתחילת הצמיחה המחודשת.

מרקל וציפראס בברלין. נראה שלא הסכימו על דבר

בסופו של דבר, כלכלת יוון התכווצה ב-25%, נפילה שוות ערך בחומרתה לזאת של ארה"ב בין 1929 ל-1932. ההתאוששות שם החלה עם כניסתו של פרנקלין ד. רוזוולט לבית הלבן.

אחת התובנות שלוקטו במהלך השפל הגדול בארה"ב היתה שאין הרבה היגיון שממשלות ינסו לאזן את התקציב במהלך הידרדרות כלכלית חדה, משום שהעלאות מסים וקיצוצים בהוצאות מקטינים את הביקושים ומעמיקים את הנפילה, ובכך משאירים חור גדול עוד יותר בכספים הציבוריים.

אך ביוון נראה כאילו הזמן חזר אחורה לעידן שלפני רוזוולט, כשהרברט הובר היה נשיא ארה"ב. צמיחה חלשה פירושה שאתונה ממשיכה להחמיץ את תחזיות הגירעון שהטרויקה הכינה עבורה. הטרויקה הגיבה בהתעקשות על הגדלת החיסכון במטרה להחזיר את התקציב לתלם.

פול קרוגמן, זוכה פרס נובל לכלכלה, פירסם בשבוע שעבר גרף המבוסס על נתוני קרן המטבע הבינ"ל, שמראה מה קרה לתקציבים הממשלתיים של מדינות גוש היורו ב-2014. הנתון הזה של אחריות תקציבית מתבונן ביתרות בתקציב הלאומי - הפער בין ההכנסות וההוצאות, להוציא את תשלומי הריבית על החוב - בהתאמה למצב המחזור הכלכלי. בחישוב זה, יוון סיימה עם יתרה של יותר מ-5% מהתמ"ג בשנה שעברה, הרבה יותר מכל מדינה אחרת בגוש היורו.

אולם זה אינו מספק את הטרויקה. במטרה להימנע מחדלות פירעון והסתערות על הבנקים שיאיימו על חברותה בגוש היורו, יוון חויבה להגיש הצעות שיגדילו את ההכנסות למדינה בעוד 8 מיליארד יורו ב-18 החודשים הקרובים. הוצאות הצרכנים ייפגעו בשל עלייה במע"מ והגדלה של ההפרשות לפנסיות, בזמן שההשקעות ייזנחו בשל היטל חד פעמי ועלייה בשיעור מס החברות.

ליוון יש כמה בעיות כלכליות חמורות. היא סובלת מהיעדר ביקוש, ומיתון של חמש שנים דחף אותה לעבר דפלציה. הנפילה במחירים הוסיפה לנטל הממשי של החוב הממשלתי הצמוד לאינפלציה, שכרגע עומד על 175% מהתמ"ג. מנה טרייה נוספת של צנע רק תחמיר את כל הבעיות האלה.

דרך אחרת עבור הנושים יהיה לתת ליוון קצת מרחב נשימה. זה אומר הקלה מיידית בחוב ומטרות ריאליות יותר. אבל הטרויקה תמשיך עם מדיניות שנכשלה כבר, בתקווה שהיא תצליח דווקא הפעם. לאיינשטיין היתה הגדרה לזה - אי שפיות.

פול קרוגמןצילום: REUTERS
צילום: בלומברג
צילום: בלומברג
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים