יציאת יוון מגוש היורו תהיה עקובה מדם

התומכים ביציאת יוון מגוש היורו טוענים כי הפיחות החד שיתרחש בדרכמה אם יוון תצא יגרום לה להרוויח מהתחרותיות מול מדינות אירופה; המתנגדים מזהירים: הרווח בדרכמה יהיה מוגבל

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

מאז שפרץ משבר החוב בגוש היורו לפני חמש שנים, התרחיש שבו יוון תצא מהגוש הוא סיוט שחוזר על עצמו. כעת התרחיש הזה שוב מאיים להתגשם, והפעם הסיכויים לכך רבים מכפי שהם היו ב-2012: אז יוון ניצלה בזכות חבילת החילוץ השנייה שניתנה לה מקרן המטבע הבינלאומית וממשלות גוש היורו. כעת המשא ומתן על שחרור כספי הסיוע שנותרו ליוון נקלע למבוי סתום, לאחר שהממשלה היוונית, בראשות סיריזה מהשמאל הקיצוני, ממשיכה להתנגד לרפורמות שהנושים הבינלאומיים שלה תובעים.

כששרי האוצר של גוש היורו נפגשו בפסגה ב-18 ביוני הסיכויים להסכם נראו קטנים. ואולם יציאה של יוון מהגוש כיום לא נראית אפשרות טובה יותר מכפי שהיא נראתה לפני שלוש שנים.

צילום: רויטרס

אזרחי יוון תומכים באופן גורף בהישארותה של המדינה ביורו, וכך גם הממשלה בראשותו של אלכסיס ציפראס. זה מובן, משום שעזיבה של האיחוד המוניטרי תהיה עניין עקוב מדם ולא פעולה כירורגית - או כך לפחות צפתה קרן המטבע ב-2012.

השקה מחדש של הדרכמה תהיה כרוכה בהמרה כפויה של כל הנכסים וההתחייבויות המקומיים למטבע החדש, שערכו יצנח מיידית ב-50% מול היורו, לפי הערכת קרן המטבע. במצב כזה, יימחקו פקדונות בנקאיים וחסכונות אחרים.

קרן המטבע העריכה, כי כשהדרכמה תיפול ותזניק את מחירי המוצרים המיובאים, האינפלציה תאמיר ל-35%, בזמן שהנטל על התמ"ג יביא לצמיחה שלילית של כ-8%. אפילו העברות הכספים הקטנות ביותר ייעשו קשות, לפי הקרן - אחרי שהאיחוד המוניטרי קצר המועד בין הצ'כים לסלובקים קרס ב-1993, לקח שישה חודשים להשיק שטרות כסף חדשים.

בניגוד ל-2012, התומכים ביציאה של יוון מגוש היורו מציינים כי כלכלת הגוש צומחת, ולכן המדינה תצליח לעבור את הטלטלה. לפני הנסיגה שהתרחשה השנה, יוון כבר הגיעה למצב של עודף תקציבי (לפני תשלומי ריבית) ועודף בחשבון השוטף, מה שאיפשר לה להתמודד פיננסית עם הלוואות חדשות.

חדלות הפירעון על חובות זרים, שתאיץ את יציאת יוון מהיורו (או שתיהפך לבלתי־נמנעת משום שהנטל על ההתחייבויות בגוש היורו יגדל במטבע דרכמה, שיעבור פיחות חד) יכולה להיתפש כיתרון, משום שהיא תסיים אחת ולתמיד את נטל הדיכוי על החוב הלאומי, שכרגע קרוב ל-180% מהתמ"ג. ברגע שהזעזוע הראשוני ייספג, יוון תוכל להרוויח מדחיפה בתחרותיות שיניב הפיחות בדרכמה.

ואולם התרחיש הזה מפחית בערך הנזק של יציאה יוונית לכלכלת המדינה. הביטחון הכלכלי ייפגע בטווח הארוך והקצר, משום שיוון תתקשה לזכות בכל מראית עין של אמון. היא תנהל מאבקים אינסופיים עם קרן המטבע וממשלות אחרות בגוש היורו, שיטפלו בהפסדים הכבדים על ההלוואות שלהן ליוון. זה ירתיע משקיעים פרטיים, שיחששו גם כי ללא לחץ מצד נושים בינלאומיים רשמיים, הממשלה היוונית תחזור לצעדי מדיניות מזיקים וממשל גרוע שהביאו למצבה העגום כיום.

מטבע זול יותר יאיץ את היצוא והתיירות, אבל היתרונות יכולים להימחק בשל אינפלציה גבוהה, בייחוד כשסביר להניח שהבנק המרכזי של יוון לא ייהנה מעצמאות. בכל מקרה, יוון לא צריכה להגביר את התחרותיות שלה בעזרת פיחות, משום שהיא כבר השיגה פיחות פנימי באמצעות נפילה חדה במשכורות. בנוסף, היות שהיצוא מהווה נתח קטן במיוחד מהכלכלה, הרווח מהפיחות יהיה מוגבל.

יציאה של יוון מהיורו תזיק גם לגוש. המחיר הישיר לממשלות גוש היורו יהיה גדול מאשר ב-2012, משום שמאז הן הלוו ליוון עוד כסף. הן עלולות למצוא את עצמן מספקות סיוע נוסף ליוון, אם יציאתה תוביל למשבר הומניטרי.

גם אם לגוש היורו יש סיבה טובה להשלים עם אפשרות של יציאת יוון, יהיה זה צעד מסוכן. הוא יפריך את הרעיון שחברות בגוש היורו היא צעד בלתי הפיך. זה יוביל את מועדון המטבע המשותף להיות רק עוד מערכת של שער חליפין קבוע, שעשויה להיות פגיעה לספקולציות.

המחיר של יציאת יוון מגוש היורו גבוה מהיתרונות - עבור יוון ועבור הגוש. ישנם יסודות כלכליים חזקים לשני הצדדים להתפשר ולהגיע להסכם. השאלה אם הפוליטיקה הצורמת ביוון והממשלות של המדינות הנושות ייאפשרו לזה לקרות נותרת פתוחה, ומלחיצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"