הגרמנים, הפנסיות, המשכורות - ואיך הגענו למצב הזה: מאמר מיוחד של ראש ממשלת יוון

אלכסיס ציפראס, ראש ממשלת יוון: "משלמי המסים הגרמנים התפתו להאמין שהם מממנים את המשכורות והפנסיות של העם היווני"

אלכסיס ציפראס, ראש ממשלת יוון
אלכסיס ציפראס, ראש ממשלת יוון

בניהול משא ומתן, חילופי דברים הם לגיטימיים כל עוד ישנם כנות ותום לב בין הצדדים. אחרת, כשהדיאלוג מתמשך ללא שום סיום באופק, השיטות שבהן נעשה שימוש דומות לאלה שמתוארות על ידי הפילוסוף הגרמני הדגול שופנהאואר ב"The Art of Always Being Right”!

כך למשל, אין זה הוגן להשתמש במדדים סטטיסטיים באופן סלקטיבי - אפילו אם הם עטויי היוקרה של כלכלנים בעלי שם כמו אוליביה בלנשארד - כדי לייצור הכללות לא מבוססות שמסלפות את המציאות.

בשל כך הייתי רוצה להתייחס למיתוס פופולרי שמשלמי המסים הגרמנים התפתו להאמין לו, ולפיו הם מממנים את המשכורות והפנסיות של העם היווני. זהו שקר גמור.

צילום: אי־פי

לא אכחיש שמערכת הביטוח הלאומי שלנו סובלת מבעיות. אך חשוב להצביע על שורש הבעיה וכיצד ניתן לפתור אותה. בשנים האחרונות נעשו קיצוצים רבים שלא גרמו אלא להחרפת המיתון ולהחמרת הבעיה.

זה אולי נשמע חשוד ש-75% מההוצאות השוטפות של הממשלה (לא כולל תשלומי ריבית על החוב) משמשות לתשלום משכורות ופנסיות. זה נשמע לא ייאמן - משום שזה בדיוק כך: רק 30% מההוצאות השוטפות נוגעות לפנסיות. זאת ועוד, חשוב לציין שמשכורות ופנסיות אינן אותו הדבר, והחישוב שלהן ביחד הוא טעות מתודולוגית חמורה.

השוואה למערכת הפנסיות הגרמנית מטעה אף היא. לפי דו"חות דמוגרפיים מ-2009 ו-2015, הוצאות הפנסיה ביוון עלו מ-11.7% מהתמ"ג ב-2007 (מעט יותר מ-10.4% בגרמניה) ל-16.2% מהתמ"ג ב-2013 (בעוד שבגרמניה הנתון נשאר כמעט ללא שינוי).

מה גרם לעלייה הזו? האם היא נגרמה בשל עלייה במספר הפנסיונרים או עלייה בסכומי הפנסיה? אף אחת מהתשובות אינה נכונה. מספר הפנסיונרים נשאר כמעט ללא שינוי, וסכומי הפנסיות התכווצו באופן חד בגלל המדיניות שיושמה.

מספיק לעשות חשבון פשוט כדי להגיע למסקנה שהעלייה בהוצאות הפנסיה כשיעור מהתמ"ג נגרמה כולה מירידה בתמ"ג, ולא כתוצאה מגידול בהוצאות. במלים אחרות, התמ"ג ירד מהר יותר מהפנסיות.

לגבי גיל הפרישה, היתכן שהעובדים ביוון פורשים בגיל צעיר הרבה יותר? האמת היא שגיל הפרישה ביוון הוא 67 לגברים ונשים, כלומר, שנתיים מעל גיל הפרישה בגרמניה.

הגיל הממוצע שבו גברים יוצאים משוק העבודה ביוון הוא 64.4, כלומר, 8 חודשים פחות מ-65.1 בגרמניה, בעוד שנשים ביוון פורשות בממוצע בגיל 64.5, כ-3.5 חודשים אחרי הנשים הגרמניות, שגיל הפרישה הממוצע שלהן בפועל הוא 64.2.

רציתי להדגיש את הנתונים האלה - שוב, לא כדי להכחיש את הבעיות במערכת הביטוח הלאומי שלנו - אלא כדי להוכיח שהבעיה אינה של פנסיות נדיבות מדי לכאורה.

השיבוש הגדול ביותר בקרנות הפנסיה נובע מירידה דרמטית בהכנסות בשנים האחרונות. הירידה הזו נגרמה מהפסד נכסים בשל ה-PSI (התספורת על האג"ח היווניות שמחזיקות קרנות הפנסיה, בשווי כולל של 25 מיליארד יורו) כמו גם - ובעיקר - מצניחה חדה בהכנסות בשל הזינוק באבטלה והירידה בשכר.

בשנים 2014-2010 בפרט, ירדו 13 מיליארד יורו ממערכת הביטוח הלאומי שלנו, כולל קיצוצים של עד 50% בפנסיות ובקצבאות, ובכך נשלל מרווח התמרון לקיצוצים נוספים מבלי שנכרסם ביכולתה של המערכת לתפקד. בנוסף, עלינו להבין שהבעיה העיקרית של המערכת היא בצד ההכנסות ופחות בצד ההוצאות, כפי שלעתים נטען.

הייתי רוצה להפנות את תשומת הלב גם לעניין ייחודי למשבר היווני. מערכת הביטוח הלאומי היא מנגנון ממוסד של סולידריות בין דורית, ושמירה עליה חשובה לחברה כמכלול. בעבר, משמעות הסולידריות הזאת היתה שאנשים צעירים, באמצעות ההפרשות שלהם, מממנים את הפנסיות של הוריהם. אבל במהלך המשבר היווני ראינו כיצד הסולידריות הזאת התהפכה כך שפנסיות ההורים מממנות את ילדיהם. הפנסיות של הקשישים הן לעתים המפלט האחרון למשפחות שלמות שרק חבר אחד בהן, אם בכלל, עדיין עובד, במדינה שבה שיעור האבטלה בקרב האוכלוסיה כולה הוא 25%, ובקרב הצעירים 50%.

לנוכח המצב הזה, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לאמץ את הלוגיקה של קיצוצים עיוורים ורוחביים, כפי שהתבקשנו לעשות, קיצוצים שיטמנו בחובם השלכות חברתיות דרמטיות.

מצד שני, אנחנו לא אדישים למצבה הנוכחי של מערכת הביטוח הלאומי שלנו, ואנחנו נחושים להבטיח שתהיה בת קיימא.

ממשלת יוון הגישה הצעות ספציפיות לארגון מחדש של מערכת הביטוח הלאומי. הסכמנו על ביטול מיידי של אפשרות הפרישה המוקדמת, שמעלה את גיל הפרישה הממוצע, ואנחנו מחויבים להמשיך קדימה בקונסולידציה של קרנות הפנסיה, ולפיכך להפחית את ההוצאות התפעוליות שלהן ולהגביל הסדרים חריגים.

כפי שניתחנו לפרטי פרטים במהלך הדיונים שלנו עם המוסדות הבינלאומיים, הרפורמות הללו יפעלו לטובת המשך קיומה היציב של המערכת. וככל הרפורמות, תוצאותיהן לא יורגשו באופן מיידי. יציבות מצריכה ראייה לטווח ארוך ולא יכולה להיות נתונה תחת תנאים תקציביים צרים וקצרי טווח (כמו למשל הפחתת ההוצאות ב-1% מהתמ"ג ב-2016).

בנג'מין ד'יזראלי נהג לומר שישנם שלושה סוגי שקרים: שקרים, שקרים ארורים וסטטיסטיקה. אסור לנו לאפשר שימוש כפייתי במדדים כדי להרוס את ההסכם המקיף שהכנו בתקופה הקודמת של המשא ומתן האינטנסיבי. החובה הזו מוטלת על כולנו.

הכותב הוא ראש ממשלת יוון. המאמר התפרסם ביום חמישי בעיתון הגרמני "טאגסשפיגל"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"