תשכחו מסיסמאות: גלי המוח יאבטחו בעתיד את השימוש במחשב

מחקר שנערך בארה"ב מצא כי מחשבים יכולים לקרוא את תגובות המוח למלים מסוימות – ובכך להחליף את הצורך בהקלדת סיסמה או בשימוש בסיסמאות רבות לשירותים שונים

לרבים מאיתנו יש סיסמאות רבות לכל מיני שירותים הניתנים באינטרנט – כמו למייל, לבנק או סתם לפתיחת המחשב – אבל הבעיה היא שלפעמים אנחנו שוכחים אותן. בעיה נוספת קשורה באבטחה, שכן ניתן לפרוץ את הסיסמאות. אבל חוקרים מאוניברסיטת בינגהאמטון מצאו דרך לשפר את כל הבעיות האלה – שימוש במוח.

החוקרים מצאו שניתן ללמד מחשבים לקרוא גלי מוח, או את התגובה של המוח למלים מסוימות. כך, במקום להשתמש בסיסמה, ניתן יהיה להקשיב לכמה מלים ולהזין את הסיסמה באמצעות התגובה של המוח.

במחקר פורסם לראשונה בכתב העת האקדמי "נוירוקומפיוטינג". במחקר השתתפו 45 בני אדם והשמיעו להם 75 צירופי אותיות כמו FBI או DVD. במחקר נבחנה התגובה של המוח לצירופי האותיות – בעיקר באזור שאחראי על קריאה וזיהוי מלים – ונמצא תגובה שונה לכל צירוף מלים – ומערכות המחשוב הצליחו לזהות את הסיסמה בדיוק של 94%. למרות שהמחקר בתחום נמצא עוד בשלב ראשוני ויישומו נראה רחוק, עורכיו טוענים כי בעתיד ניתן יהיה להשתמש בגלי המוח לצורכי אבטחה ולזיהוי המשתמשים.

שרה לזלו, עוזרת מחקר וחוקרת בלשנות שהשתתפה בפרויקט טוענת ששימוש בגלי מוח בטוח יותר אפילו מטביעות אצבע. "אם גונבים למישהו את טביעת האצבע, אותו אדם לא יכול להצמיח אצבע חדשה כדי להחליף את טביעת האצבע שנגנבה – והשימוש בה נמצא בסיכון תמידי. מצד שני, גלי מוח אפשר לשנות. לכן, לא סביר שהפורץ יוכל לגנוב גלי מוח ממשתמש כי הוא יוכל פשוט לשנות את החשיבה שלו", אמרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית