ראיון TheMarker |

"במקום לנתב את העושר של רוסיה לתשתיות - פוטין חלב את המדינה"

רוברט האצ'ינגס, לשעבר יו"ר המועצה למודיעין בארה"ב ויועצו של הנשיא בוש, אינו חושש מהישנות המלחמה הקרה ■ הוא סבור כי ארה"ב צריכה לצמצם את שליטת דאעש במזרח התיכון, וכי האיומים הגדולים על ארה"ב הם פערי ההכנסות והגזענות

מיכל רמתי
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל רמתי
מיכל רמתי

הוא חושב שהאיומים הגדולים על ארה"ב אינם הטרור האסלאמי, וגם לא סין; שארגון דאעש צפוי לכלות את עצמו באותו קצב שבו הוא עלה לגדולה; שנשיא ארה"ב ג'ורג' וו. בוש, שקדם בתפקידו לברק אובמה, טעה כשלא סיים את הפלישה האמריקאית לעיראק במהירות; ושנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, סיבך קשות את המדינה שלו, כשנכנע ליצרים הלאומניים ופלש לאוקראינה.

רוברט האצ'ינגס, מי שהיה יו"ר מועצת המודיעין הלאומית של ארה"ב - ועדה המייעצת לנשיא ארה"ב - בתקופת ג'ורג' וו. בוש, הוא כיום דקאן בית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטת טקסס באוסטין. האצ'ינגס, שהגיע לממשל האמריקאי מהתחום של יחסים בינלאומיים ומילא תפקידים שונים בממשל, ישתתף בשבוע הבא בכנס הרצליה, שייערך ב-7–9 ביוני על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) במרכז הבינתחומי בראשות פרופ' אלכס מינץ. בכנס ידבר האצ'ינגס על גיאו־פוליטיקה גלובלית והיחסים בין המעצמות, במסגרת סדרת מושבים שידונו בסוגיות מדיניות, ביטחוניות ואסטרטגיות הנמצאות על סדר היום האזורי והעולמי. בין המשתתפים בכנס השנה גם ניקולא סרקוזי, נשיא צרפת לשעבר, והכלכלן נוריאל רוביני.

האצ'ינגס אינו נבהל מחוסר ההתקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "אין יותר מדי דברים מבטיחים, אך מה שחשוב הוא לא לפגוע בדברים שיפגעו בתהליך בעתיד", הוא אומר בראיון טלפוני ל-TheMarker. "עברנו את זה כבר הרבה פעמים. יש רגעים שבהם נראה שיש פריצת דרך קרובה, אבל אנחנו לא שם. צריך להימנע מהידרדרות, ולחכות לזמן טוב יותר".

צילום: Rodney Ellis / LBJ School

עבור רבים, העלייה של דאעש היתה מפתיעה. האם קהילת המודיעין צפתה את זה?

"לא הייתי חלק מקהילת המודיעין בתקופה זו, אבל בעמדה שלי, בהחלט היה אלמנט של הפתעה. ארגון דאעש הוא איום מורכב מאוד - יותר מאחרים. זה לא משהו שאפשר לפתור בצורה צבאית פשוטה. מה שצריך לעשות הוא להגביל את התפשטות הארגון ולצמצם את שליטתו - למנוע ממנו לאיים על מדינות שכנות וארה"ב, אך תוך ששומרים על שלמות עיראק ומונעים התחזקות של משטר אסד בסוריה והתחזקות של איראן. כל עוד אפשר לעשות זאת, אפשר להניח שדאעש יתחסלו. אין להם אג'נדה חיובית, הם קוסמים רק לפנאטים, אין להם מה להציע מלבד כוח צבאי. הדברים האלה תרמו לעלייתם, אבל זה גם מה שיוביל לירידתם המהירה.

"כיום דאעש שולטים בטריטוריה עשירה ויכולים לממן את עצמם, אך הם רק שואבים משאבים מהאזור ומחלקים אותם מחדש למטרות פוליטיות. הם אינם מסוגלים ליצור חברה מתפקדת ומייצרת עושר. המטרה של ארה"ב וישראל צריכה להיות למנוע מדאעש להתפתח כלכלית. סנקציות לא יביאו לניצחון מהיר, אבל אלה הצעדים הנכונים לטעמי".

האם ארה"ב יצאה מוקדם ומהר מדי מעיראק?

"לדעתי, לא היה צריך להיכנס לשם מלכתחילה. הנשיא אובמה לא עזב במהרה, הוא היה מאוד מתוכנן. היתה ציפייה שנישאר שם לנצח, אבל היינו חייבים לעזוב מתישהו. אני לא חושב שממשל אובמה עשה משהו לא נכון".

"סין היא אתגר יותר מאשר איום"

האצ'ינגס נכנס לתפקיד יו"ר מועצת המודיעין הלאומית של ארה"ב חודש לפני הכניסה של הצבא האמריקאי לעיראק ב-2003. תפקיד המועצה הוא לספק הערכת מצב לממשל, ובין היתר להכין תיק עדכון מצב לנשיאים הנבחרים בטרם כניסתם לבית הלבן. על התקופה ההיא מספר האצ'ינגס כי "זמן קצר לאחר הכניסה הצבאית, ראינו כי ההתמרדויות בעיראק מעמיקות, והסיבה היתה לדעתנו הכיבוש האמריקאי. אך הערכה זו לא התקבלה בברכה על ידי הממשל. קיווינו שהממשל יבין שצריך לסיים את הכיבוש כמה שיותר מהר, להעביר את האחריות לממשלה עיראקית, לא אמריקאית, ולהפוך את הנוכחות לבינלאומית. זה בסופו של דבר קרה, אבל הרבה יותר מאוחר".

מה אתה רואה כאיומים הגדולים ביותר על ישראל?

"אני לא חושב שזה איום אחד, אלא סבך של בעיות. חלק מזה נובע מחוסר יציבות שנגרמה מאל-קאעדה - חלק מזה מוקדם יותר, מכיבוש עיראק. לא צפינו את האביב הערבי, אך כן זיהינו את הכוחות שהובילו לו - כלכלות חלשות ומשטרים רודניים. ישראל נמצאת באמצע, עם אתגרים מכל גבול".

והאיומים הגדולים על ארה"ב?

"חלק מהאיומים מגיעים מבפנים. ארה"ב מפגרת בהרבה מדדים של שגשוג כלכלי וקדמה חברתית. אנחנו צריכים להקדיש תשומת לב פנימה ולא החוצה. טרור אסלאמי הוא איום חיצוני, אבל לעומת המלחמה הקרה, שהגדירה את מרבית הקריירה שלי, אלה איומים קטנים. יש לנו גידול באי־שוויון שיוצר תגובות נגד, בעיות חברתיות וגזעיות שנותרו לא פתורות, מערכת חינוך שאינה מספקת את הדרוש - כל הדברים שארה"ב הובילה בהם בעבר וכיום כבר לא.

בעוד אמריקאים רבים תופשים את סין כאיום גדול, בשל איומה על מעמדה של ארה"ב ככלכלה הגדולה בעולם, האצ'ינגס אינו חושב שהיא מהווה בעיה משמעותית. "העלייה של סין היא אתגר יותר מאשר איום. סין היא שותפה כלכלית רבת ערך של ארה"ב, ויריבה שלה במאבק על השפעה עולמית".

האם אנחנו עומדים בפני מלחמה קרה חדשה?

"יהיו רכיבים של עימותים דמויי מלחמה קרה, אך שום דבר שקרוב לממדים של המלחמה הקרה. רוסיה לא תזכה בכל הטריטוריות שאיבדה. אין לה את הכוח וההשפעה שהיו לברית המועצות. ודאי שלסין אין אינטרס ליצור גוש מזרחי - יש לה הרבה שאיפות חיוביות להשתלב בכלכלה העולמית ולהובילה".

האצ'ינגס חושש יותר מרוסיה מאשר מסין. "פוטין אימץ את הלאומיות, ואין לו ברירה אלא להמשיך בקו זה - זה היה חישוב מוטעה וטראגי. לרוסיה זה רע, גם אם לשאיפות של פוטין זה טוב. הוא מנסה לנצל תסכולים פוליטיים באוכלוסייה ולנתב אותם. סלובודן מילושביץ' הצליח לנצל את המצב בסרביה בצורה דומה בשנות ה-90, וכך גם דאעש במזרח התיכון כיום. כשמחירי הנפט ייצרו עושר אדיר, רוסיה היתה צריכה להשתמש בזה כדי לחולל מודרניזציה בכלכלה הרוסית, כדי שהיא תוכל לתפוס את מקומה בקדמת הכלכלה העולמית. במקום לנתב את העושר הרוסי לתשתיות, הם חלבו את המדינה".

לעליית הפונדמנטליזם באירופה יש רקע כלכלי?

"צפינו את העלייה הזו כבר לפני עשור, אבל לא הקשיבו יותר מדי לתחזיות שלנו. הזהרנו שאירופה תהיה בסיכון של טרור יותר מאשר ארה"ב, בשל מגוון סיבות תרבותיות. מוסלמים בארה"ב לרוב משתלבים בחברה ולא מבודדים. לפי ניתוחים כלכליים וסקרים, המוסלמים ברחו ממדינותיהם אך לא השתלבו במדינות אירופה. הם חיים שם מבודדים במעין גטאות, עם נטייה לרדיקליות. זה אתגר גדול במדינות רבות באירופה. אני לא צופה התפשטות של הפונדמנטליזם האסלמי בארה"ב, וגם אפשר לראות שאין כמעט אמריקאים שמצטרפים לדאעש.

"לסיום, אני רוצה לומר שאף שאולי נשמעתי עגום בשיחתנו, אני דווקא אופטימי", אומר האצ'ינגס. "מבחינה אמריקאית, המצב לא מסוכן יחסית - ודאי לא ביחס לשיא המלחמה הקרה. ישראל נמצאת במצב מורכב יותר, אבל היא הרבה יותר חזקה מבעבר. גם אנחנו וגם אתם יכולים להתמודד עם הבעיות שניצבות בפנינו כיום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"